Jump to content



H70 Corsair water cooling θερμοκρασίες!!


jon

Recommended Posts

Για προτείνεται βρε παιδιά ποιά ανεμιστηράκια να πάρω που να είναι ταυτόχρονα και δυνατά (με μεγάλο airflow) και αθόρυβα για το Η70?????(κατα προτίμηση να έχουν και Led)

ΚΑΙ δυνατά ΚΑΙ αθόρυβα ΚΑΙ LED? Δυσκολάκι το κόβω, συνδυασμός με τα 2 συνθετικά γίνεται, με όλα μαζί . . . no go.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές δοκιμές και απο μένα χωρίς Overclocking με την Η70 υδρόψυξη.

στην 1η φωτο μετά απο 50 λεπτά Prime95 blend test (προς το τέλος διέκοψα για λίγα δεύτερα και το ξαναέβαλα) και στην 2η φωτό σε IDLE κατάσταση 5 λεπτά μετά το τέλος του stress test.H ανεμιστήρες της H70 στις ~1500 στροφές.Νομίζω η θερμοκρασίες είναι πάρα πολύ καλές!!

πολυ καλες θερμοκρασιες αλλα ειμαι περιεργος να δω τι κανει κ με oc στον επεξεργαστη .

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλά που είναι στο πάτωμα το κουτί λογικά η θερμοκρασία θα είναι χαμηλότερη απο αυτή που υπάρχει στο δωμάτιο άρα θα βάλω ενα θερμόμετρο στο ύψος εισαγωγής άερα στο ψυγείο και θα επαναλάβω και χωρίς overclock και με!!

Και να μην ξεχνάμε ότι στο κουτί που έχω ο ζεστός αέρας που βγαίνει απο το ψυγείο απομακρύνεται αμέσως απο 2 x 140mm ανεμιστήρες που υπάρχουν στο πάνω μέρος του κουτιού.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε πως αναφερόμαστε σε "ετοιμη" υδρόψυξη, με την πλειοψηφία των προιόντων να είναι κάτω του μετρίου σε απόδηση/ποιότητα. Οπότε η λύση της Corsair είναι αρκετά καλή.

Παντως και απο την Η50 που είχα, ήμουν γενικά ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Κλοκαρισμένος στα 4.2 Ghz σε κατάσταση IDLE 1 Ώρα ο υπολογιστής να είναι ανοιχτός για απλές εργασίες μόνο χωρις να έχει στρεσαριστεί το σύστημα ακόμη!!!Στο σημείο που μπαίνει ο αέρας στο ψυγείο μέτρησα 28 βαθμούς όπως φαίνεται και στην φωτό 1,γενικά το κουτί βρίσκεται κάτω απο το γραφείο μου και όπου ο αέρας γενικά είναι ''πνιγμένος'' λόγο χώρου (φωτό 2).

Οι θερμοκρασίες είναι οι ακόλουθες που φαίνονται στην φωτό 3.

Θα ακολουθήσουν αποτελέσματα έπειτα απο Stress Blend μιας ώρας.

post-9056-1416074905,4578_thumb.jpg

post-9056-1416074906,6092_thumb.jpg

post-9056-1416074906,9023_thumb.jpg

post-9056-1416074906,9958_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κλοκαρισμένος στα 4.16 Ghz .Θερμοκρασία χώρου 25 C (φωτό 1),Stress Blend Test για 40 λεπτά με στροφές ανεμιστήρων στην Η70 στα ~1450rpm

Οι θερμοκρασίες είναι οι ακόλουθες που φαίνονται στην φωτό.

Νομίζω οι θερμοκρασίες μπορούν να βελτιωθούν ακόμα περισσότερο με αντικατάσταση των Top Exhaust fans 140mm του Lian Li PC-P50 αλλά και με την αντικατάσταση των Fans της Η70 (αυτη την στιγμή χρησιμοποιώ σε Push-Pull διάταξη εναν μανίσιο εξωτερικά και εναν Xigmatek XLF-F1253 στο εσωτερικό ωστε να μπάινει αέρας μέσα.

post-9056-1416074907,3729_thumb.jpg

post-9056-1416074907,9647_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.