Jump to content



ΣΤΗΝ ΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΤΗΝ ΤΥΦΛΑ ΤΟΥΣ...'ΦΡΕΣΚΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ'


Dark Oblivion

Recommended Posts

Άλλα γι' άλλα κολεγιάλα!

Είναι και οι τεχνικοί της on παληκάρια... αλλά και 'συ με την ημιμάθεια σου τα έκανες όλα αχταρμά...

Για να ξεκαθαρίσει η κατάσταση, αυτά που έλεγες/ρωτούσες ήταν άσχετα, η on προφανώς δεν έχει καμία σχέση ούτε με πόρτες, ούτε με παράθυρα, ούτε με firewall ούτε με canyouseeme,ούτε με κλειδωμένα ρούτερ!

Η on απλά δίνει internet στην τηλεφωνική σου γραμμή. Σου έδωσε και ένα router μαζί, τώρα είναι το pirelli ή όχι, αυτό δεν παίζει ρόλο!

Το θέμα μας είναι ότι εσύ ήθελες κάτι για το οποίο δεν ήξερες τίποτα και κατηγορούσες αυτούς ότι δεν στο δίνουν.

Πήγες στον φούρνο και αγόρασες αλεύρι. Φίλος σου είπε για το υπέροχο ψωμί που έφτιαξε με το αλεύρι που αγόρασε. Εσύ χωρίς να ξέρεις τι είναι το ψωμί, είδες μια εικόνα του στο google και κάνεις παράπονα στον φούρνο γιατί το αλεύρι σου δεν έχει ψύχα!

Link to comment
Share on other sites

αν είχες hardware firewall πίστεψέ με θα το καταλάβαινες... στον λογαριασμό :hehe:

lol??????????????? To pirelli έχει firewall αλλά είναι κλειδωμένο, δεν έχει καμία σχέση η χρέωση....

Άλλα γι' άλλα κολεγιάλα!

Είναι και οι τεχνικοί της on παληκάρια... αλλά και 'συ με την ημιμάθεια σου τα έκανες όλα αχταρμά...

Για να ξεκαθαρίσει η κατάσταση, αυτά που έλεγες/ρωτούσες ήταν άσχετα, η on προφανώς δεν έχει καμία σχέση ούτε με πόρτες, ούτε με παράθυρα, ούτε με firewall ούτε με canyouseeme,ούτε με κλειδωμένα ρούτερ!

Η on απλά δίνει internet στην τηλεφωνική σου γραμμή. Σου έδωσε και ένα router μαζί, τώρα είναι το pirelli ή όχι, αυτό δεν παίζει ρόλο!

Το θέμα μας είναι ότι εσύ ήθελες κάτι για το οποίο δεν ήξερες τίποτα και κατηγορούσες αυτούς ότι δεν στο δίνουν.

Πήγες στον φούρνο και αγόρασες αλεύρι. Φίλος σου είπε για το υπέροχο ψωμί που έφτιαξε με το αλεύρι που αγόρασε. Εσύ χωρίς να ξέρεις τι είναι το ψωμί, είδες μια εικόνα του στο google και κάνεις παράπονα στον φούρνο γιατί το αλεύρι σου δεν έχει ψύχα!

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Άλλα γι' άλλα κολεγιάλα!

Είναι και οι τεχνικοί της on παληκάρια... αλλά και 'συ με την ημιμάθεια σου τα έκανες όλα αχταρμά...

Για να ξεκαθαρίσει η κατάσταση, αυτά που έλεγες/ρωτούσες ήταν άσχετα, η on προφανώς δεν έχει καμία σχέση ούτε με πόρτες, ούτε με παράθυρα, ούτε με firewall ούτε με canyouseeme,ούτε με κλειδωμένα ρούτερ!

Η on απλά δίνει internet στην τηλεφωνική σου γραμμή. Σου έδωσε και ένα router μαζί, τώρα είναι το pirelli ή όχι, αυτό δεν παίζει ρόλο!

Το θέμα μας είναι ότι εσύ ήθελες κάτι για το οποίο δεν ήξερες τίποτα και κατηγορούσες αυτούς ότι δεν στο δίνουν.

Πήγες στον φούρνο και αγόρασες αλεύρι. Φίλος σου είπε για το υπέροχο ψωμί που έφτιαξε με το αλεύρι που αγόρασε. Εσύ χωρίς να ξέρεις τι είναι το ψωμί, είδες μια εικόνα του στο google και κάνεις παράπονα στον φούρνο γιατί το αλεύρι σου δεν έχει ψύχα!

με τα DRG που δίνουν τώρα δεν ξέρω τι παίζει,

τα παλιά Pirelli ΔΕΝ σου επέτρεπαν να κάνεις port forwarding ΧΩΡΙΣ τους admin κωδικούς

που ξεκλείδωναν έξτρα καρτέλες λέγε με firewall, port forwarding etc

δεν είναι έτσι όπως τα λες ακριβώς λοιπόν.ο χρήστης μπορεί και να μην έκανε λάθος.

από την άλλη όχθη τώρα, 3ου επιπέδου τεχνικός από και κλείεται να ασχολήθηκε μαζί σου,

και να μην ήξερε να σου απαντήσει.

Golden Rule κρατάμε το όνομα του τεχνικού που μιλάμε....

και τον στολίζουμε στον επόμενο,ΑΦΟΥ μας πει το δικό του ονοματάκι

αυτά είναι πράγματα αυτονόητα και χρήσιμα για μελλοντική χρήση.

δεν είναι προνόμιο της ΟΝ νομίζω να μην μπορεί να εξυπηρετήσει

τα προβλήματα(τεχνικά και μη)

δεν έμεινα ποτέ ευχαριστημένος απο κανέναν

όχι δεν είμαι περίεργος, απλά όλοι είναι άψογοι όσο δεν τους χρειάζεσαι.

άμα δεν πέσει τηλέφωνο σε γνωστό

να ασχοληθεί ο Χμήτσος μαζί σου

όλα άλυτα μένουν

κακά με φράουλες εξυπηρέτηση έχουν όλοι....

Link to comment
Share on other sites

lol??????????????? To pirelli έχει firewall αλλά είναι κλειδωμένο, δεν έχει καμία σχέση η χρέωση....
Εντάξει στο ίδιο πνεύμα και τα windows έχουν software firewall... α και αντιβιοτικό...:hehe:

Ότι πληρώνει παίρνεις.

1. Όταν λέω "λογαριασμός" έχει να κάνει προφανώς με την τιμή του rooter και όχι με κάποια extra χρέωση...

2. Πλέον τα καινούργια rooter (ακόμα και αυτά των 40 ευρώ) παρέχουν και QOS και firewall κτλπ. Το θέμα είναι το τι θέλει να κάνει ο φίλος μας για να παίξει με το κατεβαστήρι του.

Αν θέλει απλά να κάνει block μια ip ή μια πόρτα καλώς, αν θέλει να κάνει κάτι πιο πολύπλοκο (όπως άφησε να εννοηθεί) τότε είναι πιθανόν να μην τον βολέψει.

Το pirrelli δεν το έχω δουλέψει, αλλά επειδή με έχουν κρεμάσει πολλές φορές κάτι τέτοια τζαμπατζο-ρούτερ επιτρέψτε μου να είμαι δύσπιστος και καχύποπτος.

Link to comment
Share on other sites

με τα DRG που δίνουν τώρα δεν ξέρω τι παίζει,

τα παλιά Pirelli ΔΕΝ σου επέτρεπαν να κάνεις port forwarding ΧΩΡΙΣ τους admin κωδικούς

που ξεκλείδωναν έξτρα καρτέλες λέγε με firewall, port forwarding etc

δεν είναι έτσι όπως τα λες ακριβώς λοιπόν.ο χρήστης μπορεί και να μην έκανε λάθος.

Ήμαρτον μην γεμισουμε το νήμα τίγκα στην παραπληροφόρηση!

Δεν υπάρχει ρουτερ που να μην ζητάει κωδικούς για να μπεις στο μενού του! Αν βρείτε ρούτερ που να μην θέλει κωδικό τότε δεν ξέρετε τι σημαίνει ρούτερ!

Ανοίγεις το manual, στην τρίτη σελίδα θα λέει τον κωδικό!

Εδώ ο συνφορουμίτης άφησε να υπονοηθεί ότι τον κωδικό τον ήξερε η on και δεν του τον έλεγε για να μην τον αφήσει να κάνει port forward. Ας σοβαρευτούμε λίγο γιατί θα πάω να αγοράσω κάνα φούρνο να κάνω χρυσές δουλειές!:baby::crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

άμα δεν ξέρεις καλύτερα να μη μιλάς, όντως.

το pirelli έχει 2 μενού

ένα για σένα και για μένα (3ή ή νιοστή σελίδα του manual)

ΠΟΥ ΔΕΝ εμφανίζει τα μενού που χρειάζεται ο φίλος

και τα admin pass που προσθέτουν/αποκαλύπτουν έξτρα λειτουργικότητα

εσύ παραπληροφορείς, αλλά δεν σε παρεξηγώ

απλά δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

άμα δεν ξέρεις καλύτερα να μη μιλάς, όντως.

το pirelli έχει 2 μενού

ένα για σένα και για μένα (3ή ή νιοστή σελίδα του manual)

ΠΟΥ ΔΕΝ εμφανίζει τα μενού που χρειάζεται ο φίλος

και τα admin pass που προσθέτουν/αποκαλύπτουν έξτρα λειτουργικότητα

εσύ παραπληροφορείς, αλλά δεν σε παρεξηγώ

απλά δεν ξέρεις.

Το pirelli το έχει και ο θείος μου στο σπίτι του και του το είχα ρυθμίσει. Δεν έχει δύο μενού, απλά είναι κλειδωμένο για να μην δουλεύει εκτός On Telecom. Ρίξε μια ματιά στο adslgr και δες και μόνος σου... δίνουν και τους κωδικούς για το ξεκλείδωμα...

Αν πράγματι ξέρεις κάτι διαφορετικό και έχει δεύτερο menu (πέρα του κλειδώματος), και πάλι δεν είχα κανένα πρόβλημα να κάνω port forward στο "απλό" μενού που έβλεπα...

Link to comment
Share on other sites

Το pirelli το έχει και ο θείος μου στο σπίτι του και του το είχα ρυθμίσει. Δεν έχει δύο μενού, απλά είναι κλειδωμένο για να μην δουλεύει εκτός On Telecom. Ρίξε μια ματιά στο adslgr και δες και μόνος σου... δίνουν και τους κωδικούς για το ξεκλείδωμα...

Αν πράγματι ξέρεις κάτι διαφορετικό και έχει δεύτερο menu (πέρα του κλειδώματος), και πάλι δεν είχα κανένα πρόβλημα να κάνω port forward στο "απλό" μενού που έβλεπα...

Καταρχην ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ....

Πως εχει το θεμα που εζησα...

Οντως μεσα στην ΟΝ παραδεχοντε οτι προφανως υπαρχει καποιο μενου περα απο αυτο που βλεπω εγω γιατι οπως λενε μπαινουν σαν 'ADMINISTRATORs' στο router του πελατη....

Αλλιως δεν θα μπορουσαν να κανουν και update τα firmware και κτλ κτλ....

Το θεμα τωρα ειναι οτι μια βδομαδα μιλουσα με τους απλους τεχνικους και μου ελεγαν βημα βημα για το port forward.... αλλα δεν πετυχαινε για αυτο και ξαναπαιρνα και ξαναπαιρνα....

Ωσπου μιλησα με το 3ο βαθμιο τμημα και την ωρα που εγινε το ολο 'σκηνικο' για το οποιο ξεκινησε το topic μου λεει ο τεχνικος - γλαστρα οτι πηγαιντε σπιτι σας και δοκιμαστε να κανετε port forward............προφανως οση ωρα μιλουσαμε ή οταν με ξαπαπηρε τηλ μεσα σε μιση ωρα , ειχε κανει την απαραιτητη διαδικασια για να ανοιξει το 'port forwarding' στο router μου.... ΑΡΑ ΗΤΑΝ ΟΝΤΩΣ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ!!!

Και οσο για τον φιλο που αναφερθηκε σε λογαριασμο και firewall ...... ξαναλεω οτι οσο πληρωνα παγειο πριν 3 χρονια τοσο πληρωνω και τωρα .... αλλα ειμαι τον πρωτο 1 χρονο ειχα σιγουρα HARDWARE FIREWALL....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.