Jump to content



Recommended Posts

sorry για το καθυστερημένο της απάντησης... αλλά εδώ με 3930Κ

http://www.thelab.gr/vgas-motherboards-cpus-ram-reviews/amd-hd7970-and-hd7950-review-107992.html?garpg=6

και έβγαλε μόνο 6400... μια χαρά λοιπόν τα νούμερα...άρα μ@λ@κι@ πρόγραμμα το 3dmark11 futuremark... και μάλιστα για μια gpu που έχει τον core χρονισμένο στα 810mhz.

Τέλοσπάντων εσύ προφανώς θα έχεις συνηθίσει σε 10χίλιάρα νούμερα και σου φαίνονται λίγα! (δεν το λέω ειρωνικά για να μην παρεξηγηθούμε :T:)

E τοτε δεν τραβαει η 7950 καθολου στο εν λογο bench:p

Δεν ειναι αν εχω συνηθησει η οχι σε 10χιλιαρα νουμερα..

Το σκορ οπως και να το δεις ειναι πολυ μικρο για 7950, προσωπικα θα περιμενα αρκετα παραπανω....

Αν θυμαμαι καλα μια 570 OC βγαζει περι τα ~7500 marks..

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

6870 core clock 970

γιατί έχω τόσο χαμηλό σκορ με την 6870 σε σχέση με gtx460 ,560 που έχουν ποστάρει τα παιδιά στην προηγούμενη σελίδα?:hang3:

5300 είχα με gtx 470 και χρονισμένη στα 725. μήπως είναι nvidia friendly to 3dmark?

:man_in_love:

Έγινε επεξεργασία από jordanis
Link to comment
Share on other sites

γιατί έχω τόσο χαμηλό σκορ με την 6870 σε σχέση με gtx460 ,560 που έχουν ποστάρει τα παιδιά στην προηγούμενη σελίδα?:hang3:

5300 είχα με gtx 470 και χρονισμένη στα 725. μήπως είναι nvidia friendly to 3dmark?

:man_in_love:

# of cards : 2 ;)

Link to comment
Share on other sites

αντε του έδωσα λίγο του bulldozer και τον πήγα στα 3.6ghz (σαν 8150 δηλαδή)

Δώσε και λίγο στο ρολόι της gpu από 810 -> 910mhz

result = P6681... 480 πόντοι διαφορά δηλαδή.

ΜΕ λίγο παραπάνω OC και ίσως χτυπήσουμε τα 7000...

EDIT: τωρα που το ξαναβλέπω λίγο το αποτέλεσμα, γιατί μου βγάζει τα εξής;;;

για το gpu

Memory

1024 MB -> 3GB μνήμη έχω ρεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!

Core clock

300 MHz -> αυτό ίσως γιατί η κάρτα Underclockaρε όταν πήρε το 3dmark το αποτέλεσμα

Memory clock

150 MHz -> αυτό ίσως γιατί η κάρτα Underclockaρε όταν πήρε το 3dmark το αποτέλεσμα

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Drivers.

Βάλε New Drivers Bios και οτί δίποτε άλλο.

αλλά μην το βλέπεις σαν σύνολο, δες και τι Graphics score βγάζεις να δείς άμα είναι οκ.

εγω βγάζω 8600 με τον 8120 στα 4.8 μπορω να τον πάω και 5 αλλά δεν θα δώσει παραπάνω από 100 points Score

η κάρτα στα 1125/1575 και μνήμες στα 1866

κανονικά έπρεπε να βγαζεις 7500 με Full o/c

αλλά δες και το Graphics score άμα είναι οκ με βάση τα reviews, ξέρεις σε αφήνουν πίσω όλα τα άλλα.

Έγινε επεξεργασία από sfirculitu
Link to comment
Share on other sites

@sfricultu είδα σε ένα άλλο thread πόσο είχες πουσάρει τον BD Οπότε και το εφάρμοσα σήμερα να δω αλλαγές. 930 core gpu και μνήμη στα 1300. Bios δεν πρόκειται να flashάρω (μην κάνω και brick την καρτούλα, δεν λέει). Έψαξα από το thread του [MENTION=9179]atiman[/MENTION] για pre released driver αλλά δεν βρήκα κάτι. Έχεις να προτίνεις κάτι άλλο;

με λίιγο παραπάνω oc της κάρτας και ο BD στα 4200 έσπασα το όριο των 7000 πόντων.

AMD Radeon HD 7950 video card benchmark result - AMD FX-8120,MSI 990FXA-GD80 (MS-7640) score: P7018 3DMarks

Graphics score = 7235, όλο μαζί 7018.

όλα αυτά με official catalyst 12.3

Link to comment
Share on other sites

Επ ευκαιρίας των νέων drivers στέλνω 2 runs με τους 8.971.6:

xtreme3dmark11cf7970897.jpg

Το παραπάνω είναι με τις κάρτες στα 1250-1790.

performance3dmark11cf79.jpg

Το παραπάνω με τις κάρτες στα 1250-1700...

Ανέβηκαν αρκετά οι επιδόσεις στο 3dmark 2011. Στα settings στο ccc είχα use application settings σε όλα και στο tesselation 64X...

Τα μέγιστα που έχω δει μέχρι τώρα στο σύστημά μου...

Link to comment
Share on other sites

AMD Radeon HD 7950 video card benchmark result - AMD FX-8120,MSI 990FXA-GD80 (MS-7640) score: P7539 3DMarks

3DMark Score

P7539

Graphics Score

8011

Physics Score

6738

Combined Score

5969

GraphicsTest1

35.33 FPS

GraphicsTest2

39.68 FPS

GraphicsTest3

50.9 FPS

GraphicsTest4

23.99 FPS

PhysicsTest

21.39 FPS

CombinedTest

27.76 FPS

cpu at 4.2ghz / 1.3v

gpu 980mhz / 1450mhz +20 power

edit: εχω και ένα θεματάκι με τους οδηγούς που ψάχνω με την βοήθεια του atiman οπότε λογικά μπορεί και να ανέβουν.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο καλορίζικες οι καρτούλες σου...

να ρωτήσω...σε SLI γίνεται να παίζουν σε διαφορετικές συχνότητες δεδομένου ότι η πιο πάνω θα είναι θερμότερη και θα ρίχνει τiς συχνότητες από μόνη της; Παρατήρησες κανέναν πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο καλορίζικες οι καρτούλες σου...

να ρωτήσω...σε SLI γίνεται να παίζουν σε διαφορετικές συχνότητες δεδομένου ότι η πιο πάνω θα είναι θερμότερη και θα ρίχνει τiς συχνότητες από μόνη της; Παρατήρησες κανέναν πρόβλημα;

Σε SLI νομιζω δεν γινεται να παιζουν σε διαφορετικες συχνοτητες... Τωρα εδω μαλλον εχει μπλεχτει λιγο το θεμα με το boost που κανουν γιατι αν δεις η 2η εχει +13Mhz απο την πρωτη παρολο που τις εχω syncαρει.

Παντως και μαμα να τις αφησεις, απο μονες τους πανε στα 1097mhz η πρωτη και 1110mhz η 2η.

Προβλημα δεν εχω μεχρι στιγμης ολα ρολοι δουλευουν!:fun:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
μια ερωτηση. εκανα αναβαθμιση και θελω να αρχισω τα bench. το mvp το βαζουμε στα bench η ειναι cheat?

Νομίζω όχι δεν πρέπει να το βάλεις

Έγινε επεξεργασία από nucleus
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση. εκανα αναβαθμιση και θελω να αρχισω τα bench. το mvp το βαζουμε στα bench η ειναι cheat?

Το MVP "απαγορεύεται" στα bench ( αλλά και στα games σου επίσης μην το χρησιμοποιείς, το μόνο που κάνει είναι να βγάζει κάποιες λεπτομέρειες από την εικόνα, και να δείχνει εικονικά fps που δεν είναι αληθινά [ δηλαδή το fraps δείχνει 100fps ενώ στην πραγματικότητα έχεις 45fps π.χ. ] )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.