Jump to content



ποια τηλεοραση για gaming?


redbighunter

Recommended Posts

ψαχνω για οθονη απο 24" και πανω με max τα 400€! η χρηση της ειναι καθαρα για παιχνιδια και που και που καμια ταινια! ποια μου προτινεται? vga εχω μια 5870!

edit: ο τιτλος αλλαξε καθως πλεον αλλαξα pc και με βολευει τηλεοραση και monitor μαζι!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

η τριτη επιλογη σου υπερβαινει τα 400€ max που εχω βαλει φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

μαζι με τις παραπανω επιλογες ...δες και την NEC 231 wmi/bk που εχει πολυ μικρο input lag.

Δεδομενου οτι μιλαμε για non-tn...τοτε ισως θα επρεπε να ειναι απο τις πρωτες επιλογες.

review εδω.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρα για παιχνιδια πας σε 120hz TN, η καλυτερη λυση προς το παρων ειναι η LG W2363D, εναλλακτικα μπορεις να περιμενεις για 120hz LED απο viewsonic τον οκτωβριο, αποτι ακουσα θα βγαλει και η benq σε συνεργασια με την zowie. Μπορεις να κοιταξεις και για asus VG236H, εχει μικροτερο backlight bleed απτην LG, καλυτερα χρωματα αλλα λιγη περισσοτερη θολουρα στην κινηση + οτι ειναι glossy αλλα απο διαθεσιμοτητα - τιμες δεν ειναι τοσο καλα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

μαζι με τις παραπανω επιλογες ...δες και την NEC 231 wmi/bk που εχει πολυ μικρο input lag.

Δεδομενου οτι μιλαμε για non-tn...τοτε ισως θα επρεπε να ειναι απο τις πρωτες επιλογες.

review εδω.

Καθαρα για παιχνιδια = περισσοτερες ιντσες + ΤΝ@120ΗΖ.
Καθαρα για παιχνιδια πας σε 120hz TN, η καλυτερη λυση προς το παρων ειναι η LG W2363D, εναλλακτικα μπορεις να περιμενεις για 120hz LED απο viewsonic τον οκτωβριο, αποτι ακουσα θα βγαλει και η benq σε συνεργασια με την zowie. Μπορεις να κοιταξεις και για asus VG236H, εχει μικροτερο backlight bleed απτην LG, καλυτερα χρωματα αλλα λιγη περισσοτερη θολουρα στην κινηση + οτι ειναι glossy αλλα απο διαθεσιμοτητα - τιμες δεν ειναι τοσο καλα τα πραγματα.

αυτη τη στιγμη εχω την ViewSonic VX2433WM http://www.viewsonic.com/products/desktop-monitors/lcd/x-series/vx2433wm.htm και θελω να παω σε πιο καλη οθονη μιας και αυτη θελω να την αφησω του αδερφου μου! δεν θελω να παω σε λιγοτερο απο 24"!

Link to comment
Share on other sites

23.6 ειναι αυτες που σου προτεινα, για μιση ιντσα θα χαλαστεις τωρα ? :p Γενικα υπαρχει ενα θεμα με την ομοιογενεια και τις γωνιες θεασης στις TN,ειδικα οταν ανεβαινεις σε μεγεθος, οποτε ο κανονας "μεγαλυτερο = καλυτερο " δεν ισχυει σε αυτη την περιπτωση, tn panel ειναι οχι μαρτζαφλαρι :p

Link to comment
Share on other sites

23.6 ειναι αυτες που σου προτεινα, για μιση ιντσα θα χαλαστεις τωρα ? :p Γενικα υπαρχει ενα θεμα με την ομοιογενεια και τις γωνιες θεασης στις TN,ειδικα οταν ανεβαινεις σε μεγεθος, οποτε ο κανονας "μεγαλυτερο = καλυτερο " δεν ισχυει σε αυτη την περιπτωση, tn panel ειναι οχι μαρτζαφλαρι :p

συνηθως οσες ειναι 23.6 αναγραφονται στον κωδικο τους ως 24... κτλ! γι'αυτο νομιζα οτι ειναι 23"! δεν θελω να πεσω κατω απο τις διαστασεις της viewsonic μιας και εχει συνηθησει το ματι μου και οι 23" θα μου φαινονται λιγες! αν εβρισκα 27" στα 120Hz που μου λετε θα ηταν το καλυτερο για μενα αλλα δεν.......:tomato:

Link to comment
Share on other sites

η τριτη επιλογη σου υπερβαινει τα 400€ max που εχω βαλει φιλε μου!

Ξέρεις όμως τι διαφορά θα έχεις με αυτά τα 64 ευρώ που κάνει παραπάνω ?

Πες ότι πήρες και ένα καλό ζευγάρι γυαλιά για τα μάτια σου.

Δικά σου τα χρήματα αλλά και εγώ έψαχνα για 24ρι μόνιτορ πριν μερικούς μήνες και πήρα το Dell S2409W στα 219 από το You και με την πρώτη ευκαιρία θα πάει για αντικατάσταση με κάποια από τις τρεις που σου προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις όμως τι διαφορά θα έχεις με αυτά τα 64 ευρώ που κάνει παραπάνω ?

Πες ότι πήρες και ένα καλό ζευγάρι γυαλιά για τα μάτια σου.

Δικά σου τα χρήματα αλλά και εγώ έψαχνα για 24ρι μόνιτορ πριν μερικούς μήνες και πήρα το Dell S2409W στα 219 από το You και με την πρώτη ευκαιρία θα πάει για αντικατάσταση με κάποια από τις τρεις που σου προτείνω.

γιατι το Revision A01 το τονιζει?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δε θα σου προτείνω monitor, γιατί είμαι φαν των τηλεοράσεων με σύνδεση hdmi στο pc.

Αν δεν μπορείς να δώσεις παραπάνω χρήματα πάω πάσο. Απλά νομίζω είναι κρίμα να δώσεις τόσα λεφτά για ένα 24ari monitor (Με 700 ευρώ παίρνεις περσινό μοντέλο 42αρας που τα κάνει όλα και μετά τις 2 και τα χρώματα που θα σου δείξει δεν θα τα δεις σε κανένα pc monitor). Το μόνο που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι να μην λάβεις υπόψη σου τα contrast 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000:1 τα οποία είναι βλακείες του marketing.

Link to comment
Share on other sites

συνηθως οσες ειναι 23.6 αναγραφονται στον κωδικο τους ως 24... κτλ! γι'αυτο νομιζα οτι ειναι 23"! δεν θελω να πεσω κατω απο τις διαστασεις της viewsonic μιας και εχει συνηθησει το ματι μου και οι 23" θα μου φαινονται λιγες! αν εβρισκα 27" στα 120Hz που μου λετε θα ηταν το καλυτερο για μενα αλλα δεν.......:tomato:

PG276 τοτε :D -> [ame=http://www.youtube.com/watch?v=Vafrkf8Diy4]YouTube - ASUS launches two new 3D monitors in Taipei VG236H and PG276[/ame]

αργει πολυ ομως, ισως οκτωβριο αλλα εγω το κοβω για δεκεμβριο ή του χρονου, εγω παντως pc gaming σε HDTV δεν την παλευω καστανο, απτην μια ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ vsync γιατι αλλιως το tearring σου σπαει τα νευρα, στα 120hz pc monitor το tearing ειναι λιγοτερο ενολητικο και γενικα ειναι αλλη αισθηση, να φανταστεις οτι ειχα crt μεχρι και το 2009 γιατι δεν παλευοτανε η κατασταση με τις LCD οσο μικρο lag / ghosting και να ειχανε, το <100 refresh rate παντα με ξενερωνε. Απτην αλλη με τους FAILware τις nvidia δεν βρισκω ακρη, ποτε δεν βγαινουν σωστα τα χρωματα ποτε εχω rgb full ενω χρειαζομαι limited ποτε δεν μπορω να εχω ηχο, εχω δοκιμασει τα παντα η κατασταση ειναι τραγικη :S Κριμα κιολας γιατι ενα batman ή ενα ραλλακι + 360 controller δεν θα με χαλαγε.

Link to comment
Share on other sites

:OT:Κοίτα δεν ξέρω τι κάνει η nvidia σε συνδυασμό με την tv σου αλλά είναι "παγκόσμια αποδεδειγμένο" ότι τα παιχνίδια στα 60hz της tv παίζουν άψογα, δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα και πίστεψε με είναι ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ, με ενοχλεί το παραμικρό και τα θέλω όλα στην εντέλεια.

Για το vsync έχεις δίκιο, πάντα με vsync είμαι αλλά γιατί σε χαλάει?

Άμα έχεις πρόβλημα με τη σύνδεση tv και pc άνοιξε άλλο topic μήπως και φτιάξουμε λίγο την κατάσταση :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δε θα σου προτείνω monitor, γιατί είμαι φαν των τηλεοράσεων με σύνδεση hdmi στο pc.

Αν δεν μπορείς να δώσεις παραπάνω χρήματα πάω πάσο. Απλά νομίζω είναι κρίμα να δώσεις τόσα λεφτά για ένα 24ari monitor (Με 700 ευρώ παίρνεις περσινό μοντέλο 42αρας που τα κάνει όλα και μετά τις 2 και τα χρώματα που θα σου δείξει δεν θα τα δεις σε κανένα pc monitor). Το μόνο που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι να μην λάβεις υπόψη σου τα contrast 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000:1 τα οποία είναι βλακείες του marketing.

το εχω σκεφτει κι εγω! απλα καμια φορα καθομαι και στο νετ και με την tv δεν θα την παλευω ουτε 5'! και εκτος της αλλης για να παρεις τωρα καλη tv θελεις στην ξεφτηλα 1500 ευρω!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.