Jump to content



DFI lan party x58 + Intel i7 920


AGGANIS13

Recommended Posts

Ποσο μπορει να φτασει?

Στα 4144 ειναι που ειμαι τωρα ειναι normal?

Πολύ ρεύμα στον επεξεργαστή χωρίς να υπάρχει νόημα και δίχως να μας δείχνεις θερμοκρασίες. Γενικά είσαι στα όρια της μητρικής αλλά αυτό από μόνο του δεν λέει τίποτα. Δες πόσο ρεύμα χρειάζεσαι για το 20*200 ή 21*190 και τι θερμοκρασίες έχεις εκεί. Υπάρχει και σχετικό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

για το πολύ ρεύμα υπάρχει νόημα στο συγκεκριμένο γιατί είναι C0 και δυσκολεύεται αρκετά για τα 4200...

Εγω π.χ. τα 4200 δεν τα πιάνω με τιποτα..

Δεν το εννοώ έτσι. Πιστεύεις πως υπάρχει ουσιαστική διαφορά στα 4.2GHz απ' ότι στα 4GHz που να δικαιολογεί το παραπάνω ρεύμα και τις αυξημένες θερμοκρασίες? Μόνο λόγοι εντυπωσιασμού υπάρχουν. Το κάθε CPU έχει το "sweet spot" του. Ακόμα και το hyperthreading είναι σε πολλούς άχρηστο και η απενεργοποίησή του έχει θετικά αποτελέσματα στις θερμοκρασίες (=θέλει λιγότερο ρεύμα). Γι αυτό πρέπει ο καθένας να ξέρει τι ακριβώς ψάχνει από το CPU για να μπορέσει να πάρει τα μέγιστα.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στα 4200 από τα 4000 είναι μικρή και ορατή στο Trifire/3SLi και στα benchmarks.

Κάτσε στα 20Χ200 ή 21Χ191 όπως είπε ο φίλος παραπάνω και φρόντισε το ρεύμα που δίνεις να μην υπερβαίνει τα 1.375V !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά στα 3800mhz που τρέχω είμαι υπερευχαριστημένος.1,375v.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα,ούτε με θερμοκρασίες.

Αλλά επειδή αναφέραμε για 4200,το Ξαναλέω οτί είναι δύσκολο να το φτάσει ο i7920 c0..

Link to comment
Share on other sites

Ποσο πρεπει να εχω οταν τρεχω super pi?

Σε καθημερινη βαση ποσο ειναι μια νορμαλ θερμοκρασια?

Άσε το αυτό και τρέξε ή LinX ή Prime. Σε αυτά, μην περνάς τους 80 βαθμούς (βάλε σαν στόχο τους 75).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.