Jump to content



Τελωνείο


Recommended Posts

Με τα τελωνεία το έχω ψάξει τρελά, είναι πολύ μπέρδεμα.

απο ότι κατάλαβα το τελωνείο ψάχνει τα δέματα είναι πάνω απο 2 κιλά, αν είναι κάτω απο 2 κιλά δεν έχει κανένα πρόβλημα. έχω κάνει παραγγελίες απο Κίνα Ιαπωνία, Αφρική, Ισραήλ, Αμερική (εκτός ΕΕ) και δεν είχα κανένα πρόβλημα απο τελωνείο. (εκτώς μιας απάτης όπου πρέπει αν ήταν πάνω απο 2 κιλά και το κράτησαν αρκετά στο τελωνείο, αλλα τελικά δεν το παρέλαβα εγώ, αριθμός αποστολής RB266526852CN, έμεινε ένα μήνα στο τελωνείο, keil mein πήρα τα λεφτά μου πίσω)

λοιπόν πίσω στα τελωνεία, έκανα παραγγελία απο εκτός ΕΕ Sleeving parts όπου ήταν κάπου στα 1.7 κιλά και αξία 90$, το δέμα μου έρχεται χωρίς πρόβλημα αλλά πάνω του να γράφει στο CustomDeclaration αξία 30$ μπροστά την κανονική αξία 90$ :boxed: WTF λέω θα με γ.....ούσε το τελωνείο, απο εκεί κατάλαβα ότι αν το δέμα είναι κάτω απο 2 κιλά και στο CD γράφει value κάτω απο 30$ ή gift και τέτοια δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

λοιπόν γιατί λέω κάτω απο 2 κιλά, το έχω βιώσει και μου το έχουν πεί ΕΛΤΑ. παραγγελία λαπτοπ πάνω απο 2 κιλά, SENDED AS GIFT και με πιάσανε το κ.... με 180 ευρώ, αξία λένε στην Ελλάδα τόσο, ΦΠΑ σούξου μούξου και μου λένε τόσα, λέω δώρο είναι και δεν τους απασχολούσε.

Και το άλλο σημαντικό είναι να μην έχει την απόδειξη μέσα, θα το ανοίξουν θα δουν απόδειξη και θα φορολογήσουν, (για πάνω απο 2 κιλά λέμε).

Οπότε συμπέρασμα δικό μου, στο CustomDeclaration αν το value είναι κάτω απο 30$ και είναι κάτω απο 2 κιλά δεν σας πιάνει τελωνείο. και ας είναι επεξεργαστής LGA2011 BlackEdition

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μολις εκανα παραγγελια keycaps απο max keyboards αμερικη

Το εκανα σε απλη συσκευασια οχι χρωματιστη οπως ελεγε το site

Κοστος προιοντος 29 ευρω με τη σημερινη ισοτιμια

και 6 ευρω μεταφορικα

Σε δολαρια 39,99 και μεταφορικα 10

Μου πιανουν πρακτικα τον κ*** η οχι και αν ναι τι λετε να πληρωσω;

βαρος λογικα ειναι κατω απο 2 κιλα keycaps ειναι και χαρτονι τι στο καλο

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα παραγγελια keycaps απο max keyboards αμερικη

Το εκανα σε απλη συσκευασια οχι χρωματιστη οπως ελεγε το site

Κοστος προιοντος 29 ευρω με τη σημερινη ισοτιμια

και 6 ευρω μεταφορικα

Σε δολαρια 39,99 και μεταφορικα 10

Μου πιανουν πρακτικα τον κ*** η οχι και αν ναι τι λετε να πληρωσω;

βαρος λογικα ειναι κατω απο 2 κιλα keycaps ειναι και χαρτονι τι στο καλο

Με βάση τα παραπάνω, κανονικά ~9.2€ (το ΦΠΑ, υπολογισμένο με ισοτιμία 0.8). Όμως, ενδέχεται απλά να μην ασχοληθούν και να την γλυτώσεις. Απλό ταχυδρομείο δεν είναι; Όχι κούριερ;

Link to comment
Share on other sites

Απλο ταχυδρομειο 10 δολλαρια (το κουριερ ειχε 40)

και με ρωτησαν αν το θελω σε χρωματιστο κτλ κουτι η σε απλο οχι το δικο του και ειπα απλο. Λογικα για να μην τραβηξει την προσοχη το κανουν η για να γλιτωσουν την ακριβη συσκευασια;

Και αν τελικα πληρωσω το δινω στον ταχυδρομο το εξτρα ποσο; Η πρεπει να παω καπου; πχ τελωνειο

Έγινε επεξεργασία από pmakr
Link to comment
Share on other sites

Δυσκολα βαζουν δασμους για δεματα κατω απο 100 ευρω.

Λογικα δεν θα πληρωσεις τπτ εξτρα.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Στα εμπορεύματα των οποίων η αξία δεν υπερβαίνει τα 150€ χορηγείται τελωνειακή ατέλεια για τους εισαγωγικούς δασμούς. Αυτό δε σημαίνει ότι απαλάσσονται κι από το ΦΠΑ όμως. Πάντως, με αποστολές απλού ταχυδρομείου και ειδικά αν δεν πρόκειται για ηλεκτρονικά ή ρούχα, από ό,τι φαίνεται δεν ασχολούνται.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Τελωνείο μπαίνει η διαφορά που έχει με την τιμή στην Ελλάδα

εγω σε καποια πραγματα που πληρωσα τελωνειο ηταν 23% στην αξια του προιοντως (μαζι με μεταφορικα ομως)

Link to comment
Share on other sites

γι αυτο με τα κιλα.... εχω παρει σανιδα snowboard με usps αξιας 500$ και φυσικα αναγραφομενη λιγοτερη, κανενα τελωνειο.

και εννοειται παιδια κανονας, ολες οι κουριερ βγαζουν κερδος απο τον εκτελωνισμο γιατι σε χρεωνουν εξοδα εκτελωνισης, η σου λενε στο τηλεφωνο ελα και εκτελωνισε το εσυ (που με βενζινες διοδια κι κανα 4ωρο το σκεφτεσαι με το 50-60ρι που θελουν)

Μεχρι που με συμφερε μια φορα οταν πηρα ενα φορτιστη 220 ευρω κατα λαθος εβαλα κουριερ γιατι νομιζα ερχεται απο ευρωπη. οποτε μου ζηταγαν αλλα 120??? μιλησα με το μαγαζι και τους ειπα θα ρθει πισω να μου το στειλετε με απλο, οκ πληρωσα αλλα 20$ και ηρθε κατευθειαν απο ελτα.

ΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ - που το ελτα το προτιμω χιλιες φορες διοτι ειναι διπλα μου και πανε τα δεματα εκει, ενω με τα κουριερ πρεπει να στηθω καπου ολη μερα κατα κυριο λογο, για να ρθει δηθεν 9-12, και να συμβαινουν και ενα σωρο. αλλιως ελα παρτο απο αεροδρομιο, η βαλε νεα διευθυνση να ρθει μεθαυριο βρε ουστ.

ζητω τα ελτα. πλεον ειναι ανοιχτο το διπλα μου μεχρι τις 8 και σαββατο πρωι.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

να πω και εγω την εμπειρια μου:

Παρήγγειλα εναν 3d printer που το δεμα ζυγιζε 10 κιλα!

Ζητησα ομως απο τον αμερικανο εμπορο, να γραψει απ'εξω οτι ειναι δειγμα και οτι κοστιζει 80 δολαρια. ο εκτυπωτης κοστιζει ολος μαζι (μεταφορικα κτλπ) 650 ευρω. Πηγα στα ΕΛΤΑ και το πειρα σαν κυριος.

Αυτη την συμβουλη μου την εδωσε φιλη, που δουλευει σε εφοδιαστικη πλοιων. Επισης το παραπανω ισχυει για ΑΜΕΡΙΚΗ και μονο για εκει, για τα αλλα μερη δεν ξερω!

Οποτε αν θελετε να αγορασετε κατι απο αμερικη, δηλωστε το σαν δειγμα 80$ και θα ειστε ενταξει

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ειναι καθολου ενταξει. Εισαι τυχερος. Στις περισσοτερες των περιπτωσεων, δειγματα ζητανε εταιριες, οπου πρεπει να υπαρχει και το αναλογο τιμολογιο / invoice η/και shipping lading. Αυτο σημαινει εταιρικο ΑΦΜ κλπ κλπ

Απλα εισουν τυχερος.

Link to comment
Share on other sites

Συν τοις άλλοις, στο τελωνείο έχουν κάθε δικαίωμα να αμφισβητήσουν την αναγραφόμενη αξία. Ειδικά αν βρούν και μέσα κανένα τιμολόγιο για 650€, μαύρο φίδι που σε έφαγε. Επιπλέον, από Αμερική ενίοτε αρνούνται τέτοιες διευκολύνσεις, γιατί έχουν κι εκείνοι θέμα.

Είναι ευτυχές ότι εσύ γλύτωσες την επιβάρυνση, αλλά δεν μπορεί να είναι γενική συμβουλή για όποιον κάνει εισαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

υποτιθετε οτι αν ξερεις αυτον που αγοραζεις το αντικειμενο, του λες να βαλει μεσα κατι αντιστοιχο.

Παντως η φιλη μου που μου το προτεινε, εχει κανει αρκετες εισαγωγες χωρις να περασουν τελωνιο γιαυτο μου το προτεινε!

Την εμπειρια μου ειπα παντως, μηπως συνεισφέρω καπως :baby::baby:

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά... Δεν είναι παρανομίεςςςςςςςςς???

Για 1-2 τεμάχια (πχ κινητό/tablet), κυρίως για προσωπική χρήση, θα το έλεγα πταίσμα...

Τώρα αν αναφερθούμε σε κάποιους μεσαίους/μεγάλους παίκτες στο χώρο της πληροφορικής που περνάνε ως δια μαγείας παλέτες ολόκληρες χωρίς ή με ελάχιστο κόστος εκτελωνισμού...τότε ναι. Θα έλεγα πως είναι παρανομία/αθέμιτος ανταγωνισμός/μη αποδόση προβλεπόμενου φπα κτλ κτλ. :fist:

και μην ακούσω κανένα να λέει πως και ο απλός ιδιώτης έτσι συμβάλει στη παρανομία συνδυαστικά γιατί θα του θυμίσω τη σύγκριση του...απλού χρήστη ουσιών με τον έμπορο ναρκωτικών :whip:

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ας μην ξεφύγουμε με αυτές συγκρίσεις. Η ουσία του θέματος είναι ότι το νόμιμο και ασφαλές για αποστολέα και παραλήπτη είναι να δηλώνεται η πλήρης αξία του προϊόντος.

Ειδικά σε χώρες με αποτελεσματικούς ελεγκτικούς μηχανισμούς (πχ ΗΠΑ) σχεδόν κανένας επαγγελματίας δε θα δεχτεί να υποτιμολογίσει το προϊόν, γιατί εκτίθεται σε δυσανάλογα μεγάλο κίνδυνο. Προφανώς υπάρχουν εξαιρέσεις. Οι ιδιώτες πάντως έχουν πολύ λιγότερα να χάσουν.

Στην Κίνα -και αλλού- είναι τόσο διαδεδομένη η πρακτική που οι εξαγωγείς το κάνουν από μόνοι τους.

Όλα αυτά δεν αλλάζουν το γεγονός ότι αν το δέμα σταματήσει στο τελωνείο και χρειαστεί να αμφισβητήσετε την αξία που υπολόγισε ο τελωνειακός, θα πρέπει να έχετε κάποιο αποδεικτικό. Το πόσο πιθανό είναι να σταματήσει μάλλον διαφέρει ανάλογα με το εισαγόμενο είδος και την προέλευσή του.

Εξυπακούεται ότι ο καθένας είναι ελεύθερος να αποφασίσει μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.