Jump to content



Gigabyte P55A-UD4 overclocking issues


Overclocker

Recommended Posts

Καλημέρα,

Αντιμετωπίζω ένα περίεργο, κατ΄εμε, πρόβλημα.

Το setup μου αποτελείται από τα εξής:

Gigabyte P55A-UD4

i5-750

Scythe Mugen II

2 x 2 GB OCZ Fatality DDR3 1600 Mhz

Κατάφερα σχετικά άνετα να πάω τον επεξεργαστή στα 200 χ 20 με μονό λίγο αύξηση στο vCore στα 1,34. Στα 200 bus μνήμη με 1,66 volt παίζει εργοστασιακά στα 1600 Mhz με 7-8-8-26. Από εκεί και πέρα το χάος…

Ακόμα και 1 Mhz να ανεβάσω το σύστημα δεν κάνει post!!! 1 Mhz bus αντιστοιχεί 8 Mhz στην μνήμη. Το θεωρώ κουφό να μην παίζει η μνήμη ούτε καν στα 1608!!!! Με την πολλ/στη στην μνήμη χ6 το σύστημα είναι σταθερό μέχρι τα 4300 με vCore 1.4 αλλά η μνήμη παίζει μόνο στα 1290…

Έχω δοκιμάσει

cpu pll 2 Volt

cpu qpi/vtt 1.35

timmings στην μνημη 9-9-9-26

ολα τα performance για την μνημη off

dram volt 1.8

Ειναι τοσο αχρηστες αυτες οι OCZ Fatality??? η ειναι καποι ρυθμιση στην mobo??:wall::wall:

Παρακαλω για τα φωτα σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Eχε υποψιν οτι η intel δινει default dram voltage το 1.50 και ως safe overclocking dram voltage για τους ι5 τα 1.65 max. Aπο εκει και περα μιλαει για "possible cpu damage", μιας και ειδα οτι εδωσες εως και 1.8V. (btw προσεχε ΚΑΙ για τις μνημες σου με τοσα volt, εχεις δωσει παρα πολυ ρευμα).

Τωρα για το αλλο που ρωτας μου φαινεται περιεργο να δουλευουν stable στα 1600mhz και να μην postarei καν το συστημα στα 1608mhz. Δεν νομιζω να ειναι θεμα μνημων, αλλα δε μπορω να σου πω και τι αλλο μπορει να ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γιατι βλεπω απο αυτα που γραφετε συμβολα και αλφα βητα κλπ??Το πσ μου τα εχει παιξει η απλα μιλατε κορακιστικα..

Τεσπα ηθελα να πω οτι για τις μνημες τισ εχεισ βαλει να παιζουν σε XMP (xtreem profile)??

Εμενα μια χαρα ανεβηκαν οι στιλετο στα 2000 με 1.66

ΠΑρεπιπτοντςως το μομπο υποστηριζει 1.64,και μετα 1,66 βολτ δεν εχει δηλαδη 1.65.Φανταζομαι το 0.01 δεν θα εχει θεμα για τον i5 μου εε?? Τι λετε?

βλεπω αυτα παραπανω δεν κανω πλακα

Όπως αναφέρω και πιο πάνω έχω δοκιμάσει με χ6 στις μνήμες και το σύστημα μπουταρει κανονικά μέχρι και τα 4400!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.