Jump to content



Τελωνείο


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Περιμένω 3 δέματα από Κίνα ( 3 κινητά ).

Τα 2 που ήρθαν με SingPost δεν πέρασαν τελωνείο, το ένα το έχω στα χέρια μου και το άλλο έφυγε από το αεροδρόμιο και το αναμένω.

Το 3ο όμως που ήρθε μέσω EMS στον "εντοπισμο αντικειμένου" στα ΕΛΤΑ μου έγραψε ότι έγινε εισαγωγή στο τελωνείο. Το κινητό κόστισε 80 ευρώ + 10 μεταφορικά. Τι πρόκειται να πληρώσω παραπάνω και γιατί πέρασε τελωνείο από τη στιγμή που όυτε ένα μέτρο είναι, ούτε πάνω από 150 ευρώ; Υπάρχει περίπτωση να γλιτώσω και να πληρώσω μόνο κάτι δασμούς;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους.

Περιμένω 3 δέματα από Κίνα ( 3 κινητά ).

Τα 2 που ήρθαν με SingPost δεν πέρασαν τελωνείο, το ένα το έχω στα χέρια μου και το άλλο έφυγε από το αεροδρόμιο και το αναμένω.

Το 3ο όμως που ήρθε μέσω EMS στον "εντοπισμο αντικειμένου" στα ΕΛΤΑ μου έγραψε ότι έγινε εισαγωγή στο τελωνείο. Το κινητό κόστισε 80 ευρώ + 10 μεταφορικά. Τι πρόκειται να πληρώσω παραπάνω και γιατί πέρασε τελωνείο από τη στιγμή που όυτε ένα μέτρο είναι, ούτε πάνω από 150 ευρώ; Υπάρχει περίπτωση να γλιτώσω και να πληρώσω μόνο κάτι δασμούς;

Ευχαριστώ!



Τυπικά, κάθε δέμα έχουν δικαίωμα να το σταματήσουν, απλά συγκεκριμένες μέθοδοι αποστολής έχουν σημαντικά περισσότερες πιθανότητες να περάσουν.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, αυτό το ποσό είναι κάτω από το όριο δασμολόγησης, οπότε λογικά θα σου χρεώσουν μόνο το ΦΠΑ, δηλαδή ~20€. Αν σου χρεώσουν επιπλέον έξοδα εκτελωνισμού, λογικά μπορείς να πας να το εκτελωνίσεις ο ίδιος και να τα γλυτώσεις.

Αν δεν αναγράφεται το πραγματικό ποσό και ορίσουν αυθαίρετα μεγαλύτερη αξία, κράτα μαζί και ένα αποδεικτικό πληρωμής. Είτε έτσι είτε αλλιώς, ενημέρωσέ μας πώς θα πάει και καλά ξεμπερδέματα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Περιμένω 3 δέματα από Κίνα ( 3 κινητά ).

Τα 2 που ήρθαν με SingPost δεν πέρασαν τελωνείο, το ένα το έχω στα χέρια μου και το άλλο έφυγε από το αεροδρόμιο και το αναμένω.

Το 3ο όμως που ήρθε μέσω EMS στον "εντοπισμο αντικειμένου" στα ΕΛΤΑ μου έγραψε ότι έγινε εισαγωγή στο τελωνείο. Το κινητό κόστισε 80 ευρώ + 10 μεταφορικά. Τι πρόκειται να πληρώσω παραπάνω και γιατί πέρασε τελωνείο από τη στιγμή που όυτε ένα μέτρο είναι, ούτε πάνω από 150 ευρώ; Υπάρχει περίπτωση να γλιτώσω και να πληρώσω μόνο κάτι δασμούς;

Ευχαριστώ!

Υπολόγισε ενα 30-35% της συνολικής αξίας του δέματος (Αντικείμενο+ταχυδρομικά)

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.. ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αφού θα πληρώσω 25-30 ευρώ παραπάνω να ξέρω για την επόμενη φορά.

Είναι τυχαίο που μόνο το δέμα από το ΕΜS το σταμάτησαν ή μπορεί το ίδιο να συμβεί σε όλα; Τι άλλο μπορώ να προσέξω για να αποφύγω κάτι μελλοντικά;

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισε ενα 30-35% της συνολικής αξίας του δέματος (Αντικείμενο+ταχυδρομικά)

Μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις πώς το υπολόγισες; Ο ΦΠΑ είναι 20.7€. Μπορεί να χρεώσουν το τέλος εκτελωνισμού που στον τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ είναι 8€, αλλά νομίζω ότι αυτό μπορεί να αποφευχθεί. Έτσι κι αλλιώς όμως, είναι Τ.ΕΚ. + 23% * ΑΞΙΑ. Ξέρεις καμία άλλη επιβάρυνση που αγνοώ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις πώς το υπολόγισες; Ο ΦΠΑ είναι 20.7€. Μπορεί να χρεώσουν το τέλος εκτελωνισμού που στον τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ είναι 8€, αλλά νομίζω ότι αυτό μπορεί να αποφευχθεί. Έτσι κι αλλιώς όμως, είναι Τ.ΕΚ. + 23% * ΑΞΙΑ. Ξέρεις καμία άλλη επιβάρυνση που αγνοώ;

Δεν υπολόγισα τα συγκεκριμένα ποσά, υπολόγισα το ποσοστό επι του συνόλου που κινούνται οι χρεώσεις του τελωνείου. Εκτος αυτών που αναφέρεις υπάρχουν αν θυμάμαι καλά κάποια τέλη αποθήκευσης που προσαυξάνονται με την ημέρα καθώς και ένα ακόμη τέλος (χαρτόσημο) το οποίο αν συνυπολογίσεις με όσα ήδη αναφέρεις φτάσει περίπου στο ποσοστό που ανέφερα πάντα μιλώντας για την συνολική αξία (αντικείμενο + ταχυδρομικά)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το χαρτόσημο έχω την εντύπωση ότι χρειάζεται μόνο στη δασμολόγηση και συνήθως μόνο οι εταιρείες ταχυμεταφορών χρεώνουν φύλακτρα/τέλη αποθήκευσης.

Σίγουρα προσεγγιστικά είμαστε μέσα, απλά είμαι κι εγώ περίεργος να μάθω το ακριβές ποσό... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το χαρτόσημο έχω την εντύπωση ότι χρειάζεται μόνο στη δασμολόγηση και συνήθως μόνο οι εταιρείες ταχυμεταφορών χρεώνουν φύλακτρα/τέλη αποθήκευσης.

Σίγουρα προσεγγιστικά είμαστε μέσα, απλά είμαι κι εγώ περίεργος να μάθω το ακριβές ποσό... ;)

Για τα τέλη αποθήκευσης ξέρω σίγουρα οτι δεν το χρεώνουν μόνο οι ιδιωτικές εταιρείες αλλα ΚΑΙ το τελωνείο. Επίσης γνωρίζω σίγουρα οτι αυτή τη γελοιότητα την πληρώνεις απο την 1η ώρα που φθάνει το πακέτο στο τελωνείο και ακόμα και την ίδια ημέρα να κάνεις την εκτελώνιση παλι σου χρεωνουν μία ημέρα τέλη αποθήκευσης...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα καλά.

Το δέμα πέρασε τελωνείο αλλά μάλλον δεν ανοίχτηκε καν και δεν πλήρωσα απολύτως τίποτα πρόσθετο.

Δεν κατάλαβα γιατί και πως αλλά όπως μου είπαν από τα ΕΛΤΑ Κουριερ από τη στιγμή που το δέμα έφτασε σε αυτούς δε χρεώνομαι κάτι άλλο.

Αν υπήρχαν πρόσθετοι δασμοί κλπ. τότε θα το παραλάμβανα από αλλού. :woot:

Link to comment
Share on other sites

Ψίνομαι και εγώ να κάνω μια αγορά απο merimobiles μιας και έκατσε καλή φάση με ενα κουπονάκι. Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω τι να επιλέξω, ΕΜS ή singpost; Με το τελωνίο βλέπω οτι τα πράγματα ειναι τελείως φλου.

Η αγορά ειναι $341 μαζι με 3-4 συμπράγκαλα που μαζευτήκαμε 2 άτομα και πήραμε.

Σκέφτομαι να τους πώ να το βάλουν ως "gift" μπας και γλιτώσω έξτρα χρεώσεις γιατί κρίμα να πληρώσω 100+ για ενα κινέζικο τηλέφωνο των 200 ευρώ. Πιστεύετε θα υπάρξει θέμα με EMS η να προτιμήσω το απλό ταχυδρομείο;

Το πακέτο σίγουρα θα είναι κάτω απο 2 κιλά, και θα τους πω να το κάνουν οσο πιο συμπιεσμένο γίνεται, ουφ.

Έγινε επεξεργασία από Yonah
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Karmen θέλω να αγοράσω ένα dremel από το amazon συγκεκριμένα https://www.amazon.de/dp/B07QVJ53KS/ref=sspa_dk_detail_4?psc=1&pd_rd_i=B07QVJ53KS&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUFLRUhWOVBJRFlHQTMmZW5jcnlwdGVkSWQ9QTAyMjEzMjgzOVBZOUdJT1lDNjhaJmVuY3J5cHRlZEFkSWQ9QTAwMTcxNjExQVo1STlDM1kzU1o0JndpZGdldE5hbWU9c3BfZGV0YWlsJmFjdGlvbj1jbGlja1JlZGlyZWN0JmRvTm90TG9nQ2xpY2s9dHJ1ZQ==

ξέρεις αν θα πληρώσω και τελωνείο όταν έρθει? Γενικα κάνω αγορές από έξω .Παλια είχα κάνει και από το amazon πολύ παλιά τοτε που δεν περνούσαν τελωνείο. Ρωτάω εσένα γιατί εσύ κάνεις αγορές από Amazon συχνά . Eυχαριστω !! ?edit: ποσες μερες κανουν να ερθουν τα πραγματα??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.