Jump to content



Recommended Posts

@Blinky

Με τους τελευταιους drivers που εβαλα, ισως να εχει τσιμπησει κατι ψιχουλα ακομη σε σχεση απο το προηγουμενο run με μονη καρτα...

Να και ενα σημερινο run, με μια καρτα @950/1100 και τον 2600κ@4,7ghz .

3dmark11u.png

Uploaded with ImageShack.us

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION]

και λεγανε στην αρχη οτι η gtx480 αμα ξεπερασεις το προβλημα της ψυξης, ειναι καλυτερη στο OC...αλλα δε νομιζω με αυτα που βλεπω απο την καρτουλα σου...

Νιωθω "λιγος" τωρα με την 6950...γιατι ενταξει δε συγκρινει κανεις με gtx580 που ειναι τα διπλα λεφτα, αλλα η 570 ειναι αρκετα κοντα σε τιμη...

Για να μη κανω καμια μλκια και το μετανιωσω, σε εντελως stable για gaming 24/7 ποσο βγαζεις?

Αν και στην 570 με ξενερωνει λιγο η μνημη που ειναι 1280...και δε ξερω τι γινεται αυριο...

Link to comment
Share on other sites

σε εντελως stable για gaming 24/7 ποσο βγαζεις?

Τα ρολογια που χρησιμοποιω εγω σε (βαρια) games ειναι 900/1100 με 1,063v, παραπανω δεν την δουλευω στα παιχνιδια, ετσι και αλλιως μια 570 @900mhz ηδη πιανει 580 stock...

Με αυτα τα ρολογια βγαζει περι των ~7000 points στο εν λογο bench.

3d11.png

Uploaded with ImageShack.us

Υ.Γ 1 Πιθανον η πρωτη καρτα να εχει αυτα τα ρολογια και με λιγοτερη ταση,μαλλον ειναι αρκετα καλο κομματι, δεν το εχω ψαξει ιδιαιτερα με το ρευμα καθως οι θερμοκρασιες που εχω ειναι ικανοποιητικες και παιζω εκει τα games απροβληματιστα.

Προφανως απο κομματι σε κομματι διαφερει, η δευτερη καρτα που εχω για παραδειγμα ειναι λιγo πιο <<μπουμπουνας>> στο overclock:P

Υ.Γ.2 Το bios που φοραω και στις 2 καρτες ειναι το κλειδωμενο και δεν μπορω να δωσω πανω απο 1,1 volt.

Υπαρχουν bios που σε αφηνουν να δωσεις μεχρι 1,2volt (και προφανως θα παει και παραπανω απο 950mhz ο πυρηνας) αλλα δεδομενου οτι ειμαι με stock cooler δεν τις φλασαρω, γιατι δεν εχω σκοπο να τις τιναξω.:p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα....σπερνει η 570 λοιπον. Οι 69ΧΧ εχουν το κακο οτι δεν "ακουει" και πολυ το score με ανεβασμα των συχνοτητων. Δηλαδη στα 960 βγαζω 6175 και αμα κανω deathrun στα 1020 δε πιανω καν 6300...(χωρις να ειναι θεμα powertune)

Τεσπα, βαριεμαι να κανω αλλαγες, μενω οπως ειμαι, και 6175 καλα ειναι για 24/7, και ελπιζω σε καλυτερη εκμεταλευση των 2gb μνημης στο μελλον. Αλλα αν με ρωτησει κανεις να αγορασει σημερα, θα προτεινω 570 αβλεπει!

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα....σπερνει η 570 λοιπον. Οι 69ΧΧ εχουν το κακο οτι δεν "ακουει" και πολυ το score με ανεβασμα των συχνοτητων. Δηλαδη στα 960 βγαζω 6175 και αμα κανω deathrun στα 1020 δε πιανω καν 6300...(χωρις να ειναι θεμα powertune)

Τεσπα, βαριεμαι να κανω αλλαγες, μενω οπως ειμαι, και 6175 καλα ειναι για 24/7, και ελπιζω σε καλυτερη εκμεταλευση των 2gb μνημης στο μελλον. Αλλα αν με ρωτησει κανεις να αγορασει σημερα, θα προτεινω 570 αβλεπει!

ξεχνας και τον παραγοντα "NV Drivers"

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα....σπερνει η 570 λοιπον. Οι 69ΧΧ εχουν το κακο οτι δεν "ακουει" και πολυ το score με ανεβασμα των συχνοτητων. Δηλαδη στα 960 βγαζω 6175 και αμα κανω deathrun στα 1020 δε πιανω καν 6300...(χωρις να ειναι θεμα powertune)

Τεσπα, βαριεμαι να κανω αλλαγες, μενω οπως ειμαι, και 6175 καλα ειναι για 24/7, και ελπιζω σε καλυτερη εκμεταλευση των 2gb μνημης στο μελλον. Αλλα αν με ρωτησει κανεις να αγορασει σημερα, θα προτεινω 570 αβλεπει!

Δηλαδη εσυ θα προτινεις σε εναν χρηστη που ασχολειται με παιχνιδια και καθημερινη χρηση

570 επειδη βγαζει μεγαλυτερο σκορ στο 3dmark 11?

Αυτα ειναι μονο σε οσους ασχολουνται συνεχεια με benchmarks and o/c και μετραει ακομα και 1 παραπανω frame

Πιο πολυ συμφερει να παει καποιος σε μια 6950-6970 εφοσον αποδιδουν το ιδιο εως καλυτερα στα παιχνιδια και ειναι πιο φθηνες

Το point μου ειναι πως δεν επιλεγουμε καρτες απο ενα σκορ κοιταμε και αλλα πραγματα πιο συμαντικα και πιο πρακτικα!

Φιλικα Παντα

Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι το score ειναι αντιπροσωπευτικο του τι κανει και στα παιχνιδια....κατα μεσο ορο, ουτε F1 2010 θα κοιταξω που ειναι amd biased, ουτε Hawx που ειναι nvidia biased...

Δε προτεινα 580 που ειναι η καλυτερη, γιατι δε συμφερει, αλλα η 570 ειναι στα ιδια επιπεδα τιμης με 6970... το μονο που προσφερει παραπανω η δευτερη ειναι μνημη λοιπον...οπου και σε οποιον τη χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.