Jump to content



ερωτήσεις σχετικά με το forum administration


kots

Recommended Posts

Quote

" quote:Αρχική απάντηση από kots

αν μπείτε οποιαδήποτε στιγμή θα δείτε τον χρήστη κοτσ να είναι συνδεδεμένο. εγώ όμως μπαίνω για λίγο - κάνω αποσύνδεση αλλά αυτό 24 ώρες με έχει συνδεδεμένο. γιατί? που μπορεί να οφείλεται αυτό?

Κοίταξε στις ρυθμίσεις τoυ phpBB, πόσο χρόνος χρειάζεται για να κάνει το cookie του χρήστη που έφυγε από το site timeout. Αν είναι πολύ μεγάλος ο χρόνος και μπαίνεις αρκετές φορές μέσα στη μέρα είναι λογικό να σε δείχνει μόνιμα Online. "

Εδώ για την phpBB πας:

General Admin->Configuration

Στην μέση της σελίδας περίπου λέει Cookie Settings.

Εκεί στο session length βάζεις πόσο θέλεις να "διαρκεί" το cookie ( σε δευτερόλεπτα πάντα )

Μην βάζεις κάτω από 600 δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτό που λες , δηλ. να έχεις μια κατηγορία ( Category ) , με διάφορα Forums , στα οποία θα έχεις ανοίξει όσα threads θέλεις , και απλά εκεί θα μπορούνε να απαντάνε ( κάνουν Reply ) , και να μην μπορούν να ανοίξουν νέο thread.

Πας Forum Admin->Management.

Φτιάχνεις την κατηγορία , και τα Forum.

Πας Forum Admin->Permissions.

Διαλέγεις το Forum ( το εξής θα το κάνεις για κάθε Forum της κατηγορίας αυτής )

και πατάς Look Up Forum.

Πατάς Advanced Mode.

Βάζεις:

View -> All

Read -> All

Post -> Admin

Reply -> Reg

Edit -> ότι θες

Delete -> Admin

Sticky -> Admin

Anounce -> Admin

Vote -> Admin

Poll Create -> Admin

Και πατάς Submit.

Έπειτα ενώ είσαι logged in σαν Administrator , ανοίγεις τα thread που θέλεις.

Πλέον όλοι οι χρήστες ( εκτός από τον administrator ) , θα μπορούν μόνο να απαντήσουν σε κάποιο από τα ήδη υπάρχοντα threads της κατηγορίας , δεν θα μπορούν να ανοίξουν νέο.

Link to comment
Share on other sites

billpeppas το παραπάνω ποστ που έκανες νομίζω ότι αναφέρετε στο εξής.

να δημιουργώσω μια Δ. συζήτηση και να κάνω διάφορες ενότητες. (αν έχω καταλάβει καλά βεβεα)

εγώ θέλω σε ενα θέμα μιας Δ συζήτησης να κάνω υποενότητες. δηλαδή στο off topic mesa να έχει υποφόρουμς.πχ 1, ανεκδοτα 2, αστεια 3, φωτος.

και οι χρήστες να μπορούν να ποστάρουν μόνο μέσα στο 1. ανέκδοτα και όχι στο off topic.

είναι κατανοητό? γίνετε αυτό με τον τρόπο που μου λες.

Link to comment
Share on other sites

Τι bandwidth καταναλώνει , εννοείς:

1) Την συνολική μηνιαία κίνηση του site

ή

2) Τι bandwidth χρησιμοποιεί?

Φυσικά εδώ μόνο κάποιος από τους admins του The Lab μπορεί να σου απαντήσει.

Στην άλλη ερώτηση:

Έχει σημασία πόσες φωτογραφίες , avatars , δημοσιεύσεις , κλπ.

Δεν μπορείς να βγάλεις ένα συμπέρασμα κοιτώντας π.χ. ένα forum.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο δεν διευκρίνησα

εννοώ την συνολική μηνιαία κίνηση. αν μπορεί κάποιος από τους αντμιν να μου απαντήσει είναι πολύ σημαντικό για μένα.

επίσης όσον αφορά το φόρουμ θα ήθελα πάλι κάποιος που ξέρει να μου πει το thelab αυτήν την στιγμή στο ftp του τι χώρο καταναλώνει για να κάνω κάτι συγκρίσεις που θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν φτιάχνεται , στήνεται.

Υπάρχουν έτοιμα.

Το phpBB ( www.phpbb.com ) , και το vBulletin ( νομίζω υπάρχει ένα ακόμα )

Τα κατεβάζεις , κάνεις το Installation ( κάθονται σε κάθε Web Server [ π.χ. Apache ] που υποστηρίζει Databases [ π.χ. μέσω ODBN , mySQL , Access via ODBN , κλπ ] & php.

Αφού το κάνεις install , το configurάρεις , και είσαι ready.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.