Jump to content



Και μερικες αποριες για RAID....


Dark Oblivion

Recommended Posts

Καλησπερα 'ξανα΄....

Θελω να κανω raid και εχω μερικες ισως 'χαζες' αποριες....

1. Εχω την εντυπωση οτι σε κατασταση raid οι σκληροι μπορουν να βγαινουν εν λειτουργεια.... ΙΣΧΥΕΙ????

2. Καπου ακουσα οτι για να πετυχει το raid πρεπει να ειναι οι σκληροι με ιδιο serial η κατι τετοιο.... ΙΣΧΥΕΙ????

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Διευκρινισεις:

1)Σε καποιες υλοποίησεις κυριως server κτλ κάποιοι δίσκοι μπορεί να είναι hotplug δηλαδή να βγαίνουν εν λειτουργία.

2)Ίδιο serial number θα ήταν αδύνατον να έχουνε έτσι και αλλιώς, όμως εάν έχουνε ίδιο part number τότε το raid θα έχει εν γένει καλύτερη λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινισεις:

1)Σε καποιες υλοποίησεις κυριως server κτλ κάποιοι δίσκοι μπορεί να είναι hotplug δηλαδή να βγαίνουν εν λειτουργία.

2)Ίδιο serial number θα ήταν αδύνατον να έχουνε έτσι και αλλιώς, όμως εάν έχουνε ίδιο part number τότε το raid θα έχει εν γένει καλύτερη λειτουργία.

Ναι...

Ενα tutorila που διαβασα λεει... οτι raid με τη χρηση υλικου ειμαι πολυ πιο ακριβη αλλα εχει το πλεονεκτημα της σταθεροτητας και της προσθαφαιρεσης των δισκων την ωρα της λειτουργιας του συστηματος.

Και ναι ,για 'part number' ειχα ακουσει ...εγω διατυπωσα λαθος θεωροντας οτι ειχε να κανει με serial...

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ RAID ΜΙΛΑΜΕ 1 ΜΙRROR,, Η 0 SRIPPING?

Εχω παρει αυτες τις μερες το Xtreamer eTrayz που εχει σαν επιλογη το raid 1 αν θελω να κανω....οποτε θα με ενδιεφερε να μπορω να βγαζω τους σκληρους εν ωρα λειτουργιας για backup...

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ RAID 1 ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΙΤΑΙ ΓΙΑ ΒACK UP ΟΠΟΤΕ (ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΣΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ) ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ RAID 2 DISKOYS ΙΔΙΑΣ ΧΩΡΙΤΗΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΟΠΙΟΔΥΠΟΤΕ ΔΙΣΚΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΒΛΑΒΗΣ . ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΑΣΗΣ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ RAID 1 ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΙΤΑΙ ΓΙΑ ΒACK UP ΟΠΟΤΕ (ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΣΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ) ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ RAID 2 DISKOYS ΙΔΙΑΣ ΧΩΡΙΤΗΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΟΠΙΟΔΥΠΟΤΕ ΔΙΣΚΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΒΛΑΒΗΣ . ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΑΣΗΣ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΟΥ.

1ον : Στο manual της συσκευης λεει οτι 'καλο' θα ηταν να βαλουμε 2 δισκους ιδιας χωρητικοτητας , αλλα σε περιπτωση που ο ενας ειναι μικροτερος να τον βαλουμε 'πρωτευον'. Αρα κανει raid 1 με διαφορετικης χωρητικοτητας σκληρους.

2ον : Ξερω πια η λειτουργηκοτητα του raid 1. Απλα ρωταω αν αραγε την ωρα που δουλευει το μηχανημα μπορω να 'βγαλω' καποιον απο τους σκληρους για να τον κανω backup σε desktop pc.. Για την ακριβεια να τον 'αδειασω' σε desktop pc.... γιατι θα λειτουργει σαν κατεβαστηρι μονιμα.

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΠΡΩΤΕΥΟΝ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ,ΛΟΓΙΚΟ. ΤΟ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟ ΔΙΣΚΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ PC ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ (ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ) ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΞΑΝΑΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΔΙΣΚΟ ΚΑΙ ΤΟ PC ΔΟΥΛΕΥΕΙ ,ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΡΩΤΑ ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΤΟ BACK UP Η ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΗΣ RESET

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΠΡΩΤΕΥΟΝ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ,ΛΟΓΙΚΟ. ΤΟ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟ ΔΙΣΚΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ PC ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ (ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ) ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΞΑΝΑΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΔΙΣΚΟ ΚΑΙ ΤΟ PC ΔΟΥΛΕΥΕΙ ,ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΡΩΤΑ ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΤΟ BACK UP Η ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΗΣ RESET

Δεν ειναι pc .....

Κοιτα : http://www.xtreamer.net/etrayz/overview.aspx

Link to comment
Share on other sites

RAID1 κάνεις με ότι δίσκους θες, απλά θα επικρατήσει η χωρητικότητα του μικρότερου.

Σε RAID1, μπορείς να βγάλεις εν λειτουργία τον ένα δίσκο (αναφέρομαι σε εσωματωμένο RAID controler σε chipset της Intel, ICHxR). Είναι σαν να χαλάει ένας δίσκος για παράδειγμα. Θα συνεχίσει να δουλεύει το PC πλην όμως το mirror θα θεωρείται degraded και θα πρέπει να ξαναγίνει. Σύνδεση εν λειτουργία τα ICHxR δεν υποστηρίζουν.

Το RAID1 εχει πρακτικά ίδια ταχύτητα με μονό δίσκο, ειδικά αν έχει ενεργοποιημένη και την cache (και έχεις και καλή παροχή ρεύματος, εννοείται).

Πριν 1 μήμα πέρασα από RAID1 σε RAID5 και έχω να πώ το εξής:

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ αυτό που κυκλοφορεί ότι το RAID5 καθυστερεί σημαντικά στο write επειδή υπολογίζει η CPU parity και ότι RAID5 μόνο με dedicated RAID controlers.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 1 μήμα πέρασα από RAID1 σε RAID5 και έχω να πώ το εξής:

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ αυτό που κυκλοφορεί ότι το RAID5 καθυστερεί σημαντικά στο write επειδή υπολογίζει η CPU parity και ότι RAID5 μόνο με dedicated RAID controlers.

τι θες να πεις? Γιατι η προσωπικη μου εμπειρια ειναι ακριβως οπως τα λεει το παραμυθι. Επισης εχε υποψην σου οτι αν το raid5 σου ειναι αυτο της υπογραφης σου, με μονο 3 δισκους εχεις τον ελαχιστο δυνατο φορτο στα calculations, με 5-6-7-8 αλλαζουν αρκετα τα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι οι επιδόσεις της συστοιχίας είναι αρκετά ικανοποιητικές, σχεδόν διπλάσιες από αυτές που είχα σε RAID1, παραπλήσιες με RAID0 2 δίσκων.

Αναφαίρομαι στο RAID5 της υπογραφής. Αυτό που λές δεν το ξέρω, αλλά φαντάζομαι κάτι έχεις ψάξει παραπάνω.

Προσωπικά ΔΕΝ δέχομαι αυτή τη διακαιολογία (από πλευράς κατασκευαστών - Intel στην προκειμένη) ότι χρειάζεται CPU, τη στιγμή που τα multi-cores τεμπελιάζουν στο chip.

Βέβαια με τους SSD δεν έχουν τόσο σημασία αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι οι επιδόσεις της συστοιχίας είναι αρκετά ικανοποιητικές, σχεδόν διπλάσιες από αυτές που είχα σε RAID1, παραπλήσιες με RAID0 2 δίσκων.

Αναφαίρομαι στο RAID5 της υπογραφής. Αυτό που λές δεν το ξέρω, αλλά φαντάζομαι κάτι έχεις ψάξει παραπάνω.

Προσωπικά ΔΕΝ δέχομαι αυτή τη διακαιολογία (από πλευράς κατασκευαστών - Intel στην προκειμένη) ότι χρειάζεται CPU, τη στιγμή που τα multi-cores τεμπελιάζουν στο chip.

Βέβαια με τους SSD δεν έχουν τόσο σημασία αυτά...

κοιταξε να δεις, τα Multicores/threads οντως τεμπελιαζουν αλλα το προβλημα ειναι οτι δε μπορεις να τα βαλεις να κανουν τα parity calculations γιατι δεν ειναι στο χερι σου. Οση ισχυ και να εχεις στο CPU, το ICHXR δεσμευει πολυ λιγη για τους υπολογισμους αυτους, υποθετω για να ειναι σιγουροι οτι και σε ενα σχετικα αδυναμο συστημα δε θα δημιουργησει προβλημα. Το κακο ειναι οτι σε ενα δυνατο συστημα δε μπορουμε καπως να το αναγκασουμε να παρει παραπανω ισχυ απο το CPU...

Το οτι με 3 δισκους ειναι πολυ πιο απλες οι πραξεις αποτι με 7 πχ ειναι αυτονοητο, απλη λογικη ειναι. To parity bit που σου δινει την ασφαλεια, προκυπτει προσθετοντας (δυαδικα) τα bits που γραφονται στον καθε δισκο. Αν εχεις 3 δισκους και "γραφτει" 0 στον εναν και 1 στον αλλον, ο υπολογιστης κανει την πραξη 0+1=1 και απο το 1 βγαζει parity 0 και το γραφει στον τριτο δισκο.Συνολικα δηλαδη κανει 2 πραξεις. Αν εχεις 7 δισκους πρεπει να κανει 0+1+1+1+0+0 (τυχαια τα νουμερα), θα προκυψει 1 και θα γραψει parity 0. Αρα θελεις 6 πραξεις αυτη τη φορα αντι για 2.....δεν ειναι προφανης η διαφορα?

Μιλωντας με πραγματικα δεδομενα και αγνοοντας benchmarks κλπ. Προπερσι οταν ειχα στο ICH9R 6x WD6400AAKS raid5, σε αντιγραφες αρχειων απο επαρκως γρηγορο δισκο (αλλον εναν ιδιο western που ειχα για λειτουργικο) ειχα την πραγματικη ταχυτητα (που φαινεται πχ στο transfer window) των 20mb/s!!! Ηταν απολυτα τραγικο...

Με τη μεταβαση στον perc5 , αυτο εγινε 100, οσο δηλαδη αντεχε να στειλει ο πρωτος δισκος, υπηρχε Bottleneck εκει δηλαδη. Με πιο γρηγορο δισκο εια μεγιστο καπου στα 130-150mb/s. Στα benchmarks Μπορει να εδειχνε και 400, αλλο θεμα αυτο βεβαια...

Bottomline, η διαφορα ηταν τρομερη, και φυσικα το δευτερο τεραστιο κερδος ηταν η δυνατοτητα επεκτασης προσθετοντας δισκους, που στο ICH οταν ειχα 4 πχ και ηθελα να παω σε 5 επρεπε να βρω τροπο να τα κανω ολα backup και να το σβησω και να το φτιαξω απο την αρχη. Διαδικασια που οχι μονο ηταν πολυ δυσκολη (το να βρω μερικα terra δανεικα) αλλα και με αναγκασε απο 4 να παω κατευθειαν σε 6 (και προφανως να πληρωσω και ακριβοτερα τον 6ο δισκο αποτι θα τον πληρωνα μερικους μηνες μετα οταν ΟΝΤΩΣ θα χρειαζομουνα την χωρητικοτητα του) γιατι ηξερα οτι δε θα μπορεσω καθολου ευκολα να κανω παλι αυτη τη διαδικασια του backup.

Σιγουρα βεβαια δεν ειμαι υπερ των λυσεων των ακριβων controllers, αμα μιλαμε για 300-500 ευρω, δεν εχει καν νοημα σε περιβαλλον σπιτιου, καλυτερα παρε αλλους τοσους δισκους με αυτα τ αλεφτα και κανε 1:1 backup και εισαι αρχοντας και παιζεις και με ταχυτατο raid0 στο ICH... Αλλα ο perc που ειναι στο 100ρικο μετραει κατα τη γνωμη μου για σοβαρο storage στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σε καθημερινή χρηση βλέπω αισθητή διαφορά σε σχέση με το RAID1 που είχα και δεν προβλέπεται να βάλω κι άλλους δίσκους πάνω.

Σε 2-3 χρονάκια και οι δίσκοι θα είναι παλιοί και καταπονημένοι για να βάλω κι αλλους παρέα, και οι απαιτήσεις παρόμοιες καθώς δεν κάνω ...συλλογές και οι SSD αρκετά ώριμοι και φτηνοί για κάτι πιο προχωρημένο.

Το parity είναι σίγουρο ότι υπολογίζεται με αυτό τον τρόπο; Αναφέρομαι στους πολλούς δίσκους. Δεν μπορείς να διορθώσεις με parity όσα bit νάναι όταν συμβεί λάθος.

Link to comment
Share on other sites

μερικές φορές δεν είναι μόνο το parity είναι ότι μπορεί να έχεις και encryption στο Raid σου.

Σε ICHxR με encryption σε RAID 5 βλέπω 87% usage of Cpu με perc 55% με LSI 9260 23%.

Είναι πολλά τα πρωτόκολλα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

αναφέρω κάποια χαρακτηριστικά από perc 2 με λίγα λόγια LSI-1078 chip.

RAID 6, Advanced Data Protection

The 8888ELP supports all key RAID levels

including RAID 6 and 60. RAID 6 tolerates two

simultaneous failures, and thus the ability to

manage unrecoverable media errors during rebuilds.

This is particularly useful when using lots

of ports high-capacity, lower-cost SATA disk drives.

Check consistency and Patrol Read, advanced

background sentry services that find and fix

bad media blocks on disk drives, offer criticalbusiness

applications unparalleled data protection

capabilities.

Εγώ πάντως σε καθημερινή χρηση βλέπω αισθητή διαφορά σε σχέση με το RAID1 που είχα και δεν προβλέπεται να βάλω κι άλλους δίσκους πάνω.

Σε 2-3 χρονάκια και οι δίσκοι θα είναι παλιοί και καταπονημένοι για να βάλω κι αλλους παρέα, και οι απαιτήσεις παρόμοιες καθώς δεν κάνω ...συλλογές και οι SSD αρκετά ώριμοι και φτηνοί για κάτι πιο προχωρημένο.

Το parity είναι σίγουρο ότι υπολογίζεται με αυτό τον τρόπο; Αναφέρομαι στους πολλούς δίσκους. Δεν μπορείς να διορθώσεις με parity όσα bit νάναι όταν συμβεί λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, θα γονατίσει, όπως και όταν έκανε verify το mirror στο RAID1... so WHAT? Συνέχεια verify θα κάνω?

Στα 3 χρόνια με RAID1 έκανα 5 φορές verify, 2-3 ώρες περίπου τη φορά. Πότε το άφηνα για να μην πρήζομαι, πότε άνοιγα 5-6 σελίδες και διάβαζα news. Δεν "τρέχω" νοσοκομείο ούτε κοντρολάρω πυρηνικά. Ούτε σκαλίζω με o/c για να κολλάει και να κάνει verify για ψύλου πήδημα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, θα γονατίσει, όπως και όταν έκανε verify το mirror στο RAID1... so WHAT? Συνέχεια verify θα κάνω?

Στα 3 χρόνια με RAID1 έκανα 5 φορές verify, 2-3 ώρες περίπου τη φορά. Πότε το άφηνα για να μην πρήζομαι, πότε άνοιγα 5-6 σελίδες και διάβαζα news. Δεν "τρέχω" νοσοκομείο ούτε κοντρολάρω πυρηνικά. Ούτε σκαλίζω με o/c για να κολλάει και να κάνει verify για ψύλου πήδημα.

έτσι όπως τα λες μάλλον usb stickaki θες και όχι RAID 1.

όλος ο κόσμος προσπαθεί να σου εξηγήσει κάτι και εσύ επιμένεις.

τι άλλο να πω δλδ. ο καθένας βολέυεται με ότι έχει αν είσαι εσύ ευχαριστημένος με το array σου οκ.

Ο άνθρωπος που έκανε το thread για κάποιο λόγω θέλει hotswap compatibility και δυστυχώς το ICHxR δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.