Jump to content



Ο υπολογιστής κολλάει


nick47

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους είμαι νέο μέλος και θα ήθελα την βοήθειά σας.Ο υπολογιστής μου φαίνεται στην υπογραφή μου.'Εχω λειτουργικό windows xp pro και παρουσιάζει κολλήματα συνέχεια.'Εχω κάνει defrag πρόσφατα έκανα και σήμερα αλλά τα κολλήματα παραμένουν.Επίσης άλλαξα τους οδηγούς της κάρτας από 40.72 σε 53.03.Μήπως φταίει αυτό?'Ομως κολλάει όχι μόνο στα παιχνίδια παντού.Καμιά ιδέα?Είμαι απελπισμένος :eek: .Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [Σήμερα, στις 19:41]

Οταν λες οτι κολλαει τι ακριβως εννοεις???

Εξηγησε το λιγο καλυτερα!

Στα παιχνίδια παγώνει η οθόνη και μετά από λίγο ξεκολλάει αλλά αυτό γίνεται συνέχεια.'Οταν τρέχω κανονικές εφαρμογές(πχ έγγραφο του Word) ή όταν συνδέομαι στο Internet στην περίπτωση του Word αργεί πολύ να ανοίξει το έγγραφο βγάζει κλεψύδρα και στην περίπτωση του Internet αργεί να ανοίξει ο explorer και για να τον κλείσω επίσης αργεί και βάζει κλεψύδρα.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτο τα 256 ΜΒ RAM που εχεις δεν είναι πολλα για τα ΧΡ.

Αυτα που λες τα εκανε και σε μενα διοτι ειχα να κανω format κανα χρονο.

Απλα περνουσα το image στο partition με το λειτουργικο. Οποτε εγραφα και εσβηνα στο αλλo partition και τελικα κατεντησα για να ανοιξω ενα φακελο να περιμενο κανα διλεπτο.

Οποτε εκανα ενα καλο format και ολα καλα. Σου προτεινω να κανεις το ιδιο. Ετσι να το γουστραρεις κιολας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πιστεύω ότι κατά 90% φταίνε τα 256ΜΒ Ram που έχεις

Αν την ώρα που κολλάει ανάβει το λαμπάκι του δίσκου σπασμωδικά τότε σίγουρα θέλεις κι άλλη μνήμη γιατί όταν τελειώνει η φυσική μνήμη του υπολογιστή, τo λειτουργικό επιστρατεύει ένα μέρος του σκληρού δίσκου και τον χρησιμοποιεί ως εικονική μνήμη στο περίφημο στο swap file

Το swap file υπάρχει πάντα όση μνήμη RAM και να έχεις απλά όταν η φυσική μνυμη δεν επαρκεί τότε ο δίσκος δεν μπορεί να την αντικαταστήσει γιατί είναι πάρα μα πάρα πολύ ποιο αργός

Θα χρειαστείς τουλάχιστον άλλα 256ΜΒ ram.

Link to comment
Share on other sites

μιας και έχεις 256ram, κόψε κατ'αρχήν όλα τα "εφέ" και τους ήχους των windows - βγάλτα όλα, ακόμη και το screen saver, και το background του desktop...

Eπίσης κόψε όλα τα αχρείαστα προγράμματα που τρέχουν στο start-up και "τρώνε" μνήμη και πόρους..

Κάνε και ένα defragment, και δες και πες μας πόση virtual Μνήμη έχεις

Έχω δουλέψει και εγώ με 256 μνήμη στο Laptop (Win XP pro), και αφού τα "ελάφρυνα" όσο γινόταν, δεν είχα τα προβλήματα που αναφέρεις, και σίγουρα όχι σε τέτοιο βαθμό..

Κάνε αυτά πρώτα, και αν δεις ότι δεν βελτιώνεται η κατάσταση, πήγαινε πάρε άλλη μια 256 ram.. - ούτως ή άλλως τα 256 μνήμης σε win xp είναι οριακά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.