Jump to content



u.fl -> rp-sma


JohnnyX

Recommended Posts

Εχω το fritz.box 7140 και επειδη θελω να αλλαξω τη κεραια του με καποια πιο δυνατη αποφασισα να παρω αυτο και στη συνεχεια μια rp-sma

Σε δοκιμες που εκανα στο σπιτι ενω ειχα σπιτι 91% (ετσι εδειχνε το fritzbox) με την μαμισια u.fl κεραια

Με την αλλαγη με το παραπανω καλωδιακι και τοποθετηση αναλογης κεραιας το σημα εδειχνε στη καλυτερη 40% !!!! απιστευτο loss !!! Δοκιμασα και αλλη κεραια πολυ μεγαλυτερης απολαβης αλλα τα ιδια χαλια

Προφανως τα καλωδιακια (επειδη ηταν 2) ηταν σκ*τ* πατημενα

Κανα μαγαζι θεσσαλονικη με κανα ποιοτικο τετοιο καλωδιο ξερετε ?

Μηπως κατι τετοιο ή τετοιο ?

Το 1ο δειχνει οτι εχει καλωδιο τυπου RG316D ενω το 2ο RG-58 ..ποιο ειναι καλυτερο ?

Link to comment
Share on other sites

Η μικρη που ειναι ιδια με του router ειναι κατι τετοιο (δεν ειναι αυτο ομως ..απλα εχει παρθει απο wifi pci καρτα tp-link)

H μεγαλη ειναι αυτη

Ξαναλεω το προβλημα εμφανιζεται και με τις 2 αυτες κεραιες ( rp-sma ) αλλα με την αυθεντικη δικια του 2dbi u.fl κανενα φυσικα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε JohnnyX, νομίζω τα καλώδια φταίνε.

Εγώ επειδή παίρνω internet από το δήμο μου, και παρεμπιπτόντως έχω καλώδια rg-58 και rg-174 (που μάλλον τέτοιο δείχνει να είναι και αυτό που πήρες). Έχω τις εργοστασιακές κεραίες και μία tp-link 8dBi, 25cm κάπου.

Με τα rg-58 παίζουν όλες οι κεραίες (και οι εργοστασιακές, και η 8άρα), ενώ με το rg-174 δεν παίζει καμία απολύτως. Συνδεόμουν με 1 γραμμή (με διακοπές κιόλας) και ήταν με περιορισμένη συνδεσιμότητα, ενώ με το rg-58 4 γραμμές σήμα και να πιάνω 230 kbyte/sec, από τα 256 που είναι η ονομαστική ταχύτητα. Επιπλέον βρίσκομαι στα 200 μέτρα από το access point, και χωρίς πολύ καλή οπτική επαφή.

Αυτή είναι η δική μου περίπτωση, και όπως καταλαβαίνεις ο "ένοχος" ήταν το καλώδιο.

Πραγματικά λυπήθηκα τα 5€ που πήγα και έδωσα. :flag:

Δυστυχώς Σαλονίκη δε μένω, αλλά θα ψάξω να βρω αν έχει και το e-shop κάτι. :flower::)

EDIT: Tίποτα δυστυχώς... :(

Link to comment
Share on other sites

προφανως εννοεις rg-178...το κακο ειναι οτι σχεδον παντου οπως βλεπω αυτο ειναι

παντως πετυχα και αυτο που φαινεται πολυ καλη λυση με 24 μηνες εγγυηση , 0.05 db loss και οπως λεει "ιδανικο" για το fritzbox

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ούτε εγώ τον ήξερα αυτόν τον τύπο καλωδίου, αλλά για τέτοιο μου το πούλησαν. :hehe:

p1709100138.jpg

Στο θέμα μας τώρα... το καλώδιο και πάλι δεν μου φαίνεται στιβαρό, αλλά αφού λέει ότι είναι ειδικό για το fritzbox αγόρασέ το. ;) Άσε που από ό,τι είδα και είδες, όλα αυτού τύπου τα καλώδια μόνο τέτοιο πάχος έχουν.

Τι να πω... ρίσκαρέ το. :)

Link to comment
Share on other sites

πραγματι υπαρχει και rg 174 και rg 178 ...και rg 316 ...και rg58 ...τωρα πιο απο ολα ειναι τα καλυτερο δε ξερω...πραγματι ομως το 58 ειναι καλυτερο απο το 174

Επισης παιζουν πολυ τα hirose u.fl της ιαπωνικης hirose...δε ξερω αλλα τα κοβω για ποιοτικα

Link to comment
Share on other sites

Έχε υποψιν σου οτι η κεραία δεν ενισχύει το σήμα, απλά το συγκεντρώνει. Άρα με μεγαλύτερη omni ανάλογα και με τον προσανατολισμό της, σε κάποια σημεία θα αυξηθεί το σήμα και σε κάποια άλλα θα μειωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.