Jump to content



Πως θα φτιαξω εξοδο για το ac97 ????


Skinny13

Recommended Posts

Ηello ,

αυτο τον καιρο ασχολουμαι πολυ με το Tractor dj αλλα απο οτι βλεπω ,για να παιξει καλα χρειαζεται και μια δευτερη καρτα ηχου

το θεμα ειναι οτι η μητρικη μου εχει πανω ac97 αλλα δεν υπαρχει εξοδος .....

εχω βεβαια και μια καρτα creative αλλα μαλλον για αυτο ο τεχνικος δεν μου εβαλε εξοδο της ενσωματωμενης καρτας ηχου,μαλλον

μπορω αραγε εγω να "φτιαξω " μια εξοδο?

αν ναι πως?

Ευχαριστω:D

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς ότι δεν υπάρχει έξοδος ? δεν έχει line out ? γιατί τότε.. είσαι σίγουρος ότι έχει ac97 ?

αν έχει πάντως , (που πιθανόν να έιναι και realtec αν είναι καινούργια μητρική) , ενεργοποίησε το από bios (\intergrated peripherals\onchip devices\..ac97 controller , ή κάτι τέτοιο) και πήγαινε για οδηγούς εδώ : http://www.realtek.com.tw/downloads/dlac97-2.aspx?lineid=5&famid=12&series=8&Software=True

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis

τι εννοείς ότι δεν υπάρχει έξοδος ? δεν έχει line out ? γιατί τότε.. είσαι σίγουρος ότι έχει ac97 ?

ακου τι παιζεται, στο manual της μητρικης λεει οτι υπαρχει ac79, στο bios επισης αν και ενεργοποιημενο ή οχι ειναι το ιδιο αφου χρησιμοποιω την creative

το θεμα δεν ειναι στους drivers αλλα στο οτι δεν βλεπω τις 3 εξοδους (πχ ηχεια, μικροφωνο κτλ)

ειναι δλδ θεμα hardware

τι μπορει να γινει σ'αυτη την περιπτωση?

η mobo >>>gigabyte 6vtx7 (-a)

Link to comment
Share on other sites

Όποιες καινούριες μητρικές που έχουν ενσωματομένο τσιπάκι ήχου (για τις παλιές δεν είναι σίγουρος) και οι έξοδοι δεν είναι ενσωματομένες στην πίσω μεριά της μητρικής (εκει που είναι οι usb οι ps2 οι com κτλ) έχουν σε κάποιο σημείο τους κάποια pins πάνω στα οποία συνδέεις ένα tray που μπαίνει συνήθως σε μία υποδοχή pci.

Θα κοιτάξω τώρα για τη δικιά σου μητρική τι παιζει και θα σου πω σε λίγο....

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι έχεις γράψει λάθος τη μητρική σου γιατι δεν τη βρίσκω πουθενα.

Μάλλον έχεις την gigabyte 6vtxE.

Αυτή όμως έχει από πισω τρεις θύρες οι οποίες είναι οι έξοδοι ήχου. Δες και την εικόνα απο το manual.

Δεν ξέρω αν γίνεται να δουλεύουν και οι δύο κάρτες ήχου ταυτόχρονα...:unsure:

post-744-1416070834,3932_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eκτος εαν η μητρικη σου εχει και κατι αλλο πανω που δεν το δειχνουν στην φωτο.Επισης δες εαν εχει κανα βυσματακι σαν και αυτο τις πιο κατω φωτο..Το οποιο θα σου κανει την δουλεια σου που θες....

post-32-1416070834,474_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται και στο BIOS????

Καλά το manual μπορεί να αναφέρεται γενικά σε μια μεγάλη γκάμα μητρικών της εταιρίας με τo ίδιο chipset

Αλλά και στο BIOS????

Μόνο όταν θα ανοίξεις το εσωτερικό του υπολογιστή σου θα καταλάβουμε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.