Jump to content



Μετά την 5770 τι?


STINK

Recommended Posts

Έχουμε και λέμε. Αυτή την στιγμή έχω το παρακάτω σύστημα με ATI 5770 και σκέφτομαι να περάσω σε AMD 6850 ή nVidia GTX460 και θα ήθελα να ακούσω την άποψή σας για το ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι είναι τα διπλάσια χρήματα, πιστεύω ότι δεν ταιριάζει στην σύνθεσή μου και δεν μου αρέσουν αυτά. Είμαι της γνώμης μία και καλή. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Για να σε βοηθησουμε πες μας μεχρι ποσα λεφτα μπορεις να διαθεσεις.Να πας απο 5770 σε 6850,460 δεν συμφερει αφου παιρνεις ενα ±25% αποδοση αλλα με μεγαλο αντιτιμο .Αυτο που θα σε συμφερε ειναι να βρεις καμια φθηνη 5770 απο κανα στοκ.Ακριβη αλλα σωστη λυση για αναβαθμιση μετα απο 5770 ειναι απο 5870 και πανω( 6870,γτχ470, κτλ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

μετα την 5770 το χαος.........................

αποψη μου......απλα περιμενεις να μας ερθουν οι 69ΧΧ αν οχι και η πρασινη 580

και βλεπεις......αν παρεις κατι τωρα θα ειναι βεβιασμενη κινηση

Link to comment
Share on other sites

Βασικά την 5770 μπορώ να την πουλήσω μέχρι 130€ και σκεφτόμουν να βάλω κανένα 50€.

Για 6970 και 580 θα δώσω μια 5870 που έχω και θα πάρω μία από αυτές μάλλον αλλά αυτά στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

pc1

Κοιτα οταν η καρτα εχει καινουρια γυρω στα 140 (υπαρχει και με 125)

Αν βρεις να την δωσεις 130 δωστην εννοειται!!

Αλλα οπως σου ειπαν θα πρεπει να πας σε 5850++ ή αλλιως 6950 (η 6850 δεν ειναι και πολυ καλυτερη της 5770)

Απο nvidia πρεπει να πας σε GTX460 1gb και ανω για να δεις καποια διαφορα (οχι και τεραστια διαφορα)

Αντιθετως αν εβρισκες απο στοκ ή μεταχειρισμενη μια 5770 με 90 ευρω ας πουμε, θα εβλεπες σχεδον διπλασια αποδοση

Αντιστοιχη αποδοση μονο με 5870/6950/GTX480/GTX580 θα δεις

Link to comment
Share on other sites

Έχω την συγκεκριμένη και έχει άλλα 2+ χρόνια εγγύηση και έχω βρει αγοραστή. Άσε που το PC1 2 φορές που ήθελα κάτι μόνο για τον σκρουτζ το είχαν.

Βασικά δεν ξέρω πώς αποδίδει το P45 σε crossfire αλλά πιστεύω ότι 6870>5870>2x5770>6850>5770 και γι' αυτό αν είναι να δώσω 100€ προτιμώ να τα δώσω για 6870(πάντα υπολογίζω και παράγοντα drivers). Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Δεν θέλω όμως στο τέλος να έχω μια πολύ δυνατή κάρτα και να με κόβει το CPU και γι αυτό κοιτούσα προς 6850 και 460. Όπως προείπα σειρά 69xx και GTX5x0 δεν τις κοιτάω γιατί και ξεφεύγουν σε τιμή και γιατί θα γίνει αργότερα αλλαγή μιας 5870 σε κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

στο p45 θα τρεχουν οι 2 καρτες χ8 που ειναι μια χαρα βεβαια με μικρη χασουρα

απο το χ16 του χ38-48

και εγω ειμαι της γνωμης μια μεταχειρο 5770

εδω οι 4850 cf που εχω στο αλλο pc του πιτσιρικα ακομα τα πανε μια χαρα τι να λεμε

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι δεύτερο τροφοδοτικό μόνο για κάρτες γραφικών.

Από ότι βλέπω οι περισσότεροι λέτε 2x5770>6870 και πώς η nvidia αυτή την στιγμή δεν είναι και η καλύτερη επιλογή.

Από ότι διαβάζω σε διάφορα review η 6850 με oc αγγίζει την 6870.

Σκέψεις:

  1. Παίρνω μία 6850 την κάνω OC Αξία 50€ + αν δεν μου φτάνει αργότερα παίρνω άλλη μια μεταχειρισμένη αργότερα Αξία ?€

  2. Παίρνω απευθείας μια 6870 και με OC νομίζω είναι υπέρ αρκετή για το μηχάνημά μου(ή κάνω λάθος?) Αξία 100€
  3. Παίρνω άλλη μία 5770 Αξία 100-130€

Προσωπικά έχω μία κλήση προς την επιλογή 2 αλλά περιμένω την άποψή σας με τα νέα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις μπερδευτει με τα ονοματα.. Η 6870 ΔΕΝ ειναι καλυτερη απο την 5870, ουτε καν απο την 5850!! Η ΑΤΙ αλλαξε τα ονοματα, η 6870 ειναι διαδοχος των 5830/5770.. Σε επιδοσεις ειναι κατω απο 5850! Διαδοχος των 5850/5870 θα ειναι η 6950/6970.. Απο οσα λες με μια δευτερη 5770 εχεις την καλυτερη αποδοση στο ειπαμε ολοι τελος :p Δεν λεω αλλα :dance3::shout:

Link to comment
Share on other sites

Ρε Cabdik μην γραφουμε ανακριβειες και ο,τι να ναι!!

Στα 900mhz χαιρω πολυ εννοειται ειναι λιγο πανω απο την 5850.. Αλλα ελα που η 5850 παει ανεμποδιστα 850+++mhz και εκει φυσικα δεν τιθεται θεμα τι ειναι πιο γρηγορο.. Δες απλα ποσα sp εχουν οι 6850/6870 και ποσα οι 5850/5870

Τωρα για τα ρολογια ειδικα σε αυτο το φορουμ δεν νομιζω οτι μενει και πολυς κοσμος στα default.. Συνεπως δεν αλλαξε κατι με το λινκ, τα ιδια ειπαμε τα ιδια θα λεμε (που δεν θα λεμε αλλο γιατι ο,τι χρειαζεται εχει ειπωθει :p ) :fun:

no offence παντα :T:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με τα ονόματα δεν τα έχω μπερδέψει. Ότι λέω είναι αυτό που βλέπω στα review και το αποτέλεσμα είναι 5870>6870>5850>6850>5770 και όλες αντέχουν αρκετό oc.

Άσχετα με όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι τα καλύτερα αποτελέσματα στα games και μόνο, συν καλή υποστήριξη σε drivers.

Από την προσωπική μου εμπειρία όσο πιο καινούρια η κάρτα τόσο καλύτερα για τα παραπάνω και συνέχεια διαβάζω προβλήματα και bugs για crossfire/sli/2πύρινες και γι' αυτό τα αποφεύγω.

Ποια κάρτα πιστεύεται ότι είναι η καλύτερη για το σύστημα χωρίς να κόβεται είτε από το CPU είτε από το chipset(P45);

Link to comment
Share on other sites

Ρε Cabdik μην γραφουμε ανακριβειες και ο,τι να ναι!!

Στα 900mhz χαιρω πολυ εννοειται ειναι λιγο πανω απο την 5850.. Αλλα ελα που η 5850 παει ανεμποδιστα 850+++mhz και εκει φυσικα δεν τιθεται θεμα τι ειναι πιο γρηγορο.. Δες απλα ποσα sp εχουν οι 6850/6870 και ποσα οι 5850/5870

Τωρα για τα ρολογια ειδικα σε αυτο το φορουμ δεν νομιζω οτι μενει και πολυς κοσμος στα default.. Συνεπως δεν αλλαξε κατι με το λινκ, τα ιδια ειπαμε τα ιδια θα λεμε (που δεν θα λεμε αλλο γιατι ο,τι χρειαζεται εχει ειπωθει :p ) :fun:

no offence παντα :T:

δεν καταλαβα? ποιος γραφει "ανακριβειες και οτι να ΄ναι"?

αμφισβητεις δλδ ολα τα reviews και τις μετρησεις τους?

δεν με ενδιαφερει το overclocking στα συγκεκριμενα τεστ. μιλαμε παντα για τους εργοστασιακους χρονισμους και την αποδοση που εχουν οι καρτες με αυτους τους χρονισμους!

αν καποιος θελει καρτα για overclocking, ας κοιταξει αλλου. αλλα σε stock χρονισμους η 6870 στα λεφτα της ειναι μια χαρα καρτα! κι αν πεσει λιγο ακομα η τιμη της, θα ειναι λουκουμι..!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε γνωμη μου ειναι να δωσεις την 5770 εφοσον εχεις βρει να την δωσεις και παρε μια 6870. Αν δεις στο μελλον οτι χρειαζεσαι παραπανω δυναμη παιρνεις αλλη μια 6870 και την δουλευεις σε crossfire (και θα σκοτωνουν σε δυναμη).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.