Jump to content



Επαλήθευση ταυτότητας με αισθητήρες


MOS

Recommended Posts

Στην ουσία δεν έχουμε κάτσει σαν φοιτητές να γράψουμε ένα asm από την αρχή. Μας δινόταν ένα έτοιμο asm, το τρέχαμε, βλέπαμε τι έκανε, μας το εξηγούσε ο καθηγητής και στην συνέχεια μας ζητούσε να το τροποποιήσουμε για να κάνει κάποιες άλλες λειτουργίες.

Compiler υπάρχει ένας ήδη το οποίος λειτουργεί μέσω γραμμής εντολών για να παράγει το αρχείο με κατάληξη .HEX, ώστε να μπορέσουμε να το φορτώσουμε, πολύ πιθανόν να μπορούσαμε να το κάνουμε σε C/C++ αλλά δεν έγινε, δυστυχώς !!

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν είχατε γράψει ποτέ μόνοι σας ένα asm, πώς θα την παλέψεις τώρα με το δράκο που έχεις αναλάβει;:fie: Τέσπα.. εσύ ξέρεις, καλή συνέχεια!

ΥΓ: Το ότι δεν κάνατε κάτι με τη C τότε δεν πάει να πει ότι δεν μπορείς να αρχίσει τώρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όσον αφορά την C.

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες και το ξέρουν όλοι οι μάγκες που βγάζουν τις πτυχιακές και αμα δεις τα θέματα παθαίνεις πλάκα από αυτά που σου ζητάνε. Ο άλλος σου ζητάει να κάνεις Client/Server σε Java και το μόνο εξάμηνο που κάναμε Java ήταν το τελευταίο και αυτό άστα να πάνε.

Αυτά είναι τα τεράστια λάθη που γίνονται, ας μην το αναλύσουμε όμως. Έχω όρεξη να το παλέψω και να διαβάσω για να τα βγάλω πέρα...θα δείξει :)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη, να προσθέσω ότι υπάρχουν "ζωντανά" φόρουμ αρκετά εξειδικευμένα σε αυτά τα θέματα όπως το hlektronika.gr (πιο ειδικά η υποκατηγορία μικροελεγκτές). Εννοείται ότι το λέω βοηθητικά και όχι διαφήμηστικά!

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση παιδιά, θέλω να γράψω τον κώδικα για να επικοινωνήσουν αυτά τα δύο προϊόντα μέσω σειριακής θύρας. Ο κώδικας από ότι μου είπε ο καθηγητής δεν είναι παραπάνω από 10 γραμμές. Υποθέτω ότι πρέπει να δω το manual του 8051 για να καταλάβω ποιους καταχωρητές πρέπει να χρησιμοποιήσω.

Όσοι έχετε κάποια ιδέα, please fell free !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι πρέπει να δω το manual του 8051 για να καταλάβω ποιους καταχωρητές πρέπει να χρησιμοποιήσω.

Διαβαζεις το datasheet του 8051 και του FIM. Αρχικα θα πρεπει να αντιστοιχισεις τα σηματα controll του ενος με του αλλου. Αφου θα χρησιμοποιησεις σειριακη, θα πρεπει να καταλαβεις καλα τους αντιστοιχους registers τοσο για τα request, data κτλ οσο και τα interrupt σηματα. Κατι αλλο, αφου ο 8051 δεν ειναι σχεδιασμενος για να λειτουργει με το παραπανω περιφεριακο κατι θα πρεπει να κανεις για να γινεται καποιο wait σε περιπτωση που το περιφεριακο δεν προλαβαινει.

Sorry αν δεν βοηθησα καθολου, δεν εχω κοιταξει καθολου τους intel. Απλα εχω ενα παρομοιο project και εγω για το 6μηνο και αναφερω πως θα το κανω εγω. Το ολο θεμα, οπως το εχω καταλαβει εγω ειναι τα interrupts και τα σηματα ελεγχου. Απο κει και περα βλεπεις ποια i/o ports χρειαζεσαι και αναλογα πειραζεις τα registers τους.

Αν δεν εχεις μεγαλη εμπειρια με συμβολικη γλωσσα κατεβασε εναν c compiler να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Το google βγαζει κανα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου, με βοηθάς πολύ βάζοντας με σε καινούργιες σκέψεις και προβληματισμούς !!

Να είσαι καλά, αναμένω ακόμα το FIM, μόλις το παραλάβω θα το κοιτάξω λεπτομερέστερα για να κατανοήσω πλήρως το πως λειτουργεί !!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κατά την διάρκεια της προσπάθειας μου για την ολοκλήρωση της επικοινωνίας του 8051 με το FIΜ και μετά από αρκετούς μήνες σκαμπανεβασμάτων έχω το εξής προβληματάκι.

Θέλω να λάβω κάποια byte από την σειριακή (αυτό το έχω κάνει) και αυτά τα byte θέλω να τα αποθηκεύσω στην εσωτερική ή στην εξωτερική RAM του 8051 ώστε να τα διαβάζω μετά και να τα εμφανίζω είτε σε μια οθόνη είτε σε ένα led bar. Έχω γράψει αυτό τον κώδικα αλλά δεν βλέπω φως στην πόρτα δύο που είναι τo led bar. Τα 25 byte τα λαμβάνω σίγουρα γιατί τα βγάζω στην LCD χωρίς να τα έχω αποθηκεύσει !!

Δείτε τι παίρνω στην οθόνη από την απευθείας μετάδοση χωρίς να έχω αποθηκεύσει κάπου τα δεδομένα που παίρνω από την σειριακή.

attachment.php?attachmentid=19666&d=1302712021

Το κομμάτι του κώδικας που έχω γράψει για αυτή την δουλειά είναι το παρακάτω:

NEXT1:

CLR A

JNB RI,$ ;Wait for 8051 to set the RI flag.

MOV A,SBUF ;Read the character from the serial port.

CLR RI

MOV DPTR,#0FE00H

MOVX @DPTR,A

INC DPTR

DJNZ R0,NEXT1

CALL ECHO

ECHO:

MOV R0,#25

MOV DPTR,#0FE00H

MOVX A,@DPTR

MOV P2,A

CALL DELAY

INC DPTR

DJNZ R0,ECHO

RET

Link to comment
Share on other sites

katarxas signomi gia ta greeklish den exi ellinika sto pc

opos ipe kai pio pano o filos Kosmos prepi na meletisis to manual tou FIM kai na dis ta delays kai ta interupts pou xriazete gia na doulepsi.

An exis epilogi na alla3is mikro epe3ergasti tha s protina na pas se arduino Arduino - HomePage poli efkolo sto programmatismo afou exi etimes libraries gia ta perissotera pragmata. Den 3ero an prepi na xrisimopiisis ADC sto project s alla an xriastis me to arduino ine 2 grammes kodika se sxesi me to 8051 pou mexri na katalavo ti prepi na kano perasan 2 evdomades..

Opos kai na exi kali epitixia kai kalo diavasma

Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει αυτό τον κώδικα αλλά δεν βλέπω φως στην πόρτα δύο που είναι τo led bar. Τα 25 byte τα λαμβάνω σίγουρα γιατί τα βγάζω στην LCD χωρίς να τα έχω αποθηκεύσει !!

Δείτε τι παίρνω στην οθόνη από την απευθείας μετάδοση χωρίς να έχω αποθηκεύσει κάπου τα δεδομένα που παίρνω από την σειριακή.

Δεν κάνεις λίγο πιο συγκεκριμένο το τι πρόβλημα αντιμετώπισες; Δεν το έπιασα...
Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε για παράδειγμα αυτά που παίρνω από την σειριακή θύρα τα παίρνω στην οθόνη του 8051 κάπως έτσι

attachment.php?attachmentid=44317&stc=1&d=1303290330

Και θέλω να είναι αυτά που έχω γράψει αλλά πρέπει να βρω ένα τρόπο να τα συγκρίνω, σκέφτηκα με πίνακα που να τραβάει στοιχεία μέσα από ένα loop με την χρήση του DPTR !!

Στο ψάξιμο είμαι για αυτό τον τρόπο !!

post-8723-1416075157,796_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.