Jump to content



ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ...???


LordOfRings

Recommended Posts

ΕΧΩ ΕΝΑΝ ATHLON ΜΕ ΨΥΚΤΡΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΤΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ arctic silver seramique και 2x120 fans και η θερμοκρασια παραμενει υψηλη....

σε κανονικη λειτουργια φτανει απο 48-54 και αν το ζορισω λιγο παιξω κανα game φτανει γυρο στους 58-60

αν το κανω και κανα ο/c φτανει 64-68...

δεν ειναι λιγο υψηλες οι θερμοκρασιες??????

post-523-1416070817,0232_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LordOfRings

ΕΧΩ ΕΝΑΝ ATHLON ΜΕ ΞΥΚΤΡΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΤΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ arctic silver seramique και 2x120 fans και η θερμοκρασια παραμενει υψηλη....

που ειναι τοποθετημενοι οι 2x120 fans ????

επανω στην ψυκτρα ?

αν ναι, τοτε μηπως απο το βαρος δεν ακουμπαει καλα η ψυκτρα?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει οπωσδηποτε να βαλεις εναν ανεμηστιρα επανω στη χαλκινη βαση!!!!!!!!!!!!!!!

Επισης πες μας και πως μετρας τις θερμοκρασιες?Εαν τις μετρας μονο μεσα απο το utility που μας εδειξες στη φωτο συμβαινουν τα εξης:

α)το utility διαβαζει απο τους σενσορες της μητρικης και

β)οι σενσορες των περισσοτερων μητρικων κλεβουν προς τα πανω απο 3-10βαθμους περιπου.

π.χ.Εχω μια μητρικη της Gigabyte και κλεβει περιπου 7-10βαθμους περιπου απο την κανονικη θερμοκρασια της Cpu.Παλαιοτερα με μια Volcano11 ειχα αντιστοιχες θερμοκρασιες με το δικο σου amd(amd 2600+ athlon xp εχω) αλλα λογω ανεμιστηρα της Volcano οι δικες μου ηταν 5-6βαθμους χαμηλοτερες αντιστοιχα.(ηρεμια42-46,παιχνιδια 48-54,o/c 52-59)

Συμπερασμα βαλε καταρχας εναν ανεμιστηρα πανω στη χαλκινη ψυκτρα σου γιατι ερχεται καλοκαιρι και παρε ενα ηλεκτρονικο θερμομετρο ακριβειας με σενσορες(καπου 5ευρω κανει) και μετρα με αυτο τις θερμοκρασιες σου.Βλεπε παραλληλα και τις θερμοκρασιες του utility ωστε να καταλαβεις ποσο κλεβει η μητρικη σου.

Ελπιζω να βοηθησα φιλε μου.Περιμενω την απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites

Εχει ανεμηστηρακι η ψυκτρα αυτο απο την μανα του,,,

με ολα τα utilities pc alert , fuzzy logic μου βγαζουν πανω κατω 1-2 βαθμους την ιδια θερμοκρασια,,,,,,

το κουτι μου εχει και ενδειξεις για θερμοκρασιες και ταχυτητα fans αλλα ενταξει το θερμομετρο για το cpu το εβαλα μονος μου αναμασα στην ψυκτρα αλλα δεν το εμπιστευομαι δειχνει 7-9 βαθμους κατω,, αλλα βγαζοντας την παλια thermal paste που ειχα (της μανας του) και βαζοντας την seramique δεν νομιζω να ειδα διαφορα,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ??? Δεν νομιζω,,στο κεντρο εβαλα ,,,, λες να απο το πολυ να επαθε κατι,,???

απο το βαλε βγαλε του cpu παρατηρησα οτι η βαση εκει που κουμπωνει η ψυκτρα αρχισε να ξυνεται..... (τον εχω βγαλει 5-6 φορες..) να τον ξαναβγαλω???(κανενας τροπος να βγαινει ευκολα η ψυκτρα?????)

MSI K7N2D-ILSR Athlon 2000+Xp Thoroughbred

AYTHN THN ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 1667@2019Μhz

Link to comment
Share on other sites

Kατ'αρχήν το chip Winbond που χρησιμοποιεί η συγκεκριμένη διαβάζει κατά κανόνα λίγο παραπάνω.

Κατά δεύτερον, όσο καλή ψύξη και να έχεις για το κουτί, αν ο ψύκτης του επεξεργαστή δεν είναι καλός δεν κάνεις τίποτα απολύτως. Ποιό ψύκτη χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.