Jump to content



Αγορά Headset


papajim

Recommended Posts

Οπότε ξεχνάω τα 5.1.

Έχετε να προτείνετε κάτι μέ max τα 100 ευρώ (σύνολο μαζί με μια κάρτα ήχου και μικρόφωνο);

Τι λέτε για αυτά;

ASUS XONAR DG 27 euro από το e-shop

JVC HA-RX900 67 euro από το amazon

+ mic δεν ξέρω ποιό.

Όπως ανέφερα και πριν τα θέλω κυρίως για ταινίες και gaming.

Δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχεις αλλά με 100€ σύνολο δεν πας σε high fidelity.

Αν οι απαιτήσεις σου είναι χαμηλές-και γενικώς δεν έχεις εμπειρία από καλά συστήματα-δώσε τα 80-100€ για μια καλή κάρτα και πάρε κάτι φθηνό σε ακουστικά γύρω στα 30€. Δες και αυτά(Superlux HD 668B: A Giant Killer? | Headfonia).

Αν οι απαιτήσεις σου ξεφεύγουν από τα συνηθισμένα, όρισε νέο budget.

Πάντως από την εμπειρία μου έχω δει ότι καμία κάρτα ήχου ασχέτως κόστους, δεν μπορεί να παίξει σωστά ένα καλό σετ ακουστικών μεγάλου μεγέθους, ειδικά αν είναι χαμηλής αντίστασης(το μπάσο χάνεται). Ούτε στην ένταση, ούτε σε απόκριση συχνότητας. Αυτά εφόσον σε ενδιαφέρει το κάτι παραπάνω.

Μαν οποιοςδηποτε εχει δοκιμασει και 5.1 ακουστικα και σοβαρα ακουστικα με cmss3d / dolby headphone σωστα σετταρισμενο εννοειται πως προτιμαει το δευτερο, δεν χρειαζεσαι τπτ παραπανω απο 2 μεγαφωνα ενα μυαλο και τον σωστο αλγοριθμο για να καταλαβεις τι γινεται τριγυρω σου.

Τα κλασσικά. Δεν υπάρχει επαφή, που λέει και ο csaris.

Δύο μεγάφωνα καλής ποιότητας με ομαλή απόκριση και σωστή ενίσχυση(προκειμένου να βγει αυτή η απόκριση) συν ένας καλός αλγόριθμος και τελείωσες.

Η απόκριση συχνότητας παίζει μεγάλο ρόλο, όπως επίσης και η απουσία συντονισμών, παραμορφώσεων και εξάρσεων που προδίδουν τον τεχνητό ήχο. Π.χ. τα Hd 650 είναι αρκετά καλύτερα από τα 595 σε ταινίες με DH ακριβώς λόγω της ομαλότερης τονικότητας και του φυσικότερου ήχου.

Τα 5.1 ακουστικα είναι μια ακόμα βλακεία του ΜΚΤ που προσπαθεί να πείσει ότι πολλά μικρά ηχειάκια γύρω από τ'αυτί σου ακούγονται σαν αληθινά ηχεία τριγύρω σου. Είναι φυσικά αδύνατο κάτι τέτοιο ενώ δημιουργεί και νέα προβλήματα. Το ένα και μοναδικό μεγάφωνο στοχεύει μέσα στο αυτί μετακινώντας αρκετή ποσότητα αέρα και έτσι δημιουργεί την αίσθηση του μπάσου. Αν ο ήχος στοχεύεται κάπου αλλού, π.χ. πίσω από τ'αυτί, θα ακούς αλλοιωμένους τονικά ήχους και δεν θα έχεις τη γνήσια αίσθηση surround ηχείων. Τέλος, δεν υπάρχουν εξειδικευμένοι αλγόριθμοι για τέτοια συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply
Δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχεις αλλά με 100€ σύνολο δεν πας σε high fidelity.

Αν οι απαιτήσεις σου είναι χαμηλές-και γενικώς δεν έχεις εμπειρία από καλά συστήματα-δώσε τα 80-100€ για μια καλή κάρτα και πάρε κάτι φθηνό σε ακουστικά γύρω στα 30€. Δες και αυτά(Superlux HD 668B: A Giant Killer? | Headfonia).

Βασικά και οι απαιτήσεις μου και είναι χάμηλες και δεν έχω εμπειρία από καλά συστήματα.

Οπότε, στο budget αυτό υπάρχει κάτι;

Δηλαδή με την xonar dg δεν θα δω διαφορά σε σχέση με την on-board που έχω τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυτή είναι μια καλή κάρτα όσον αφορά τα κανάλια και την ποιότητα, ενώ έχει και ενισχυτή ακουστικών για καλύτερη ποιότητα/ένταση με τα superlux. (Στο θέμα των ακουστικών οι On board χάνουν πάντοτε σε ένταση)

Auzen X-Fi Bravura 7.1 review

Auzen X-Fi Bravura from Auzentech, Inc. : World First soundcards for Music, HTPC, and Gaming.

Γενικά η auzentech προσφέρει καλύτερη ποιότητα σε σχέση με τις κλασσικές x-fi. Όπως βλέπεις υποστηρίζει μέχρι ΕΑΧ 4.0(και δεν ξέρω αν έχει σημασία πλέον αυτό). Σε θέμα επιδόσεων είναι λίγο πίσω, αλλά και οι άλλες εταιρείες κάτω από τα 100€ δεν έχουν κάτι αξιόλογο.

Αν τη βρίσκεις ακριβή ψάξε κατώτερα μοντέλα της εταιρείας, γιατί πιστεύω ότι σε θέμα ποιότητας δεν θα βρεις κάτι αξιόλογο από την ASUS ή την Creative. Ίσως ούτε καν σε hw acceleration.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα και εγω την bravura αλλα ειλικρινα εχω ελαχιστη εμπειρια σε games χωρις cmss3d, μονο 1-2 φορες εβαλα τον mixamp στο pc να δω πως λειτουργει το dolby headphone, πιστευω ομως οτι μια λυση που σου προσφερει alchemy και cmss3d ειναι πιο καλη για games, αμα θες να δωσεις παραπανω λεφτα σε καρτα ηχου σου προτεινω την creative x-fi titanium HD, ριξε μια ματια και σε αυτο το λινκ Upgrade or not? Asus Xonar Essence STX - Overclockers Australia Forums

Τα jvc τα τσιμπας και απο ελλαδα στα ιδια λεφτα, το μικροφωνο της ζαλμαν αντε να κανει 5-8 ευρω μαξ

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια και σε αυτο το λινκ Upgrade or not? Asus Xonar Essence STX - Overclockers Australia Forums

Καλά που το'πες grunt. Λοιπόν, μπορείς να έχεις τον ήχο της creative με όλα τα εφέ και να τον στείλεις στην Xonar STX. Είναι αυτό που έκανα και'γω.

1. Ρυθμίζεις την xonar να παίζει στέρεο και συνδέεις τα rca με τον ενισχυτή ακουστικών που έχεις. (Έχω παρατηρήσει ότι το headphone out έχει περισσότερο φύσημα και μια ελαφριά αλλοίωση στα μπάσα. Ενδέχεται να ήταν όμως και στιγμιαία αλλοίωση λόγω bug των drivers της κάρτας. Συμβαίνει μερικές φορές ο θόρυβος να ανεβαίνει ψηλά λόγω software bugs).

2. Καλό είναι τα audio chanells(xonar) να είναι μόνο δύο. Τα επιπλέον εισάγουν θόρυβο.

3. Πας στις ρυθμίσεις ήχου των windows.

4. Επιλέγεις ως default κάρτα την creative και την σετάρεις για ακουστικά.

5. Πάλι στις ρυθμίσεις ήχου των win, πας στα recording devices και ορίζεις ως default το "What you hear" της creative.

6. Στα properties του "What you hear" στην καρτέλλα listen, επιλέγεις "Listen through this device" το κουτάκι και "Playback through this device" το "Speakers Asus xonar audio device".

7. Μόλις κάνεις κλικ στο ηχείο των win βγαίνουν δύο μπάρες. Η δεξιά μπάρα(creative Που είναι το default) πρέπει να κλείσει και η ένταση του ήχου θα ρυθμίζεται πλέον από την αριστερή μπάρα(xonar).

Το μειονέκτημα είναι ότι δεν μπορείς να ρυθμίζεις την ένταση του ήχου από τα κουμπιά ενός Media keyboard όσο παίζεις. Γιατί τα κουμπιά θα αναφέρονται στην creative(κύρια) και όχι στη xonar(δευτερεύουσα).

Όσοι έχουν λοιπόν μαζί με τη xonar και μια creative ας το εκμεταλλευτούν.:T:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πολύ καλά λόγια για αυτά εδώ τα ακουστικά σε συνδυασμό με την Xonar DG και το FiiO Ε5.

Αλλά δυστυχώς το play δεν τα στέλνει Ελλάδα. :(

Και το μόνο μαγαζί που τα βρήκα στο skroutz είναι αυτό. :blink::(

Link to comment
Share on other sites

Τα superlux τα έβγαλες εκτός; Είναι κινέζικες αντιγραφές πολύ ακριβότερων ακουστικών και αποδίδουν άνω του αναμενόμενου.

Για τα goldring είδα ότι οι εντυπώσεις είναι ανάμεικτες. Στο headfi που ασχολούνται περισσότερο με ηχητική ποιότητα τα βρίσκουν μέτρια και μερικοί καθόλου άνετα. Έχε υπόψη ότι ένας από τους λόγους του τόσο υψηλού κόστους τους είναι το noise cancelling. Σου είναι τόσο απαραίτητο;

Τα JVC είναι πολύ καλά για μουσική σύμφωνα με το Headfi, αλλά ζεστά. Έτσι όπως τα κόβω μου φαίνονται πολύ άνετα, ιδιαίτερα στο headband. Λογικά θα έχουν και καλή μόνωση(κλειστού τύπου).

JVC HA-RX900 after 100+ hours of burn-in, a mini review. (pics added!) - Head-Fi.org Community

Για την bravura επιμένω. Ξεφεύγει λίγα ευρώ το Budget, αλλά ο συνδυασμός είναι πολύ ανώτερος απ'ότιδήποτε άλλο κάτω των 200€. Υποστηρίζει δε και το cmss3d της creative για positional audio. Όλα γενικά τα υποστηρίζει εκτός από eax 5.0.

Auzentech X-fi Bravura 7.1 Sneak Peek - Page 26 - Head-Fi.org Community

ΕΔΙΤ: Χρέπια είναι αυτά που μου δείχνεις. Με την bravura ο πλακατζίδικος ενισχυτής των 17€ είναι περιττός. Και ποιότητα καμία σχέση με την xonar dx.

Θα σου πω μόνο την επιφύλαξη που έχω για πολύ φθηνά ακουστικά(όπως τα superlux) . Μπορεί να είναι πολύ ζεστά λόγω δερματίνης και να ανάβει το κεφάλι σου. Εκτός και αν τα πάρεις μαζί με καλύτερα Pads.

Αν θες να κινηθείς σε ακριβά ακουστικά τότε beyer 770 pro. Τα φόρεσα και τα άκουσα και για λίγο στην αντιπροσωπεία. Είναι μια χαρά(και δεν ακουμπάει καθόλου το αυτί σου στον προστατευτικό αφρό των μεγαφώνων όπως με τα superlux και άλλα μπέγιερ.) Κλασσικό κομμάτι που το έχω δει και στην τηλεόραση να χρησιμοποιείται κατά κόρον σε στούντιο.

Link to comment
Share on other sites

Για την bravura επιμένω. Ξεφεύγει λίγα ευρώ το Budget, αλλά ο συνδυασμός είναι πολύ ανώτερος απ'ότιδήποτε άλλο κάτω των 200€. Υποστηρίζει δε και το cmss3d της creative για positional audio. Όλα γενικά τα υποστηρίζει εκτός από eax 5.0.

Auzentech X-fi Bravura 7.1 Sneak Peek - Page 26 - Head-Fi.org Community

Για την bravura εχω διαβασει αρκετες σελιδες και σιγουρα ειναι πολυ καλη για τα λεφτα της, ΔΕΝ εχει ομως game mode, δηλαδη για gaming ειναι τοσο χρησιμη οσο μια x-fi xtreme audio, αλλιως συμπεριφερεται το cmss3d σε entertainment mode ( οπου ειναι το μοναδικο διαθεσιμο στη bravura ) και αλλιως σε gaming mode οπου εκει εχεις τα προσθετα φιλτρα macroFX και elevation, γι αυτο επιμενω και εγω σε μια παραδοσιακη x-fi που ειναι και πιο φτηνη, ( ακυρο η titanium HD, 300 ευρω μου βγαζει το skroutz :o ) εξαλλου με την bravura πιο πολυ θα το ευχαριστιοτανε αμα χρησιμοποιησουσε τπτ βαρια και ασηκωτα ακουστικα σαν τα HD650 και τον ενδιαφερε πιο πολυ η μουσικη αντι οι ταινιες και τα παιχνιδια :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω τα JVC HARX-900 εδω και ενα χρονο περιπου και για τα χρηματα που ζητανε ειναι

παρα πολυ καλα ακουστικα τοσο σε games οσο και σε μουσικη συνδυασμενα με X-Fi.

Πολυ ανετα ακομα και μετα απο ωρες,μεγαλο soundstage πραγμα χρησιμο sta games,και πολυ καλο positioning με τη βοηθεια της X-Fi.

Aπο εμένα go for it :T:

Link to comment
Share on other sites

Για την bravura εχω διαβασει αρκετες σελιδες και σιγουρα ειναι πολυ καλη για τα λεφτα της, ΔΕΝ εχει ομως game mode, δηλαδη για gaming ειναι τοσο χρησιμη οσο μια x-fi xtreme audio, αλλιως συμπεριφερεται το cmss3d σε entertainment mode ( οπου ειναι το μοναδικο διαθεσιμο στη bravura ) και αλλιως σε gaming mode οπου εκει εχεις τα προσθετα φιλτρα macroFX και elevation, γι αυτο επιμενω και εγω σε μια παραδοσιακη x-fi που ειναι και πιο φτηνη, ( ακυρο η titanium HD, 300 ευρω μου βγαζει το skroutz :o ) εξαλλου με την bravura πιο πολυ θα το ευχαριστιοτανε αμα χρησιμοποιησουσε τπτ βαρια και ασηκωτα ακουστικα σαν τα HD650 και τον ενδιαφερε πιο πολυ η μουσικη αντι οι ταινιες και τα παιχνιδια :)

Έχεις να μου προτείνεις κανένα single player game που να φαίνεται η διαφορά ανάμεσα σε έναν κλασσικό αλγόριθμο 5.1 και το cmss3d(με όλα τα φίλτρα), γιατί εγώ δεν βλέπω κάτι το συγκλονιστικό.

Το cmss3d της bravura παίρνει δύο κανάλια και τα κάνει να ακούγονται σαν 5 ή ξεκινάει με 5 κανάλια και χρησιμοποιεί μετά surround αλγόριθμους όπως το dolby headphone;

Αν συμβαίνει το δεύτερο κανένα πρόβλημα. Αν όμως ρίχνει εξαρχής τα κανάλια του παιχνιδιού σε 2 και μετά δημιουργεί την ψευδαίσθηση του surround τότε υπάρχει πρόβλημα.

Όπως είδες και εσύ οι σοβαρές gaming κάρτες στοιχίζουν πολύ. Για να μείνει λοιπόν κοντά στα 100€ καλύτερα να πάει στην bravura.

Όσο για τα ακουστικά, είτε το πιστεύεις είτε όχι, χειρότερα παίζουν τα 595 των 50ομ με την xonar παρά τα 650.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα Superlux γενικός εξαφανίζονται στο άψε σβήσε μολης βρεθούν στην αγορά και είναι σε μικρή ποσότητα αλλά από ebay ή amazon τα βρίσκεις. Τα HD668B τα έχω από της 30.09 και τώρα που έχουν στρώση δεν μετανιώνω καθόλου για την αγορά τους...

πραγματικά θα ήθελα να είχα και αλλά ακριβότερα ακουστικά να συγκρίνω...

ώστε να μπορώ να πω με σιγουριά ότι ναι κάτω από τα 200 ευρώ δεν θα βρεις κάτι καλύτερο όσο αφόρα την ποιότητα ήχου (τα μονά που μου έρχονται στο μυαλό με καλύτερη ποιότητα ήχου είναι τα Bayer DT 880pro και σχεδόν ιδία τα DT 770pro που είχα δοκιμάσει)!!! Παντός η αγορά άλλον pads επιβάλετε...!!!

Σιμώσει ότι εγώ έχω μια ταπεινή Audigi 4 όποτε τα Superlux δεν είναι πολύ απαιτητικά σε πιγη για να δήξουν τα δόντια τους (αν και ανατριχιάζω στην σκέψη πως θα είναι με μια Xonar ST). Σε fps παιχνίδια ώμος δεν τα έχω δοκιμάσει είμαι rpg και rts τύπος.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις να μου προτείνεις κανένα single player game που να φαίνεται η διαφορά ανάμεσα σε έναν κλασσικό αλγόριθμο 5.1 και το cmss3d(με όλα τα φίλτρα), γιατί εγώ δεν βλέπω κάτι το συγκλονιστικό.

Το cmss3d της bravura παίρνει δύο κανάλια και τα κάνει να ακούγονται σαν 5 ή ξεκινάει με 5 κανάλια και χρησιμοποιεί μετά surround αλγόριθμους όπως το dolby headphone;

Αν συμβαίνει το δεύτερο κανένα πρόβλημα. Αν όμως ρίχνει εξαρχής τα κανάλια του παιχνιδιού σε 2 και μετά δημιουργεί την ψευδαίσθηση του surround τότε υπάρχει πρόβλημα.

Όπως είδες και εσύ οι σοβαρές gaming κάρτες στοιχίζουν πολύ. Για να μείνει λοιπόν κοντά στα 100€ καλύτερα να πάει στην bravura.

Όσο για τα ακουστικά, είτε το πιστεύεις είτε όχι, χειρότερα παίζουν τα 595 των 50ομ με την xonar παρά τα 650.

Συνηθως εχω για "benchmark" ενα map που φορτωνεται στο tactical ops : crossfire ( ut2004 mod ) οταν πατας το κουμπι "test sound" στα options, αφου λοιπον ρυθμισω το wallhack εεεεεε το cmss3d οπως προβλεπεται -> X-Fi CMSS-3D Headphone - Guru3D.com Forums ( :p ), δηλαδη το "ταισω" πολυκαναλο υλικο και οχι στερεοφωνικο οπως με ρωτησες, παω στο mod κανω τις προβλεπομενες ρυθμισεις για x-fi

20hqypd.jpg

Και μετα φορτωνω το περιφημο τεστ, το test map εχει 3 δωματια, το πρωτο δεν μας ενδιαφερει απλα ειναι για να δεις αν παιζει το κεντρικο καναλι, το 2ο ειναι με ενα αντικειμενο το ο ποιο βγαζει τον ηχο των βηματων ενω κανει κυκλους τριγυρω απo σενα, τελος στο 3ο δωματιο ειναι το ιδιο αντικειμενο με την διαφορα οτι κανει λουπινγκ σαν αεροπλανο γυρω απτην θεση σου προσπαθωντας ετσι να εξομοιωση τον ηχο που θα κανουν τα βηματα των αλλων αμα βρισκονται κατω απο σενα η πανω απτο κεφαλι σου.

Εχω κανει με αυτο το mod A/B test μεταξυ του cmss3d - game mode και του cmss3d -entertainment mode, η τοποθετηση λοιπον ειναι αρκετα πιο πειστικη στην πρωτη περιπτωση, επισης χωρις game mode χανεις το hardware audio acceleration ή και/το λεγομενο x-fi mode σε quake 4 - prey - battlefield 2142 κ.α, μικρο το κακο πλεον μιας και ο τελευταιος τιτλος που ειχε βγει με hardware audio acceleration και σοβαρη υποστηριξη για x-fi πρεπει να ητανε το Unreal Tournament 3 το 2007αντε και το killing floor απο σποντα που βγηκε το 2009 ( με ταραζει ομως το συγκεκριμενο στα BSOD οταν ενεργοποιω το hardware openAL σε win7 64bit και αναγκαζομαι να παιζω σε XP ή να ανακτω το surround με το ALchemy, καταστρεφοντας ομως ετσι σε μεγαλο βαθμο την ποιοτητα του ηχου με ανεπιθυματα χρουτσου χρουτσου :p ) , ολοι πλεον προτιμανε να χρησιμοποιουν τα παιχνιδια τους audio engine με software acceleration οπως η FMOD.

Οσο για τα ακουστικα αποσο ξερω δεν παιζουν ρολο μονο τα ohm στο ποσο ευκολα η δυσκολα οδηγουνται απτον ταδε ενισχυτη, και τα K701 πχ εχουν λιγα ohm αλλα ολοι γκρινιαζουν πως χρειαζονται αρκετο "ζουμι", χαρακτηριστικα θυμαμαι οταν συγκρινα dt150 με AKG601 τα πρωτα ητανε αρκετα πιο ευκολα στην οδηγηση και ας ητανε στα διπλασια ohm συμφωνα με τα specs.

Δεν εχω καμια διαφωνια οτι στο συνολο μια bravura στα 110 προσφερει πολυ περισσοτερα αποτι μια titanium στα 80 αλλα εφοσον στην συγκεκριμενη περιπτωση μας ενδιαφερει περισσοτερο η ολη φαση με το surround και λιγοτερο η ακροαση (σοβαρης) μουσικης + οτι τα συγκεκριμενα ακουστικα δεν ειναι τπτ πανακριβα DT880 να "καρφωνουνε" ολες τις ενδεχομενες αδυναμιες του εξοπλισμου και ολα τα λαθακια στην ηχογραφηση ε δεν νομιζω να αξιζει αυτη η μικρη διαφορα στα χρηματα οταν οι αναγκες σου ειναι τοσο συγκεκριμενες.

Link to comment
Share on other sites

Σετάρισα σωστά την x-fi, και την δοκίμασα στο mw1 και στην ταινία avatar. Τίποτα το εντυπωσιακό. Ειδικά στις ταινίες το μπροστινό κανάλι είναι μέσα στο κεφάλι σου.

Πολύ ανώτερο το dolby με εξαίρεση τα παιχνίδια που η κατευθυντικότητα με το cmss3d είναι κάπως καλύτερη. Δεν νομίζω να χρειάζεται τόσο πολύ μια x-fi για ποιοτικό gaming.

Link to comment
Share on other sites

Όσα ξέρεις ξέρουμε.

Πάρε σαν μόνο δεδομένο ότι xonar stx+grado=no way=no bass.

Τα grado είναι ακουστικά της υπερβολής και είτε τα θάβουν είτε τα αποθεώνουν.

Έχουν τον δικό τους ψυχοακουστικό στόχο. Τσιμπάνε λίγο μεσοχαμηλές και πρίμα για να δημιουργήσουν καλύτερες εντυπώσεις σε χαμηλές εντάσεις και την ψευδαίσθηση αναλυτικού ήχου.

Άλλοι τα θάβουν για τις earpiercing ψηλές τους και άλλοι τα λατρεύουν. Όσοι τα θάβουν ισχυρίζονται πώς πρέπει κανείς να έχει πρόβλημα ακοής στις ψηλές για να του αρέσουν.

Τέσπα, έχουν έναν μάλλον extreme χαρακτήρα και αν δεν πας σε καλό τρανζιστοράτο ενισχυτή(>400€) δεν πρόκειται να τα απολαύσεις.

Για τέτοια επίπεδα τιμής προτείνω HD 650 ή hd 600 που είναι φθηνότερα, αναγνωρισμένα και έχουν λίγο πιο πριμάτο ήχο από τα πρώτα. Αμφότερα συνεργάζονται αρκετά καλά με xonar stx και κάθονται γύρω από τ'αυτί(όχι πάνω του, όπως τα 325). Πώς να το κάνουμε; Όταν τα χώνεις μετράει και η άνεση.

Μελλοντικά παίρνεις και έναν καλούτσικο ενισχυτάκο στα 300€ και είσαι στο 95% της απόδοσής, λόγω ευκολίας οδήγησης.

Link to comment
Share on other sites

θα παίζει σχεδόν αποκλειστικά με την ASUS Xonar Essence STX και οχι με ενισχυτές του home cinema η κάτι άλλο

βασικά ψάχνω ακουστικά για μουσική και ταινίες, για τα παιχνίδια δεν με ενδιαφέρει

Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω κι εγώ μιας και αύριο μάλλον θα παραγγείλω headset.

Ήθελα να ρωτήσω πάλι, εγώ που θέλω headset κυρίως για skype, ταινίες, μουσική και για ελάχιστο(εως ανύπαρκτο gaming) θα κάνω καλά να προτιμήσω τα 7H τις steelseries ???

Έχω καταλήξει σε αυτά λόγω σχεδίου και σύμφωνα με review που έχω δει έχουν καλή επίδοση τόσο στην αναπαραγωγή ήχου όσο και στην καταγραφή φωνής από το μικρόφωνο.

Αν υπάρχει κάποια άλλη καλή λύση παρακαλώ εκφράστε την αποψή σας !!!

Link to comment
Share on other sites

@Borg

Τα ακουστικά που έχω είναι τα hd 595, beyer 990 pro και hd 650. Έχω ακούσει με τη xonar τα dt 990(2005 edition) και dt 880 pro που τελικά τα επέστρεψα αμφότερα για τα 650. Έχω επίσης ακούσει όλη την γκάμα της beyer(μέχρι και τα dt 150) στην αντιπροσωπεία ξοδεύοντας κάτι παραπάνω από μια ώρα. Δεν έχουν τα πλέον κατάλληλα μηχανήματα, αλλά έχει ησυχία το μέρος οπότε μπορείς να τα ακούσεις με το πάσο σου.

Τα hd 650 είναι μια κλάση πάνω απ'όλα σε δυναμικά/ευαισθησία, γρήγορη απόσβεση ήχων, τονικότητα, μη αλλοίωση σε υψηλές εντάσεις, έλλειψη συντονισμών και άλλων ανωμαλιών. Απλά είναι ανώτερη κατασκευή. Τα beyer δίνουν την εντύπωση ότι έχεις ακριβώς το ίδιο μεγάφωνο μόνο που παίζεις με την τονικότητα. Θα το δεις και στις μπροσούρες ότι τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά είναι πανομοιότυπα.

Τα 580/600 φοράνε το ίδιο μεγάφωνο με τα 650 με αλλαγές στο casing. Μερικοί προτιμάνε τα 600 σαν πιο ουδέτερα. Τα 650 είναι ιδανικά για ταινίες γιατί επίτηδες κόβουν λίγο τις μεσουψηλές και τα συριστικά(σσσσ, τσσσσ) δεν ενοχλούν.

Το βασικό χαρακτηριστικό των 650 είναι ο speaker like ήχος. Πολύ βάθος και όγκος σε όργανα που παίζουν στα μεσοχαμηλά ή στα εφέ των ταινιών. Καλύτερη επίσης συνεργασία με dolby headphone σε σχέση με τα 595 στην δημιουργία της αίσθησης του χώρου και του out of head experience.

Αυτή τη στιγμή τα έχω στο τμήμα προενίσχυσης ενός δικάναλου μάραντζ που είναι πολύ ισχυρό και χρησιμοποιεί τρανζίστορ(όπως με πληροφόρησε και ο eloydark).

Αμέσως διαπιστώνεις ότι στη xonar ένα κομμάτι από τα μπάσα σχεδόν λείπει, αλλά ο ήχος παρά ταύτα είναι πολύ καλός. Η διαφορά είναι συντριπτική στις ταινίες(με DH) όπου ο μάραντζ φέρνει τα ster cinemas στο κεφάλι σου και όχι μόνο σε θέμα ποσότητας. Απλά ό,τι πιο virtual έχω ακούσει μέχρι στιγμής.

Τα grado δεν τα έχω ακούσει. Είναι όμως βέβαιο ότι με τόσο χαμηλή αντίσταση δεν θα βγάζουν σχεδόν καθόλου μπάσο. Υπάρχει συγκεκριμένος τεχνικός λόγος γι'αυτό και τον είχα διαβάσει σε ένα φόρουμ. Για τα grado λένε ακόμα ότι ακούγονται περισσότερο σαν λεπτομερή ακουστικά παρά σαν ηχεία.

Τα denon που και αυτά θεωρούνται κορυφή έχουν πάλι πολύ χαμηλή αντίσταση. Κάποτε πίστευα ότι αυτό είναι καλό, αλλά είδα ότι στην πράξη σημαίνει αχαμνό μπάσο(με τη xonar πάντα).

Πολύ καλή συνεργασία με xonar είχαν πάντως τα dt 990 pro. Φρικαλέο μπάσο με τον μάραντζ, ενώ στη xonar ακούγονται νορμάλ.

Εν κατακλείδι, dt 990 pro για φθηνή λύση και 600/650 για περισσότερη ποιότητα. Αλλά για να νιώσεις ότι φοράς ηχεία και όχι ακουστικά θες έναν ενισχυτή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.