Jump to content



Απορία για παραγγελία από εξωτερικό


Astakos

Recommended Posts

Τελικά το mymemory έχει γίνει το αγαπημένο μου μαγαζί για μπιρμπιτζόλια.

SanDisk 16GB Cruzer Blade USB Flash Drive €20

Corsair 16GB GT Rugged, Water & Shock Resistant USB Flash Drive €25

Να ρωτησω επειδης ειμαι κριαρι στις αγορες απο εξω..Επιπλεον φπα και λοιπα δεν παιζουν πια?Ειμα στο checkout με 50λιρες -> 57,2 και αυτο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις με το κτλ τελωνεια κ τετοια....εντος ευρωπαικης ενωσης δε πληρωνεις τπτε....τωρα για το φπα αν δε κανω λαθος μερικα καταστηματα ρωτανε απο ποια χωρα εισαι κ βαζουν το φπα αναλογα σε ποια χωρα εισαι, αλλα βαζουν το φπα που ισχυει στην εκαστοτε χωρα!!αν και δεν ειμαι εντελως σιγουρος για το τελευταιο....παντος τελωνειο δε πληρωνεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Για το φπα αναρωτιεμαι...Δεν ειδα καπου να διαφοροποιει τις τιμες οταν εφτιαξα account (ουτε κανα incl/exl vat) εκτος και αν μου το κραταει εκπληξη στο τελος.

Το λογικο μου φαινεται ειναι να πληρωνεις το φπα στην χωρα που βρισκεσαι.

εδιτ¨εκτος και αν τσεκαρε απο την αρχη την ip mου...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ενδιαφέρομαι για αγορά από το amazon.co.uk (και γενικότερα από εξωτερικό) και αν κάποιος μπορεί ας πει αν πληρώνουμε μόνο το ποσό που λέει στη σελίδα του προϊόντος (ή στο basket) ή αν είναι + ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΠΑ πάει στη χώρα που εδρεύει η εταιρία. Πρόκειται για πώληση λιανικής και το ότι αγοράζεις μέσω internet είναι σαν να παίρνεις το αεροπλάνο, να πηγαίνεις στο εξωτερικό, να ψωνίζεις και να γυρίζεις. Η συναλλαγή δηλαδή γίνεται εκεί που εδρεύει η εταιρία. Άρα το VAT είναι της εκάστοτε χώρας

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Δεν ξέρω συγκεκριμένα για Βουλγαρία γιατί είναι νέα χώρα στην ΕΕ και μπορεί να έχει ακόμα συνθήκες προσαρμογής, αλλά γενικά ναι. Πρέπει όμως να μην έχεις σχέση με την Ελλάδα, δηλαδή δεν μπορείς να έχεις θυγατρική στην Ελλάδα και να πουλάς μέσω αυτής. Δεν είναι κάτι περίεργο, η διακίνηση κεφαλαίων είναι ελεύθερη στην ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα eshop στην Αγγλία έχουν έδρα το νησί του Jersey, ειδικά γι' αυτό τον λόγο. Λόγω μειωμένου VAT έχουν περιθώριο για χαμηλότερες τιμές, ενώ μπορούν να στέλνουν κανονικά Ευρώπη χωρίς επιπρόσθετες χρεώσεις στο τελωνείο (αποστολή εντός ΕΕ).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και μια που σας βρηκα να ρωτησω και τα υπολοιπα..

Οταν παραγγελνεις απο χωρα εκτος ΕΕ,στο τελωνειο εκτος απο φπα πληρωνεις και κατι αλλο?

Ειχα δει κατα καιρους σε κουβεντες εδω μεσα οτι αν το δεμα εχει ενδειξη gift ή αναγραφομενη τιμη κατω απο 100ε δεν πληρωνεις φπα.Τι ακριβως ισχυει βαση νομου?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα.Ποσο χρονο χρειαζεται να ερθει δεμα απο Αγγλια με απλο ταχυδρομειο?

Παρελαβε κανεις απο mymemory?

Εμενα ηρθε το στικακι πριν 2 μερες και ειχα δωσει την παραγγελια οταν ειχε ανεβει η προσφορα στο αλλο τοπικ.

Ισως ειχε παιχτει κατι με τα δεματα λογω των δεματων στις πρεσβιες, γιατι και αλλα 2 πακετα που περιμενα απο Αγγλικα και Κινα ηρθαν αυτη τη βδομαδα, 20+ μερες απο την παραγγελια, και ηρθαν ολα μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα.Ποσο χρονο χρειαζεται να ερθει δεμα απο Αγγλια με απλο ταχυδρομειο?

Παρελαβε κανεις απο mymemory?

Εδω και 1 εβδομαδα το εχω. Το θεμα ειναι οτι δεν εχει ερθει ακομα απο zavvi.com το Black Ops :fist:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.