Jump to content



Επιλογή ψύκτρας..


Aoratos77

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...

Θέλω να αλλάξω την ψύκτρα του επεξεργαστή μου (Ι7 950 @3.06GHz), όχι για να τον υπερχρονήσω αλλά για να μειώσω τον θόρυβο του υπολογιστή μου. Το κουτί μου είναι ένα HAF-X αρκετά αθόρυβο και το μόνο που κάνει λίγη φασαρία είναι η ψύκτρα του επεξεργαστή (είναι αυτή που συνοδεύει τον επεξεργαστή).

Σαν λύση σκέφτηκα να πάρω την Zalman CNPS 9900 MAX http://www.zalman.com/ENG/product/Pr...ad.asp?idx=416), όχι τόσο για τις επιδόσεις της (αν και στα reviews διαβάζω καλά λόγια) αλλά για το μέγεθος του ανεμιστήρα της και την αισθητική της.

Ξέρω ότι υπάρχουν καλύτερες ψύκτρες (Noctua D14, Prolimatech, κ.α.) αλλά επειδή η δική μου δεν προορίζεται για overclocking αλλά για μείωση θορύβου όπως αναφέρω και παραπάνω δεν θα ήθελα να "χαλάσω" την αισθητική του κουτιού μου βάζοντας κάποιο από αυτά τα τέρατα (σε όγκο εννοώ).

Θα ήθελα την γνώμη σας αλλά και τις προτάσεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Aν ο στοχος ειναι μονο να μειωσεις το θορυβο και καθολου OC, θα δωσεις 75 ευρω? Μη τρελαθουμε...

Βρες μια οικονομικη scythe με 12αρη ανεμιστηρα και αν τυχον δε ρυθμιζεται απλα τον αλλαζεις με αθουρβο 12αρη.... πανω απο 40 ευρω να δωσεις ειναι βλακεια για τη χρηση σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα και χρονια πολλα ..

εντος εβδομαδας θα κανω μια αναβαθμιση στο pc μου και θα μπουν

i7-920

DFI LanParty UT X58-T3eH8

6GB kit (2GBx3), Ballistix

στο coolermaster 430

να κρατησω την ψυκτρα του Ι7 ή να παρω μια αλλη ? εχω δουλεψει με την vortex και την hyper 212+ η vortex ειναι κοντουλα ... αλλα η hyper ειναι ψηλη ... στο coolermaster 310 που την εβαλα για φιλη χωρεσε για 1εκ...

τι προτεινετε ? Στοχος ειναι οι καλυτερες θερμοκρασιες και λιγοτερος θορυβος ... απτην stock

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Συμβατότητα: Socket LGA1156

εγω θα εχω 1366...

Εγώ πήγα σε Hyper 212 + με τον i5 750 μου και στην προτείνω ανεπιφύλακτα.Μου πήγε την θερμοκρασία με prime95 small ffts από ~80c στα 45c.Άν της βάλεις και έναν τέτοιο fan,με έλεγχο από speedfan ή fan controller,ούτε ποθ θα τον ακους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα σε Hyper 212 + με τον i5 750 μου και στην προτείνω ανεπιφύλακτα.Μου πήγε την θερμοκρασία με prime95 small ffts από ~80c στα 45c.Άν της βάλεις και έναν τέτοιο fan,με έλεγχο από speedfan ή fan controller,ούτε ποθ θα τον ακους.

Την ξερω την hyper την εχω βαλει στην κολλητη σε ενα coolermaster 310 και ηταν τσιμα τσιμα , προς το παρον θα μεινω με την vortex και βλεπουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.