Jump to content



Αγορά Headset


papajim

Recommended Posts

σε ευχαριστώ πολύ για το αναλυτικό σου κείμενο

με βάση οτι εχω διαβάσει και με τι φοβάμαι με βοήθησε πολύ τα λογία σου και με ξεθόλωσες αρκετά

αλλά στα ακουστικά δεν εχει επίσης σημασία και ποσό σκληρό είναι το ηχείο έτσι ώστε να παίζει στην ανάλογη μουσική και καλύτερα?, κάπως σαν τα πολύ καλά ηχεία

επισης στο βάθος του souround σε ταινίες δεν παίζει ρόλο και η απόκριση συχνότητας η όχι?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply
επισης στο βάθος του souround σε ταινίες δεν παίζει ρόλο και η απόκριση συχνότητας η όχι?

Ναι. Όπως είπα και πριν, με το μάραντζ που μπορεί να βγάλει σωστή τονικότητα ο ήχος βγαίνει από το κεφάλι σου. Νομίζεις ότι παίζουν και ηχεία στο χώρο σου, ενώ το κεντρικό κανάλι προβάλλεται μπροστά σου. Εδώ παίζουν ρόλο οι μεσοχαμηλές κυρίως αλλά και το μπάσο. Επίπλέον κάποιοι συντονισμοί ή ίχνη σκληράδας που ακούγονται με κατώτερα σετ(π.χ. 595) ζημιώνουν την εμπειρία.

Το DH είναι generic αλγόριθμος. Δεν φτιάχτηκε ειδικά για σένα. Οπότε αν και ακούς τον ήχο να έρχεται από μπροστά δεν μπορείς να προσδιορίσεις με ευκολία την πηγή. Μόλις ανοίξεις τα μάτια σου και δεις που βρίσκεται η οθόνη ο εγκέφαλος ολοκληρώνει την ψευδαίσθηση.

Χρειάζεσαι αληθινή ενίσχυση(όχι κατι τρομερό) με όλα τα ανοικτού τύπου ακουστικά για να πάρεις την βέλτιστη τονικότητα(με μικροαποκλίσεις φυσικά).

αλλά στα ακουστικά δεν εχει επίσης σημασία και ποσό σκληρό είναι το ηχείο έτσι ώστε να παίζει στην ανάλογη μουσική και καλύτερα?, κάπως σαν τα πολύ καλά ηχεία

Δεν σε πιάνω.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε εταιρεία έχει τον δικό της ήχο. Αλλά μερικές εταιρείες ή ορισμένα μοντέλα των εταιρειών αυτών μπορεί να έχουν αρκετά πειραγμένο ήχο.

Ένα θρεντ για τα χειρότερα ακουστικά που έχουν σχεδιαστεί ανεξαρτήτως τιμής. What are the worst headphones ever!?

Τα grado και ορισμένα beyer έχουν την τιμητική τους, όπως βλέπεις.

Τα hd 650 θα δυσαρεστήσουν μόνο αυτούς που θέλουν έντονες ψηλές και μεσοϋψηλές για να πετύχουν τον λεγόμενο "αέρα" στον ήχο. Ένα τέτοιο παράδειγμα από την ίδια εταιρεία είναι η ναυαρχίδα της, τα HD 800. Ενώ το πιο ισορροπημένο μοντέλο, αλλά με μια μικρή έλλειψη στα μπάσα είναι τα hd 600.

Υ.Γ: Έχουμε αφήσει απέξω τα AKG. Τα K701 τα έχουν κάποιοι από 'δω μέσα αλλά λένε ότι είναι απαιτητικά στην ενίσχυση.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση στα συγκεκριμένα είναι ότι ενώ έχουν τύχει τόσο ευρείας αποδοχής, ορισμένα έμπειρα μέλη του headfi.org με μεγάλο bugget, όπως π.χ. ο Uncle Eric βρίσκουν πλαστικίλα στις μεσαίες τους.

Το ίδιο σχόλιο το είχα δει και σε μια άλλη εντελώς άσχετή ιστοσελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου εξηγήσω εγώ με απλά λόγια.

Ο ήχος είναι κάτι υποκειμενικό. Όσες χιλιάδες θετικά review και να διαβάσεις για κάποια ακουστικά / ηχεία / ενισχυτή κτλ, σε σένα μπορεί να ακούγονται άθλια.

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει μαγαζί που να μπορείς να ακούσεις πολλά μαζεμένα high-end ακουστικά.

Επίσης εδώ δεν έχουμε το αντίστοιχο που έχουν στο εξωτερικό: αγοράζεις κάποια ακουστικά, τα κρατάς μια week να δεις πως είναι και μετά τα επιστρέφεις κανονικά και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω (ή κάποιο άλλο μοντέλο) NO QUESTIONS ASKED.

Στην χώρα μας για να επιτύχεις κάτι τέτοιο πρέπει να τρέχεις μήνες με καταγγελίες στο ΙΝΚΑ και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

Οπότε τι σημαίνει πρακτικά αυτό για εμάς;

Σημαίνει οτι αναγκαστικά θα αγοράσουμε γουρούνι στο σακί και καλά θα κάνουμε να "αποδεχτούμε" και να συμβιβαστούμε με την επιλογή μας, όποια και αν είναι αυτή.

Σύμφωνα με τα παραπάνω, οι επιλογές σου είναι 2.

Αγοράζεις ακριβα ακουστικά των 150+ ευρώ και ρίχνεις μάυρο δάκρυ γιατί δεν ήταν αυτό που περίμενες ή θα αναρωτιέσαι μια ζωή πως να είναι άραγε τα "άλλα" ακουστικά που απέριψες ή επιλογή νούμερο 2: αγοράζεις κάτι φθηνό και ικανοποιητικό σε στυλ superlux και είσαι 100% ευχαριστημένος γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να περιμένεις κάτι παραπάνω σε αυτά τα λεφτά. (30 ευρώ για τα superlux 668b -χωρίς μεταφορικά)

Όλα τα άλλα είναι hit or miss. Αυτά απο μένα, ελπίζω να βοήθησα.

Σημείωση σχετικά με τα ακουστικά μου: Είμαι κάτοχος των sennheiser hd650, superlux 668b, senn pc160, asus xonar dx, asus xonar essence st και επίσης είχα και αρκετούς μήνες έναν ενισχυστή ακουστικών meier audio corda cantate 450 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

@Borg

Συμφωνώ εν μέρει με τον freestyler. Οι προτιμήσεις του καθενός διαφέρουν. Αλλά κάποια πράγματα είναι αντικειμενικά.

Η ευαισθησία, η δυναμική περιοχή, το επίπεδο των παραμορφώσεων, η ένταση π.χ. των πρίμων σε σχέση με τις υπόλοιπες συχνότητες είναι πράγματα αντικειμενικά. Άσχετα με το τι αρέσει στον καθένα.

Δεν μπορεί κάποιος να ισχυριστεί λόγου χάρη ότι τα beyer έχουν καλύτερη ευαισθησία και δυναμικά από τα hd 650. Ενδέχεται όμως να έχει ευαίσθητη ακοή και να προτιμήσει τα beyer.

Ο ήχος των εταιρειών:

Η Βeyer τσιμπάει σχεδόν σε όλα τα μοντέλα της τις μεσοϋψηλές νότες και επιπλεόν σε ορισμένα μοντέλα τα μπάσα. Ο ήχος της έχει σχήμα smile συνήθως. Τα δυναμικά των ακουστικών της δεν έχουν μεγάλες διαφορές(για να μην πω καθόλου) και φτάνουν όλα το ίδιο περίπου επίπεδο έντασης πριν παραμορφώσουν, παρά τις σημαντικές διαφορές στην τιμή. Τα φθηνά της μοντέλα(dt 150, dt 770 pro, dt 990 pro) πιστεύω ότι αξίζουν, αλλά στις υψηλότερες κατηγορίες δεν παίρνεις κάποια ουσιαστική βελτίωση πέρα από την τονικότητα.

Ο ήχος της εταιρείας ταιριάζει περισσότερο για ηλεκτρονική μουσική και μεσαίες εντάσεις κατά τη γνώμη μου. Λόγω των υπερβολών στα άκρα ενδέχεται κάποιους να τους κουράζει. Σε θέματα ανάλυσης/λεπτομέρειας όλη η γκάμα ικανοποιεί σχεδόν το ίδιο. Αρκετά καλή ανάλυση, αλλά όχι κάτι το εξαιρετικό.

Η sennheiser έχει ακριβώς αντίθετο ήχο. Ξεκινάμε με τη σειρά 5χχ που την χαρακτηρίζει η πτώση στα άκρα. Οι μεσαίες συχνότητες προεξέχουν λίγο και αυτό είναι καλό για ακουστική μουσική(κιθάρες, πιάνο, βιολιά, φωνή και ό,τι άλλο έχει φυσικό ήχο). Στο τεχνικό τομέα δεν ενθουσιάζουν. Οι παραμορφώσεις στα μπάσα εμφανίζονται κάπου μετά τα 100db-103db, προϋποθέτοντας ενισχυτή που μπορεί να τα βγάλει.

Πάμε και στη σειρά 6χχ. Τα 600 έχουν ισορροπημένο ήχο. Καμία απολύτως υπερβολή. Τα 650 παίζουν λίγο με την ψυχοακουστική και κόβουν ένα κομμάτι στις μεσοϋψηλές για να μην ερεθίζουν ενώ τονώνουν λίγο το μπάσο. Ασχέτως προτιμήσεων δεν πρόκειται ποτέ να σε κουράσουν. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Ο ουδέτερος σε γενικές γραμμές ήχος τους προσφέρεται για όλα τα είδη μουσικής.

Από τεχνικής πλευράς(600/650) είναι σημαντικά καλύτερα των 595 και όλων των beyer που έχω ακούσει. Μόλις τα συνδέσεις σε οποιαδήποτε πηγή καταλαβαίνεις αμέσως ότι ακούς άλλο μεγάφωνο. Χροιές, ανάλυση, κορυφώσεις τα πάντα. Ειδικά για τις παραμορφώσεις, διαπίστωσα με ντεσιμπελόμετρο που έχω σπίτι ότι άκουγα σε εντάσεις(peaks όχι μέση ένταση) άνω των 105db με τα 650 που μου φαίνονταν σαν ~100 με τα beyer. (Μετράω με το ντεσιμπελόμετρο στο ένα εκατοστό περίπου από το μεγάφωνο και φυσικά χωρίς κλειστή την κοιλότητα).

Η AKG στην επαγγελματική της σειρά(Κχχχ) έχει τονικότητα παρόμοια με αυτήν της Beyer. Για hiend τα μοντέλα της όπως Κ601 και Κ701 καλύτερη άποψη θα έχει ο Grunt και ο theo mich. Τα τελευταία πάντως θεωρούνται κορυφή αν και ψιλοαναίσθητα. Συνήθως ό,τι έχει χαμηλή ευαισθησία(ηχείο ή ακουστικό) τείνει να ακούγεται άψυχο/φλατ. Αν βέβαια διαθέτεις τον κατάλληλο(και μάλλον ακριβό) ενισχυτή το πράγμα αλλάζει. Και τα 701 έχουν ουδέτερο ήχο σαν τα hd 600, με μια μικρή απώλεια στα μπάσα.

Η Grado απ'όσο έχω καταλάβει είναι για μουσική περισσότερο και είναι να μην πέσεις πάνω στο λάθος μοντέλο. Κάποια μοντέλα της είναι αρκετά μελωδικά και ευχάριστα(HP1) και κάποια άλλα όχι και τόσο(τα 325). Συνυπολόγισε και το θέμα άνεση(on ear).

Και μια βαθμολογία σε θέμα άνεσης με άριστα το 10:

hd 650=8

hd 595=7,5

dt 990 pro=7

dt 880=7

dt 770 pro=8,5

dt 880 pro=6

dt 990(2005 edition)=9,5 :inlove:

Τα bold τα είχα/έχω σπίτι.

@Freestyler

Πες μου λίγο εντυπώσεις για τα superlux και πώς διαφέρουν σε σχέση με τα hd 650. Με τί τα τρέχεις;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα παραπάνω, οι επιλογές σου είναι 2.

Αγοράζεις ακριβα ακουστικά των 150+ ευρώ και ρίχνεις μάυρο δάκρυ γιατί δεν ήταν αυτό που περίμενες ή θα αναρωτιέσαι μια ζωή πως να είναι άραγε τα "άλλα" ακουστικά που απέριψες ή επιλογή νούμερο 2: αγοράζεις κάτι φθηνό και ικανοποιητικό σε στυλ superlux και είσαι 100% ευχαριστημένος γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να περιμένεις κάτι παραπάνω σε αυτά τα λεφτά. (30 ευρώ για τα superlux 668b -χωρίς μεταφορικά)

Όλα τα άλλα είναι hit or miss. Αυτά απο μένα, ελπίζω να βοήθησα.

Σημείωση σχετικά με τα ακουστικά μου: Είμαι κάτοχος των sennheiser hd650, superlux 668b, senn pc160, asus xonar dx, asus xonar essence st και επίσης είχα και αρκετούς μήνες έναν ενισχυστή ακουστικών meier audio corda cantate 450 ευρώ.

Meier Corda Cantate synergic with HD650? - Head-Fi.org Community

Διαβάζοντας παλαιότερα ποστ σου στο headfi.org. μου έδωσες να καταλάβω ότι πήγες στη high end κατηγορία χωρίς να ξέρεις τι να περιμένεις από αυτή.

Διάβασες προφανώς, όπως και εγώ πολυ παλαιότερα, κάποιες λογοτεχνικές πλην ερεθιστικές περιγραφές που κάνουν τη φαντασία να οργιάζει. Από αυτά που διαβάζει κανείς στον ειδικό τύπο, είτε μέσα σε φόρουμ όπως το headfi.org νομίζει ότι θα πάρει τα hd 800 των 1400$ και θα ακούει φωνές από τους τοίχους.

Οι Headfiers απλά αναπαράγουν μια φρασεολογία που επινοήθηκε για να σμπρώχνονται πανάκριβα μηχανήματα και να δημιουργούνται νέες αγορές. Γι'αυτό και 'γω όταν περιγράφω μηχανήματα προσπαθώ να μην χρησιμοποιώ υποκειμενικούς χαρακτηρισμούς. Όταν λες π.χ. ότι το τάδε ηχείο έχει μεγαλύτερη οξύτητα από το δείνα δεν γίνεται να λες ψέματα*. Γιατί το σημείο αναφοράς(εσύ ο ίδιος) μένει σταθερό.

Είναι λογικό λοιπόν ένας Pcgamer να μην εντυπωσιαστεί από ένα combo σαν αυτό που είχες, από τη στιγμή που το αγοράζει περιμένοντας λάθος ιδιότητες. Έτσι, όταν σου λένε στο headfi ότι τα hd 650 είναι π.χ. bass heavy εσύ μπορεί στο μυαλό σου να έχεις σχηματίσει την εικόνα του μπιτ μποξ.

The songs i tested are flac and i use foobar outputing to cantate dac through asio and it's working with no problems. But the truth is what i was expected is nowhere near what i'm listening. I don't see the "extreme bass".

Για να πάει κάποιος σε high end ήχο, πρέπει πρώτα να έχει ακούσει high end μηχανήματα(ηχεία ή ακουστικά) και να θεωρεί τα χαρακτηριστικά τους επιθυμητά.

*Εκτός και αν οι συγκρίσεις είναι σύντομες και σε διαφορετικά επίπεδα έντασης.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, για κάποιο λόγο δεν πήρα ειδοποίηση email (update) μετά την απάντηση μου.

Μα ναι Petrossortep. Είχα ανοίξει κι εδώ στο thelab ένα θέμα, Hi-end Headphones, Headphone Amplifiers and DACs, και απ' οτι βλέπω είχες απαντήσει κι εσύ. :p

Πάνε 3 χρόνια από τότε όμως, και πλέον ξέρω καλά τι να περιμένω από ακουστικά μέχρι αυτήν την κατηγορία. (εκτός απο αυτά που έχω/είχα, έχω ακούσει και AD700, κάτι sony 7509 νομίζω ήταν κτλ)

Δηλαδή έχω αυτό που δεν είχα όταν άρχισα, εμπειρία. (όποια και αν είναι αυτή)

Απλώς κοιτάω να βοηθήσω κάποιον να μην την πατήσει όπως εγώ τότε στις αρχές, και μπει στην όλη διαδικασία με λάθος προσδοκίες.

Είχα κάνει και ένα post έδώ ή στο head-fi δεν θυμάμαι, για το πως "κόλλησα" ξανά.

Σχετικά με τα superlux τώρα. Καταρχάς στο θέμα άνεσης. Τα akg velour pads είναι must πιστεύω.

Δεν ιδρώνει το αυτί και γενικά είναι πιο ευχάριστα στο δέρμα.

Τα ακουστικά έχουν μια μεγάλη ενόχληση κατά την γνώμη μου: οι drivers τους (τα ηχειάκια δηλαδή) αγγίζουν το πάνω μέρος του αυτιού. Με τα velour pads μεγαλώνει λίγο ο χώρος και βελτιώνεται η κατάσταση αλλά και πάλι μετά απο κάποια ώρα μπορεί να ενοχλήσουν έντονα κάποιον.

Οι Headfiers απλά αναπαράγουν μια φρασεολογία που επινοήθηκε για να σμπρώχνονται πανάκριβα μηχανήματα και να δημιουργούνται νέες αγορές. Γι'αυτό και 'γω όταν περιγράφω μηχανήματα προσπαθώ να μην χρησιμοποιώ υποκειμενικούς χαρακτηρισμούς. Όταν λες π.χ. ότι το τάδε ηχείο έχει μεγαλύτερη οξύτητα από το δείνα δεν γίνεται να λες ψέματα*. Γιατί το σημείο αναφοράς(εσύ ο ίδιος) μένει σταθερό.

*Εκτός και αν οι συγκρίσεις είναι σύντομες και σε διαφορετικά επίπεδα έντασης.

Συμφωνώ. Μετά από κάποια χρόνια στο head-fi καταντάει ενοχλητικό να βλέπεις άτομα να χρησιμοποιούν όρους όπως "ρυθμικότητα", "πιο μουσικά" κ.α απλά και μόνο για να δικαιολογήσουν τις αγορές τους ή να το παίξουν γνώστες.

Γι' αυτό κι εγώ θα προσπαθήσω να τα περιγράψω με δικά μου λόγια κάποιες διαφορές.

Σε σύγκριση με τα hd650 λοιπόν, καταρχάς μου φαίνεται οτι ο ήχος έρχεται γενικότερα από ένα "βήμα" πιο πίσω/μακριά.

Ενώ δεν βρίσκω κάποιο μειονέκτημα στον ήχο λόγο αυτού, στα senn όμως αισθάνομαι οτι ο ήχος απλώνεται πιο πολύ στον χώρο και "αγκαλιάζει" τα αυτιά μου χωρίς να περιορίζεται σε ένα σημείο. Γενικώς μου φαίνεται πιο φυσικός ο ήχος στα 650.

Το μπάσο τους ειλικρινά το βρίσκω πολύ καλό και με μεγάλη ποσότητα. Το βρίσκω το ίδιο καλό με τα hd650. Οι μόνες μικροδιαφορές είναι σε κάτι bass test song που πάνε σε πολύ χαμηλές συχνότητες.

Όλα τα παραπάνω μπορεί απλά να οφείλονται στο γεγονός οτι τα 650 είναι full open air σε αντίθεση με τα semi-open superlux.

2 παραδείγματα για να δείξω τι εννοώ.

Στα δυνατά περάσματα της κιθάρας @ "the man's too strong - dire straits" ο ήχος μου φαίνεται πιο "μέσα στην μάπα" με τα hd650, και γενικώς μεγαλύτερες διαφορές εντάσεως από τα χαμηλά στα υψηλά/δυνατά περάσματα.

All at once - jack johnson: και στα 2 ακουστικά η "προβολή" της φωνής στον χώρο είναι εντυπωσιακή αλλά στα 650 είναι πραγματικά ανατριχιαστικά αληθοφανές. Σαν να τραγουδάει μέσα απ'το κεφάλι σου.

Εκεί που πραγματικά μεταμορφώνονται τα superlux, είναι σε κάποια dance/trance τραγούδια με ενεργοποίηση dolby headphone dh2 + 7.1 virtual speaker. (με τους drivers που έχω αυτήν την στιγμή το 7.1 VS δεν έχει ίδια συμπεριφορά με τους προηγούμενους που είχα οπότε ίσως γυρίσω πίσω)

Υπόψιν: ΔΕΝ μου αρέσει να αλλάζω τον ήχο όταν ακούω μουσική (αν δείτε σε προηγούμενα post μου, κριτικάρω οτι δεν μου αρέσει ο τρόπος που αλλάζει το dolby τον ήχο) αλλά ο παραπάνω συνδυασμός σε κάποια τραγούδια όπως είπα, δίνει τρομακτικό soundstage χωρίς να αλλοιώνει αρνητικά τον ήχο. (μιλάμε για χαμηλής ποιότητας τραγούδια έτσι κι αλλιώς)

Από ακουστικά γίνονται πλέον ηχεία. Γενικώς δουλεύουν καλά με dolby σε games/movies.

Μουσική για οποία δεν θα πρότεινα τα superlux: (ισχύει και για hd650 τώρα που το σκέφτομαι) είναι metal. Χρειάζεσαι ήχο πιο "in your face" και άγριο. (κάτι σε grado μεριά πχ)

Γενικώς και τα 2 ακουστικά θα έλεγα οτι μοιάζουν κάπως σε κάποια χαρακτηριστικά. "Ήρεμα & laid back" όπως είπα στην αρχή.

Η asus essence ST τους βγάζει μια μικρή αγριάδα επειδή τσιμπάει λιγάκι τις ψιλές.

Πάντως τα 650 είναι πιο forgiving σε κατώτερης ποιότητας recordings. Στα superlux καμιά φορά ακούγονται λίγο χαώδης/βαβούρα.

Καταλήγοντας πιστεύω οτι στα λεφτά τους τα superlux είναι τρομερή ευκαιρία.

Edit: Βασικά έψαξα από περιέργεια να δω τα διαγράμματα τους και φαίνονται να μοιάζουν κάπως. (τα superlux υποτίθεται ψιλοαντιγράφουν τα dt990 οπότε η σύγκριση είναι κοντά)

tTyRL.jpg

Link to comment
Share on other sites

@freestyler

Σε κατάλαβα τώρα freestyler. Thx και για την σύγκριση.

Βέβαια η xonar δεν είναι το κατάλληλο εργαλείο για να κάνεις σωστές συγκρίσεις γιατί δεν μπορεί να βγάλει τα μέγιστα από ένα ακουστικό είτε μικρής είτε μεγάλης αντίστασης.

Πιθανόν ούτε και η προενίσχυση του μάραντζ, αλλά όπως και να το κάνουμε η διαφορά είναι μεγάλη.

Νομίζω ότι έκανες λάθος που τον "σκότωσες" τον corda.

Σχετικά με τα superlux τώρα.

Τα ακουστικά έχουν μια μεγάλη ενόχληση κατά την γνώμη μου: οι drivers τους (τα ηχειάκια δηλαδή) αγγίζουν το πάνω μέρος του αυτιού. Με τα velour pads μεγαλώνει λίγο ο χώρος και βελτιώνεται η κατάσταση αλλά και πάλι μετά απο κάποια ώρα μπορεί να ενοχλήσουν έντονα κάποιον.

Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει με τα dt 880, 990pro και 880pro. Ειδικά στα τελευταία η κατάσταση είναι ανυπόφορη. Εκτός του ότι είναι και βαριά.

Η διαφορά στη βαθμολογία άνεσης που δίνω πιο πάνω για τα Beyer, αφορά ουσιαστικά αυτό το θέμα συν το βάρος. Γιατί τα earpads των beyer είναι πιο δροσερά και πιο ευρύχωρα από τα αντίστοιχα της sennheiser.

Τα dt 990 έχουν θεϊκή άνεση και όποιος σκέφτεται να αγοράσει την 600Ohm έκδοση όπου φαίνεται να έχει λυθεί το πρόβλημα των αφύσικων πρίμων του τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Η ποιότητα κατασκευής τους είναι πολύ μπροστά με αλουμινένιο σκελετό, πανάλαφρο και απίστευτο στην αίσθηση. Οι φωτογραφίες που κυκλοφορούν στο νετ πραγματικά τα αδικούν. Για παράδειγμα οι περσίδες που έχουν στο πλάι, στην πραγματικότητα έχουν μεταλλικό λουκ και όχι το φθηνιάρικο πλαστικό που φαίνεται στις φωτογραφίες. Αν είχαν και ένα headband που να κατανεμει την πίεση στα άκρα και όχι στο κέντρο του κεφαλιού θα τους έβαζα 10.

2 παραδείγματα για να δείξω τι εννοώ.

Στα δυνατά περάσματα της κιθάρας @ "the man's too strong - dire straits" ο ήχος μου φαίνεται πιο "μέσα στην μάπα" με τα hd650, και γενικώς μεγαλύτερες διαφορές εντάσεως από τα χαμηλά στα υψηλά/δυνατά περάσματα.

All at once - jack johnson: και στα 2 ακουστικά η "προβολή" της φωνής στον χώρο είναι εντυπωσιακή αλλά στα 650 είναι πραγματικά ανατριχιαστικά αληθοφανές. Σαν να τραγουδάει μέσα απ'το κεφάλι σου.

Τα 650 έχουν πολύ καλά δυναμικά στις μεσαίες και η διαφορά γίνεται πιο εμφανής σε εξοπλισμό που δεν μπορεί να βγάλει όλα τα μπάσα.

Η αίσθηση του μπάσου διαφορετική ανάμεσα στις διάφορες εταιρείες. Τα beyer βγάζουν βαθύ subwoofer-like μπάσο ενώ τα senn πιο μαζεμένο αλλά και πιο σφικτό. Προτιμώ να ακούω ντραμς μέσα από senn και να βλέπω ταινίες μέσα από τα Beyer.

Σχετικά με το θέμα των δυναμικών είναι χρήσιμο να γίνει ένα update σε όσα είπα σε προηγούμενα ποστ.

Είχα κάνει παλαιότερα μια σύγκριση ανάμεσα στα 990 pro και τα 650 έχοντας ως πηγή την έξοδο ακουστικών της xonar. Για κάποιο λόγο ο ήχος ήταν προβληματικός με φύσημα και αφύσικα πολύ μπάσο(ίσως να ήταν παραμόρφωση).

Τώρα που έχω συνδέσει οριστικά το line out της xonar πάνω στον μάραντζ, έκανα πάλι μια σύγκριση με μουσική και ταινίες και είδα ότι πρώτον τα 990 προ έχουν δυναμικά αλλά το βάρος έχει πέσει σχεδόν εξολοκλήρου στα μπάσα και στα πρίμα και δεύτερον λόγω των περισσότερων πρίμων η surround αίσθηση είναι ελαφρώς καλύτερη στις ταινίες απ' ότι με τα 650.

Με δεδομένο ότι στην αντιπροσωπεία της beyer δεν είδα σημαντικές διαφορές στα δυναμικά και την εν γένει συμπεριφορά των μοντέλων της αν πάει κάποιος σε ένα πιο ισορροπημένο μοντέλο(π.χ. dt 880) και με την κατάλληλη ενίσχυση ίσως πάρει τελικά ένα αποτέλεσμα πολύ κοντά στα senn.

Συμπερασματικά, αν σου αρέσει η αίσθηση του πλούσιου μπάσου μπορείς να πας στα dt 880/990 και αν θέλεις ακρίβεια και ποιότητα στις μεσαίες και τις ψηλές να προτιμήσεις τα hd 600/650.

Μουσική για οποία δεν θα πρότεινα τα superlux: (ισχύει και για hd650 τώρα που το σκέφτομαι) είναι metal. Χρειάζεσαι ήχο πιο "in your face" και άγριο. (κάτι σε grado μεριά πχ)

Αν προσθέσεις τραχύτητα στην τραχύτητα, δεν θα είναι κουραστικό το τελικό αποτέλεσμα;

@Borg

Παίρνεις τον matrix m-stage και τα hd 600(ή dt 880 ή ό,τι άλλο βρεις και σου αρέσει στην τιμή αυτή). Θα σου βγει κάτι λιγότερο από 500€, δηλαδή λίγο πιο πάνω από τα 325si. Θα είναι όμως πλήρες σύστημα και δεν θα χρειάζεσαι κάτι επιπλέον.

Matrix M-Stage | Headfonia

Link to comment
Share on other sites

Αν προσθέσεις τραχύτητα στην τραχύτητα, δεν θα είναι κουραστικό το τελικό αποτέλεσμα;

Πάνω σε αυτό. Έχεις δοκιμάσει διαφορετικά op-amps από τα stock;

Μια περίοδο το σκεφτόμουν αλλά δεν ήμουν σίγουρος αν όντως θα έκαναν κάποια σημαντική διαφορά στον ήχο (και αν ναι, αν θα ήταν προς το καλύτερο).

Φαντάζομαι έχει να κάνει με το αν ζητάς να αλλάξεις λίγο την "signature" της κάρτας σου. Μου φαίνεται καλό το ST-hd650 combo πάντως.

Επίσης κάτι που ξέχασα να πω στο προηγούμενο post είναι οτι προτιμώ με διαφορά τα open air από semi or closed (είχα κάτι philips πριν πολλά χρόνια).

Εαν κάποιος έχει την πολυτέλεια της ησυχίας στον χώρο που τα χρησιμοποιεί αλλά και δεν υπάρχει πρόβλημα ενόχλησης των γύρω, πιστεύω οτι συμφωνεί.

Εκτός και αν προτιμάει αυτήν την απομόνωση με το περιβάλλον που δεν παίρνεις χαμπάρι ακόμα και αν σου κλέβουν το σπίτι. Ή όταν τα αφαιρείς μετά από πολύωρη χρήση που είναι σαν να σου έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή των opamps μόνο κάποια αλλοίωση της τονικότητας μπορεί να επιφέρει, αλλά δεν ενδιαφέρομαι για κάτι τέτοιο. Ούτως ή άλλως η xonar χρησιμοποιεί από τα καλύτερα ολοκληρωμένα.

Το combo xonar+650 είναι αρκετά καλό, αλλά δεν μπορεί να βγάλει τον πλήρη όγκο, τα δυναμικά και την έκταση χαμηλού των 650, γιατί δεν έχει τα κατάλληλα τεχνικά χαρακτηριστικά. Αυτό το κατάλαβα για πρώτη φορά όταν είχα πάει στο Νάκα για να δοκιμάσω τα hd 650, παίρνοντας μαζί μου και τα dt 990(2005 edition).

Εκεί είχαν ένα high end σύστημα της yamaha με ενισχυτή που για προενίσχυση είχε καλό κύκλωμα με τρανζίστορ. Μου έκανε τρομερή εντύπωση ο ήχος των 650 και σκέφτηκα να δοκιμάσω πάνω του και τα 990 που θα τα επέστρεφα για αλλαγή. Τα 990 ακούστηκαν καλύτερα από ποτέ, αν και έχαναν λίγο στην αίσθηση των κρουστών από τα 650. Παρατήρησα επίσης ότι ο συριγμός στις ψηλές των 990 ήταν εμφανώς μειωμένος. Εκεί καταλαβαίνεις πόσο ρόλο παίζει η ενίσχυση.

Θα σου πρότεινα λοιπόν να πας στην Ιπποκράτους με το δικά σου 650-τα δικά τους δεν σε αφήνουν να τα δοκιμάσεις σε μεγάλες εντάσεις-και να τα τεστάρεις σε δικά σου cd.

Ζητησε τους να ακούσεις και τα hd 800 για σύγκριση.

You should have kept the corda, Toombs. :p

Link to comment
Share on other sites

Πετρο για πες λιγο για τα dt990, (με τρωει για δευτερο ζευγαρι ανοιχτα, εχω φιλοβαρεθει τα AKG K601 ), υπαρχει περιπτωση να βρουμε την εκδοση στα 600ohm εντος ελλαδος ? Γιατι στο unison που ρωτησα μονο dt990 (2005) φερνουν και τα pro, ξερεις κατι παραπανω ή να αρχισω ηδη να ψαχνω στο ebay ??? Χρειαζονται καθολου burn in ? Γιατι τοση διαφορα στην ανεση απτα 990 pro ?

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης της αντιπροσωπείας είναι ο ίδιος που έχει ένα κατάστημα στη στοά Φέξη, εντελώς ευθεία με το που μπαίνεις από Πατησίων.

"Αλεξόπουλος Τάτσης"(οι δύο συνεταίροι) λέγεται. Τηλ: 210-3818252

Θα στη φέρουν την 600Ohm έκδοση, αλλά δεν ξέρω αν θα έχεις δικαίωμα αλλαγής. Εμένα με είχαν εξυπηρετήσει καλά και μου έδωσαν τη δυνατότητα να αλλάξω και να πάω στα hd 650, αλλά μου ξεκαθάρισαν ότι η 600Ohm έκδοση δεν παίρνει αλλαγή.

Λέγεται(σε φόρουμ) ότι η 600άρα έκδοση(2005 edition 600Ohm) έχει λύσει το πρόβλημα των υπερβολικών πρίμων πάνω από τα 10Khz, αλλά μην το δένεις και κόμπο. Σίγουρα θα θέλει δε και ισχυρό ενισχυτή. Αν δεν σκεφτόμουν να πάω σε burson 160, μπορεί και να αγόραζα ένα σετ 990 γιατί μου άρεσε ο αέρινος ήχος του και ο τρόπος που διαχωρίζονταν τα όργανα μέσα στο κεφάλι σου(όταν το κομμάτι δεν είχε hiss). Από την άλλη έχοντας ένα πολύ ισχυρό κύκλωμα προενίσχυσης πάνω στον μάραντζ, δεν ξέρω κατά πόσο αξίζουν τα 550€ του burson. Το μειονέκτημα του μάραντζ είναι ο θόρυβος που γίνεται ελαφρά αντιληπτός με τα 650, αλλά υπαερβολικά αισθητός με ακουστικά όπως τα 990.

Η μεγάλη διαφορά στην άνεση οφείλεται στο ότι τα 990 προ έχουν ατσάλινο σκελετό(πιο βαριά) και τα αυτιά σου βρίσκουν λίγο στον αφρό των μεγαφώνων. Τα 990(2005) είναι από άλλο πλανήτη στο θέμα της άνεσης με τα αυτιά σου να έχουν επαρκέστατο χώρο, εξαιρετικά χαμηλό βάρος και μικρή πίεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Σετάρισα σωστά την x-fi, και την δοκίμασα στο mw1 και στην ταινία avatar. Τίποτα το εντυπωσιακό. Ειδικά στις ταινίες το μπροστινό κανάλι είναι μέσα στο κεφάλι σου.

Πολύ ανώτερο το dolby με εξαίρεση τα παιχνίδια που η κατευθυντικότητα με το cmss3d είναι κάπως καλύτερη. Δεν νομίζω να χρειάζεται τόσο πολύ μια x-fi για ποιοτικό gaming.

Αλλο fmod και software sound engines της πλακας, αλλο openAL και x-fi cmss3d headphone/rapture 3D

Επιτελους βρηκα και βιντεο για να στηριξω τα επιχειρηματα μου :p

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=lqqiIR017SQ]YouTube - ‪Rapture3D Audio Demonstration in UT3‬‏[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.