Jump to content



Το μεγάλο Άλμα!!!


dreamer1984

Recommended Posts

Αγαπητοί Συμφωρουμητες

πήρα την μεγάλη απόφαση να μεταπηδήσω από Intel σε AMD!!!

αυτή τη στιγμή στο κουτάκι μου υπάρχουν τα εξής:

gigabyte ep45t-ds3

intel Q6700 @ 2.66

G.SKILL F3-12800CL9D 4GB(που δουλεύουν στα 1333 (δεν ξέρω γιατί, μάλλον ψυχολογικά))

2χ Sapphire 3870 1Gb

Τα προς σκέψη parts είναι:

AMD PHENOM II X4 965 3.4GHZ

ASUS M4A89TD PRO /USB3 (λόγω AMD 890FX, sata3 και το usb 3 απλά να υπάρχει!!!)

G.SKILL F3-12800CL9D 4GB(ελπίζω να παίξουν στα 1600 αλλιώς σκίζω τα πτυχία μου)

2χ Sapphire 3870 1Gb( να δούμε και αν αξίζει το 2χ16 pci-e!!!)

WESTERN DIGITAL WD6402AAEX

Περιμένω απόψεις και προτάσεις....

Link to comment
Share on other sites

το pc είναι multi culti στην κυριολεξία!!!!Τρέχει τα πάντα.Από games μέχρι Matlab!!! :p

Tον 6700 τον πάω πάνω κάτω συνέχεια. τώρα τον δουλεύω στα 3+ GHz.

συνήθως είναι normal πάντως στα 2,66 με το fsb στα 266χ10(από 333χ8 που είναι το default)

για να παίζουν οι μνήμες έστω στα 1333(για πιο πάνω δεν το συζητάω καν, μου έχουν βγάλει την ψυχή επεξεργαστής και μητρική για να δουλέψουν σωστά)

Link to comment
Share on other sites

για να δεις αισθητη διαφορά, πας ειτε σε i7 είτε σε Χ6 ΑΜD

ειδάλως, κλόκαρε αυτό που έχεις στα 3600-3900 (ανάλογα την ψύκτρα σου) και πάρε μια 5870, πιο μεγάλη διαφορά θα δεις θα δεις.

ο Q6700 είναι 10X266 default :magic:

Link to comment
Share on other sites

:slap: έχεις δίκιο για το fsb!!! το έχω πάει από 10Χ266 σε 8Χ333... :slap:

Oc πάνω από 3,16 δεν έχω καταφέρει να κάνω.... :hang3:

Τι ρεύματα, τι άλλες μνήμες,τι άλλη gpu έχω βάλει πάνω τίποτα.... μετά τα 3,2 βλέπω μονό μπλε!!!!στην καλύτερη οι μνήμες έπεφταν στα 1066 λόγω fsb...

θέμα hardware δε νομίζω να είναι καθώς το έχω ψησει στην κυριολεξία μέχρι τα 3,2

με burntest-occt-toast-memtest και δεν μου βγάζει κανένα σφάλμα...

money για χ6+ (αξιόλογη) μητρική ή ακόμα χειρότερα για i7 δυστυχώς δεν υπάρχουν + οτι

θέλω να κρατήσω τις 3870...

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν ειχα τον 6700 ημουν 400*9 24/7 σε Abit X38 Guad GT

βεβαια ηταν φωτια και λαυρα πάνω από 3600 :fist: οποτε και το αφησα εκει

κατι δεν κανεις καλα στο O/C

δοκίμασε 333*10 και άλλαξε μόνο το vcore στο 1,35 για σιγουρια

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Συμφωρουμητες

πήρα την μεγάλη απόφαση να μεταπηδήσω από Intel σε AMD!!!

αυτή τη στιγμή στο κουτάκι μου υπάρχουν τα εξής:

gigabyte ep45t-ds3

intel Q6700 @ 2.66

G.SKILL F3-12800CL9D 4GB(που δουλεύουν στα 1333 (δεν ξέρω γιατί, μάλλον ψυχολογικά))

2χ Sapphire 3870 1Gb

Τα προς σκέψη parts είναι:

AMD PHENOM II X4 965 3.4GHZ

ASUS M4A89TD PRO /USB3 (λόγω AMD 890FX, sata3 και το usb 3 απλά να υπάρχει!!!)

G.SKILL F3-12800CL9D 4GB(ελπίζω να παίξουν στα 1600 αλλιώς σκίζω τα πτυχία μου)

2χ Sapphire 3870 1Gb( να δούμε και αν αξίζει το 2χ16 pci-e!!!)

WESTERN DIGITAL WD6402AAEX

Περιμένω απόψεις και προτάσεις....

Aν πας τελικά για αναβάθμιση κοίτα άλλη φτηνότερη μητρική με sb850 chip το north δεν σε πολυενδιαφέρει αρκεί να προσφέρει CROSSFIRE BOTH X8 ώστε να δουλέψουν οι κάρτες σου ομαλά!

Για εμένα κοίταξε την ASROCK 870 EXTREME III που είναι μια πολύ καλή και φτηνή μητρική με NATIVE SATA 3.0 υποστήριξη, USB 3.0 και E-sata 3.0 ενώ παίζει και με CROSSFIRE BOTH X8 !!!

http://www.skroutz.gr/s/278427/Asrock-870-Extreme3.html

http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=870%20Extreme3

Τα χρήματα που σου περισσεύουν ρίξε τα στο AMD PHENOM II X6 1075T 3.0Ghz ΒLACK EDITION ο οποίος είναι υψηλά χρονισμένος εξαπύρηνος ενώ έχει και ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή για εύκολο Ο/cing! Πιστεύω πως είναι η καλύτερη αγορά για cpu έως 250€. Είναι ένα απο τα ίδια με τον 1090Τ λόγω ξεκλείδωτου πολλαπλασιαστή και κερδίζεις κάποια χρήματα!

http://www.skroutz.gr/s/278427/Asrock-870-Extreme3.html

Για σκληρό συμφωνώ απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατηρηση ο 1075Τ ΔΕΝ εχει ξεκλειδωτο πολλαπλασιαστη!Εστι ηταν να βγει στην αρχη αλλα ολα τα reviews αναφερουν οτι τελικα κοπηκε αυτη η δυνατοτητα, μαλλον για να μην χτυπηθει ο 1090Τ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα στο σσιτε της AMD μονο κλειδωμενος υπαρχει. Επισης σε ενα θεμα στο xtremesystems.org o Chew αναφερει ακριβως οτι δεν θα διατεθουν Black edition κομματια. Σε ελληνικα μαγαζια οσους εχω δει αν και λενε black στην περιγραφη ειναι ολοι κανονικοι και οχι BE.

Link to comment
Share on other sites

thanks για τις απαντησεις σας παιδες...

την ASUS M4A89TD PRO /USB3 την επελεξα λόγω του AMD 890FX που υποστηρίζει crossfire x16 και στις 2 καρτες...

και γενικα ειμαι της αποψης το $$ να πεφτει στην μητρικη και οχι τοσο στην cpu...

οποτε καλυτερα καποια πιο "δυνατη" mobo και πιο "χαλια" cpu(για εμενα παντα)

τουλαχιστον να γλυτωσουμε το Bottlenecking και να υπαρχει και μια προοπτικη αναβαθμισης.

Οσο για τους 6χ οι περισσοτεροι(1055Τ,1075Τ μεχρι στιγμης) υπήρχε φημη οτι ήταν ΒΕ αλλα τελικα η AMD δεν τους διεθεσε ξεκλειδωτους...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Για κάποιον που τρέχει προγράμματα που ουσιαστικά απαιτούν real time processing και με δεδομένο ότι το pagefile δεν θα είναι στον SSD πόση ταχύτητα θα κερδίσει εκτός από το load των προγραμμάτων; Δηλαδή αν εγώ κάνω 3D rendering τί είναι ωφελιμότερο; Να αυξήσω την επεξεργαστική μου ισχύ ή να βάλω SSD και να μειώσω τον χρόνο που θα φορτώνει το 3dsmax;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.