Jump to content



Και μερικες αποριες για RAID....


Dark Oblivion

Recommended Posts

Να προσθεσω κι εγω κατι. Οι περισσοτερες μητρικης υποστηριζουν hot swap. Κανενα ομως windows λειτουργικο για home χρηση δεν το υποστηριζουν. Αντιθετα οι νεοτερες εκδοσεις Linux υποστηριζουν κανονικοτατα hot swap. Το hot swap σε raid 0 δεν εχει νοημα ενω σε raid 1 η 5 εχει και παραεχει. Σε επιπεδο server το hot swap δεν αναφερεται καν στα specs. Ειναι by default! Αλλα μου εχει τυχει πολλες φορες σε raid 5 να σκασει ο δισκος του parity και γεια σας.... Ο τυπος υπολογισμου του 5 ειναι Σ*(ν-1) οπου Σ η χωρητικοτητα του μικροτερου δισκου και ν το πληθος των δισκων,

Γενικως ισχυουν πολλα για το raid. Παντως software raid καλο ειναι να αποφευγεται ακομα και σε server λειτουργικα. Προσωπικα εμπιστευομαι μονο controllers της hp και της ibm. Για επιδοσεις των δισκων κτλ κτλ ακουγονται πολλα, αλλα παντα εχουν σχεση με την ασφαλεια και ακεραιοτητα των δεδομενων.

Αν καποιος θελει φτηνο raid μπορει ακομα και με τα xp να κανει και mirror και stripping. Για να προλαβω καποιους που θα πουν οτι δεν γινεται, θα τους πω να ριξουν μια ματια στο youtube οπου υπαρχει ενα video που ενας τυπος κανει οτι raid θελει σε xp. Αν απο την αλλη θελει raid 24/7 οι ακριβες καρτες ειναι μονοδρομος. To dedicated hardware σε αυτες τις περιπτωσεις δεν το αντικαθιστα ουτε το software raid, oυτε οι καρτες των 30 ευρω απο το eshop και φυσικα ουτε το built in των μητρικων......

Και προς θεου ΜΟΝΟ raid 1 σε δεδομενα που αν χαθουν χαθηκαμε......

ΥΓ: να και ενα πολυ καλο wiki: hxxp://en.wikipedia.org/wiki/Standard_RAID_levels

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply
Να προσθεσω κι εγω κατι. Οι περισσοτερες μητρικης υποστηριζουν hot swap. Κανενα ομως windows λειτουργικο για home χρηση δεν το υποστηριζουν. Αντιθετα οι νεοτερες εκδοσεις Linux υποστηριζουν κανονικοτατα hot swap. Το hot swap σε raid 0 δεν εχει νοημα ενω σε raid 1 η 5 εχει και παραεχει. Σε επιπεδο server το hot swap δεν αναφερεται καν στα specs. Ειναι by default! Αλλα μου εχει τυχει πολλες φορες σε raid 5 να σκασει ο δισκος του parity και γεια σας.... Ο τυπος υπολογισμου του 5 ειναι Σ*(ν-1) οπου Σ η χωρητικοτητα του μικροτερου δισκου και ν το πληθος των δισκων,

Γενικως ισχυουν πολλα για το raid. Παντως software raid καλο ειναι να αποφευγεται ακομα και σε server λειτουργικα. Προσωπικα εμπιστευομαι μονο controllers της hp και της ibm. Για επιδοσεις των δισκων κτλ κτλ ακουγονται πολλα, αλλα παντα εχουν σχεση με την ασφαλεια και ακεραιοτητα των δεδομενων.

Αν καποιος θελει φτηνο raid μπορει ακομα και με τα xp να κανει και mirror και stripping. Για να προλαβω καποιους που θα πουν οτι δεν γινεται, θα τους πω να ριξουν μια ματια στο youtube οπου υπαρχει ενα video που ενας τυπος κανει οτι raid θελει σε xp. Αν απο την αλλη θελει raid 24/7 οι ακριβες καρτες ειναι μονοδρομος. To dedicated hardware σε αυτες τις περιπτωσεις δεν το αντικαθιστα ουτε το software raid, oυτε οι καρτες των 30 ευρω απο το eshop και φυσικα ουτε το built in των μητρικων......

Και προς θεου ΜΟΝΟ raid 1 σε δεδομενα που αν χαθουν χαθηκαμε......

ΥΓ: να και ενα πολυ καλο wiki: hxxp://en.wikipedia.org/wiki/Standard_RAID_levels

ούτε η IBM ουτε η HP έχουν δικό τους chip. LSI Promise adapec chips φοράνε τώρα όσο αφορά τα built in motherboard αν εννοείς και των σερβερ τότε κάνεις ένα μικρό λάθος.

Συμφωνώ στο σημείο που λες για τις ακριβές κάρτες αλλά πλέων υπάρχουν και 1 κ 2 γενίες πίσω καρτών που για τον μέσω χρήστη κάνουν "παπάδες".

Softraid 0 και bootable μέσα από ΧΡ αποκλείεται δεν μιλάμε για RAID 01 μιλάμε για RAID 0.

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως τα λες μάλλον usb stickaki θες και όχι RAID 1.

όλος ο κόσμος προσπαθεί να σου εξηγήσει κάτι και εσύ επιμένεις.

τι άλλο να πω δλδ. ο καθένας βολέυεται με ότι έχει αν είσαι εσύ ευχαριστημένος με το array σου οκ.

Ο άνθρωπος που έκανε το thread για κάποιο λόγω θέλει hotswap compatibility και δυστυχώς το ICHxR δεν έχει.

Μάλλον εσύ δεν κατάλαβες τι είπα. Αυτά που είπα (και που ισχύουν) είναι:

1) Σε ICHxR, σε RAID1 ΒΓΑΖΕΙΣ δίσκο εν λειτουργία - no problemo.

2) Στο RAID5 που έχω (με 3 δίσκους) οι επιδόσεις είναι αξιοπρεπέστατες, ΠΟΛΥ

καλύτερες από το RAID1 που είχα, και σε επίπεδο bench και σε επίπεδο συνολικής

αίσθησης του συστήματος.

3) Σε RAID5 με πολλούς δίσκους είπα ότι δεν έχω άποψη, δέχτηκα ότι ειπώθηκε από τον Blinky

και ρώτησα κάτι για τον τρόπο υπολογισμού parity σε πολλους δίκους.

4) Σε RAID5 με encryption δέχτηκα ότι σαφώς και θα γονατίζει όπως είπες, πλην όμως είναι

ένα configuration που δεν με αφορά και δεν φτάιει το RAID5. Φταίει το encryption!

Και σε απλό δίσκο θα σου έτρωγε CPU!

Εγώ αυτά είπα! Τώρα γιατί εσύ κατάλαβες άλλα και κυρίως γιατί "τα πήρες",

είναι κάτι που δεν κατάλαβα. Ούτε είπα στον άνθρωπο (thread starter) να πάρει

ICHxR, ούτε μπορείς να αμφισβητήσεις ότι το RAID5 που έχω είναι καλύτερο από

το RAID1 που είχα.

Επιπλέον, αυτό που λέει ο omnio για dedicated parity δίσκο στο RAID5,

ΙΜΗΟ δεν είναι σωστό. Αυτό είναι RAID4. Το RAID5 απόσο ξέρω έχει parity

data διασκορπισμένα σε όλους τους δίσκους (distributed parity).

[λευκα σημαιάκια, :daisy:, κτλ]

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εννοω και των servers. Ουτε απο onboard σε ibm, ουτε σε hp αλλα ουτε και dell εχω μεινει ευχαριστημενος. Εχεις δικιο για το chip (να σου πω την αληθεια τωρα το κοιταξα που το ειπες...). Για τον μεσο χρηστη και μια raid καρτα για ide δισκους των 10 ευρω καλα ειναι. Απλα τα παντα εχουν αμεση σχεση με το ποσο ασφαλης νιωθεις για τα δεδομενα σου. Εν κατακλειδι δεν θα εκανα ποτε οποιασδηποτε μορφης software raid, ισως να εκανα με onboard (αλλα οχι για σημαντικα data - ισως μονο raid 1 για gaming) και σιγουρα θα εκανα με dedicated hardware. Ισως να ειμαι προκατελημενος λογω κακης εμπειριας αλλα προτιμω το backup παρα το raid...

Δεν καταλαβα αυτο που εγραψες :"Softraid 0 και bootable μέσα από ΧΡ αποκλείεται δεν μιλάμε για RAID 01 μιλάμε για RAID 0. " sorry...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εννοω και των servers.

Στην πλειοψηφία τα σερβερς motherboard φέρουν HBA's είναι ελάχιστα αυτά που έχουν ROC πάνω τους. Αλλά ακόμα και με HBA έχει πολύ καλύτερο RAID απότι με ICHxR από μεριάς σταθερότητας.

κάτι όμως που δεν λέχθηκε είναι ότι αν έχεις enable το Write back to Cache εκτός ότι ειναι 16ΜΒ και γεμίζει - αδειάζει συνέχεια με μία πτώση τάσεις σε κάνει και ψάχνεις το array στο διάστημα. Όπως και τα δεδομένα που υπήρχαν στην

Cache. Εδώ μας σώζει η καλή μας BBU κάτι που ο ICHxR δεν έχει.

Τώρα κάθε φορά που κάνεις μια εγγραφή στο Array είτε 2 είτε 64 HDD's να έχεις το queue-αιτήματά προσπαθεί ο

CPU μαζί με ότι άλλο κάνεις εκείνη την στιγμή να τα βάλει σε μια σειρά με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα αυξημένο usage του CPU και να υπάρχει υστέρηση και σε επίδοσις αλλά και καθυστέρηση στο σύνολο του συστήματος.

Πόσο μάλλον όταν αυτό απαιτεί και διπλή εγγραφή. Γιαύτο και o ICHxR δεν κάνει RAID 50 η RAID 60.

Για εμένα πάντως το RAID 03 is the best way for performance and parity

post-2254-1416074601,6485_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι το Raid03? Κάτι σε 01 θύμίζει αλλά αντί για srtipped mirrors έχει striped 3άρια.

Αν κατάλαβα καλά, κερδίζεις την ταχύτητα του 03 καθώς το 01 είναι στις επιδόσεις του ενός δίσκου. Γινεται όμως το εικονιζόμενο? Με RAID κάρτα φαντάζομαι. Πάντως είναι πολύπλοκο στήσιμο και δεδομένου ότι πάνω έχει RAID0, δεν είναι επικίνδυνο για τα data?

Link to comment
Share on other sites

διπλό backup τύπου 5 οπότε εάν εμφανιστεί και ο θεος της γκαντεμιας μπροστά μας το 25% χρειάζεται να γίνει rebuilt από το image ;)

Σε κάθε RAID 3 υπάρχουν 2 backup και με την βοήθεια του 0 γίνονται απίστευτα γρήγορα.

LSI pwns ;)

Link to comment
Share on other sites

Availability: Very good to excellent.

Degradation and Rebuilding: Relatively little for RAID 30 (though more than RAID 10); can be more substantial for RAID 03.

Random Read Performance: Very good, assuming RAID 0 stripe size is reasonably large.

Random Write Performance: Fair.

Sequential Read Performance: Very good to excellent.

Sequential Write Performance: Good.

Cost: Relatively high due to requirements for a hardware controller and a large number of drives; storage efficiency is better than RAID 10 however and no worse than any other RAID levels that include redundancy.

Special Considerations: Complex and expensive to implement.

Recommended Uses: Not as widely used as many other RAID levels. Applications include data that requires the speed of RAID 0 with fault tolerance and high capacity, such as critical multimedia data and large database or file servers. Sometimes used instead of RAID 3 to increase capacity as well as performance.

Link to comment
Share on other sites

RAID1 κάνεις με ότι δίσκους θες, απλά θα επικρατήσει η χωρητικότητα του μικρότερου.

Σε RAID1, μπορείς να βγάλεις εν λειτουργία τον ένα δίσκο (αναφέρομαι σε εσωματωμένο RAID controler σε chipset της Intel, ICHxR). Είναι σαν να χαλάει ένας δίσκος για παράδειγμα. Θα συνεχίσει να δουλεύει το PC πλην όμως το mirror θα θεωρείται degraded και θα πρέπει να ξαναγίνει. Σύνδεση εν λειτουργία τα ICHxR δεν υποστηρίζουν.

Το RAID1 εχει πρακτικά ίδια ταχύτητα με μονό δίσκο, ειδικά αν έχει ενεργοποιημένη και την cache (και έχεις και καλή παροχή ρεύματος, εννοείται).

Πριν 1 μήμα πέρασα από RAID1 σε RAID5 και έχω να πώ το εξής:

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ αυτό που κυκλοφορεί ότι το RAID5 καθυστερεί σημαντικά στο write επειδή υπολογίζει η CPU parity και ότι RAID5 μόνο με dedicated RAID controlers.

Καλησπερα φιλε μου....

Επειδη σε κοβω 'ψαγμενο' πανω στο θεμα raid (τουλαχηστον raid 1) .... εχω μια καινουργια απορεια να εκφρασω!!!

Ας υποθεσουμε οτι κανουμε raid 1 - mirroring σε 2 hd.

Απο οτι εχω καταλαβει ο ενας 'καθρεπτιζει' τον αλλον....

ΑΠΟΡΕΙΑ : αν κανω μεταονομασια ή delete ή οποιαδηποτε επεξεργασια καποιων αρχειων ..... σβηνουν/αλλαζουν αυτοματα και στον αλλον???

Link to comment
Share on other sites

επειδη η κουβεντα ξεκινησε απο το hardware vs software raid5 , αν και προσωπικα εχω perc, υπαρχει μια software υλοποιηση που μου τραβηξε το ενδιαφερον τις τελευταιες μερες.

Προκειται για το FlexRaid.... Αποτι καταλαβα ειναι software raid5 (υποστηριζει και αλλα ειδη αλλα ας μεινουμε στο 5 προς το παρον) που τρεχει σε πλατφορμα Java οποτε μπορεις να το εχεις διαθεσιμο σε οποιοδηποτε λειτουργικο τρεχει java (ολα δηλαδη?). Μπορεις πχ να εχεις linux να το εχεις στησει, και μετα να κανεις format, να βαλεις win7 και παλι να το εχεις διαθεσιμο αποκει.

Τα πλεονεκτηματα του ειναι απειρα, αμα διαβασετε τι ισχυριζεται ο τυπος οτι υποστηριζει, εχει τρελες παροχες σε σχεση με τους raid5 controllers. Εγω θα αναφερθω κυριως σε 3 που μου τραβηξαν το ενδιαφερον :

1) Μπορεις να εχεις αμα θες ψευδο-raid5, με το parity αλλα χωρις το stripping. Αυτο συνεπαγεται οτι δεν εχεις την αυξηση ταχυτητας στο read, αλλα εχεις καποια τρομερα πλεονεκτηματα κατα τ'αλλα.

α) Το σημαντικοτερο, οτι εχεις την πολυτελεια να χασεις 1 δισκο χωρις να χασεις δεδομενα, ΑΛΛΑ και αν ο μη γενειτω καει και δευτερος/τριτος δισκος ταυτοχρονα, τοτε χανεις μονο τα δεδομενα των εξτρα δισκων. Δηλαδη σου καιγονται 2 δισκοι απο τους 6? οκ χανεις τα δεδομενα μονο αυτων των 2. Σου κεγαιτε ενας? Δε χανεις τιποτα. Αυτο γινεται γιατι χωρις το stripping, τα δεδομενα δεν μοιραζονται στους δισκους. Επισης δευτερο επακολουθο αυτου ειναι οτι μπορεις ανα πασα στιγμη να αφαιρεσεις ενα δισκο και να εχεις διαθεσιμα τα δεδομενα του σε αλλο μηχανημα. Ειναι κατι σαν το UNraid ενα πραγμα.

β)Μπορεις να επεκτεινεις ανα πασα στιγμη το χωριο σου προσθετοντας δισκο οποιασδηποτε χωρητικοτητας και γενικα να εχεις διαφορετικους δισκους χωρις προβληματα. Μοναδικος περιορισμος, ο δισκος που κραταει το parity info, Πρεπει να ειναι ιδιος η μεγαλυτερος απο τον μεγαλυτερο απο τους υπολοιπους. Τρελη ευελιξια δηλαδη στην επεκτασιμοτητα, και φυσικα μπορεις να βαλεις οσους δισκους θες, οσους αντεχει το μηχανημα....

γ) Μπορει να χρησιμοποιησει περισσοτερη ισχυ απο τον επεξεργαστη σου και να πετυχει πολυ καλες επιδοσεις ετσι.

Αυτα τα 3 θα με δελεαζαν πολυ στο να το δοκιμασω. Ειδικα στο νο3, θα ειχα απορια να δω τι επιδοσεις θα ειχα σε σχεση με εναν hardware dedicated controller τη στιγμη που εχω εναν i7 με 8 threads στα 4ghz που τα "ξυνει" στο 95% του χρονου λειτουργειας του. Αλλωστε οταν παιζω games δεν κανω και δουλειες στο raid, απο SSD τρεχει... Αρα δεν υπαρχει ουσιαστικο μειονεκτημα για μενα.

Το αποθαρυντικο της υποθεσης ειναι οτι το FlexRaid ειναι δημιουργεια ενος απλου χρηστη, και σιγουρα υπαρχει μια δυσπιστια οσον αφορα την αξιοπιστια του. Σιγουρα αν ειχα διαθεσιμους δισκους θα το δοκιμαζα για το χαβαλε ετσι να δω στην πραξη τι κανει....αλλα δεν εχω αυτη τη στιγμη ουτ εειμαι ετοιμος για εξοδα...

Το λεω ομως σαν ιδεα για οποιον εχει διαθεση να ψαχτει.....σα θεωρια εχει πολυυυυ ενδιαφερον...οι δυνατοτητες ειναι τοσες πολλες που σε κανει να αναρωτιεσαι γιατι οι μεγαλες φιρμες προσφερουν τοσο λιγοτερα, αφου ολα οσα υποσχεται, εχουν λογικη βαση δεν ειναι οτι υποσχεται "θαυματα"....

http://www.openegg.org/FlexRAID.curi

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου....

Επειδη σε κοβω 'ψαγμενο' πανω στο θεμα raid (τουλαχηστον raid 1) .... εχω μια καινουργια απορεια να εκφρασω!!!

Ας υποθεσουμε οτι κανουμε raid 1 - mirroring σε 2 hd.

Απο οτι εχω καταλαβει ο ενας 'καθρεπτιζει' τον αλλον....

ΑΠΟΡΕΙΑ : αν κανω μεταονομασια ή delete ή οποιαδηποτε επεξεργασια καποιων αρχειων ..... σβηνουν/αλλαζουν αυτοματα και στον αλλον???

Καταρχήν όπως είδες παραπάνω υπάρχουν και πιο ψαγμένοι. Εγώ ένα RAID1 είχα στήσει και ένα RAID5 πρόσφατα.

Το λειτουργικό, οι εφαρμογές κι εσύ, όλοι βλέπουν ένα δίσκο. Ότι γίνεται γίνεται σε αυτό το δίσκο, πλην όμως στην πραγματικότητα γίνεται σε δύο. Όλα γίνονται αυτόματα, δεν σε απασχολεί κάτι - δουλεύεις όπως και με ένα δίσκο. Αν σκάσει όμως ο ένας, εξακολουθείς και λειτουργείς (σου βγάζει warning) και τρέχεις να αγοράσεις έναν νέο για να αντικαταστήσεις τον χαλασμένο. Σε αυτή την περίπτωση το mirror ξαναφτιάχνεται στον νέο δίσκο.

Αν έχεις συχνά κρασαρίσματα από o/c ή από ασταθές σύστημα γενικά, θα σε πρήζει λίγο γιατί αν δεν γίνει normal shut-down 99.99% θεωρεί ότι πρέπει να ελέγξει το mirror ότι είναι συγχρονισμένο. Αυτό κρατάει κάμποση ώρα (ανάλογα και το δίσκο) στο διάστημα της οποίας το σύστημα θα ψιλοσέρνεται αν χρειάζεσαι δίσκο. Αν διαβάζεις web ή γράφεις σε word είναι υποφερτά.

Link to comment
Share on other sites

Blinky, είναι δυνατό η java να δώσει τις απαιτούμενες επιδόσεις σε τέτοιο απαιτητικό application; Μήπως είναι καμμια προσομοίωση λειτουργικότητας, αποτέλεσμα κανενός σχετικού διδακτορικού;

Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό, οι εφαρμογές κι εσύ, όλοι βλέπουν ένα δίσκο. Ότι γίνεται γίνεται σε αυτό το δίσκο, πλην όμως στην πραγματικότητα γίνεται σε δύο. Όλα γίνονται αυτόματα, δεν σε απασχολεί κάτι - δουλεύεις όπως και με ένα δίσκο. Αν σκάσει όμως ο ένας, εξακολουθείς και λειτουργείς (σου βγάζει warning) και τρέχεις να αγοράσεις έναν νέο για να αντικαταστήσεις τον χαλασμένο. Σε αυτή την περίπτωση το mirror ξαναφτιάχνεται στον νέο δίσκο.

Αν έχεις συχνά κρασαρίσματα από o/c ή από ασταθές σύστημα γενικά, θα σε πρήζει λίγο γιατί αν δεν γίνει normal shut-down 99.99% θεωρεί ότι πρέπει να ελέγξει το mirror ότι είναι συγχρονισμένο. Αυτό κρατάει κάμποση ώρα (ανάλογα και το δίσκο) στο διάστημα της οποίας το σύστημα θα ψιλοσέρνεται αν χρειάζεσαι δίσκο. Αν διαβάζεις web ή γράφεις σε word είναι υποφερτά.

Οπως ειπα και σε εναν αλλο φιλο πιο πανω..... δεν μιλαω για pc και raid σε pc.

Αλλα για το xtreamer etrayz που εχει την δυνατοτητα να κανει raid 1.

Και ρωταω...γιατι χτες του εβαλα πανω σαν πρωτη γνωρημια μαζι του (φρεσκια αγορα), εναν 2T σκληρο....και λιαν συντομος και εναν δευτερο για backup/raid 1.

Επειδη αυτο θα το χρεισιμοποιω κυριως σαν κατεβαστηρι.... προφανως ο 2T θα γεμισει.... οποτε αν εγω του κανω backup σε αλλους σκληρους πιο μικρους σαν 'αρχειοθετηση'.... θα ηταν χρονοβορο να καθομαι να σβηνω πχ 500g απο τον εναν και μετα να επρεπε να παω και στον αλλον... απο εκει ξεκινησε το σκεπτικο της αποριας μου!!!

Link to comment
Share on other sites

blinky

FlexRAID is currently not suited for use with databases or to protect the operating system partition.

Nevertheless, FlexRAID is ideal for RAID'ing systems that host:

System backups

Ripped CD/DVDs onto hard drive

All media files (MP3, MPEG, AVI, etc.)

Pictures

Documents

... pretty much anything that can be deployed onto a NAS server

το λέει και μόνο του κάνει ότι κάνει και το NAS απλά το έχεις πάνω στο PC σου.

Link to comment
Share on other sites

blinky

FlexRAID is currently not suited for use with databases or to protect the operating system partition.

Nevertheless, FlexRAID is ideal for RAID'ing systems that host:

System backups

Ripped CD/DVDs onto hard drive

All media files (MP3, MPEG, AVI, etc.)

Pictures

Documents

... pretty much anything that can be deployed onto a NAS server

το λέει και μόνο του κάνει ότι κάνει και το NAS απλά το έχεις πάνω στο PC σου.

αυτο ομως δεν εχει ενα τρελο πλεονεκτημα? Για μενα το NAS καταρρεει σαν ιδεα απο τησ τιγμη που οτι και να κανεις τελικα θα περιοριστεις στα ~50mb/s του gigabit lan που θα ειναι το bottleneck για οτιδηποτε... Αρα το τι επεξεργαστη του εχεις το stripping και ολα τα αλλα πανε περιπατο απο αυτο το Bottleneck. Αυτο ομως ειναι ενας περιορισμος που το flexraid φαινεται να μην εχει...αρα εχει τρελη δυναμικη στο θεμα της αποδοσης αναλογα το συστημα σου.....τωρα το τι κανει στην πραξη ειναι αλλου παπα ευαγγελιο αλλα σιγουρα σε ιντριγκαρει σα δυναμικη.

Προσωπικα, 1 παραπονο εχω απο τον Perc. Οτι στο online capacity expansion υποστηριζει μονο προσθηκη ομοιου δισκου. Θα ηθελα να μπορω να αλλαζω τους δισκους εναν εναν με μεγαλυτερους (κανοντας rebuild καθε φορα) και στο τελος να μπορω να κανω expand το partition να πιασει τον παραπανω χωρο. Θα ηταν και πολυ βολικο και πολυ γρηγορο! Πχ εισαι με 6 δισκους του 1tb? Οκ βγαζεις τον πρωτο βαζεις εναν 2tb στη θεση του και το αφηνεις να κανει rebuild ξοδευοντας το 1ο tb. Μετα το ιδιο στον δευτερο και ουτω καθ'εξης. Στο τελος που εχεις ενα raid5 των 5gb παλι, κανεις expand και γινεται 10tb!

Δυστυχως δε παρεχει αυτη τη λειτουργεια ο Perc. Αυτο, σε συνδιασμο με πιθανη (αισθητη) αυξηση στις επιδοσεις απο την εκμεταλευση του i7 μου που καθεται, θα ηταν αρκετα για να με δελεασουν...

Link to comment
Share on other sites

πάλι όμως έχεις τον περιορισμό του LAN. αν δεν θες να έχεις περιορισμό σε σκληρούς μοντέλα θα μπορούσες να πας στον perc6 ο οποίος νομίζω δεν το έχει το πρόβλημα αυτό.

Δοκίμασες να βάλεις κανένα νέο firmware από την LSI???

θα ρωτήσω εντός της LSI για αυτό γιατί μέχρι στιγμής και ο 9211 και ο 9260 μια χαρά κάνει expand

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την εμπειρία μου πάνω στο Raid. Είχα δύο ράπτορες των 74 γίγα σε raid 0 για αρκετό καιρό, πάνω στο ichxr της μητρικής στο σύστημα της υπογραφής μου. Το μεγάλο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν η αναξιοπιστία του controller της intel. Ενώ στην αρχή δεν εμφάνιζε πρόβλημα, και όλα ήταν καλά, με αισθητή αλλά όχι εντυπωσιακή αύξηση επιδόσεων σε σχέση με τον ένα ράπτορα μόνο του, μετά από ένα χρόνο περίπου, μου εμφάνιζε errors στον πίνακα του raid, ξέρετε εκεί που μπαίνεις με Ctr + I κατά το boot. Σε δύο περιπτώσεις αυτό το error εξελίχθηκε σε unrecoverable με αποτέλεσμα το λειτουργικό να μην ξεκινά και να κάνω διαγραφή του raid, στήσιμο ξανά και format. Όταν αυτό μου το έκανε για τρίτη φορά, το ξήλωσα, άφησα τον ένα ράπτορα μόνο του να έχει το λειτουργικό, και μετά από λίγο καιρό πήρα τον ssd της υπογραφής.

Όπως καταλαβαίνετε, η εμπειρία μου από το raid 0 είναι εξόχως αρνητική και δεν νομίζω ότι θα ξαναασχοληθώ. Ούτως ή άλλως με τον ssd το σύστημα είναι απείρως ταχύτερο από το raid που είχα.

Για back up, δεν καταλαβαίνω ειλικρινά γιατί ασχολείστε με raid 1, 5 ή δεν ξέρω τι άλλο. Εγώ έχω επιλέξει την εξής απλή λύση: Εννοείται ότι πάντα το λειτουργικό είναι μόνο του, και τα κρίσιμα data μου (φωτό, προσωπικά βίντεο, μουσική, έγγραφα κλπ.) τα έχω σε ΤΕΤΡΑΠΛΟ backup ως εξής: Σε εσωτερικούς δίσκους έχω το πρωτότυπο και ένα αντίγραφο, σε εξωτερικό 3,5" σε docking station ακόμα ένα, και ακόμα ένα σε εργοστασιακό εξωτερικό δίσκο 2,5". Το backup το παίρνω με πρόγραμμα συγχρονισμού δεδομένων, στον εσωτερικό ΚΑΘΕ φορά πριν κάνω shutdown ή αν μιλάμε για πολύ κρίσιμα δεδομένα και ακριβώς μετά που θα τα δημιουργήσω, ενώ στους εξωτερικούς κάθε 3-4 ημέρες τον καθένα σε διαφορετικό χρονικό σημείο. Τα backup γίνονται με προγραμματισμένο τρόπο, με σενάρια δηλαδή, αυτόματα. ΔΕΝ έχω χάσει ποτέ δεδομένα και δεν νομίζω να χάσω.

Παράλληλα με αυτόν τον τρόπο κερδίζω την ευελιξία ότι διαλέγω τι θα έχω σε τετραπλό αντίγραφο, τι σε διπλό και τι δεν θα έχω καθόλου σε αντίγραφο, έτσι εκμεταλλεύομαι επακριβώς τη χωρητικότητα των δίσκων μου ανάλογα με την κρισιμότητα των δεδομένων μου, ενώ επιπλέον δεν με ενδιαφέρει το αν θα χαλάσει κάποιος δίσκος, και είναι επίσης πανεύκολη η αναβάθμιση του συστήματος με νέους δίσκους. Υπόψη ότι έχω πέντε δίσκους μεσα στο σύστημα, τρεις εξωτερικούς 3,5" με χρήση στο docking station και δύο εξωτερικούς 2,5". Οι δίσκοι είναι τόσοι πολλοί διότι έχω και πολύ παλιούς που ακόμα δουλεύουν, έχω π.χ. έναν 160 GB Maxtor, στον οποίο έχω τα παιδικά παιχνίδια και προγράμματα.

Αυτά σαν μια εναλλακτική πρόταση σε όλα αυτά τα raid. Πάντα φιλικά.:)

Link to comment
Share on other sites

πολλοί δίσκοι ρε παιδί μου....

Πάντως βλέπω το δίσκο με το OS και τισ εφαρμογές δεν το έχετε σε ιδιαίτερη εκτίμιση, θεωρώντας ότι τον ξαναστήνετε αν χαλάσει. Αυτό εμένα μου κοστίζει τουλάχιστον 10 μέρες (στησιμο, παραμετροπόιηση εφαρμογών, dev tools, libraries, dev sites, μέχρι και custom settings στο word, ktl, ktl. Πραγματικός εφιάλτης. Πλέον OS, apps και data, όλα μαζί και όλα στο buck up.

Link to comment
Share on other sites

πολλοί δίσκοι ρε παιδί μου....

Πάντως βλέπω το δίσκο με το OS και τισ εφαρμογές δεν το έχετε σε ιδιαίτερη εκτίμιση, θεωρώντας ότι τον ξαναστήνετε αν χαλάσει. Αυτό εμένα μου κοστίζει τουλάχιστον 10 μέρες (στησιμο, παραμετροπόιηση εφαρμογών, dev tools, libraries, dev sites, μέχρι και custom settings στο word, ktl, ktl. Πραγματικός εφιάλτης. Πλέον OS, apps και data, όλα μαζί και όλα στο buck up.

ΔΕΝ τον ξαναστήνουμε! Acronis True Image 2010, με προγραμματισμένο αυτόματο shadow backup μια φορά την εβδομάδα και αυτόματο σβήσιμο των πολύ παλιών backup, όλα παραμετροποιήσιμα. Αν χαλάσει ο δίσκος, βάζουμε τον καινούριο και έχουμε όλο το λειτουργικό, προγράμματα, ρυθμίσεις κλπ. με απώλεια ρυθμίσεων το πολύ έξι ημερών, παραμετροποιήσιμο και αυτό. ;):T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.