Jump to content



Οδηγός για αναπαραγωγη HD mkv με τελεια ποιοτητα και DXVA


Hydra

Recommended Posts

Ο παρακατω οδηγος δεν ειναι δικος μου,ειναι παρμενος απο Αναπαραγωγη HD mkv με τελεια ποιοτητα και DXVA - Insomnia.gr ,απλως θεωρω οτι πρεπει να υπαρχει και εδω,διοτι ειναι αρκετα αξιολογος με εμφανη αποτελεσματα.Εγω που το δοκιμασα ειδα τη διαφορα και στην εικονα και στον ηχο.

Το καλυτερο μακραν προγραμμα που εχω λειτουργησει για αναπαραγωγη HD ταινιων σε pc ειναι το media player classic.(δεν εχει καμια σχεση με το βρωμερο προγραμμα που ερχεται μαζι με τα windows. ειναι κλασεις ανωτερο και ελαφρυτερο)

ο οδηγος που ακολουθει θα σας βοηθησει να ρυθμισετε στο μεγιστο την αποδοση και ποιοτητα εικονας και ηχου...

επειδη ειμαι μανιακος με την ποιοτητα εικονας και ηχου εκατσα και ελιωσα στο ψαξιμο για τον δυνατο συνδυασμο προγραμματων και ρυθμισεων και κατεληξα σε αυτα

περασα απο πολλα και σιχαμερα οπως vlc που εχουν τρισαθλια ποιοτητα,απαγορευτικη για οποιον γουσταρει να βλεπει HD υλικο...

απαιτησεις

1.windows vista η 7 (γινεται να δουλεψει και σε XP αλλα εχει αρκετα μεγαλυτερες απαιτησεις hardware)

2.επεξεργαστης τουλαχιστον επιπεδου p4 2,8ghz

3.καρτα γραφικων τουλαχιστον 2600ΧΤ/8600GT (γινεται να δουλεψει και με πολυ κατωτερες με μερικες υποχωρησεις στη ποιοτητα εικονας)

ξεκιναμε απο τα απλα

1ο βημα

κατεβαζουμε και περναμε τη τελευταια εκδοση dx9(ασχετα αν το Pc εχει το 10 η το 11)

Download details: DirectX End-User Runtime Web Installer

2ο βημα περναμε τελευταιους drivers καρτας γραφικων

3o βημα κατεβαζουμε το cccp codec pack CCCP - Combined Community Codec Pack

παταμε εκει που λεει download CCCP και οχι Insurgent (μη φοβαστε,δεν ειναι ουτε του σατανα ουτε του σταλιν!:lol:)

4ο βημα ξεκιναμε install του cccp.

κατα τη διαρκεια της εγκαταστασης κανουμε τικ ολες τις επιλογες

μετα θα μας βγαλει ενα παραθυρακι με διαφορες επιλογες

τις βαζουμε ακριβως ετσι(με εξαιρεση εκει που λεει FFDshow audio settings βαζετε τον αριθμο των ηχειων που εχετε(εγω εβαλα για 5.1))

10155173.png

μετα παμε

start->all programs και βρισκουμε το combined communiti codec pack->filters->vs filter configuration και βαζουμε στη δευτερη καρτελα αυτες τις ρυθμισεις

70090651.png

ξανα

start->all programs και βρισκουμε το combined communiti codec pack->filters->FFDShow DXVA Video Decoder Configuration

και πειραζουμε μονο αυτη τη σελιδα.

τα βαζετε οπως ειναι εδω

39993871.png

τωρα ξεκιναει το πανηγυρι με τις ρυθμισεις του media player classic

start->all programs και βρισκουμε το combined communiti codec pack->Media Player Classic Home Cinema

αφου ανοιξει πατατε view->options

αλλαξτε μονο τις ρυθμισεις στις καρτελες που δειχνω

70073495.png

αν εχετε xp βαλτε VMR9 Renderlesσ

45643238.png

36158659.png

στη τελευταια φωτογραφια επιλεξτε ολα τα φιλτρα και απο τις 2 στηλες

για να μη κανετε ενα ενα κλικ απλα καντε δεξι κλικ και select all και στις 2 λιστες.

παταμε apply μη γινει καμια ταρζανια και χαθουν οι ρυθμισεις και κανουμε διπλο κλικ στο DTS και το ρυθμιζουμε ετσι (προσοχη παλι,οι ρυθμισεις εκει που λεει 3 front και 2 rear ειναι για 5.1 (το LFE δηλωνει οτι εχετε subwoofer που πιανει ενα καναλι,αν εχετε στερεο η ακομα και 2.1 τοτε βαλτε στερεο χωρις LFE)

16458685.png

ολα(σχεδον) ετοιμα

το πιο σημαντικο τωρα

ανοιξτε μια ταινια με το media player classic

και παρατηρηστε κατω αριστερα αν λεει playing[DXVA]

αν ναι τοτε ολα καλα και το pc σας θα παιζει ταινιες με hardware acceleration απο τη καρτα γραφικων

αν οχι τοτε κατι κανατε λαθος(η πεσατε στο 2% των ταινιων που δεν υποστηριζουν DXVA δοκιμαστε αλλη)

δειτε παλι τις ρυθμισεις,κατα 90% θα φταιει η καρτα γραφικων(πολυ παλια) η οι λαθος drivers(συνηθισμενο για λαπτοπ αυτο)

24059810.jpg

μετα καντε δεξι κλικ την ωρα που παιζει η ταινια και audio->options

99814757.jpg

και θα εμφανιστει κατι τετοιο

61908593.png

αν εκει δειχνει σωστα τα ηχεια που εχετε δηλωσει(εμενα δειχνει 5.1 δηλαδη 6 ηχεια) τοτε ειστε οκ

προσοχη!πρεπει να ειναι και η ταινια γραμμενη σε 5.1 για να σας δειξει 6 καναλια,αν ειναι stereo τοτε θα δειχνει 2 channels...

Αν θελετε να παρετε uber ποιοτητα καντε αυτο:

δεξι κλικ Πανω στη ταινια->shaders και ενεργοποιειστε το sharpen complex 2(αν θελετε δοκιμαστε και το 16-235 ->0-255 [sD][HD] δινει ωραιο μαυρο υπο προυποθεσεις,αν θελετε και τα 2 καντε combine shaders)

δοκιμαστε το αυτο την ωρα που παιζει η ταινια HD σε καποιο απαιτητικο σημειο και δειτε ποσο μεγαλη διαφορα εχει στη ποιοτητα απεικονησης(τωρα θα καταλαβατε γιατι εβριζα το VLC.

30353593.jpg

προσοχη,αν η καρτα γραφικων σας ειναι τρισαθλια (πχ onboard 3200)τοτε πολυ πιθανον να κολλαει το συμπαν και να ριχνει frames,αν δε τραβαει απλα απενεργοποιηστε το shader.

προαιρετικο για εξτρα ποιοτητα

δεξι κλικ

renderer settings->presentation-> και ενεργοποιειστε τα 2 πρωτα

προσοχη,αυτες οι 2 επιλογες υποχρεωνουν το προγραμμα να τρεχει με υποχρεωτικα full screen χωρις να μπορειτε να κανετε Minimise και χωρις να μπορειτε να πειραξετε αρκετες ρυθμισεις την ωρα που παιζει.

επισης θελει restart του προγραμματος για να ενεργοποιηθουν η να απενεργοποιηθουν

αν δε τακαταφερετε και πελαγωσετε και δε μπορειτε να το κλεισετε απλα alt-f4 και ανοιχτε το προγραμμα σκετο και απενεργοποιειστε τα

37914745.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο οδηγός αλλά όλη αυτή την διαδικασία μπορείς να την κάνεις απλά με το πρόγραμμα potplayer.Ούτε να κατεβάζεις codecs ούτε τίποτα.Έχει και όλα τα shaders.Δοκίμασα το sharpen complex 2 και δεν είδα μεγάλη διαφορά με το δεύτερο όμως η εικόνα όντως έγινε πιο ωραία

Link to comment
Share on other sites

τπ potplayer δεν το χω δοκιμασει,παιζει αυτο που λες! ;)

Το sharpen complex 2 εγω δεν το βαζω,γιατι δε μου αρεσει τοσο.Σε HD ταινιες βλεπω αισθητη τη διαφορα στα προσωπα πιο πολυ και χανεται το "smooth" της εικονας.

εγω βαζω Shaders Disabled :)

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεσαι κανενα πακετο..απλα μονο την εκδοση media player classic home cinema..

περιεχει απο μονη της DXVA Support,

αυτοματα εχεις dxva υποστηριξη,υποτιτλους πολυκαναλο ηχο απο τα internal codecs του player,κοινως τα παντα ολα!

οι ρυθμισεις ειναι οι ιδιες ακριβως που περιγραφεις!

υπαρχουν απειροι οδηγοι ,google it..

ειτε βαλεις k-lite,ειτε cccp,ειτε απλα μονο το "media player classic homecinema",το αποτελεσμα ειναι το ιδιο..

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, απο προσωπική εμπειρία αφου μπορω να βλεπω σε βελτιωμένη αναλυση και ''ποιότητα'' τις ταινίες δεν ασχολούμαι.Ισως το δοκιμασω δεν λεω.

Οπως τοτε έτρεχα για να αγοράσω ddr2 με micron chipακια και τι εγινε?

Ετσι να φυγει η καψα ;)

Link to comment
Share on other sites

hydra,

cccp+k-lite εχουν ακριβως τους ιδιους codecs,οσο αφορα την αναπαραγωγη mkv..

ολα οσα περιγραφεις- ακριβως τα ιδια- γινονται και με k-lite ή ακομα και με σκετο m.p.c.homecinema..προφανως δεν ειχες σκαλισει/δεν ηξερες οτι γινονται..

αρκετοι οδηγοι προτεινουν αποκλειστικα χρηση homecinema edition και αντε βαρια και ενα ac3-haali και γλιτωνεις απο δεκαδες αχρηστα που σου φορτωνουν ολα τα "ετοιμα" πακετα...

οπως και να εχει ευχαριστουμε για το θεμα,να ανακαλυψει τις δυνατοτητες και καποιος που δεν το γνωριζε..

Link to comment
Share on other sites

..προφανως δεν ειχες σκαλισει/δεν ηξερες οτι γινονται..

Δεν ηξερα οτι κανουν ακριβως τα ιδια.Ποσο μαλλον αυτοματοποιημενα... :)

Ωστοσο με CCCP εναντι k-lite με τις παραπανω ρυθμισεις εχω παρα πολυ καλυτερα αποτελεσματα.

Ισως κατι εκανα λαθος με τους παλιους! ;)

Link to comment
Share on other sites

εγω πρoσωπικα δουλευω με media player clasic+ core avc + ac3 filter για hd ταινιες[mkv]

με τον core avc να υποστηριζει cuda για nvidia καρτες και για ολα τα αλλα ειδη ταινιων

παιζω με media player clasic+ ffdshow + ac3 filte...........τιποτα αλλο

Link to comment
Share on other sites

Αν ακολουθησω τον οδηγο και απλα αντικαταστησω το mpc με το αγαπημενο μου BSplayer που ουτε αυτο δεν εχει δικα του codecs, κανω δουλεια;

Και τα αλλα καλα ειναι, αλλα τα fullscreen controls του BSplayer δεν τα εχει κανενα ρε μαγκες ... :hm:

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση σχετική: κανένα καλό και free πρόγραμμα για μετατροπή mkv σε avi για να γίνει η αναπαραγωγή απευθείας από home theatre (που εννοείται δεν υποστηρίζει mkv) ξέρετε;

(θα ήταν χρήσιμο να μην χρειάζεται και 1.000.000 ρυθμίσεις για να παίξει:) αρα και απλό στη χρήση)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.