Jump to content



Πώς σβήνουμε items από το StartUp του System Configuration?


neuromancer

Recommended Posts

Έχω πολλά disabled items (preloaders, updaters και άλλα κουλά που η κάθε ανάγωγη εφαρμογή χώνει εκεί) τα οποία θέλω να σβήσω (δεν πρόκειται να τα ξαναενεργοποιήσω). Στις θέσεις του registry που λέει το καθένα από τα disabled items ότι βρίσκεται, δεν υπάρχει τίποτε! Από που τα μαζεύει το System Configuration και τα δείχνει εκεί? Υπάρχει τρόπος να τα σβήσουμε?

thanks

Link to comment
Share on other sites

Αν εχω καταλάβει καλά.

HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/Current Version/Run

HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/Current Version/Run once

και κάνεις delete όποια καταχώρηση προγράμματος δε θέλεις να εκκινεί αυτόματα με τα windows

ρίξε και μια ματιά στα

HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/Current Version/Run

HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/Current Version/Run once

αν και δε νομίζω να βρείς κάποια καταχώρηση στα τελευταία. Προσωπικά εχω να δω από εποχές XP αλλά μπορεί κάποιο software να καταχωρεί ακόμη εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Βημα 1. Start--->Run-->msconfig

Βημα 2. Start-->Run--->services.msc Απο αυτοματο γυρνας σε απανεργοποιημενο, οποια εφαρμογη δεν σε ενδιαφερει

Aυτα για να μη σου φορτωνουν στην εκκινηση των win.

Για να μην εμφανιζονται ουτε καν σε αυτες τις λιστες, δεν γνωριζω που βρισκονται τα κλειδια της registry.

Link to comment
Share on other sites

^^ εεε οχι και format (αν αυτό εννοείς) για αυτό το "προβλημα"

Μάλλον λόγω του πρωϊνού της ώρας δεν κατάλαβα το αρχικό post και θεώρησα πως υπάρχουν κατάλοιπα από προγράμματα που πρέπει να αφαιρεθούν.

Η λύση που πρότεινα και εσφαλμένα δεν ανέλυσα είναι η δημιουργία ενός image με το λειτουργικό + updates + απαραίτητες εφαρμογές. Όταν με τον καιρό γίνονται εγκαταστάσεις/απεγκαταστάσεις προγραμμάτων κλπ. που αφήνουν πίσω τους κατάλοιπα και "βαραίνει" το PC, φορτώνουμε το αρχικό image και καθαρίσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρωτά αυτό ωρε παλικάρια !

ΑΕΡΑΑΑΑ (με ποιασε το 28οκτωβριανό μου :hehe: :hehe: :hehe: ) : Το msconfig "κρατά" της αλλαγές που κάνεις στην registry. Έτσι αν πας μόνος σου και σβήσεις το κλειδί από την registry ενώ σε msconfig είσαι σε selective startup και στο registry_Run κλειδι δεν έχεις εγραφές το msconfig σου τα δείχνει. Με regedit πήγαινε HKLM\Software\Microsoft\Shared Tools\MSConfig\startupreg και θα δεις τα κλειδια που σου λείπουν από το "run" φυλαγμένα εκεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.