Jump to content



Recommended Posts

Πολυ καλο ειναι, αλλα swiftkey δεν ειναι.

Αντε να πεις οτι το swype ειχε .....swipe, αλλα απο τοτε που και το swiftkey εβαλε το flow, παρεμεινε ετη φωτος μπροστα.

To αγορασα το swype την πρωτη μερα, το χρησιμοποιω εκτοτε, και γραφω πιο αργα και πιο αστοχα.

Θα σκασω μου φαινεται το τετραευρω για το swift.

Στον αντίποδα, έβαλα swift key κι έκανα και υπομονή μπας και με μάθαινε και πήγαινε καλύτερα.

Κατέληξα στο ότι αν δεν χρησιμοποιείς επαναλαμβανόμενες εκφράσεις το swift key είναι απλά ένα πληκτρολόγιο. Που πρόσφατα έβαλε και swyping

Από την άλλη με το που δοκίμασα swype έγραφα πολύ πιο γρήγορα.

Μάλιστα σιγά σιγά διαπίστωσα ότι δε χρειάζεται καν να είμαι ιδιαίτερα ακριβής, γιατί η προβλεπτική ικανότητά του διόρθωνε αυτόματα τα λάθη μου.

Και για να πω και την αλήθεια μου, συνεχίζω να γράφω πιο γρήγορα από ό,τι με την αναγνώριση λόγου που έχει ενσωματώσει

Link to comment
Share on other sites

Στον αντίποδα, έβαλα swift key κι έκανα και υπομονή μπας και με μάθαινε και πήγαινε καλύτερα.

Κατέληξα στο ότι αν δεν χρησιμοποιείς επαναλαμβανόμενες εκφράσεις το swift key είναι απλά ένα πληκτρολόγιο. Που πρόσφατα έβαλε και swyping

Από την άλλη με το που δοκίμασα swype έγραφα πολύ πιο γρήγορα.

Μάλιστα σιγά σιγά διαπίστωσα ότι δε χρειάζεται καν να είμαι ιδιαίτερα ακριβής, γιατί η προβλεπτική ικανότητά του διόρθωνε αυτόματα τα λάθη μου.

Και για να πω και την αλήθεια μου, συνεχίζω να γράφω πιο γρήγορα από ό,τι με την αναγνώριση λόγου που έχει ενσωματώσει

Εισαι biased.

Το Swiftkey εχει και γαμ@ τις προβλεψεις, και οχι μονο απο αυτες που μαθαινει απο σενα, αλλα γενικα εχει καλες προτασεις για επομενες λεξεις.

Στο swype πχ δεν υπαρχει η δυνατοτητα καν για προβλεψη αν δεν κανεις tap.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν οι προβλέψεις. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μου προτείνει λέξεις που γράφονται με την ίδια κύλιση.

Πχ θέλω να γράψω τη λέξη "Όλγα"

5agune5a.jpg

Το Swype μου δίνει την επιλογή Όλγα αλλά και την λέξη "όλα".

Το SwiftKey :

yjedy7y3.jpg

ασχολείται με την επόμενη λέξη, λες και αυτή που μου έγραψε (όλα) είναι η σωστή. Την λέξη Όλγα την περνώ τελικά μόνο αν κάνω back και μου την υπογραμμίσει

8y2ynava.jpg

Πράγμα που το Swype την υπογραμμίζει από μόνο του και μου δίνει και το αυτόματο κενό για την επόμενη λέξη. Το SwiftKey άμα σηκώσεις το δάχτυλο και σου βάλει κενό, την έχασες την εναλλακτική λέξη.

Καταλαβαίνεις για τι μπλέξιμο μιλάμε;

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνω.

Σκεφτηκα να δοκιμασω το παραδειγμα σου στο κινητο μου. Να γραψω τη φραση 'Ολγα καλα εισαι;'

Ναι στο swype σου δινει την επιλογη αλλα στο swift ειναι μονο ενα tap παραπανω να αλλαξεις τη λεξη.

Ενω σε σενα, για κοιτα...

Σου εχει ηδη βγαλει επομενη λεξη το "καλά". Και λογικα μεθεπομενη το εισαι. (Δεν εχω τωρα swift, δεν ξερω.)

Ειναι σαφως πιο γρηγορο να εχεις προβλεψη, απο το να χρειαστεις σε μερικες μονο λεξεις να κανεις ενα tap πισω.

Σκεψου το απλα:

Στις 100 λεξεις, σε ποσες θα χρειαστε να κανεις ενα tap πισω; Σε 10-15;

Mπορει να σου βρει ομως μεχρι και 40-50-60 επομενες λεξεις, ειναι τοσο καλο το prediction...

Δεν υπαρχει συγκριση.

Έγινε επεξεργασία από nikchris
Link to comment
Share on other sites

Στις 100 λεξεις, σε ποσες θα χρειαστε να κανεις ενα tap πισω; Σε 10-15;

Mπορει να σου βρει ομως μεχρι και 40-50-60 επομενες λεξεις, ειναι τοσο καλο το prediction...

Δεν υπαρχει συγκριση.

Άρα είναι θέμα συνήθειας. Εμένα δε με βολεύει να κοιτάω επάνω όσο και αν το προσπαθώ. Γιατί τσεκάρω για 2 πράγματα. Πρώτο αν είναι σωστά η λέξη και δεύτερο για την επόμενη, που συνήθως είναι άρθρο και έτσι αλλιώς τη γράφω γρήγορα.

στο swiftkey το φτιάχνεις από τις ρυθμίσεις αυτό.Κάτι με το πως πληκτρολογείς είναι.(γρήγορα ή με ακρίβεια)

Δεν υπάρχει πουθενά αυτό. Έφαγα τον κόσμο να ψάχνω και δε βρήκα τίποτα. Αν έχεις την καλοσύνη κοίτα το και εσύ.

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7117]nikchris[/MENTION] χαίρομαι που έχεις βρει ένα πληκτρολόγιο που σε βολεύει πραγματικά, αλλά αυτό πώς κάνει εμάς τους υπόλοιπους biased?

Δυστυχώς είμαι σε σύμπνοια με τους προλαλήσαντες, το Swiftkey ποτέ δε με βόλεψε εντελώς. Πάντως το έχω παρέα με το Swype, κι ας μην το πολυ-χρησιμοποιώ...

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει και το swiftkey και το Swype. Όταν δεν χρησιμοποιώ το s pen για να γράφω, προτιμώ το Swype. Δεν με απασχολεί η πρόβλεψη γιατί το να κοιτάζω τι λέξη προτείνει με καθυστερεί, αφού τις μισές φορές δεν έχει αυτό που θέλω. Επίσης έχω την αίσθηση ότι το Swype έχει καλύτερο λεξικό.

Και αν απορείτε το s pen το χρησιμοποιώ γιατί με ευχαριστεί όχι λόγω αποδοτικότητας ;)

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω στο swiftkey. Αν βάλει φωνητική πληκτρολόγηση στα ελληνικά, θα είναι άπιαστο. Καταρχάς δεν κολλάει στην εναλλαγή των γλωσσών ούτε κολλάει όταν γράφεις πολλές γραμμές και μετά θες να προσθέσεις άλλες λέξεις ενδιάμεσα. Και τώρα με αυτό γράφω.

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"

Link to comment
Share on other sites

στη περιγραφή εχει τα προγράμματα, controller και modules

είναι σχετικά εύκολο?

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=RjTj0ymhbBw]Voice-controlled Home Automation with Android (Tasker, AutoVoice, AutoRemote, and more...) - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος και εκτυπώνεις τα πάντα σε όλους τους δικτυακούς εκτυπωτές αντιθέτως με το iphone που θέλει συγκεκριμένους εκτυπωτές και πολλές φορές ακόμα και οι πωλητές μπερδεύονται και δίνουν άλλα ντάλον. (Την πάτησε το boss, περνώντας απο γνωστή αλυσίδα τον είδε τον τσίμπισε βιαστικά χωρίς να με ρωτήσει)

Link to comment
Share on other sites

Πώς εγκαθιστώ έναν printer στο android ? Πώς εκτυπώνω κάτι που είδα στο internet, ένα email, ένα PDF που κατέβασα ή μια φωτο που έβγαλα ?

Έχει ΠΟΛΥ δουλειά ακόμα το android !

Θεωρητικά προσθέτεις τον εκτυπωτή σου στο Google Cloud Print αλλά εγώ δεν έχω καταφέρει ακόμα να τυπώσω full page, μου τα κάνει resize στη μισή σελίδα συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω epson wi-fi enabled (50κάτι ευρώ πολυμηχάνημα), δοκίμασα και το app της epson, .... &^%&$@ εντελώς.

Συνηθως εχουν apps οι εκτυπωτες. Και για να εκτυπωσεις το τυχον Document, το κανεις "share" μεσω του app του εκτυπωτη και βγαινει.
Το print/preview δεν το βρίσκω ούτε σε firefox/chorme/default/dolphin !!!! ούτε το print pages 1 to 2 (από τις 5 που μπορεί να βγαίνει το document).

Για να τον δηλώσω στο google cloud print και για να δουλέψει πρέπει να είναι και ανοιχτός ο Η/Υ και να υπάρχει και internet ? Αν ναι πάλι fail η κατάσταση.

Έχω το nasάκι μου για τα αρχεία και τις χαζοδουλειές, τον printer/scanner πάνω στο ίδιο δίκτυο, και είναι πανευκολο από το linuxακη ή τα Win να τα χρησιμοποιήσεις. Αλλά από το κινητό ....

Και εγώ θέλω να πάρω bluetooth keyboard/mouse + hdmi cable να κάνω τις 5-6 απλές δουλίτσες μου. Δεν λείπει τίποτα από h/w το s/w είναι πίσω :( Είναι πολύ πισω :(

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.