Jump to content



H70 Corsair water cooling θερμοκρασίες!!


jon

Recommended Posts

Βασικα εχω τοποθετήσει την Η70 σε εναν ί7-920 και θερμοκρασίες σε idle εχω 34,32,37,35 σε forums πριν την παρω για 21 βαθμους διαβαζα !! Μηπως το κατεχει κανεις το θεμα? (κουτι εχω το CM 690 II Advanced, )!!!!!!:wall::wall::hmm::hmm:

Link to comment
Share on other sites

Το σε φορουμς για 21 βαθμους διαβαζα δεν το καταλαβα ακριβως... τι εννοεις?

Οτι περιμενες να εχει 21 βαθμους?

Με κλειστο υπολογιστη ισως...

Αν η θερμοκρασια που εχεις μεσα στο χωρο ειναι 22 βαθμοι πως ακριβως περιμενεις να εχει 21 βαθμους μια αεροψυξη/υδροψυξη?

αφου εξαρταται καθαρα απο τον αερα που ριχνουν οι ανεμιστηρες πανω στην ψυκτρα/ψυγειο.

Οι θερμοκρασίες idle δεν λενε τιποτα απολυτως.

Σε full load τι θερμοκρασιες εχεις? με τι ταση, στα ποσα MHz, HT κλειστο/ανοιχτο?

Και παντα να ξερεις, συστημα με συστημα διαφερει. Το οτι το δικο μου συστημα εχει 60 βαθμους σε full load, δεν σημαινει οτι με την ιδια ψυκτρα θα εχεις κι εσυ τις ιδιες θερμοκρασιες, ακομα και αν το συστημα μας ειναι ολοιδιο.

Link to comment
Share on other sites

επελεξα να συνδεσω τους fans output , push-pull και οχι input push-pull oπως λεει η corsair!!!! ειχα προλημα με τις θερμοκρασιες μεσα στο κουτι που τις ξεπερασα με αλλαγη στα fans του case αλλα και επηρεασμενος απο το λινκ

Corsair H70 review αλλαξα την φορα στα fans της h70 η οποια προκαλει αρκετη θερμοκρασια στο εσωτερικο !!!

Τωρα ,εχω αυτες τις θερμοκρασιες σε idle και load αντιστοιχα, αλλα και ρευματα δεν ξερω αν πρεπει να ειμαι αισιοδοξος για μελλοντικο Ο.C.:hmm:

post-3214-1416074722,2095_thumb.gif

post-3214-1416074722,3615_thumb.gif

post-3214-1416074722,4426_thumb.gif

post-3214-1416074722,5247_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το inlet που δίνει ως οδηγία εγκατάστασης η Corsair είναι μαλλον για foolproof καταστάσεις για να εξασφαλίσει το δυνατόν χαμηλότερες temps αν τύχει και πέσει σε κάναν κάφτη . . .

Μια χαρά οι θερμοκρασίες σου σε πρώτη φάση. Βέβαια από την Η70 θα περίμενα κάτι ελαφρώς καλύτερο, γιατί δεν ξέρω τη θερμική συμπεριφορά του 920, αλλά από την άλλη δεν ξέρω και με τι γκάζι τρέχεις τους ανεμιστήρες σου. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Well, jon, if that's your current setup, it might get a little hot when trying to open the throttle of that 920 of yours... :magic:

Μπορεί να σου λέω και βλακείες βέβαια και να ανέβει μόνο κάνα δύο βαθμούς. Δεν κατέχω από Intel, ο 955 από 3,2 στα 3,7 είχε μόνο έναν βαθμό διαφορά (και μάλιστα με ανεμιστήρα πολύ πιο αδύναμο από τον μαμά-Corsair).

Κάνε τα κουμάντα σου και προχώρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν και το εχω βάλει προσωρινα, δεν εχω κανενα παραπονο.

Εχω αλλάξει τα φουρφουρια με 2 Slipstream(1900rpm) και με ροη προς τα εξω.

Στο παρακάτω screenshot, τα φουρφουρια δουλευουν ~800rpm...

post-7033-1416074892,0234_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

επελεξα να συνδεσω τους fans output , push-pull και οχι input push-pull oπως λεει η corsair!!!! ειχα προλημα με τις θερμοκρασιες μεσα στο κουτι που τις ξεπερασα με αλλαγη στα fans του case αλλα και επηρεασμενος απο το λινκ

Corsair H70 review αλλαξα την φορα στα fans της h70 η οποια προκαλει αρκετη θερμοκρασια στο εσωτερικο !!!

Τωρα ,εχω αυτες τις θερμοκρασιες σε idle και load αντιστοιχα, αλλα και ρευματα δεν ξερω αν πρεπει να ειμαι αισιοδοξος για μελλοντικο Ο.C.:hmm:

Το συγκεκριμένο review το έχω κάνει εγώ στο Guru3D. Οι θερμοκρασίες σου είναι μια χαρά, δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Όπως είδες κι εσυ, τα 21 Κελσίου που λένε σε άλλα forum έχουν να κάνουν με την δικιά τους θερμοκρασία δωματίου ή σε delta temps (διαφορά θερμοκρασίας) όπου σε αυτή την περιπτωσητα 21 είναι πολλά. Η δύναμη της φαίνεται σε overclocked σύστημα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δωσε και ενα screenshot 100% load.

Γύρω στους 50-52C ήταν όταν έτρεξα intelburntest.

Πάντως σε σχέση με την H50 που είχα πιο παλιά δεν μπορώ να πω πως είμαι ικανοποιημένος, περίμενα καλύτερες επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για προτείνεται βρε παιδιά ποιά ανεμιστηράκια να πάρω που να είναι ταυτόχρονα και δυνατά (με μεγάλο airflow) και αθόρυβα για το Η70?????(κατα προτίμηση να έχουν και Led)

Link to comment
Share on other sites

Μερικές δοκιμές και απο μένα χωρίς Overclocking με την Η70 υδρόψυξη.

στην 1η φωτο μετά απο 50 λεπτά Prime95 blend test (προς το τέλος διέκοψα για λίγα δεύτερα και το ξαναέβαλα) και στην 2η φωτό σε IDLE κατάσταση 5 λεπτά μετά το τέλος του stress test.H ανεμιστήρες της H70 στις ~1500 στροφές.Νομίζω η θερμοκρασίες είναι πάρα πολύ καλές!!

post-9056-1416074903,139_thumb.jpg

post-9056-1416074903,2875_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.