Jump to content



Αγορά Laptop από Αμερική


pmav99

Recommended Posts

Καλησπέρα

Σύντομα θα μεταβώ στις ΗΠΑ και σκέφτομαι να αγοράσω ένα high end Laptop. Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις καθώς θέλω να το φέρω πίσω στην Ελλάδα.

1. Παίζει πρόβλημα με τελωνεία κτλ?

2. Υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν προβλήματα με παροχή ρεύματος? Νομίζω ότι εκεί οι ηλεκτρικές συσκευές λειτουργούν σε διαφορετικά volt.

3. Με τις εγγυήσεις τι γίνεται? Ξέρετε ποιες εταιρείες παρέχουν worldwide service? Έχω στείλει κάποια emails αλλά περιμένω ακόμα απάντηση.

4. Καταστήματα για αγορά από Αμερική? Εκτός του newegg τι άλλο παίζει?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα ενα ΗΡ οταν ειμουν New York.

1. Οχι, αρκει να μην το εχεις στην original συσκευασια. K καλα το εχεις για τα ταξιδια σου ;)

2. Συνηθως οι φορτιστες ειναι 110-220V & 50-60Hz. Που σημαινει θα πρεπει να αγορασεις ενα τριπινο μολις ερθεις Ελλαδα

http://www.elektronik.gr/eshop/images/hk_old/HQCC-712.jpg

3. Η HP και η Toshiba εχουν αλλα πρεπει να το ζητησεις. Η HP συσγκεκριμενα με χρεωσε +60 USD για worlwide coverage.

4. δεν ξερω, εγω το πηρα απο το hp.com :)

Καλη τυχη

Link to comment
Share on other sites

depends

η σειρα tecra ειναι για hard use,γεροδεμενο σασι με ματ οθονη και ολιγον τουβλακια για μεταφορα(μερικα μοντελα εχουνε και quadro gfx)

η σειρα portege καθαρα φορητοτητα ματ led οθονη ελαφρια με μεγαλη διαρκεια μπαταριας

και οι 2 σειρες αδιαβροχα πληκτρολογια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Πληροφοριακά ενημερώνω ότι η Dell έχει μεταφορά εγγύησης για αλλαγή ιδιοκτησίας ή αλλαγή χώρας. Πληροφορίες εδώ

Για να μάθεις τι καλύπτεται και τι όχι μετά τη μεταφορά πρέπει να επικοινωνήσεις με την τοπική dell. Δεν πρόλαβα να επικοινωνήσω με την Ελληνική ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλύπτονται λογικά, μέχρι και Alienware κάνει service στην Ελλάδα η Dell.

Οι περιορισμοί είναι για χώρες που δεν είναι Dell-Direct, δηλαδή δεν υπάρχουν service providers (Δηλαδή Emerging Markets: Κύπρος, ανατολική Ευρώπη, Ρωσία, οι περισσότερες χώρες της Αφρικής κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Οταν θα έχω νεότερα θα ενημέρωσω.

Κάτι άλλο. Το τρίπινο που αναφέρθηκε πως το ζητάω από κατάστημα? Ως "τρίπινο"?

Και άμα βαριέσαι το παίρνεις και από το internet :p

http://www.skroutz.gr/c/757/kalodia-trofodosias.html?keyphrase=3pin

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.