Jump to content



Και μερικες αποριες για RAID....


Dark Oblivion

Recommended Posts

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply
Για back up, δεν καταλαβαίνω ειλικρινά γιατί ασχολείστε με raid 1, 5 ή δεν ξέρω τι άλλο. Εγώ έχω επιλέξει την εξής απλή λύση: Εννοείται ότι πάντα το λειτουργικό είναι μόνο του, και τα κρίσιμα data μου (φωτό, προσωπικά βίντεο, μουσική, έγγραφα κλπ.) τα έχω σε ΤΕΤΡΑΠΛΟ backup ως εξής: Σε εσωτερικούς δίσκους έχω το πρωτότυπο και ένα αντίγραφο, σε εξωτερικό 3,5" σε docking station ακόμα ένα, και ακόμα ένα σε εργοστασιακό εξωτερικό δίσκο 2,5". Το backup το παίρνω με πρόγραμμα συγχρονισμού δεδομένων, στον εσωτερικό ΚΑΘΕ φορά πριν κάνω shutdown ή αν μιλάμε για πολύ κρίσιμα δεδομένα και ακριβώς μετά που θα τα δημιουργήσω, ενώ στους εξωτερικούς κάθε 3-4 ημέρες τον καθένα σε διαφορετικό χρονικό σημείο. Τα backup γίνονται με προγραμματισμένο τρόπο, με σενάρια δηλαδή, αυτόματα. ΔΕΝ έχω χάσει ποτέ δεδομένα και δεν νομίζω να χάσω.

Παράλληλα με αυτόν τον τρόπο κερδίζω την ευελιξία ότι διαλέγω τι θα έχω σε τετραπλό αντίγραφο, τι σε διπλό και τι δεν θα έχω καθόλου σε αντίγραφο, έτσι εκμεταλλεύομαι επακριβώς τη χωρητικότητα των δίσκων μου ανάλογα με την κρισιμότητα των δεδομένων μου, ενώ επιπλέον δεν με ενδιαφέρει το αν θα χαλάσει κάποιος δίσκος, και είναι επίσης πανεύκολη η αναβάθμιση του συστήματος με νέους δίσκους. Υπόψη ότι έχω πέντε δίσκους μεσα στο σύστημα, τρεις εξωτερικούς 3,5" με χρήση στο docking station και δύο εξωτερικούς 2,5". Οι δίσκοι είναι τόσοι πολλοί διότι έχω και πολύ παλιούς που ακόμα δουλεύουν, έχω π.χ. έναν 160 GB Maxtor, στον οποίο έχω τα παιδικά παιχνίδια και προγράμματα.

Αυτά σαν μια εναλλακτική πρόταση σε όλα αυτά τα raid. Πάντα φιλικά.:)

Δυστυχως δεν ειναι καθολου εναλλακτικη για οσους εχουνε ΠΟΛΛΑ δεδομενα που δεν θελουν να χασουν. Εχω bluray ISOs τα οποια ειναι 8tb αυτη τη στιγμη. Θα μου δωσεις 2000 ευρω να κανω και εγω ενα 4πλο backup? Καλα συμβιβαζομαι και με 500 ευρω να κανω μονο backup

Αυτη τη στιγμη το raid5 μου εχει 8 δισκους επι 1.5tb ο καθενας. Ωφελιμος χωρος 10.5tb. Οι 7 δισκοι που αντιστοιχουν στον ωφελιμο αυτο χωρο, κοστιζουν περι τα 600 ευρω. Το raid5, αγνοωντας την αυξηση στις επιδοσεις, μου δινει τη δυνατοτητα με το κοστος ΕΝΟΣ ακομα δισκου (του 8ου) δηλαδη ~85 ευρω να προστατεψω ολα αυτα τα δεδομενα σε περιπτωση βλαβης ΕΝΟΣ οποιουδηποτε δισκου απο αυτους ανα πασα στιγμη. Αν ο ενας εχει πιθανοτητα να σκασει Α , ηδη αρκετα μικρη, το να σκασουν 2 μαζι εχει ΑxA δηλαδη εξαιρετικα μικρη.

Αυτο που κερδιζεις λοιπον ειναι οτι εκει που ειχες 1% να χασεις τα δεδομενα σου, το κανεις 1 στα 10.000....μικραινεις την πιθανοτητα καια 100 φορες, πρακτικα την εκμηδενιζεις αν δεν εισαι ο απιστευτος γκαντεμης και εφοσον ΕΑΝ σκασει ενας δισκος φερθεις σωστα (κλεινεις το συστημα μεχρι να τον αντικαταστησεις ωστε να μη μπορει να σκασει αλλος).

Αγοραζεις εξαιρετικα καλη προστασια στην περιπτωση μου με 85 ευρω αντι για 600 ευρω για την απολυτη προστασια. Αν μου δωσει καποιος τα υπολοιπα 515 ευρω δεν εχω καμια αντιρρηση να ακολουθησω την τακτικη του backup :p

ΥΓ: Η αυξηση στις επιδοσεις δεν ειναι κατι που το ψαχνουμε, ερχεται σαν added bonus....αλλα δε σε χαλαει κιολας να εχεις μια αποθηκη που μπορει να ακολουθησει και τον γρηγορο SSD σου στις μεταφορες δεδομενων αποδω και αποκει....

afterhdtunefulltest.png

Link to comment
Share on other sites

Αντέχει τόσο traffic το bus? Τι όριο έχει το PCIe (σε PCIe δεν έχεις τον perc)?

το bus αντεχει....o perc δεν αντεχει μαλλον παραπανω. O perc εχει 8x pci-e interface.

8x σε gen1 pci-e ειναι 250x8=2000mb/s

Σε gen2 τα διπλασια, αλλα δεν εχει σημασια γιατι οτι και να εχει η μητρικη σου ο perc gen1 ειναι.

Ο perc ομως εχει δικο του εσωτερικο bottleneck λογω του cpu του και του ολου σχεδιασμου του που ακουγοταν πως ειναι γυρω στα 800mb/s.

Αν κρινω και απο το γραφημα μου, που μεχρι τα 4tb η ταχυτητα ειναι περιπου σταθερη και μετα αρχιζει να πεφτει, λογικα εχει φτασει στα ορια του ο ιδιος ο perc εκει γυρω στα 700-750mb/s. Αλλιως το read θα επρεπε να ειναι ακομα μεγαλυτερο στο πρωτο κομματι των δισκων... Αλλωστε το θεωρητικο νουμερο ειναι οτι αν διαβαζει απο 7 δισκους με μεγιστο read ~130mb/s ο καθενας οπως αυτοι που εχω, θα μπορουσε να πιασει μεχρι και 7x130=910mb/s στην αρχη των δισκων μου...

Θεμα bus προφανως δεν υπαρχει, ακομα και σε slot που ειναι electrically 4x να τον βαλεις... (χρησιμο αν εχεις Χ58 μητρικη και κανεις SLI/xfire και μπορεις να μοιρασεις τα 36 lanes σε 16-16-4 , o perc ειναι οτι πρεπει για αυτα τα 4).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.