Jump to content



ερωτήσεις σχετικά με το forum administration


kots

Recommended Posts

παιδιά έχω μερικές ερωτησούλες.

-->πως μπορώ από την καρτέλα του αντμιν να κάνω μια ενότητα κρυφή στα μέλη στην οποία να μπορούν να μπαίνουν μόνο οι αντμιν, οι μοντ και οι special guests?

-->θέλω να βάλω ένα εικονίδιο (μια μπάρα με γεμισμένα κουτάκια) κάτω από τα μέλη, τους διαχειριστές και τους αντμιν. και εννοείτε ότι ανάλογα με τον βαθμό αυτή η μπάρα να γεμίζει και αντίστοιχα κουτάκια. πως μπορώ να το κάνω?

-->έστω ότι μου αρέσει ένα smilie από το thelab και θέλω να το προσθέσω στο φόρουμ μου. πως μπορώ να το κάνω?. (σημ. δεν είναι κλοπή αυτό μην τρελλαίνεστε :p )

-->γίνετε να βάλω κάποιο μέλος σε μια ομάδα μελών (πχ στους μοντερατορς) αλλά αυτό το μέλος να έχει πρόσβαση μόνο σε μια ενότητα και όχι όλες τις προσβάσεις που έχει αυτή η ομάδα?

-->για να κάνω να γράφει κάτω από το όνομα του κάθε μέλους αυτό που θέλει αυτός πρέπει να ανοίξω ειδικό βαθμό και να βάλω σε αυτόν τον βαθμό μόνο αυτό το μέλος? υπάρχει άλλος τρόπος να γίνει αυτό που θέλω χωρίς να ανοίξω ειδικό βαθμό?

:p αυτά για αρχή. έπαιτε και συνέχεια. ευχαριστώ προκαταβολικά.:D:p

Link to comment
Share on other sites

PhpBB είναι. δεν ήξερα ότι έχει διαφορά.

αν γίνετε να μου απαντήσεις γιατί υπάρχει πολύ πίεση χρόνου. μόνο λίγο αναλυτικά αν γίνετε γιατί μου φαίνονται βουνό.

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλεις ένα Section μόνο φανερό στους Admis , Moderators , κλπ , πηγαίνεις και φτιάχνεις κανονικά το Section στο Forum Management.

Έπειτα πας και τροποποιείς τα Permissions , και πατάς Advanced.

Εκεί βάζεις Visible , Reply , Post , κτλ στους Admins , Moderators , ή στις Teams ( UserGroups ) που έχεις φτιάξει.

Για το δεύτερο νομίζω ( δεν είμαι σίγουρος ) υπάρχουν έτοιμα μόντ στην σελίδα του phpBB

Για το εικονίδιο , αντιγράφεις την photo , και το τοποθετείς σε ένα folder , έπειτα από το Administration Panel του phpBB , πας στο Smilies Management , και πατάς Add.

Για το τελευταίο πρέπει πάλι να υπάρχει mod ( δεν είμαι τόσο σίγουρος )

Link to comment
Share on other sites

στην καρτέλλα του αντμίν έχει μια επιλογή που λέει back up βάσης. αν το πατήσω θα πάρει μόνο του backup? πρέπει να ορίσω ή να προσέξω κάτι? μετά αν χρειαστεί πως φορτώνω το backup?

επίσης έχει μια επιλογή που λέει εκκαθάριση. τι κάνει αυτό?

ευχαριστώ για το λινκ. αν είχε και τίποτα στα ελληνικά θα ήταν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

επίσης θέλω να ρωτήσω τα εξής:

τι είναι η σύνθετη μέθοδος? είναι μια επιλογή που μου δίνεται στις προσβάσεις στην οποία αναλύει κάθε φόρουμ ξεχωριστά και λέει επεξεργασία - διαγραφή - ψηφοφορία - άνοιγμα ψηφοφορίας κτλ. αλλά δεν βλέπω να κάνει τίποτα το ιδιαίτερο. δεν σου δίνει επιλογές.

επίσης γίνετε το εξής? να βάλω σε μια ομάδα ένα μέλος. πχ στους μοντερατορς αλλά να μην έχει τα δικαιώματα των μοντερατορ. να μην μπορεί να μπαίνει στην καρτέλλα του αντμίν πχ. να έχει μόνο τα δικά του δικαιώματα.:whistling :tomato:

Link to comment
Share on other sites

billpeppas πέρασε το αύριο και το μεθαύριο :D

μια ερώτηση ακόμα.

θέλω να κάνω το εξής: να βάλω μέσα σε ένα thread υποφόρουμς.

πχ στο off topic με το που θα μπαίνει κάποιος να βλέπει τέσσερα υποthreads. και το κάθε ένα από αυτά να έχει τα δικά του ποστς. αλλά να μην μπορεί να ανοίξει νέο θέμα στο off topic. μόνο μέσα στα υποφόρουμς. γίνετε αυτό? σας παρακαλώ μην μου πείτε να δω στο phpbbhacks.com γιατί εχω κοιτάξει και είναι ακαταλαβήστικα.

επίσης στο www.goforbet.com/forum αν μπείτε οποιαδήποτε στιγμή θα δείτε τον χρήστη κοτσ να είναι συνδεδεμένο. εγώ όμως μπαίνω για λίγο - κάνω αποσύνδεση αλλά αυτό 24 ώρες με έχει συνδεδεμένο. γιατί? που μπορεί να οφείλεται αυτό?

ευχαριστώ και ελπίζω να μην σας κουράζω.

Link to comment
Share on other sites

Sorry φιλαράκο , αυτές τις μέρες δεν είχα καθόλου χρόνο.

Ήμουν κυριολεκτικά πνιγμένος.

Αύριο βραδάκυ θα έχω απαντήσει σε αυτό το topic ( ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ )

Sorry που δεν σου απάντησα έγκαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kots

αν μπείτε οποιαδήποτε στιγμή θα δείτε τον χρήστη κοτσ να είναι συνδεδεμένο. εγώ όμως μπαίνω για λίγο - κάνω αποσύνδεση αλλά αυτό 24 ώρες με έχει συνδεδεμένο. γιατί? που μπορεί να οφείλεται αυτό?

Κοίταξε στις ρυθμίσεις τoυ phpBB, πόσο χρόνος χρειάζεται για να κάνει το cookie του χρήστη που έφυγε από το site timeout. Αν είναι πολύ μεγάλος ο χρόνος και μπαίνεις αρκετές φορές μέσα στη μέρα είναι λογικό να σε δείχνει μόνιμα Online.

Αρχική απάντηση από billpeppas

Αύριο βραδάκυ θα έχω απαντήσει σε αυτό το topic ( ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ )

Κι αυτό είναι δέσμευση! :tomato: (όπως έλεγε και ο Κωστάκης στην προεκλογική καμπάνια του :p)

Link to comment
Share on other sites

Quote:

" -->πως μπορώ από την καρτέλα του αντμιν να κάνω μια ενότητα κρυφή στα μέλη στην οποία να μπορούν να μπαίνουν μόνο οι αντμιν, οι μοντ και οι special guests? "

Πας Forum Admin -> Management

Φτιάχνεις μια κατηγορία ( Category ) , π.χ. όνομα Special Users Only

Αφού φτιάξεις την κατηγορία , φτιάχνεις και όσα Forum θες σε αυτή την κατηγορία ( π.χ. εγω φτιάχνω ένα , το Super Users Place )

Πας Forum Admin-> Permissions.

Διαλέγεις το εν λόγω Forum , και πατάς Look Up Forum.

Έπειτα πατάς Advanced Mode.

Σε όλα τα πεδία βάζεις Private.

Έπειτα φτιάχνεις ένα group με τους users που θες να έχουν πρόσβαση στο "μυστικό" Forum , κάνοντας:

Group Admin->Management-> Create New Group.

Δίνεις όνομα στο group ( π.χ. εγω το ονομάζω SuperUsers ) , ορίζεις τον moderator του group , και πατάς submit.

Πας Group Admin->Permissions

Διαλέγεις το group που έφτιαξες , και πατάς Look Up Group.

Στο Forum που έφτιαξες ( αυτό που θες να είναι φανερό μόνο στην ομάδα Super Users στα π.χ. μου ) , πατάς Advanced Mode , και βάζεις ON σε όλα τα πεδία , και στο τελευταίο βάζεις Is Moderator.

Πατάς submit.

Έτοιμο το πρώτο ερώτημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Quote:

" -->θέλω να βάλω ένα εικονίδιο (μια μπάρα με γεμισμένα κουτάκια) κάτω από τα μέλη, τους διαχειριστές και τους αντμιν. και εννοείτε ότι ανάλογα με τον βαθμό αυτή η μπάρα να γεμίζει και αντίστοιχα κουτάκια. πως μπορώ να το κάνω? "

Εδώ η λύση είναι έτοιμο mod.

Στο forum του Τ.Ε.Ι. μου χρησιμοποιούμε μια τέτοια μπάρα πολύ ωραία.

Θα πω στον admin μας που έβαλε αυτή την μπάρα , να μου την δώσει. ( έπειτα θα στην στείλω ) [ είναι customizable ]

Link to comment
Share on other sites

Quote:

" -->έστω ότι μου αρέσει ένα smilie από το thelab και θέλω να το προσθέσω στο φόρουμ μου. πως μπορώ να το κάνω? "

Σου έχω απαντήσει ήδη αν δεν το είδες.

Παίρνεις το αντίστοιχο file , και το βάζεις στον φάκελο Images\Smiles.

Έπειτα πας στο General Admin->Smilies

Πατάς Add A New Smiley , διαλέγεις την gif , βάζεις ότι code θες ( προσοχή εδώ ) , και βάζεις και τι εκφράζει ( emotion ) αν έχεις ( ή θες να βάλεις )

Έπειτα πατάς Submit

Link to comment
Share on other sites

Quote:

" -->γίνετε να βάλω κάποιο μέλος σε μια ομάδα μελών (πχ στους μοντερατορς) αλλά αυτό το μέλος να έχει πρόσβαση μόνο σε μια ενότητα και όχι όλες τις προσβάσεις που έχει αυτή η ομάδα? "

Sorry , αυτό δεν γίνεται.

Η ομάδα υπάρχει για να μην δίνεις τα ίδια δικαιώματα σε κάθε μέλος ξεχωριστά , αλλά για να "αυτοματοποιήσει" αυτή την διαδικασία.

Αναγκαστικά όλα τα μέλη μιας ομάδας έχουν τα ίδια δικαιώματα και προσβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το BackUp & Restore της βάσης δεδομένων:

Διαλέγεις αν θα κάνεις Full Backup , ή Backup της δομής του Forum , και πατάς Start Backup ( μπορείς να επιλέξεις να το συμπιέσει κιόλας σε GZip μορφή )

Για να επαναφέρεις μια βάση δεδομένων , πας:

Restore Database , πατάς browse , βρίσκεις το αρχείο που έκανες BackUp την βάση , και μετά πατάς Start Restore.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την επιλογή Εκαθάριση ( Pruning ).

Μπορείς να ρυθμίσεις την phpBB να κάνει καθαρισμό στα post / threads.

Δηλαδή καθορίζεις μετά από πόσο καιρό να διαγράφονται κάποια threads ( δηλ. ορίζεις μετά από πόσο καιρό να διαγράφονται τα παλιά threads )

Μπορείς να βάλεις την phpBB να ελέγχει , και να κάνει εκκαθάριση αυτόματα , ή να κάνεις όποτε θέλεις εσύ ( χειροκίνητα )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.