Jump to content



Δουλεύει στα x8 αντί στα x16


rafail1994

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum

έβγαλα την κάρτα γραφικών ((gigabyte nvidia 9800gt)) από ένα pc και την έβαλα στο άλλο μου pc και είδα ότι η κάρτα γραφικών τρέχει στα x8 αντί στα x16 τι να κάνω τώρα ;Μπορώ να την αλλάξω και να τρέχει στα x16;

Χαρακτηρίστηκα pc που μπήκε η κάρτα γραφικών

Επεξεργαστής:AMD Phenom II x6 1090T,Μητρική:Asus Crosshair IV Formula,Ram:Corsair Dominator 4GB DDR3-timings 7-7-7-20-1600mhz,Τροφοδοτικό:Corsair HX 850W

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα σου έλεγα να τη βγάλεις, να κάνεις ενα φυσηματάκι στο slot, και να την ξανατοποθετήσεις.

Αν και την εχω βγαλει βαλει πολλες φορες και παλλη τα ιδια :confused:

Εχετε καμια αλλη ιδεα τι μπορει να φταει η πως μπορω να την βαλω να τρεχει x16;

Link to comment
Share on other sites

κάνε ενα clear cmos πρώτα..

Έχω κάνει πολύς φορές και πάλι τρέχει x8

και τσεκαρε και τα settings στο bios.

Μπορείς να γίνεις λίγο ποιο συγκεκριμένος τη ρυθμίσεις να κοιτάξω;

bios update νομίζω είναι η επόμενη σου επιλογή

Μέχρι την επομένη εβδομάδα το πολύ θα έχω και την asus 6870 αν κάνει και σε εκείνη τα ιδία να προχωρήσω σε bios update;Και αν και μετά από το bios update κάνει τα ιδία να πάω πίσω την μητρική ;

Το τελευταίο bios update λέει ότι είναι για τους εξαπυρινους

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε σε καμιά άλλη pcie στη δικιά μου τη μ@λ@κισμένη ud7 η πρώτη pcie μοιράζεται bandwidth με τοn controller του usb 3.0 και του sata 3...

Όποτε αν χρησημοποιείς τους controllers πάπαλα το χ16

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε σε καμιά άλλη pcie στη δικιά μου τη μ@λ@κισμένη ud7 η πρώτη pcie μοιράζεται bandwidth με τοn controller του usb 3.0 και του sata 3...

Όποτε αν χρησημοποιείς τους controllers πάπαλα το χ16

Την δοκίμασα και σε στην από κατω pci-express και πάλι έτρεχε στα x8

Από το bios έχω καταφέρει και έχω απενεργοποιήσει το usb 3 αλλά δεν βρίσκω επιλογή για το sata 3

Link to comment
Share on other sites

Στη δικιά σου ΜΒ δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια περίπτωση γιατί το sata 3 δεν είναι επιπλέον controller αλλά ενσωματομένος στο "τσιπάκι" της ΜΒ.

Δοκίμασε και το BIOS update που σου είπαν πιο πάνω...

Επείσης αν έχεις οποιαδήποτε άλλη κάρτα σε κάποια άλλη pcie βγάλτη και δοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και έβαλα τον δίσκο στην θύρα sata 2 και η κάρτα έτρεχε ακόμη ποιο κάτω x4 :fist: :fist: και στην δεύτερη θύρα x8.

Μετά από 1100000 φορές βγάλε βαλε την κάρτα επιτέλους δούλεψε x16 στην πρώτη θύρα και με sata 3 και με usb 3 :magic:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.