Jump to content



MotherBoards


PigouinoS

Recommended Posts

Έχω έναν AMD Athlon XP 2800+ και απλά θέλω καινούρια motherboard..

Έχω δύο συγκεκριμένες mobos στο μυαλό μου

-MSI K7N2 Delta-ILSR

-ASUS A7N8X Deluxe

-GIGABYTE GA-7N400PRO2

έχουν το chipset nForce 2 Ultra 400 και οι τιμές στα 100 ευρώ και οι δύο.

Ουσιαστικά έχουν περίπου τα ίδια χαρακτηρισηκά και περιμένω την γνώμη σας.

Μήπως το chipset της VIA (KT600) είναι καλύτερο από το nForce 2 Ultra 400? να κοιτάξω για μία motherboard που να έχει τέτοιο chipset?

Ποία μου πρωτείνετε λοιπόν?

και κάτι δεύτερο:

όσον αφορά το southbridge τι διαφορές έχει το MCP-T από το σκέτο MCP?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες. :flower:

Για αρχή, το MCP-T υποστηρίζει Digital Sound Decoding, ή απλά το γνωστό Soundstorm.

To ερώτημα τώρα είναι αν κάνεις overclock ή όχι. Αν δεν κάνεις ή κάνεις λίγο, ένα Via KT600 είναι και καλύτερο και φτηνότερο για σένα. Αν κάνεις πολύ σίγουρα θα χρειαστείς ένα με Nforce για το AGP/PCI lock ( αν αγαπάς τους δίσκους σου κτλ ).

Από αυτές που ανέφερες, θα προτιμούσα την Asus A7N8X Deluxe, αλλά δεν θα αγόραζα καμία. Με Nforce 2 θα προτιμούσα σαν απόδοση/τιμή την Abit NF7-S ή την Epox 8RDA3+. To DFI LanParty είναι το καλύτερο στο overclocking, αρκετά ακριβότερο όμως, δεν το συνιστώ εκτός και αν είσαι hardcore overclocker. Όσο για την λίστα σου, η Asus είναι καλή αλλά μέτρια παντού χωρίς να ξεχωρίζει και ακριβή, η Gigabyte δεν είναι ιδιαίτερα αγαπητή σε εμένα γιατί δεν την βρίσκω αξιόπιστη και είναι φρικτή για overclocking, και τέλος την MSI είναι αμαρτία που την σκέφτεσαι, όχι να πετάξεις και χρήματα σε αυτή.

Τώρα, αν δεν ασχολείσαι με overclocking ή ασχολείσαι πολύ λίγο, καλύτερα να προτιμήσεις ένα KT600. Φτηνότερα, σταθερά, πλήρως εξοπλισμένα, αξιόπιστα. Συγκεκριμένα το Epox 8KRA+ είναι από τις καλύτερες λύσεις ως προς απόδοση/τιμή/εξοπλισμό και θα σκεφτόμουν και τα Abit KV7 και Asus A7V600.

Link to comment
Share on other sites

Πώ πω Χάρις (Grace), είσαι πολύ αυστηρή.... Στάζεις φαρμάκι για τις Gigabyte και τις MSI.....

Είσαι μάλλον από τους λίγους χρήστες που θεωρούν την gigabyte αναξιόπιστη. Σίγουρα δεν είναι πολύ καλή για overclocking (αν με την 7VRXP έιχα τερματίσει τον Palomino, με τη 7VAXP είχα τον 1800+@2100ΜΗζ σταθερά για πολύ καιρό, και με την 7N400pro2 έχω τον 2500+@3200+) αλλά τις θεωρώ από τις πλέον σταθερές και αξιόπιστες μητρικες.

Για την MSI πάλι, συμφωνώ οτι υλοποιήσεις τις γύρω από το nForce2 είναι μέτριες (τουλάχιστον τα πρώτα revisions) αλλά πρόσφατα πήρα την KT6 Delta (ΚΤ600) και είναι πολύ καλή.

Pinguinos, αν σε ενδιαφέρει το PCi lock τότε μόνο αξίζει (κατά τη γνώμη μου) μια μητρική με nForce2. Αλλιώς προτείνω κι εγώ KT600. κατ'εμέ, η Καλύτερη είναι η EpoX (8Kra2+ και 8KRAI)και MSI (Delta όχι ΚΤ6V). Την Abit KV7 την κοίταξα αλλά μου φάνηκε πολύ κακοσχεδιασμένη (πολύ στενή και αντιεργονομικό layout).

H Asus A7V600 από reviews που έχω δει είναι η πιο αργή με ΚΤ600 αλλά έχει καλή τιμή, τη δίνει το Πλαίσιο και οι διαφορές όπως ξέρουμε δεν μπορούν να είναι ιδιαίτερα μεγάλες.

Από nForce2 προτείνω κι εγώ Abit NF7 και EpoX 8RDA+/3+. Πιο πολύ EPoX όμως...

Από DFI ο Θεός να σε φυλάει. Σκάνε ασύστολα. Μεγάλο ρίσκο και είναι αρκετά ακριβή. Μόνο αν είσαι πορωμένος για πολύ ψηλά FSB κλπ....

Για την ASuS που λες, οι απόψεις διίστανται. 'Αλλοι που την έχουν λένε οτι είναι τρομερή, άλλοι πάλι έχουν ποικίλα προβλήματα (ασυμβατότητες, σταθεροτητα κλπ.) το οποίο μάλλον οφείλεται στο οτι η Asus δεν επαληθεύει τη φήμη της για πολύ υψηλή ποιότητα. Πάντως αν πέσεις σε καλό κομμάτι δε νομίζω οτι θα το μετανιώσεις. Εγώ είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος με την Α7V8Χ (έφτασα200FSB με το KT400 με μνήμη 333).

Link to comment
Share on other sites

  • ΜSI έπαιξα δεν αξίζει φράγκο η συγκεκριμένη μόνο για τα 200FSB είναι, το SATA της Promise είναι τις πλάκας
  • ΑSUS έπαιξα λίγο καλύτερη απο MSI αλλά και αυτή με Barton επάνω δε θα πας πάνω από 200 σταθερά, χάλια vcore, Vdimm δε δίνει δυνατότητα για μεγάλο FSB (το BIOS αυτής της μητρικής πάει από το κακό στο χειρότερο)
  • Gigabyte δεν έχω παίξει, δεν έχω άποψη

γενικά αν είναι να πάρεις ΑSUS ή MSI σημαίνει ότι δε σε ενδιαφέρει κάτι παραπάνω από 200 out of the box οπότε πάρε KT600 και καθάρισες (έχω παίξει με KV7 Αbit αξιοπρεπέστατη μητρική για τα λεφτά της, πολύ καλά ρεύματα αλλά δεν είναι για πολύ πάνω από 200 όπως όλα τα KT600)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox [Σήμερα, στις 10:25]

Πώ πω Χάρις (Grace), είσαι πολύ αυστηρή.... Στάζεις φαρμάκι για τις Gigabyte και τις MSI.....

Είσαι μάλλον από τους λίγους χρήστες που θεωρούν την gigabyte αναξιόπιστη. Σίγουρα δεν είναι πολύ καλή για overclocking (αν με την 7VRXP έιχα τερματίσει τον Palomino, με τη 7VAXP είχα τον 1800+@2100ΜΗζ σταθερά για πολύ καιρό, και με την 7N400pro2 έχω τον 2500+@3200+) αλλά τις θεωρώ από τις πλέον σταθερές και αξιόπιστες μητρικες.

Για την MSI ναί στάζω, για την Gigabyte όχι. Δεν την θεωρώ αρκετά καλή αλλά σίγουρα καλύτερη από πολλές άλλες.

Για overclocking σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο και τα νούμερα την προδίδουν. Έχει σχεδόν τριπλάσιο RMA rate από την Asus και υπήρξαν και θέματα ασυμβατότητας. Βέβαια η MSI έχει κάπου εννιαπλάσιο οπότε γιατί να στεναχωριούνται...:upside:

Link to comment
Share on other sites

OK μήνυμα ελήφθη! Overclocker δεν είμαι.. Είμαι στην κατηγορία του καθόλου και λίγο..

Αλλά δεν ξέρω ρε παιδιά, κάποια στιγμή μπορεί να μου βαρέσει και να κάτσω να ασχοληθώ.. Δηλαδή δεν είναι πως δεν ξέρω απλώς δεν είμαι φανατικός γιατί δόξα τον θεό λεφτά έχω να αγοράζω γρήγορα PC.

’ρα :

όσον αφορά motherboard με chipset nForce 2 Ultra 400 έχουμε :

-Abit NF7-S (nForce 2 Ultra 400)

-EPoX EP-8RDA3+ (nForce 2 Ultra 400)

όσον αφορά motherboard με chipset VIA KT600 έχουμε :

-Abit KV7 (Via KT600)

-EPoX EP-8KRAI (Via KT600)

-EPoX EP-8KRA2+ (Via KT600)

Ποιές είναι οι καλύτερες ανα κατηγορία...? πχ. για την πρώτη κατηγορία με chipset nForce είναι καλύτερη η Abit ή η EPoX ?

Επίσης έψαξα για τιμές στο internet και δεν βρήκα πουθενά EPoX. Abit βρηκα σε πολλά μαγαζιά (mgmanager, ram-shop, plaisio.gr). Την KV7 στα 64 Euro και την NF7-S 96 Euro.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από PigouinoS [Σήμερα, στις 13:50]

OK μήνυμα ελήφθη! Overclocker δεν είμαι.. Είμαι στην κατηγορία του καθόλου και λίγο..

Αλλά δεν ξέρω ρε παιδιά, κάποια στιγμή μπορεί να μου βαρέσει και να κάτσω να ασχοληθώ..

Αν ασχοληθείς, δεν θα γίνεις αμέσως 'βαρύς' overclocker, οπότε στο λίγο θα παραμείνεις εώς ότου αλλάξεις μητρική. Οπότε πας για KT600 κατά την δική μου γνώμη για τώρα.

Από την λίστα σου, σαν απόδοση/τιμή το Epox 8KRA2+ είναι το καλύτερο. Το 8KRAl είναι ίδιο στην lite έκδοση με πολύ λιγότερα features και συνεπώς χαμηλότερη τιμή. Όχι αρκετά χαμηλότερη όμως κατά την γνώμη μου.

Ένας επίσημος διανομέας των Epox στην Ελλάδα είναι αυτός.

Παρε την Abit AN7 εχει και Soundstorm.

Μέτριο στο overclocking, διπλάσιο RMA rate από το NF7-S που επίσης έχει Soundstorm και αποδίδει καλύτερα....δεν το νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά motherboard με chipset nForce 2 Ultra 400 έχουμε :

-Abit NF7-S (nForce 2 Ultra 400)

-EPoX EP-8RDA3+ (nForce 2 Ultra 400)

όσον αφορά motherboard με chipset VIA KT600 έχουμε :

-Abit KV7 (Via KT600)

-EPoX EP-8KRAI (Via KT600)

-EPoX EP-8KRA2+ (Via KT600)

Από nForce2 : EpoX

Από ΚΤ600 : EpoX πάλι.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace

Για την MSI ναί στάζω, για την Gigabyte όχι. Δεν την θεωρώ αρκετά καλή αλλά σίγουρα καλύτερη από πολλές άλλες.

Πρέπει να την πάτησες άσχημα από MSI. Εγώ πρώτη φορά χρησιμοποιώ -προσωπικά- MSI και την πήρα και για τον λόγο αυτό, να τη δοκιμάσω. Πάντως, με παλιούς πληροφορικάριους και τεχικούς που μιλάω λένε τα καλύτερα για την Microstar.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox [Σήμερα, στις 15:50]

Πρέπει να την πάτησες άσχημα από MSI. Εγώ πρώτη φορά χρησιμοποιώ -προσωπικά- MSI και την πήρα και για τον λόγο αυτό, να τη δοκιμάσω. Πάντως, με παλιούς πληροφορικάριους και τεχικούς που μιλάω λένε τα καλύτερα για την Microstar.

Δεν την πατάω γιατί σπάνια έχω κάτι δικό μου. Και κάτι δικό μου είναι κάτι που αξίζει να είναι δικό μου.

Η MSI ήταν από τις καλύτερες εώς την εποχή των KT333 / 845PE. Ναι μεν όχι και η καλύτερη αλλά σίγουρα αξιόπιστη και ποιοτική. Μετά έκανε μία στροφή ( αφού πολλοί κορυφαίοι τεχνικοί της έφυγαν για άλλες εταιρίες ) και ασχολήθηκε πολύ περισσότερο με το πως θα κάνει καλό marketing και με την παρουσίαση των μητρικών της, εγκαταλείποντας τον ποιοτικό έλεγχο και την υποστήριξη των προϊόντων της σχεδόν εντελώς. Έχει φτάσει σε σημείο να έχει απίστευτα υψηλά RMA rate, να έχουν τρομερά προβλήματα ( πχ το BIOS του Νeo 875 που θεωρείται και το καλύτερό της έχει το καταπληκτικό bug όταν κάνεις overclock να σου λέει την σωστή ταχύτητα στο BIOS αλλά να κάνει BOOT ο υπολογιστής στα default και μετά από μήνες δεν το έφτιαξαν ακόμα ), ποιοτικά έχουν παρουσιαστεί πολλά και διάφορα ( σε μία σειρά δεν δούλευαν καθόλου τα USB, σε άλλη πολλές PCI δεν είχαν καν κουμπωθεί σωστά ) και παραμένουν αρκετά ακριβές παρά όλα αυτά χωρίς να έχουν να προσφέρουν τίποτα. Και στην πράξη, όσο πάνε και χειροτερεύουν. Οι νέες Κ8Τ800 είναι απλά αισχρές, πεταμένα λεφτά. Στην δική μου αντίληψη και δουλειά τις έχω ρίξει στο επίπεδο αρκετά κάτω του φτηνού και προτιμώ τις Asrock, ECS, FIC, QDI και άλλες από αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Εντελως πληροφοριακα Gigabyte + XP-Mobile = Θανατος! Οι GB δινουν Vcore με τον απεχθη τροπο "+5%", "+10%" κλπ. Που στην περιπτωση των Mobile φιλων μας με τα 1.45V default Vcore, σημαινουν 1.525V / 1.595V κλπ που ειναι σκ**** για να σπρωξεις το διαμαντι που ξεκινα να ξεχωριζει στα ~1.75V... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από Shidokanjohn [Σήμερα, στις 15:08]

Με τι κρητιριο ?εχεις δοκιμασει κιαλλες?

Για αυτά που έχει πάνω έχει πολύ καλή τιμή. Εκτός αυτού όσοι την έχουν δοκιμάσει λένε ότι μέχρι τα 228FSB δεν έχει αντίπαλο.

Link to comment
Share on other sites

ποια 228?:boxed:

με το bios που εχει βαρια θα δεις 220-224 σταθερα και cpu interface enabled.αυτη ειχα.ειναι κορυφαιο hardware αλλα το bios sucks.Παρ'αυτα την προτεινω για defaylt χρηση η διαφορετικα nf7-s που κακα τα ψεματα ειναι αρκετα χειροτερη ως hardware αλλα με σωστο bios πεταει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arapis [Σήμερα, στις 17:23]

ποια 228?:boxed:

με το bios που εχει βαρια θα δεις 220-224 σταθερα και cpu interface enabled.αυτη ειχα.ειναι κορυφαιο hardware αλλα το bios sucks.Παρ'αυτα την προτεινω για defaylt χρηση η διαφορετικα nf7-s που κακα τα ψεματα ειναι αρκετα χειροτερη ως hardware αλλα με σωστο bios πεταει

Έχεις δίκιο για το bios. Με αναβάθμιση του bios στο 1.5 καλυτερεύει πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν βγάλουν σωστό bios για το ΑΝ7, Abit my unreliable partner, τότε και μόνο τότε. Κρίμα πάει το hardware που είναι πολύ καλό από άποψη σχεδίασης. Για το NF7 ακόμα περιμένουμε και τα προβλήματα είναι γνωστά όπως και η λύση τους...

AN7 + 225 fsb + cpu interface enabled = end of story

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.