Jump to content



πρόβλημα με δίκτυα


kots

Recommended Posts

δουλεύω σε ένα τερματικό σε δίκτυο εταιρείας.

θέλω (εγώ στο τερματικό μου έχω 98 SE) από το network neighborhood να συνδεθώ στο τερματικό του admin (ο οποίος έχει ΝΤ και δεν ξέρει τίποτα από υπολογιστές για να με βοηθήσει) για να κάνω κάποια copy paste. όταν πατάω στο network neighborhood στο εικονίδιο του υπολογιστή του admin μου λέει: you must supply a password to make this connection. μου βγάζει το όνομα του υπολογιστή του admin /IPC$ και μου ζητάει πασσ.

πως μπορώ εγώ πηγαίνοντας στον υπολογιστή του admin να μάθω το pass? ρωτάω τον ίδιο και φυσικά δεν ξέρει.

αν πάω στον υπολογιστή του αντμιν μπορώ από κάπου να δω το παςς?

σημ. όταν ανοίγει ο υπολογιστής του πατάω cntl+alt+del βάζω αντίμ στο user name και κενό στο password και μπαίνει.

καμιά βοήθεια? είναι σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό που βάζεις και στο PC του ... '"Admin"

Admin σαν usern. & κενό σαν pass.

Αλλιώς ενεργοποιήστε έναν guest account στον Server , και γράψε Guest , και ότι password βάλετε στον guest ( στο διάλογο που σου ζητάει pass για να συνδεθείς στο PC του Admin ).

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος, πρεπει στο PC του Admin να γινει share o φακελος με τα αρχεια που θελεις να αντιγραψεις. Μετα πατωντας στο ADD μεσα στο Sharing βρες μεσα στο δικτυο το ονομα σου και δωσε Full Access Rights.

Αν δεν γινεται αυτο, δωσε full access rights σε ολους εστω για λιγο μεχρι να αντιγραψεις τα αρχεια.

Πηγαινε στον υπολογιστη σου και συνδεσου απο εκει στον Shared δισκο και παρε τα αρχεια που θελεις. Μετα βγαλτε το Sharing απο τον φακελο του υπολογιστη του Admin.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε και αυτο,

Aντι να αλλαξεις users και acess rights, και αντι να αλλαζεις passwords και folders....

ΑΛΛΑΞΕ ΤΟΝ ADMINISTRATOR....

Παω στοιχημα οτι αν τον αλλαξεις....με το που θα παρεις τον...καινουργιο, τα παντα 8α γινονται copy paste κανονικοτατα

Ε ρε παιδια δεν ειναι και :magic: οι adminides...δε μπορει να τα ξερουν Οοολα, :shifty:

Το copy paste για παραδειγμα, απαιτει high advance γνωσεις απο τον διαχειριστη(*) :tomato:

(*) Πλακα πλακα, μερικες φορες μπορει να αποδειχθει μεγαλος πονοκεφαλος, σε σοβαρες εταιρειες με σοβαρα δικτυα, τα δικαιωματα read/write αναμεσα σε διαφορετικες ομαδες/υπομαδες (με κληρονομημενα 'η οχι χαρακτηριστικα) χρηστων

Link to comment
Share on other sites

To FileSharing στα "τρομερά δίκτυα" που διαχειρίζονται μερικοί admins σαν του topic αυτού:

-Κώστα , φέρε μια το SUB Falsh ( USB Flash εννοεί ! )

-Ναι τώρα ρε.

-’ντε βάλε τα αρχεία στο "ματσούκι" , και πήγαινε δώσε τα και στον Γιάννη.

Έχει και αυτός τέτοιο ματσούκι , να τα κάνει share και αυτός!

( I M @ G I N @ T I () N / N O T A R E 4 L V N T )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικά έκανα το εξής. με το που ξεκίνησαν τα windows αντί να γράψω το όνομα του χρήστη (δηλαδή εμένα) έγραψα administrator και στο password κενό. και όταν συνδέθηκα μπορούσα μέσω του nearest neighbourhood να δω τους δίσκους του. όλα καλά λοιπόν.

ερώτηση. μήπως ξέρετε κανένα καλό προγραμματάκι εκτός από τα lantalk και akeni για άμεσα μηνύματα στο lan? καταλαβαίνετε... θέλω να στέλνω μηνύματα στην γραμματέα μας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kots

.............. nearest neighbourhood ...........

Network Neighbourhood

Αρχική απάντηση από kots

........ θέλω να στέλνω μηνύματα στην γραμματέα μας.

Ντροπη σου. Παρακαλω τους Admins να τον απαγχωνησουν.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια αλλά εγώ θέλω να βρω ένα πρόγραμμα σαν το lantalk.

από dos δεν παίζουν στον υπολογιστή μου αυτές οι εντολές. τις γνωρίζω αλλά μάλλον έχω παλιά έκδοση. επίσης ούτε το win popup κάνει δουλειά.

μήπως ξέρετε κανένα άλλο πρόγραμμα που να μην είναι microsoft?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.