Jump to content



Toνοσαλατα..και γλυκακι


Vagouridis

Recommended Posts

Χαβ γιου γκουκλ ιτ;

Τονοσαλάτα

Υλικά:

* 1 κουτί Τόνος

* 2 μέτριες (βρασμένες κ' λειωμένες) Πατάτα(ες)

* 1/2 μάτσο Μαϊντανός

* 1 σέικερ Μαγιονέζα στιγμής

Τρόπος παρασκευής

Τα ταράζεις όλα μαζί.

και

Υλικά:

1 κουτί τόνο περίπου 100 γρ στραγγισμένο θριμματισμένο

ψιλοκομμένα γλυκά αγγουράκια τουρσί

1 μικρό κρεμμύδι ξερό τριμμένο

αλατάκι λεμονάκι

μαγιονέζα όση θέλουμε

3 κουταλιές σάλτσα κέτσαπ

Εκτέλεση:

Ανακατεύουμε τα υλικά

Link to comment
Share on other sites

Αρε Κωστη !!!! Αφερηθηκα πες ξεχαστηκα πες δεν το σκεφτηκα οτι στο καλο το ποστ εχουμε και για τονοσαλατα...Και τωρα το καλο μπας και ξερετε καμια καλη συνταγη για γλυκο....?Ξερετε μετα απο ενα καλο φαγητο με μια καλη σαλατα και ενα γλυκακι παει πακετο..

Link to comment
Share on other sites

Μπισκότα digestive τριμμένα σε πάτο ταψιού... περιχύνεις με λυωμένο ζεστό βούτυρο. (μην το τιγκάρεις). για κρέμα φτιάχνεις ένα κουτάκι σαντιγύ και ρίχνεις στο μίξερ και 2 τυριά κρέμα φιλαδέλφεια. την βάζεις στο ταψί... από πάνω βάζεις κομπόστα ειδική για τάρτα πχ κεράσι. η αν δεν βρεις, μαρμελάδα. έτοιμο το cheesecake...

θες και σουφλέ σοκολάτα? (δεν στην είπα αρχικά γιατί και καλά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του σεξ... :p)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

Μπισκότα digestive τριμμένα σε πάτο ταψιού... περιχύνεις με λυωμένο ζεστό βούτυρο. (μην το τιγκάρεις). για κρέμα φτιάχνεις ένα κουτάκι σαντιγύ και ρίχνεις στο μίξερ και 2 τυριά κρέμα φιλαδέλφεια. την βάζεις στο ταψί... από πάνω βάζεις κομπόστα ειδική για τάρτα πχ κεράσι. η αν δεν βρεις, μαρμελάδα. έτοιμο το cheesecake...

Eισαι ο δευτερος που να γνωρίζει αυτην την συνταγή για cheesecake! Oι πιο πολλοι φτιαγνουν μιγματα και το ψηνουν κ στον φουρνο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

Μπισκότα digestive τριμμένα σε πάτο ταψιού... περιχύνεις με λυωμένο ζεστό βούτυρο. (μην το τιγκάρεις). για κρέμα φτιάχνεις ένα κουτάκι σαντιγύ και ρίχνεις στο μίξερ και 2 τυριά κρέμα φιλαδέλφεια. την βάζεις στο ταψί... από πάνω βάζεις κομπόστα ειδική για τάρτα πχ κεράσι. η αν δεν βρεις, μαρμελάδα. έτοιμο το cheesecake...

θες και σουφλέ σοκολάτα? (δεν στην είπα αρχικά γιατί και καλά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του σεξ... :p)

Το πιασα το υπομουμενο , ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΛΥΚΟ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Αρε Κωστη !!!! Αφερηθηκα πες ξεχαστηκα πες δεν το σκεφτηκα οτι στο καλο το ποστ εχουμε και για τονοσαλατα...Και τωρα το καλο μπας και ξερετε καμια καλη συνταγη για γλυκο....?Ξερετε μετα απο ενα καλο φαγητο με μια καλη σαλατα και ενα γλυκακι παει πακετο..

Ετοιμάζουμε τραπέζι; χεχε

Link to comment
Share on other sites

Και μια λιγότερο επίσημη συνταγή για τονοσαλάτα για ένα χορταστικό μεν, πρόχειρο δε γεύμα...

Μια κονσέρβα τόνο στραγγισμένο

Μαγιονέζα (ανάλογα με τη ποσότητα του τόνου που θα καταναλωθεί)

Πιπέρι

Ανακατεύουμε και περιχύνουμε το μίγμα σε ψωμάκι τοστ...καταναλώνεται πάραυτα

Μια ερώτηση προς τους φοιτητές ή εργένηδες της παρέας:

- Μαγειρεύετε συχνά ή βολεύεστε με fast food και τα συναφή;;

Προσωπικά, ενώ στα πρώτα χρόνια της φοιτητικής μου ζωής, με την ευκαιρία των συνάξεων σε σπίτια σε γιορτές, γενέθλια κτλ μαγείρευα αρκετά συχνά, πλέον μόνο μακαρόνια έχω την υπομονή να φτιάξω...σκέτα...άντε το πολύ με κιμά ή καμιά μπριζόλα...δυσκολεύομαι να βάλω τη μαγειρική και τη φροντίδα για τη διατροφή μου στο καθημερινό πρόγραμμα...

Ως συνέπεια της κακής διατροφής υποφέρω περιοδικά από πνευματική και σωματική κόπωση, αδυναμία συγκέντρωσης σε περιόδους έντονης εργασίας, απο νύστα αλλά και αυπνίες κτλ...τουλάχιστον να μάθω αν είμαι ο μονος...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε vgiozo, λογικά αυτά που λες, απλά δεν το χειρίζεσαι σωστά... 5 χρόνια φοιτητής, 5 χρόνια με θυλυκές συγκατοίκους.... μην πάει στο κακό το μυαλό σας....

Το μόνο που δεν μου έλειψε, ήταν το σωστό φαγητό...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε vgiozo, λογικά αυτά που λες, απλά δεν το χειρίζεσαι σωστά... 5 χρόνια φοιτητής, 5 χρόνια με θυλυκές συγκατοίκους.... μην πάει στο κακό το μυαλό σας....

Το μόνο που δεν μου έλειψε, ήταν το σωστό φαγητό...

Αχ, μου θύμισες τώρα το πρώτο μου εξάμηνο ως φοιτητής στο Ρέθυμνο...πριν πάρω μεταγραφή για Θεσσαλονίκη...

...τί ήθελα και έφυγα...είχα τη καλύτερη παρέα και φίλους που είχα μέχρι τότε, ξενύχτια χαβαλές, το τμήμα εδώ αποδείχτηκε υποδεέστερο από το αντίστοιχο του Ρεθύμνου...κακές αποφάσεις, δε βαριέσαι...

50 φοιτητές μέναμε σ' ένα ξενοδοχείο, που δεν είχε πελατεία το χειμώνα και μας νοίκιαζε τα δωμάτια, μας άφηνε να τους το προσέχουμε κι όλας...κοινόβιο το είχαμε κάνει...εσωτερικές πόρτες πάντα ανοιχτές..όλη μέρα μαζί...μπουγέλα, ποδόσφαιρο μεθυσμένοι στους διαδρόμους :D ...κιθαρούλα γύρω απ' τη φωτιά στην παραλία ακριβώς από κάτω απ' το ξενοδοχείο...πάντα ένα πιάτο ζεστο φαί :p ...γυναίκες..μη πάει ο νούς σας στο κακό :devil: :innocent::woot: :'(

Αναμνήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε Πάρη η καλή τονοσαλάτα με πατάτες βραστές έχει φρέσκο κρεμμυδάκι και δεν πολυ λέει για τρυφερα τετ-α-τετ . Δοκίμασε να κάνεις μια δροσερή παραλλαγή με μαρούλι ντομάτα, τόνο καλαμπόκι και μια σως με λίγο γιαούρτι σακούλας , λίγο μαγιονέζα και ελάχιστη κέτσαπ για χρώμα. Αν θες βάλε και κυβάκια κομμένο έμενταλ και ζαμπόν κομμένο σε τετραγωνάκια !

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θεωρουμαι απο τους πολυ τυχερους(βλεπε μεχρι κ@λοφαρδους) φοιτητες.Ειχαμε δικο μας σπιτι στην αθηνα.Επισσης εγω μενω στον 1ο οροφο ενω η γιαγιακα μου στο ισογειο

Μαντεψτε ποιος μου μαγειρευει(δυσκολη η ματεψια εεεεε χιχιχιχιχιιχιχχι)

αααααααααααχχχχχχχχχ....................αυτα ειναι κολπα grossa...............:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.