Jump to content



Ποιόν ssd στα 240+GB


alexkhr

Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω ssd. Νομίζω πως η αγορά πλέον έχει ωριμάσει και δεν υπάρχει ο κίνδυνος να πέσεις σε προβληματικό προιόν όπως τους 1ους ssd. Η χωρητικότητα θα είναι στα 240GB+ όπως λέει και ο τίτλος. Είμαι ανάμεσα στους samsung 470, Crucial C300 και OCZ VERTEX 2. Η αγορά θα γίνει απο το εξωτερικό και δίνω μέχρι 500 ευρώ. O ssd θα τοποθετηθεί στο σύστημα της υπογραφής. Είμαι σίγουρος ότι θα μου πείτε όλοι ότι όποιον και να πάρω δεν θα καταλάβω διαφορά. Έχω ξεψαχνίσει όλο το forum και έχω διαβάσει τα περισσότερα thread που αφορούν το θέμα αγοράς ssd. Αυτό που θέλω απο εσας είναι η προσωπική σας γνώμη και μια μικρη αιτιολογία. Επίσης έχω αποκλείσει τους πιο μικρούς ssd καθώς τις περισσότερες φορές έχουν πετσοκομμένες επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Από επιδόσεις: με κανονική χρήση (όχι μόνο benchmarks) δεν θα δεις διαφορές με το μάτι. Και οι τρεις που αναφέρεις είναι στον αφρό.

Από features: Samsung 470, απλά λόγω ανώτερου garbage collection.

Link to comment
Share on other sites

Οι μικρότεροι Vertex2 δεν έχουν πετσοκομένες επιδόσεις. Έχουν τις ιδιες επιδόσεις με τους μεγαλύτερους Vertex2. Μπορείς δηλαδή να πάρεις και 120άρη ή 180άρη Vertex χωρίς να υπολοίπεται από τον 240άρη vertex2, αν αποφασίσεις να πας σε Sandforce ssd.

O 128άρης ο 470 έχει και αυτός τις ίδιες επιδόσεις με τον 256άρη 470, αν σου φτάνουν τα 128GB. Αυτό δεν ισχύει με τους Crucial c300.

Και εγώ Samsung 470 θα αγόραζα στην θέση σου, αν και ο C300 υπερτερεί σε απόλυτες επιδόσεις και υποστηρίζει Sata3 και έχεις και τρομερό RMA από crucial (δεν χρειάζεται να τον στείλεις πίσω στο μαγαζί που τον αγόρασες αλλά κατευθείαν σε crucial).

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ Samsung 470 θα αγόραζα στην θέση σου, αν και ο C300 υπερτερεί σε απόλυτες επιδόσεις και υποστηρίζει Sata3 και έχεις και τρομερό RMA από crucial (δεν χρειάζεται να τον στείλεις πίσω στο μαγαζί που τον αγόρασες αλλά κατευθείαν σε crucial).

Η motherboard μου όμως δεν υποστηρίζει sata3 και σύμφωνα με το ssd round up του jax οι C300 δουλεύουν πιο γρήγορα με sata3. Άρα είμαι μεταξύ των samsung και των υλοποιήσεων με sandforce. Στο εξωτερικό οι sandforce είναι φθηνότεροι απο τους samsung. Λογικά σε αυτούς θα πάω.

Στο pc μου τώρα έχω έναν raptor στα 150GB. Πως θα μπορούσα να τον αξιοποιήσω? Η αρχική μου σκέψη για ssd των 240GB ήταν με τη λογική να φορτώσω στον ssd και όλα τα παιχνίδα που παίζω. Αν έβαζα τα games στον raptor? Θα έβλεπα διαφορά σε σχέση με τώρα που έχω φορτωμένα και τα windows και τα games ή θα ήταν το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

Αν σε φτάνει ο 150αρης Raptor και καλοβλέπεις τους Sandforce τότε μπορείς να πάς σε 180άρη Sandforce (Vertex2, Corsair Force F180) αντί για 240άρη. Αυτό σου έγραψα παραπάνω. Συνεπώς, αφού τα 150GB σου φτάνουν και για OS/apps/games, τότε η λύση του 180άρη sandforce είναι ακόμα πιο ελκυστική για σένα και πιο κοντά στις ανάγκες/κόστος.

Nομίζω ότι μπορείς να κάνεις κατευθείαν RMA στη Corsair χωρίς να χρειάζεται να στείλεις στο κατάστημα που τον αγόρασες τον ssd και αυτό είναι ένα +

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω ότι μπορείς να κάνεις κατευθείαν RMA στη Corsair χωρίς να χρειάζεται να στείλεις στο κατάστημα που τον αγόρασες τον ssd και αυτό είναι ένα +

Σίγουρα είναι!

Link to comment
Share on other sites

O Samsung 470 128GB ή 256GB είναι η καλύτερη αγορά με βαση τα reviews στο newegg.com Έχει πραγματικό 250ΜΒ/s read/write για μεταφορά αρχείων και όσοι εγκατέστησαν λειτουργικό δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

To Crucial C300 αποσύρεται. Τον Ιανουαριο θα ανακοινωθουν τα Crucial C400 και C400v 25nm.

Τον Ιανουάριο θα δούμε Intel G3 25nm και Sandforce 2000 25nm. :fun: Οι τιμές αναμένονται να πέσουν αισθητά.

Link to comment
Share on other sites

240GB για OS+Games ειναι overkill.....

180GB θα πρεπει να ειναι υπεραρκετα για το μεσο χρηστη.

Vertex 2 180GB, γιατι ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το support τους τοσο στο forum οσο κ μεσω mail.

Link to comment
Share on other sites

O Samsung 470 128GB ή 256GB είναι η καλύτερη αγορά με βαση τα reviews στο newegg.com Έχει πραγματικό 250ΜΒ/s read/write για μεταφορά αρχείων και όσοι εγκατέστησαν λειτουργικό δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

To Crucial C300 αποσύρεται. Τον Ιανουαριο θα ανακοινωθουν τα Crucial C400 και C400v 25nm.

Τον Ιανουάριο θα δούμε Intel G3 25nm και Sandforce 2000 25nm. :fun: Οι τιμές αναμένονται να πέσουν αισθητά.

Άρα καλύτερα να περιμένω μέχρι τον ιανουάριο. Και αγοράζω τότε. Δεν καίγομαι να πάρω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, κατά τη γνώμη μου, δεν αξίζει το κόπο με τις τιμές που έχουν ακόμα οι ssd, για συστήματα μέσης/καθημερινής χρήσης.

Εχεις χρησιμοποιησει ποτε συστημα με SSD και το λες αυτο? Ειναι η καλυτερη αναβαθμιση ever απο τοτε που βγηκε η 3dfx και αλλαξε τα παντα στις καρτες γραφικων!

Και τωρα συμφερει σε σχεση με αυτα που προσφερει απλα (οπως παντα αλλωστε) σε 1 χρονο θα συμφερει πιο πολυ, σε 2 περισσοτερο και παει λεγοντας

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.