Jump to content



Τελωνείο


Recommended Posts

Παράγγειλα κάτι (ebay) από Αμερική και τελικά μου το στείλαν από την Κινα (!) με EMS.

Το πακέτο έφτασε στις 29/9 στο τελωνείο και ακόμη είναι κολλημένο εκεί. Σε επαφή που είχα σήμερα με υπάλληλο των ΕΛΤΑ στο Ελ. Βενιζ. μου είπε ότι πρέπει να τους στείλω μια απόδειξη αγοράς ή να εκτυπώσω το αντίγραφο του Paypal και να τους το στείλω σε ένα φαξ για να το παραδώσουν στους τελωνειακούς μπας και δεήσουν και εκτελωνίσουν το δέμα.

Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο γιατί μετά από 150-200 αγορές που έχω κάνει από το εξωτερικό είναι η πρώτη φορά που μου ζητούν κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

εγώ θα έκανα αίτηση για επιστροφή χρημάτων

και το πακέτο πίσω

για άστοχη περιγραφή του τόπου από όπου θα ξεκίναγε.

πας για τρελά αποθήκευτρα +~90 έξοδα εκτελωνισμού +20% επι ότι αξία μαγειρέψεις.

ο εκτελωνισμός δεν γίνεται μαγικά,αν δεν σου έκανε κάποιος προσφορά π.χ. ΕΛΤΑ ή Fedex πρέπει να πας εσύ

ή να στείλεις δικό σου εκτελωνιστή.

αυτά τουλάχιστον κατάλαβα εγώ στην περίπτωση της D700

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρη αν ήσουν Αθήνα θα σου λεγα να πας στο Ελ.Βενιζέλος να δεις από κοντά τι συμβαίνει.

Το πιο πιθανόν είναι οτι το στείλανε με λάθος περιγραφή ή έπεσες σε στραβάδι που είχε ξινίλα λόγω Δευτέρας.

Στείλε mail στον αποστολέα και ζήτα του το αντίγραφο του κουπονιού αποστολής. Για να σε τσακώσει τελωνείο σημαίνει οτι είτε έπεσε σε άτομο που δεν ήξερε τι είναι αυτό που κρατάει στα χέρια του, είτε κάτι λάθος στην περιγραφή μεγέθους, βάρους, κατηγορίας εξαρτήματος.

Αν δε βγάλεις άκρη σπάσε τα τηλέφωνα να μάθεις από τον τελωνειακό που στο κρατάει το λόγο. Αν μιλήσεις μαζί του πες του οτι είσαι διατεθειμένος να το στείλεις ξανά πίσω....και να το παραλάβεις ξανά σε 3 διαφορετικά πακέτα μοιραζόμενης αξίας που σημαίνει οτι και αυτός δε θα πάρει φράγκο αλλά και θα του δώσεις 3πλή δουλειά την επόμενη παραλαβή.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι δε μου δίνει κανείς το τηλ. των τελωνειακών στο Ελ. Βενιζέλο και εδώ για να πετύχω τον υπάλληλο των ΕΛΤΑ άφησα το τηλ. να χτυπάει για κανά 15λεπτο (χωρίς πλάκα).

Επίσης φοβάμαι αυτό που είπε το παλικάρι από πάνω. Τα έξοδα αποθήκευσης. Αν είναι να πληρώσω κανά 100-150 χώρια τα έξοδα εκτελωνισμού τότε την κάτσαμε.

Γιαυτό αποφάσισα και άνοιξα dispute τελικά και ζήτησα τα λεφτά μου πίσω μιας και ο seller την έκανε την πατάτα όπως φαίνεται και συν τις άλλης ενώ στην περιγραφή έλεγε ότι το αντικείμενο είναι στην Αμερική μου το έστειλε από την Κίνα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

χε χε το θέμα είναι ότι δεν σπάει ο παλμογράφος σε 3 κομμάτια.

Τώρα αυτό που ελπίζω είναι να καταφέρω να πάρω full refund γιατί όπως το βλέπω θα στάξω πολλά λεφτά στο τελωνείο αν καταφέρω βέβαια και τον εκτελωνίσω.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά παρήγγειλε κάτι... όχι 3*κάτι... oπότε αν δε χωρίζεται να του στείλουν κ 2 άδεια πακέτα επιπλέον? δε του έλεγε να δηλώσει εξαρχής το 1/3 της αξίας για λιγότερα τέλη?

το περί Κίνας/usa είναι βέβαια λίγο δικαιολόγία... γτ εκτός EU το ένα εκτός και το άλλο... και από κίνα έχεις απείρως λιγότερες πιθανότητες να σταματήσει τελωνείο (εμπειρικά) χωρίς να ξέρω το λόγο...

Link to comment
Share on other sites

δικαιολογία είναι συμφωνώ αλλά από την άλλη όταν στο action λέει ότι αποστέλεται το δέμα με USPS (η οποία 99% δεν τρώει τελωνείο) και το προϊόν βρίσκεται στην Αμερική τότε είναι άκυρο αφού έχεις (ήδη) πληρώσει να σου λέει ότι θα στο στείλω από το warehouse στην Κίνα και με UPS (που τρώει 100% τελωνείο) και έτσι αναγκάστηκα και έσταξα επιπλέον λεφτά για να μου το στείλει με EMS.

Επίσης πρέπει να έκανε κάποια πατάτα στην απόδειξη/ταμπελάκι του δέματος γιαυτό και το έκοψαν στο τελωνείο. Τουλάχιστον ο υπάλληλος των Ελτα που μίλησα αυτό μου είπε οπότε το δικό του το λάθος γιατί να το πληρώσω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

απλά τα Κίνα είναι πολύ περισσότερα από τα υπόλοιπα και δεν την παλεύουν να τα ανοίγουν όλα 1-1.

Εγώ νομίζω οτι αν στο ξαναστείλει με μια αξία μέχρι 60usd δε θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πρόσεξε πως θα στοιχειοθετήσεις το Claim

γιατί τα τελωνειακά κόστη που τυχόν προκύπτουν ανφέρονται συνήθως στην περιγραφή της συναλλαγής και είσαι ενήμερος οτι θα τα λουστείς.

οπότε στήριξε το σε λάθος παράδοση ή κάπως αλλιώς.

αν έχεις πληρώσει με paypal επίσης έχεις ενμερωθεί φαντάζομαι προ εξαμήνου πιθανότατα

οτι το paypal μπορεί να "μοιραστεί" γαργαλιστικές λεπτομέρειες για τις αγορές σου,με τις τοπικές αρχές...όταν υπάρχει θέμα φορολόγησης πακέτου

τα EMS δεν ξέρω που καταλήγουν

αλλά αυτό το thread το λάτρεψα με την πρώτη ματιά :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

του έστειλα mail να μου στείλει κάποια απόδειξη για να την στείλω αύριο στο τελωνείο αλλά ακόμη καμιά απάντηση. Επίσης φοβάμαι το γεγονός μην μου προσθέσουν αποθηκευτικά τέλη και μου έρθει καμιά άγρια λυπητερή. Οπότε γιαυτό το προσπαθώ να πάρω refund και να του σταλθεί πίσω το δέμα.

Όπως το βλέπω μόνο από EU θα αγοράζουμε πια..

Link to comment
Share on other sites

πρόσεξε πως θα στοιχειοθετήσεις το Claim

γιατί τα τελωνειακά κόστη που τυχόν προκύπτουν ανφέρονται συνήθως στην περιγραφή της συναλλαγής και είσαι ενήμερος οτι θα τα λουστείς.

οπότε στήριξε το σε λάθος παράδοση ή κάπως αλλιώς.

αν έχεις πληρώσει με paypal επίσης έχεις ενμερωθεί φαντάζομαι προ εξαμήνου πιθανότατα

οτι το paypal μπορεί να "μοιραστεί" γαργαλιστικές λεπτομέρειες για τις αγορές σου,με τις τοπικές αρχές...όταν υπάρχει θέμα φορολόγησης πακέτου

τα EMS δεν ξέρω που καταλήγουν

αλλά αυτό το thread το λάτρεψα με την πρώτη ματιά :)

με paypal πλήρωσα ναι. Επίσης στο claim που έκανα δεν ανέφερα ότι κόλλησε στο τελωνείο, απλά είπα ότι αντί από Αμερική μου το έστειλε από Κίνα και ακόμη να το λάβω παρότι έχουν περάσει κοντά 21 μέρες από τότε που το πλήρωσα (και ο seller έλεγε παράδοση σε 5-10 business days).

Τα EMS τα αναλαμβάνουν τα ΕΛΤΑ εξολοκλήρου. Αύριο που θα πάρω πάλι τηλέφωνο θα μάθω περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

να μαι κι εγωωω!!!

πηρα οθονη για φορητο απο την lcd4less (usa) - το συνολο 135 d o l l a r s .......

πριν λιγο επεσε τηλεφωνο απο UPS και ζητανε.........140 Ε Υ Ρ Ω για εκτελωνισμο !!

οταν διαμαρτυρηθηκα για το ποσο μου ζητησαν το invoice του paypal......

η συνεχεια επι της οθονης........

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.