Jump to content



Επαλήθευση ταυτότητας με αισθητήρες


MOS

Recommended Posts

Καλημέρα σας κύριοι.....

Στα πλαίσια της πτυχιακής μου εργασίας ανέβαλα τα πραγματοποιήσω μια συσκευή αναγνώρισης δακτυλικών αποτυπωμάτων. Αυτή η συσκευή θα είναι ολόκληρος ο 8051, δηλαδή το biometric scanner που ψάχνω είναι μόνο το τσιπάκι το οποίο λογικά θα έχει ενσωματωμένο ένα μικροελεγκτή για να αποστέλλει τα δεδομένα και φυσικά τροφοδοσία. Τα δεδομένα αυτά θα τα παίρνω από τα καλώδια των εξόδων του, τα οποία θα είναι συνδεδεμένα με τον 8051 και από εκεί και πέρα είναι αλλουνού παπά Ευαγγέλιο.

Σε πρώτη φάση, ψάχνω το biometric scanner δηλαδή το τσιπ αυτό που αναγνωρίζει τα δακτυλικά αποτυπώματα για να το αγοράσω. Θα ήθελα σας παρακαλώ την βοήθεια σας σε κάτι τέτοιο ώστε να βρω την είσοδο του τούνελ και να μπω στο τρυπάκι για να μπορέσω να κάνω κάτι καλό.

Πληροφοριακά να σας πω ότι ο 8051 είναι αυτός εδώ στην παρακάτω φωτογραφία

klintelp8051.jpg

και τα χαρακτηριστικά του είναι τα αυτά και έχω διαθέσιμη μια θύρα για την εισαγωγή των δεδομένων. Ο 8051 ΔΕΝ έχει θύρες USB και τα συναφή, όλη η δουλειά γίνεται από ένα πρόγραμμα στον υπολογιστή όπου γράφεις το κώδικα σε Assembly και το φορτώνεις σε εκείνων μέσω μιας σειριακής θύρας.

Παρακαλώ όσοι γνωρίζετε πάνω στο θέμα και έχετε κάποια οικειότητα με το θέμα, επειδή είναι για ιερό σκοπό....ότι έχετε προς ευχαρίστηση :D :D

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας, ελπίσω να κάνουμε καλή κουβεντούλα σε αυτό το thread όσον αφορά το θέμα και να ανεβάσω και τα αποτελέσματα όταν έχει ολοκληρωθεί η εργασία :) :)

Link to comment
Share on other sites

1) P8051AH - 40033 AMD MICROCONTROLLER 8051 VINTAGE '82 - eBay (item 380263380169 end time Oct-26-10 14:41:02 PDT)

για τον microcontroller κατι παραπανω απο 10 euro μαζι με τα μεταφορικα

γιατι Assembly και οχι C?:)

edit:

για τον scanner καμια πατεντα usb to parallel εχεις σκεφτει?

οι περισσοτεροι που κυκλοφορουν στο εμποριο ειναι usb

Link to comment
Share on other sites

Ο μικροελεγκτής υπάρχει και είναι ο 8051, αυτό που ψάχνω είναι το fingerprint reader και ναι όντως είναι σχεδόν όλα σε USB, αλλά αυτά είναι τα ολοκληρωμένα.

Αυτό που βρήκα και σκέφτομαι να αγοράσω είναι αυτό εδώ --> Nitgen FIM 20 FPC | Nitgen Irl & UK

Νομίζω είναι αυτό ακριβώς που χρειάζομαι και από το οποίο θα παίρνω τα δεδομένα και θα τα επεξεργάζομαι. Το θέμα της Assembly απλά θα σου πω ότι είναι θέμα εξοπλισμού του εργαστηρίου, σίγουρα θα ήταν πολύ καλύτερα με C/C++ αλλά τι να κάνεις !!

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανείς που έχει ασχοληθεί ποτέ του με τον 8051 ???

Αν ναι έχει προσπαθήσει να τον σετάρει σαν host controller ???

Σας παρακαλώ παιδιά, όσοι γνωρίζετε....τα φώτα σας !! :)

Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχει ενα κακο με το να προχωρας σε βαθος ειναι αυτο...δεν υπαρχουν και πολλοι να σε βοηθησουν...

πιθανοτατα ουτε καν ο υπευθυνος καθηγητης...συνεχισε να προσπαθεις μονος σου...

εχω νιωσει την απελπισια 2 ημερων στασιμοτητας (μπορει και περισσοτερο) αλλα οσο το παλευεις πλησιαζεις:T:

Link to comment
Share on other sites

:hehe: :hehe:

Θα του στείλω ένα μηνυματάκι να δούμε αν μπορεί να με βοηθήσει....

Αυτό που θέλω δεν είναι η λύση όλου του προβλήματος αλλά λίγη υποστήριξη για το ξεκίνημα κάποιον διαδικασιών !!

Θα ενημερώνω κατά καιρούς για την πορεία του όλου πράγματος έτσι για να υπάρχει !!

Link to comment
Share on other sites

Έχω προγραμματίσει τον 8051 να ανάβει κατάλληλα τα LEDακια σαν να μιλάμε για πινακίδα φαρμακείου και να βγάζει κυλιόμενα προτάσεις, να βγάζει ήχους διαφορετικής συχνότητας και να κάνει έναν συνεχή φωτισμό όπως εκείνου του κιτ στην ταινία knight rider :p

Αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Τότε σε συμφέρει να βρεις ένα fingerprint sensor (FS) που να υποστηρίζει SPI, το οποίο είναι απλό, χρειάζεται μόνο 3 σήματα (CLK/MISO/MOSI) και τροφοδοσία... μην μπλέξεις με τίποτα άλλο...

Αυτό το module της Atmel, είναι ακριβώς ότι θέλεις...

Γενικά με το SPI μπορείς να το κάνεις γρήγορα και χωρίς κόπο, γιατί είναι σχετικά αναίσθητο στους χρονισμούς και υλοποιείται πολύ εύκολα σε οποιοδήποτε μC, χωρίς την ανάγκη ύπαρξης κάποιου special hardware όπως i2c ή uart κλπ...

Με το background που έχεις σε 2-3 βδομάδες, θα πρέπει να το τελειώσεις... επίσης πρέπει να υπάρχουν αρκετά projects με το συγκεκριμένο module ή κάποιο παρόμοιο spi, λόγο της απλότητας του spi...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρήγγειλα εγώ, σε συνεννόηση με τον καθηγητή μου είναι to FIM 5110, το οποίο θα επικοινωνεί με τον 8051 μέσω της σειριακής θύρας του.

Τα δεδομένα παράγονται πάνω σε αυτό το module και εγώ για αρχή πρέπει να βάλω τον 8051 σαν host controller ώστε να διαχειρίζεται αυτά τα δεδομένα !! :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί διάλεξε αυτό ο καθηγητής σου...? Με ποια λογική...? Σου είπε...?

Όσο για τον 8051 έχει uart, οπότε πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα, απλά θα σου πιάσει περισσότερο χώρο στην rom και θα έχεις μειωμένη ταχύτητα... οπότε το μόνο που σου μένει είναι να υλοποιήσεις το πρωτόκολλο επικοινωνίας του uart, το οποίο στο δίνει ο κατασκευαστής του βιομετρικού... ως συνήθως θα έχει κάποιες εντολές control και τα data...

Όταν τα πάρεις στα χέρια σου, θα δεις... δεν είναι κάτι δύσκολο, αρκεί να το σπάσεις σωστά σε μικρά κομμάτια και να φτιάξεις ένα σωστό state machine... πάντως πριν γράψεις έστω και μια γραμμή κώδικα, θα πρέπει να λύσεις το πρόβλημα πρώτα σε χαρτί και να έχεις εξ' αρχής σωστές προδιαγραφές...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί διάλεξε αυτό ο καθηγητής σου...? Με ποια λογική...? Σου είπε...?

Η λογική επιλογής του καθηγητή πάνω σε αυτό και με αυτό το υλικό είναι τέτοια διότι ασχολούμασταν με αυτό στα πλαίσια του μαθήματος Μικροελεγκτές.....και επειδή ήμασταν πιο οικείοι οι φοιτητές με αυτό ασχολούμαστε με αυτό και επειδή είχε συνδεσμολογία UART που μας βόλευε. Τώρα γιατί δεν επέλεξε το ΤΕΙ κάτι καλύτερο ????? Να σου υπενθυμίσω ότι είμαστε στην Καστοριά. :)

Όσο για τον 8051 έχει uart, οπότε πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα, απλά θα σου πιάσει περισσότερο χώρο στην rom και θα έχεις μειωμένη ταχύτητα... οπότε το μόνο που σου μένει είναι να υλοποιήσεις το πρωτόκολλο επικοινωνίας του uart, το οποίο στο δίνει ο κατασκευαστής του βιομετρικού... ως συνήθως θα έχει κάποιες εντολές control και τα data...

Γουστάρω, έπιασες το σημείο....αυτό είναι που πρέπει να κάνω σε πρώτη φάση για να πάρω τα δεδομένα από το βιομετρικό. Να υλοποιήσω το πρωτόκολλο επικοινωνίας για να τραβάει τα δεδομένα και να κάνει κάποιες λειτουργίες στην συνέχεια (τις λειτουργίες θα τις πούμε στο μέλλον).

Όταν τα πάρεις στα χέρια σου, θα δεις... δεν είναι κάτι δύσκολο, αρκεί να το σπάσεις σωστά σε μικρά κομμάτια και να φτιάξεις ένα σωστό state machine... πάντως πριν γράψεις έστω και μια γραμμή κώδικα, θα πρέπει να λύσεις το πρόβλημα πρώτα σε χαρτί και να έχεις εξ' αρχής σωστές προδιαγραφές...

Εκεί είναι που ελπίζω σε μια βοήθεια όταν κολλάω κάπου και πιστεύω βρήκα support !! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Για ερωτήσεις μπορείς επίσης να απευθυνθείς εδώ.

Αν θες κοίτα και αυτό, χωρίς να ξέρω αν θα σου φανεί χρήσιμο...

ΥΓ:

Το θέμα της Assembly απλά θα σου πω ότι είναι θέμα εξοπλισμού του εργαστηρίου, σίγουρα θα ήταν πολύ καλύτερα με C/C++ αλλά τι να κάνεις !!
Αν δε βαριέσαι μπορείς να το εξηγήσεις αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Για ερωτήσεις μπορείς επίσης να απευθυνθείς εδώ.

Αν θες κοίτα και αυτό, χωρίς να ξέρω αν θα σου φανεί χρήσιμο...

Να είσαι καλά φίλε μου, σε ευχαριστώ πάρα πολύ :)

ΥΓ: Αν δε βαριέσαι μπορείς να το εξηγήσεις αυτό;

Ναι. Έχουμε στο εργαστήριο ένα module στο οποίο τοποθετείτε ο 8051. Αυτό το module το προγραμματίζουμε μέσω σειριακής θύρας από τον υπολογιστή χρησιμοποιώντας ένα πρόγραμμα της Phillips. Πρόκειται για αυτό --> Instruments Techno Test inc. | Our products - .

Μάθαμε να το προγραμματίζουμε με εντολές του τύπου:

	ORG	000H

MOV A,#10000000B
NEXT:
MOV P2,A
CALL DELAY
RR A
JMP NEXT

;==============================
; DELAY 0.1S
;==============================
DELAY:
MOV R6,#200
DL1:
MOV R7,#249
DJNZ R7,$
DJNZ R6,DL1
RET

END

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε στο εργαστήριο ένα module στο οποίο τοποθετείτε ο 8051. Αυτό το module το προγραμματίζουμε μέσω σειριακής θύρας από τον υπολογιστή χρησιμοποιώντας ένα πρόγραμμα της Phillips. Πρόκειται για αυτό --> Instruments Techno Test inc. | Our products - .

Εννοούσα ότι αν το πρόγραμμά σας είναι καθαρά assembly, πού είναι το πρόβλημα με την χρήση C; Μεταφράζεις τον κώδικα και τον φλασάρεις πάλι με το module που διαθέτετε. Εκτός βέβαια και αν δεν έχεις βρει compiler, αλλά αυτό νομίζω δεν είναι πρόβλημα εργαστηρίου, δουλεύεις ένα σπασμένο σπίτι και απλά φέρνεις το asm στη σχολή. Ή όχι; :hmm:

Όσο για τις εντολές... μην ξύνεις πληγές! Αυτή η JMP (βασικά η RJMP), με έκανε να μου κακοφαίνεται τώρα ο δομημένος προγραμματισμός...:fie:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.