Jump to content



Megahalems/ARM-01/AM3 socket...


Ερνεστος

Recommended Posts

Εσχάτως, μαζί με τη νέα μητρική (MSI 785GM-E65), απέκτησα και μία Megahalems συνοδεία και του υποχρεωτικού retention-kit ARM-01 (γνωστό πανωπροίκι/νταβατζιλίκι για να μπορέσει κάποιος να εγκαταστήσεις την Prolima σε ΑΜ2+/ΑΜ3).

Το συνολικό κόστος ξεπέρασε τα 60€ (χωρίς να υπολογίζω τον ανεμιστήρα και τα ταχυδρομικά). Τέσπα, σκέφτηκα, η ψήκτρα είναι κορυφαία, η ποιότητα κατά γενική ομολογία πολύ καλή, ντάξει τη χάρηκα την Η50, καιρός πλεόν για παραδοσική, καλή αερόψυξη! Ούτως ή άλλως, στο νέο "κουτί" δε θα πολυβόλευε η Η50...

Ήρθαν τα πραγματάκια όλα κανονικά (πολύ προσεγμένες υλοποιήσεις/κατασκευές με προσοχή στη λεπτομέριεα), τα φορτώνω όλα και πάω σε ένα φίλο μου να κάνουμε την εγκατάσταση και το format. Λύνω το πλαστικό retention της AMD πάνω από την MSI και ξεκινώ την πρώτη προσέγγιση για το πως θα εγκατασταθεί το ARM-01 ώστε στη συνέχεια να κουμπώσει πάνω και η Megahalems.

Και εδώ αρχίζουν τα παρατράγουδα: το back-plate από τη στιγμή που βίδωνε πάνω στη μητρική η βάση του επάνω μέρους, είχε ένα ενοχλητικό κενό κάποιων χιλιοστών απόστασης από τη μητρική, το όλο σύστημα κουδούνιζε έντονα σε κλίμα φανερής "χαλαρότητας". Από την άλλη, παρατηρήσαμε ότι η επάνω βάση (αυτή που στην ουσία αντικατέστησε το mama retention) ακουμπούσε μεγαλόπρεπα σε πολυάριθμες αντιστάσεις και άλλα γυμνά αγώγιμα υλικά πέριξ του σόκετ και όντας και η ίδια μεταλλική ΜΟΝΟ trouble-free δε θα μπορούσα να χαρακτηρίσω τη φάση!!!!...

Κάτι δεν πάει καλά εδώ, σκεφτήκαμε. Κάτι δεν κάθεται σωστά ή εμείς παραλείπουμε κάτι ουσιώδες. Για AM3-socket οδηγίες ΔΕΝ υπάρχουν, άρα καταφύγαμε εκ νέου στις οδηγίες για Intel. Δοκιμάσαμε όλα τις πιθανές εκδοχές και σενάρια εγκάταστασης (πχ με κάποιους πλαστικούς αποστάστες), αλλά δεν ταίριαζε τίποτα...

Εν τέλει, καταλήξαμε ότι ΕΤΣΙ γίνεται η εγκατάσταση (ολίγον "όπως κάτσει" δλδ και βγάλτα πέρα μόνος σου...) και αφού προβάραμε με προσοχή την ψήκτρα πάνω στο σόκετ και τοποθετήσαμε προσωρινά (χωρίς βίδες!!!) και το σχετικό στέλεχος, λέμε ΟΚ, ας είναι και έτσι...

Βάζουμε θερμαγώγιμη στον επεξεργαστή, τοποθετούμε την ψήκτρα, βάζουμε και το εγκάρσιο στέλεχος και ΤΣΟΥΠ να και η επόμενη ήττα: οι συνοδευτικές βίδες δε φτάνουν με τίποτα να βιδώσουν στα πάσα τους (έχουν απόσταση περίπου 2 χιλιοστά, όσα δλδ "κλέβει" το back-plate), μπορεί να βιδωθεί εν μέρει μόνο η μία, αλλά μετά η άλλη δεν κάθεται με τίποτα στη θέση της (κάνουν "τραμπάλα" που λέμε)...

Δύο μαντράχαλοι λοιπόν με "φονικά" κατσαβίδια ασκούν ταυτόχρονα (αρκετή) πίεση συμμετρικά στις δύο βίδες (ΟΧΙ ότι καλύτερο σε περίπτωση που γλυστρήσει το εργαλείο και καρφωθεί στην μητρική :hang3:). Η ψήκτρα πατινάρει και γλυστρά πάνω στον επεξεργαστή λόγω θερμαγώγιμης, οπότε αναγκαστικά επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία 2-3 φορές μέχρι να "πιάσουν" συμμετρικά και οι δύο βίδες. Μετά τα πράγματα ήταν εύκολα, απλώς τις βιδώσαμε εναλλάξ σχεδόν μέχρι το τέρμα τους, οπότε το όλο σύστημα έδειχνε very secure.

Ώρα να γκρινιάξω λοιπόν:

δεν ξέρω αν έχει αγκαταστήσει κάποιος μόνος του το συγκεκριμένο άρθρωμα σε ΑΜ3 και ποιές ήταν οι εμπειρίες του, αλλά εγώ θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ την όλη κατάσταση!!!!!! :tomato: :tomato: :tomato:

Πολλά τα φάουλ της εταιρίας:

- zero documentation

- μεγάλο το ρίσκο με όλα αυτά τα μεταλλικά αντικείμενα να χορεύουν πάνω από τη μητρική

- imho απαιτούνται δύο άτομα για να γίνει σωστή δουλειά, αλλιώς δε βλέπω πως μπορεί μόνος του κάποιος να κάνει την κάνει σωστά και χωρίς "απώλειες".

- για αυτή την τιμή κτήσης, θα περίμενα κάτι περισσότερο από αυτή την εταιρία όσον αφορά τη user-friendly διάσταση του θέματος (πιθανότατα η Prolima την έχει xesmeni την AMD, μόνο που τα γκαφρά που έσκασα ήταν over the top).

Να πω ότι ήταν ιδιαιτερότητα της συγκεκριμένης μητρικής που δε συμμορφώθηκε με κάποιες νόρμες και μας έκανε τη ζωή δύσκολη? Να πω ακόμη ότι δύο ενήλικες και αρκετό ως πολύ μεγάλο "βάθος" στο computing και στο hardware-installation αποδείχθηκαν τελείως ανεπαρκείς? Μάλλον θα πω απλά Megafail η Megahalems-plus-ARM-01 . . .

ΥΓ. Δε μετανιώνω για την αγορά/επιλογή μου, γιατί η ψήκτρα στην κυριολεξία ζωγραφίζει και έχω όλα όσα ζήτησα και με το παραπάνω, δυστυχώς όμως οι επιδόσεις έρχονται σε δεύτερη μοίρα όταν έχουμε τέτοια επεισόδια...

Φιλικά, Ε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε παιδιά, εγώ μια ταπεινή skythe yasya έχω η οποία δεν χρειάζεται καμία αλλαγή backplate. Κουμπώνει κατευθείαν στο υπάρχον της μητρικής. Και από θερμοκρασίες μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ

δεν θυμαμαι να ειχα ταλαιπωρηθει τοσο εγω

αλλη μητρική αλλά δεν εχει σημασια νομιζω

θα κανω μια δοκιμη ακομα σημερα ή αυριο με την Super Mega να σου πω :nothing:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Υπάρχουν και χειρότερα Ερνέστο...

Είχα την ατυχία να έχω την Asus M4A89GTD Prο. Για όσους δεν ξέρουν, αυτή η μητρική είναι από τις λίγες που απλά δεν είναι συμβατή με την Megahalems. Δεν ταιριάζει το retention-kit ARM-01. Έβρισε πάνω στο ΑΜ3 socket. Και έπρεπε για να γίνει η εγκατάσταση, να επιστρατευτούν "Dremel" τροχοί και λίμες...

Τελικά τα κατάφερα. Δεν υπήρχε περίπτωση να μην την έβαζα. Ίσως ανεβάσω και καμία φώτο με τη διαδικασία για όποιον ενδιαφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

@tsan συμφωνω με αυτο που ειπες για την v6gt σε σχεση με τους κουβαδες τους αλλους

ειναι αρκετα καλη λυση και πιο ωραια :) εγω σκεφτομαι να την αποκτισω μια μερα :shout:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και χειρότερα Ερνέστο...

Είχα την ατυχία να έχω την Asus M4A89GTD Prο. Για όσους δεν ξέρουν, αυτή η μητρική είναι από τις λίγες που απλά δεν είναι συμβατή με την Megahalems. Δεν ταιριάζει το retention-kit ARM-01. Έβρισε πάνω στο ΑΜ3 socket. Και έπρεπε για να γίνει η εγκατάσταση, να επιστρατευτούν "Dremel" τροχοί και λίμες...

Τελικά τα κατάφερα. Δεν υπήρχε περίπτωση να μην την έβαζα. Ίσως ανεβάσω και καμία φώτο με τη διαδικασία για όποιον ενδιαφέρεται.

Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον, για ανέβαζε πράμα να δούμε!...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update: προ ημερών, χρειάστηκε να βγάλω και να βάλω τη Megahalems. H αλήθεια είναι ότι αυτή τη φορά την κούμπωσα μόνος μου και μάλιστα μάλλον εύκολα, γιατί α) είχα βάλει κάτω από retention δύο πλαστικά αυτάκια έτσι ώστε ανασηκώθηκε 1-2 χιλιοστά και β) τα ελατήρια φάνηκε να έχουν μαλακώσει ελαφρώς, οπότε κατάφερα και την κούμπωσα χωρίς δράματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.