Jump to content



το μαρτύριο της ψύχτρας....


panosX

Recommended Posts

"μετά απο πολύ καιρό αποφάσισα να σουλουπώσω το κακόμοιρο το pc πριν βγάλει πόδια κ φύγει"

αυτό είχα πει σε ενα θέμα μου για αγορά ψύχτρας CPU,

3 πράγματα ζητούσα, να ήταν socket 478 , να μην περνα το 25Ε και να ειναι ποιο αθορυβη απο την εργοστ.

πηγαίνω με την ελπίδα οτι θα βρω σε ενα πλαίσιο ( μια ακόμα δυσφήμηση:tomato:)...

τους λέω τι θέλω...

Απάντηση (υπάλληλος Α)

"δεν ξέρω τιποτα απο αυτά περιμενε να έρθει ο συνάδελφος ..."

Εγώ

"μα δεν μπορεις να δεις στο pc αν υπάρχει?"

Υπαλ.

"κ να δω δεν θα καταλάβω περίμενε καλύτερα "

10 λεπτά αργότερα...

Υπάλληλος Β

"δεν εχω τώρα αλλα απο εβδομάδα θα μου έρθει καινούρια παραλαβή"

η επόμενη εβδομάδα δεν ήρθε ποτέ καθώς μονο κάτι εκθεσιακά κομμάτια εθεάθησαν κ αυτά σε άλλα καταστήματα τις αλυσίδας...

_____________________________________________________________________________________________

δοκιμάζω την τύχη μου σε multirama παραγγέλλοντας αυτή την ψύχτρα

Multirama - Προϊόν

κάνω την παραγγελία κ παίρνω το κουτί ,πάω σπίτι το ανοίγω κ βλέπω πως στις οδηγίες λέει οτι κάνει μόνο για

κάποιους amd(δεν με ενδιαφέρει) κ για socket 775 ,βλέποντας τα σακουλάκια λέω πως θα έχει μεσα κάνα ανταπτοράκι κάπως θα μπαίνει ....... λύνω το pc και οταν παω να κάνω την δοκιμή τζίφος .....μπαίνω την επομένη και βλέπω στην akasa πως καλα τα λέει στης οδηγίες κάνει μονο για τα παραπάνω.

τα μαζεύω κ πάω στο μαγαζί παρέα με την μητρική κ ψύχτρα...

Δεν λέω πως εχουν κάνει πατάτα στο site τους για να δω τι θα κάνουν (ειμαι κουφάλα κ εγω:rolleyes:)

ερχoνται δυο guru τεχνικοι προσπαθούν βλέπουν οτι δεν μπαίνουν τα σχαράκια κ απορούν ..

κάνουνμια σύσκεψη 2-3 λεπτών βλέπουν κ το φοβερό site multirama.gr αλλα τίποτα.

περασαν αλλα 3-4 λεπτά και βαρέθηκα ....:wall:

πετάω την ατάκα "παιδια να δουμε κ στο site τις ακασα?"

χαρουμενος ο ενας βλέπει πως πρόκριτε για λάθος εγγραφή των χαρακτ. (ο άλλος ειχε φύγει είδη...)

μου λέει να δούμε για κάποια άλλη του τονίζω οτι δεν δίνω πάνω απο 25Ε μου κάνουν επιστροφή το 20Ε

το πέρνω κ φεύγω............

θετικά παραγγελίας:

1.με παίρνουν τηλεφωνο για επιβεβαίωση μαγαζιού που θέλω να παραλάβω το προϊόν(λογο τιμολόγησης)

2.ερχετε στον προβλεπόμενο χρόνο (3 μερες ηταν κ επαρχία)

3.μου λέει η κοπέλα οτι θα σου κάνω επιστροφή τα χρήματα κ οχι πίστωση

4.μου κράτησαν ονομα κ τηλ. μοίπως κ βρουν κάτι (μούφες αλλα τέλος πάντων:rolleyes:)

αρνητικά

1.πάω το παίρνω κ έφυγα, ουτε να το ανοίξουμε να δουμε αν είναι οκ ουτε τίποτα

2. την επιστρέφω κ πάλι τα ίδια, ουτε να δουν αν λείπει τίποτα :wall:

ακομα κ καθώς την έβαζα στο κουτί της ήμουν εγω κ η ταμιας...κάνεις δεν είπε "ασε θα την μαζεψω εγω"

3. 5 μερες μετά τα χαρακτηριστικα στην σελίδα τους δεν εχουν αλλαξει,ενω είδη τους ειχα τονίσει πως έλυσα ολόκληρο pc που θα έπρεπε να λειτουργεί .... μαλλον θα ειπαν να το αφήσουν μπας κ την πατήσει κανενας αλλος μακακας τωρα που ξέρουν την λύση....

Ηθικά διδάγματα:

παντα να βλέπουμε κ στην μαμα εταιρία γιατι λαθη είμαστε ανθρώπους κάνουνε:confused:

οτι λάμπει μάλλον σΚ@τ^ θα βγεί τελικά

οποιος εχει socket 478 να πηδηχτεί απο το παράθυρο

αφου κατέχω τα εργαλειά κ την γνώση επρεπε να ανοίξω λίγο την τρύπα απο το σχαράκι για να κουμπώσει η ψύτρα και να ξεμπερδεύω αλλα με έφαγε η τελειότητα ....

μπορει να σκέπτομαι καλύτερα απο εναν επαγγελματία τεχνικό αλλα οταν ζήτησα δουλειά (φοιτητης σε ΤΕΙ ηλεκτρονικής) μου ειπαν οτι θέλουν μόνο πτυχιούχους

ευχαριστώ για τον χρόνο σας

ελπίζω να βρω ψύτρα καθώς κ οτι απο αυριο θα γίνουν καλύτεροι άνθρωποι:slap:

Πάνος

Link to comment
Share on other sites

παντα να βλέπουμε κ στην μαμα εταιρία γιατι λαθη είμαστε ανθρώπους κάνουνε:confused:

Καμιά φορά ισχύει και το αντίθετο. Χρόνια πρότεινα κάποια από τις σειρές 7x00 της Zalman γιατί είχαν συμπαθητικές (και underrated) επιδόσεις, καλούτσικες τιμές και τις έβρισκες σχετικά εύκολα ΑΚΟΜΑ και στην Ελλάδα.

[offtopic]

Φυσικά τα χρόνια έχουν περάσει και από πλευράς ποικιλίας και διαθεσιμότητας η Ελλάδα έχει γίνει μία κόλαση. Και καλά για την μητρική, το ssd κλπ θα πρέπει να είσαι τελείως κορόιδο για να χάνεις τον χρόνο σου με το κάθε Πλαίσιο αντί να ψωνίσεις από το εξωτερικό, αλλά σε φθηνά ή βαριά προϊόντα δεν έχεις πολλές επιλογές. Καλύτερα να ξαναρχίσουμε τις βόλτες στα μικρομάγαζα της γειτονιάς - κάτι όχι απαραίτητα κακό. Και σίγουρα λιγότερο χρονοβόρο από το ηλεκτρονικό κυνήγι "του θησαυρού" (aka κάρβουνου) στα online shops.

[/offtopic]

Η παλιά Zalman CNPS7000 έπαιζε και σε 478 παρόλο που δεν το λέει στο site. Για του λόγου το αληθές: Zalman CNPS7000A-Cu Socket A/478/754 Heatsink Review - FrostyTech.com. Έχω και εγώ μία που κάθεται αλλά είμαι Θεσσαλονίκη και βαριέμαι να στέλνω - κάπου θα βρω να τη βάλω (πιο πολύ AMD συστηματάκια έχω). Καλό ψάξιμο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η παλιά Zalman CNPS7000 έπαιζε και σε 478 παρόλο που δεν το λέει στο site. Για του λόγου το αληθές: Zalman CNPS7000A-Cu Socket A/478/754 Heatsink Review - FrostyTech.com. Έχω και εγώ μία που κάθεται αλλά είμαι Θεσσαλονίκη και βαριέμαι να στέλνω - κάπου θα βρω να τη βάλω (πιο πολύ AMD συστηματάκια έχω). Καλό ψάξιμο...

το ξέθαψα :confused:

Με βάση το απο πάνω λινκ η Zalman CNPS7000 κουμπώνει πάνω στην βάση .Εγω βρήκα την Zalman CNPS7000C-AlCu

ίδιες δεν ειναι ?να την πάρω?

Link to comment
Share on other sites

το ξέθαψα :confused:

Με βάση το απο πάνω λινκ η Zalman CNPS7000 κουμπώνει πάνω στην βάση .Εγω βρήκα την Zalman CNPS7000C-AlCu

ίδιες δεν ειναι ?να την πάρω?

Όχι. Οι CNPS7000, CNPS7000A, και CNPS7000B έχουν τα clip supports για socket 478 ενώ η CNPS7000C όχι, εκτός κι αν έχει αλλάξει κάτι - έβγαιναν για πολύ καιρό και σε πολλές χώρες και υπάρχει θολούρα στα sites. Βέβαια οι ψήκτρες είναι οι ίδιες πάνω κάτω, βγαίνουν και σε συνδυασμούς Cu, AlCu, LED. Κάπου, πριν καιρό, είχα δει τα clips στα συμπράγαλα που κρατάω αλλά θα πρέπει να ψάξω πολύ για να τα βρω αν τα χρειαστείς.

CNPS7000B-CuLED_img3.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση , απο οτι ειδα κ εγω αυτα τα συμπράκαλα κάνουν την δουλειά:getlost: να δω που θα βρώ τώρα zalman :fist: πααμε για ψάξιμο πάλι

το κορυφαίο ειναι οτι σκέφτηκα στην προηγούμενη τις akasa στα σχαράκια που ειχαν λίγο ποιο μέσα την τρύπα να ανoίξω αλλες με το τριπάνάκι και να τελειώνω αλλα τελικά την εδωσα πίσω :hang3:

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ο σκοπός σου είναι αποκλειστικά ο θόρυβος , δεν καταλαβαίνω γιατί δεν προχωράς στην αγορά ενός πλαστικού μετατροπέα 60mm -> 90mm , και έναν ανάλογο ανεμιστήρα.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ο σκοπός σου είναι αποκλειστικά ο θόρυβος , δεν καταλαβαίνω γιατί δεν προχωράς στην αγορά ενός πλαστικού μετατροπέα 60mm -> 90mm , και έναν ανάλογο ανεμιστήρα.

μπορείς να μου δείξεις τι εννοείς ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.