Jump to content



μνημες-διαιρετες!


amgamer

Recommended Posts

επειδη ειμαι νεος στο αθλημα κ θελω να μαθω αρκετα την θεωρια πριν κανω την πραξη,θα ηθελα να μαθω για τους διαιρετες που πρεπει να βαλω σε μια μνημη ωστε να ειναι 1:1 !!!!

μου χουν πει οτι πρεπει να ναι κοντα στο fsb!!!:blink:

επισης επειδη θελω να παρω μνημες,βρηκα κατι στο ram-shop.gr kingston με cl2 αλλα μου ειπανε,οτι δεν χρειαζομαι τοσο χαμηλα timings και οτι δεν με νοιαζει τοσο πολυ το χαμηλο timing οσο στον amd proccessor γιατι χρησιμοποιει χαμηλη συχνοτητα!

εγω εχω εναν 1.9 willamete me asus p4b533 k fx 5600cp η μνημη ειναι samsung 256ddr 2700 sta 333 αλλα τρεχει απο τι εχω δει στο wcpuid ε 134.6 δεν ξερω γιατι!:toomuchne

επεισης μου ειπαν οτι οι μνημες για καλο o/c ειναι αυτες με chip bh-5!!!!!!!!!:woot:

εχω μπερδευτει αρκετα κ φοβαμαι να παω να δωσω λεφτα τζαπα χωρις αποτελεσμα γιατι σκεφτομαι σοβαρα να παω για τροφοδοτικο κ μνημες αρχικα ωστε να δω τι γινετε με τον επεξεργαστη κ αν δω οτι δεν τραβαει να παω κ για mobo k cpu!

please help!!!!!!!!!!!!!:jump:

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εμενα η μητρικη μου εχει μεσα στο bios μονο 2 διαιρετες ¨

1:1 και 3:4

αν αλλαξω μνημη κ παρω καλυτερη γιατι αυτη που εχω ειναι γιατα μπαζα ...........θα εμφανιστουν κ αλλοι.............?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amgamer [Χθες, στις 14:51]

1. για τους διαιρετες που πρεπει να βαλω σε μια μνημη ωστε να ειναι 1:1 !!!!

2. kingston με cl2 αλλα μου ειπανε,οτι δεν χρειαζομαι τοσο χαμηλα timings και οτι δεν με νοιαζει τοσο πολυ το χαμηλο timing οσο στον amd proccessor γιατι χρησιμοποιει χαμηλη συχνοτητα!

3. εγω εχω εναν 1.9 willamete me asus p4b533 k fx 5600cp η μνημη ειναι samsung 256ddr 2700 sta 333 αλλα τρεχει απο τι εχω δει στο wcpuid ε 134.6 δεν ξερω γιατι!:

4. επισης μου ειπαν οτι οι μνημες για καλο o/c ειναι αυτες με chip bh-5

5. εχω μπερδευτει αρκετα κ φοβαμαι να παω να δωσω λεφτα τζαπα χωρις αποτελεσμα

1. Το 1:1 ειναι ο διαιρετης, και προφανως θα βαλεις 1:1, αν θελεις το cpu και η ram να τρεχουν στην ιδια συχνοτητα.Αν πχ οι μνημες δεν αντεχουν την συχνοτητα του cpu στο 1:1, θα βαλεις 3:2 'η 5:4 οποτε αν το fsb του cpu ειναι πχ 300Μhz με διαιρετη 3:2 η μνηνη θα τρεχει οχι στα 300 αλλα στα 200Mhz (παντως προτιμησε το (1:1)

2. Προσωπικα απ' οτι εχω δει τα χαμηλα timmings στην μνημη περισσοτερο εδειχναν να επηρεαζουν (προς το καλυτερο) τους intel παρα τους amd (εδω οι γνωμες διιστανται).

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν θα αναζητησεις οσο το δυνατων χαμηλοτερα timmings ανεξαρτητα το τι cpu εχεις.

3. γιατι το τρεχεις 4:3

4. καλα σου ειπανε

5. Μην φοβου! Παντα, ακομα και το καλυτερο πραγμα να παρεις, μετα απο 1 μηνα παλι θα λες οτι εδωσες τσαμπα λεφτα γιατι δεν "πηγε" οσο ηθελες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, 845 εχει. Δεν εχει 5/4 divider, 3/4 εχει που ειναι καλυτερο γιατι οι μνημες τρεχουν πιο γρηγορα. ΔΕΝ ΕΧΕΙ DUAL CHANNEL ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ 1:1!!!! Δεν εχει καν αρνητικους διερετες.

Οι μνημες ειναι στα 133 γιατι ΕΙΝΑΙ 3:4 αφου 400 fsb επεξεργαστης ειναι!!!! Το fsb του ειναι 100 απο μαμα!!

Βαλε 3/4 ρε παληκαρι και δωστου να παει οσο αντεχει ο wiliamete....

Ειχα και amd ολη την εποχη των p3-p4 wiliamete-p4 533 αναθεμα τους ιντελαδες σας...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 21:04]

Έλα ντε.... ούτε εγώ έπιασα το υπονοούμενο....

Κακώς επιλεγμένη ειρωνεία. Κάποτε θα μάθει να χρησιμοποιεί και τα emoticons, don't worry. :...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace [Σήμερα, στις 22:29]

Κακώς επιλεγμένη ειρωνεία. Κάποτε θα μάθει να χρησιμοποιεί και τα emoticons, don't worry. :...:

:o :o :o :o :o :o

Επρεπε να βαλω το whisper διπλα απο την τελευταια προταση. Καλοπροερετη ειρωνεια ηταν, μεταξυ σοβαρου και αστειου. Αλλα ειναι αστειο να τα ξερω εγω που δεν ειχα τετοιο cpu ποτε και να μην εχει βρεθει ενας ιντελας να τα εξηγησει του ανθρωπου.

Aναφερεσε καπου συγκεκριμενα μορτη?

Εσυ εχεις CPC αρα εξαιρεισαι δια παντος σχολιων. :inlove:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!

παντος χθες τα εβγαλα ολα απο το κουτι κ τα απλωσα σε παγκο!

δεν συνδεσα αλλες ide συσκευες γιατι εχω 300 w τροφοδοτικο κ δεν αντεχει!

κ με την μνημη στα 1:1 και timings 2-2-2-5 me 2.9v kai o cpu 1.9v

πηγε απο 1.9----->2.2 με το ζορι εφτασε εκει 117fsb αν θυμαμαι καλα!

δεν δοκιμασα το 3:4 διαιρετη γιατι ημουν πεπισμενος οτι ειναι καλυτερο το 1:1!αλλα μαλλον σε μενα με 845 chipset δεν κανει!

αφου τον εφτασα εκει κ το vcore δεν πηγαινε πανω απο 1.845ν αφου εμπαινε στα windows πεταγε μπλε οθονες,και καμια φορα εκανε μονος restart!!!!!!

υπεθεσα 3 πραγματα!

1 τροφοδοτικο

2 μνημη

3 cpu!

αυτα!και ευχαριστω ολους οσους με βοηθησαν!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.