Jump to content



είναι σκουλήκιιι;;;


rantanplan

Recommended Posts

λοιπόν τον τελευταίο καιρό μου κάνει κάτι κουλά το πισί

αυτό το μηνυματάκι

skwlhks.JPG

και μετά βγάζει ένα ωραιότατο χρονόμετρο..αρχίζει την αντίστροφη μέτρηση και κλείνει αυτόματα..

μου πε ένας γνωστός ότι μάλλον είναι σκουλήκι που λέει έχει κατσικωθεί εκεί

έτσι έκανα εγκατάσταση το sygate personal firewall όπου έκανα τα πάντα block εκτός από το antivirus, internet explorer kai messenger

ωστόσο μου παν ότι αυτά τα προγράμματα απλά περιορίζουν το σκουλήκι και δεν το λιώνουν!! πως το εξαφανίζω;;;; δε θέλω να ζω με ένα σκουλήκι!!!:boxed: :boxed: :getlost: :getlost:

υ.γ. και για να μην ανοίγω νέο θέμα θέλω να ρωτήσω εδώ και το εξής άσχετο που μου χρησιμεύει για κάτι που ψάχνω

όταν αγοράζετε που χου online ένα software..και σας το στέλνουν απευθείας διαδικτυακά..μπορείτε να μου περιγράψετε ακριβώς από ηλεκτρολογικής σκοπιάς πως γίνεται η μεταβίβαση;;; δηλαδή το νέο software έρχεται με τη μορφή ενέργειας και εγκαθίσταται σε κάποια αρχεία μέσα στον υπολογιστή;..κοινώς θα μπορούσε να πει κανείς ότι υπάρχει και κάποια υλική μεταβίβαση;;

το ξέρω ότι τα λέω λίγο μπερδεμένα είναι που απλά δεν ξέρω και ψάχνω να διαπιστώσω κάτι συγκεκριμένο, αν το software είναι πάντα και υλικό εκτός από άυλο..τέσπα κάθε διευκρίνιση ευπρόσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

o ιος μαλλον ειναι ο Mblaster32 χωρις ομως να ειμαι τελειος σιγουρος, γιατι η εικονα σου δεν κατεβαινει σωστα. αλλα μαλλον αυτος ειναι. δες στο Norton.com το αντιστοιχο removal tool.

οσο για το Software, συνηθως το διακτινιζουν στο χρηστη....'η πιο απλα στελνουν καποιο cd....'η κανεις καποιο Dload....

τουτα

το ουρλ ειναι

http://securityresponse.symantec.com/avcenter/tools.list.html

Link to comment
Share on other sites

ειναι μια απο τις εκδοσεις του Blaster32.Με την τελευταια εκδοση του removal tool απο Norton θα ησυχασεις απο αυτο μια για παντα.Επισης μετα τη χρησιμοποιηση του Norton κατεβασε και το αντιστοιχο patch των xp q330994.exe

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras [Σήμερα, στις 13:50]

o ιος μαλλον ειναι ο Mblaster32 χωρις ομως να ειμαι τελειος σιγουρος, γιατι η εικονα σου δεν κατεβαινει σωστα. αλλα μαλλον αυτος ειναι. δες στο Norton.com το αντιστοιχο removal tool.

οσο για το Software, συνηθως το διακτινιζουν στο χρηστη....'η πιο απλα στελνουν καποιο cd....'η κανεις καποιο Dload....

τουτα

το ουρλ ειναι

http://securityresponse.symantec.com/avcenter/tools.list.html

thankssss zarra kallil djd pep voud fragm :)..κοίτα αν δε βγάζεις τους αριθμούς αυτοί είναι 0x77f48ddf ....0x7c54144c..οκ θα κάνω download to Version 1.0.6.1 of the W32.Blaster.Worm Removal Tool

υ.γ. xaxaxaδιακτινίζουν@lolχαχαχαχαχαχαχαχαχααααααααα...ναι βρε μιλώ για τη χωρίς δισκέτα κτλ ονλάιν μεταβίβαση και προφανώς γίνεται με download χαχαχαχα απλά εγώ θέλω να αποδείξω -αν τελικά γίνεται -ότι και πάλι το download einai υλική μεταβίβαση..δεν έχω όμως τις τεχνικές γνώσεις για να πω που χου ότι γίνεται υλική μεταβίβαση αυτών των bytes (τα οποία τι είναι ακριβώς;;; ηλεκτρική ενέργεια;; παλμοί;; 0 και 1;;;) από τον παροχέα στον αγοραστή..σε αντίθεση με το σιντί είναι δεδομένο και εύκολο να το ορίσει κανείς..τέσπα μη σας τα ζαλίζω κιόλας

οκ θα τον τσακίσω το σκώληκαααα!!!!!!!!:magic: :magic: :magic: :devil:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από rantanplan [Σήμερα, στις 21:40]

...ναι βρε μιλώ για τη χωρίς δισκέτα κτλ ονλάιν μεταβίβαση και προφανώς γίνεται με download χαχαχαχα απλά εγώ θέλω να αποδείξω -αν τελικά γίνεται -ότι και πάλι το download einai υλική μεταβίβαση..δεν έχω όμως τις τεχνικές γνώσεις για να πω που χου ότι γίνεται υλική μεταβίβαση αυτών των bytes (τα οποία τι είναι ακριβώς;;; ηλεκτρική ενέργεια;; παλμοί;; 0 και 1;;;) από τον παροχέα στον αγοραστή..σε αντίθεση με το σιντί είναι δεδομένο και εύκολο να το ορίσει κανείς..τέσπα μη σας τα ζαλίζω κιόλας

οκ θα τον τσακίσω το σκώληκαααα!!!!!!!!:magic: :magic: :magic: :devil:

Ειναι δεδομενα (0,1) που μεταδιδονται ως ηλεκτρικοι παλμοι μεσω της γραμμης του τηλεφωνου, αυτα στην συνεχεια μετατρεπονται απο ενα MoDem (Modulator/Demodulator-Διαμορφωτης/Αποδιαμορφωτης), και στελνονται στη συνεχεια στον επεξεργαστη. Στην ουσια σε ολη τους τη φαση ...ειναι δεδομενα που ταξιδευουν σαν ηλεκτρικα σηματα. Απλως το "σημα" που ερχεται με απο τον παροχεα σου δεν θα μπορουσε να επεξεργαστει απο τον Η/Υ αν πρωτα δεν "διαμορφωθει" απο ενα modem εστι ωστε να γινει αντιληπτο απο το υπολοιπο συστημα. Σε ολη ομως την πορεια ειναι ηλεκτρικα σηματα..

Και κοριτσι πραμα...σταματα να παιζεις με ρευματα και σκουλικια.....:o

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras [Χθες, στις 23:00]

Ειναι δεδομενα (0,1) που μεταδιδονται ως ηλεκτρικοι παλμοι μεσω της γραμμης του τηλεφωνου, αυτα στην συνεχεια μετατρεπονται απο ενα MoDem (Modulator/Demodulator-Διαμορφωτης/Αποδιαμορφωτης), και στελνονται στη συνεχεια στον επεξεργαστη. Στην ουσια σε ολη τους τη φαση ...ειναι δεδομενα που ταξιδευουν σαν ηλεκτρικα σηματα. Απλως το "σημα" που ερχεται με απο τον παροχεα σου δεν θα μπορουσε να επεξεργαστει απο τον Η/Υ αν πρωτα δεν "διαμορφωθει" απο ενα modem εστι ωστε να γινει αντιληπτο απο το υπολοιπο συστημα. Σε ολη ομως την πορεια ειναι ηλεκτρικα σηματα..

Και κοριτσι πραμα...σταματα να παιζεις με ρευματα και σκουλικια.....:o

τι μπορεί να μας δώσουν ρεύμα+σκουλήκια+νεράκι;;;=1) ωραία σουπίτσα αλά ιντιάνα..(απλή βασική μαγειρική!!) 2) ένα σκουλήκι στην ηλεκτρική καρέκλα (άσχετο)χεχε

και πάλι thanks zarr κάτι τέτοιο είχα φανταστεί και γω...να ρωτήσω τώρα σε ποιό ακριβώς υλικό σημείο του υπολογιστή εγκαθίστανται αυτά τα δεδομένα αφού τα επεξεργαστεί ο η/υ

ενεργοποιησε το firewall των windows
Εγκατέστησε το patch της Microsoft ΚΒ823980

περιμένω σήμερα από ένα φίλο να μου στείλει κάτι προγράμματα που είπε ότι θα το εξολοθρεύσουν...αν δεν κάνουν τίποτα τότε θα κατεβάσω τα τουλ και τα πατσ..δηλαδή λέτε να ενεργοποιήσω κι άλλα firewalls..θα έχει αποτέλεσμα τουλάχιστον στο να το περιορίσουν; ή τουλάχιστον να μην ξανακολλήσω άλλο σκουλήκι;;; γιατί παρά το δικό μου firewall χθες μου ξαναεμφάνισε το ίδιο πρόβλημα..αυτό το σκουλήκι μάλλον δεν περιορίζεται..είναι αδάμαστο!

μαλλον ειναι γερμανικο σκουλικι!!!

όχι ελληνικότατο το κόβω...αλλά μάλλον έμεινε τόσο καιρό εδώ μέσα που άρχισε να μαθαίνει ξένες γλώσσες :toomuchne

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, δεν έχω συναντήσει ακόμα firewall που να απομακρύνει σκουλήκια από το δίσκο. Χρειάζεσαι κάποιο εργαλείο που θα απομακρύνει το συγκεκριμένο , ή ένα ενημερωμένο antivirus, κατά προτίμηση να κάνει remote scan τον δίσκο σου.

Αν έχεις ήδη firewall, μην ενεργοποιήσεις και αυτό του λειτουργικού...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από rantanplan [Σήμερα, στις 16:35]

τι μπορεί να μας δώσουν ρεύμα+σκουλήκια+νεράκι;;;

να ρωτήσω τώρα σε ποιό ακριβώς υλικό σημείο του υπολογιστή εγκαθίστανται αυτά τα δεδομένα αφού τα επεξεργαστεί ο η/υ

Μαλλον ενα χελι....:shifty:

Συνηθως καθονται στη φυσικη μνημη δηλ RAM (Read Access Memory) 'η πανω στο σκληρο δισκο, προκειμενου να μεινουν εκει 'η να επεξεργαστουν ξανα. Α

λλα και παλι εξαρταται απο το τι ειναι αυτο που θα "καθησει". Στο σκληρο τα δεδομενα αυτα υφισταται σαν αυλακωσεις (αν μπορω να το πω ετσι) πανω στην επιφανεια του δισκου, ενω στην μνημη καθονται πανω στα τσιπακια...φανατασου την μνημη (chipακι) οπου το καθενα εχει αρκετα κελια, οπου εκει τα δεδομενα αποθηκευονται σαν ηλεκτρικα σηματα.

(αν κανω λαθος ας διορθωσει καποιος, μη στραβωσουμε τον αν8ρωπο).

ΥΓ ο ροοτ εχει δικιο, τα firewall συνηθως δεν προστατευουν απο σκολικες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras [Χθες, στις 17:13]

Μαλλον ενα χελι....:shifty:

Συνηθως καθονται στη φυσικη μνημη δηλ RAM (Read Access Memory) 'η πανω στο σκληρο δισκο, προκειμενου να μεινουν εκει 'η να επεξεργαστουν ξανα. Α

λλα και παλι εξαρταται απο το τι ειναι αυτο που θα "καθησει". Στο σκληρο τα δεδομενα αυτα υφισταται σαν αυλακωσεις (αν μπορω να το πω ετσι) πανω στην επιφανεια του δισκου, ενω στην μνημη καθονται πανω στα τσιπακια...φανατασου την μνημη (chipακι) οπου το καθενα εχει αρκετα κελια, οπου εκει τα δεδομενα αποθηκευονται σαν ηλεκτρικα σηματα.

(αν κανω λαθος ας διορθωσει καποιος, μη στραβωσουμε τον αν8ρωπο).

ΥΓ ο ροοτ εχει δικιο, τα firewall συνηθως δεν προστατευουν απο σκολικες

στώ και πάλι ζάρρ..χαράσσονται σαν αυλακώσεις στο δίσκο..αποθηκεύονται στα τσιπάκια μνήμη..got it..:)..οι αυλακώσεις άρα είναι ηλ. σήματα που εκφράζονται σε ύλη..στα τσιπάκια τα ηλ. σημ υφίστανται σε κάποιο μέρος προς χρήση..και πάλι υπόκεινται σε εξουσίαση άρα θα μπορούσαμε να μιλάμε για υλικό πράγμα..νομίζω ότι κάπου κατέληξα

να κάτι που δεν είχα σκεφτεί σου(π)αχέλι@lol

Προσωπικά, δεν έχω συναντήσει ακόμα firewall που να απομακρύνει σκουλήκια από το δίσκο. Χρειάζεσαι κάποιο εργαλείο που θα απομακρύνει το συγκεκριμένο , ή ένα ενημερωμένο antivirus, κατά προτίμηση να κάνει remote scan τον δίσκο σου.

Αν έχεις ήδη firewall, μην ενεργοποιήσεις και αυτό του λειτουργικού...

οκ ρ δε θα το ενεργοποιήσω ...τελικά μάλλον θα κατεβάσω το tool που είπαν τα παιδιά όταν βρω χρόνο ν αποθηκεύσω πρώτα σε δισκέτα κάτι files μου σε περίπτωση που μου τα σβήσει ως σκουληκιασμένα

:upside:

Link to comment
Share on other sites

Rantan τι εγινε τελικα με το παλιοσκουλικιιιιιιιιιιι?

Επειδη εγω στην αρχη δεν προλαβαινα να το κατεβασω(ξεκιναγε το χρονομετρο του λεπτου πριν τελειωσω το κατεβασμα---56αρα γραμμη βλεπεις) εαν θελεις μπορω να στο στειλω με mail και το tool και το patch να τα εχεις ετοιμα και να μην χρειαζεται να τρεχεις κατα το κατεβασμα:cool:

:cool: :cool:

Link to comment
Share on other sites

εδώ ζει και ροκανίζει με την ησυχία του προς το παρόν...μόλις αποθήκευσα κάποια αρχεία που δε θέλω με την καμμία να χαθούν και είμαι έτοιμη για τουλςς και πατσ!!

ευχαριστώ για την προσφορά!!! θα σου στείλω με πριβ το mail μου αν μπορείς να μου τα στείλεις :) μούτσο γκράθιας!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.