Jump to content



Οι τιμές για τις νέες nvidia GeForce 6800 Ultra και non Ultra!


robithis

Recommended Posts

Αν κατάλαβα καλα αυτό που λέει ο Zarras πιο πάνω, συμφωνώ και εγώ μαζί του όσο αφορά το gap, το οποίο εξηγήται εν πολύς σε τεχνικό επίπεδο (αν και δεν ειναι ο πλέον ειδικός) όσο και σε προγραμματιστικό επίπεδο.

Σε τεχνικό επίπεδο λοιπόν μου φένεται πολύ λογικό καθώς όλοι ξερουμε πολύ καλα πως α) οι oced κάρτες γραφικών πίνουν περισσότερο ρεύμα από τις default ειδικά όταν τις φτάνεις στο όριο τους β)είναι πολύ λιγα έως και ελάχιστα τα mobo που κρατάνε πάντα σταθερό το voltage στα διάφορα components CPU, AGP κλπ. , εξαιρώντας φυσικά τα modded mobos, και το φαινόμενο παρατηρήται πιο έντονο όσο ανεβαίνει το Utilisation στο pc .Προσθέτοντας λοιπόν τα α+β καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι όταν βλέπεις ένα D3D ή OGL πολύγωνο να περιστρέφεται σε λευκό backround σίγουρα θα πιάσεις τα maximum FPS , όταν όμως παίζεις FarCry τα πράγματα αλλάζουν πάααρα πολύ.

Οσο αφορά το προγραμματιστικό κομμάτι, μπορώ να σας πω με ασφάλεια ότι σε pre-rendered γραφικά, το περισσότερο που μπορεί να καταφέρει κανείς είναι να δει ότι έχει γίνει ήδη render από το Software House.Eξ' άλλου δεν είναι ηλίθιοι οι τύποι στο Software House που σου λένε ότι μέχρι εκεί πάει το FSAA του παιχνιδιού και μέχρι εδώ το AA, κάτι θα ξέρουν αφού αυτοί.Επίσης μην ξεχνάμε ότι ακόμα και αν έχεις πολύ καλή και γρήγορη κάρτα γραφικών, είσαι πάντα bound και στο CPU λόγω των διάφορων παραμέτρων που υπάρχουν σε ένα παιχνίδι, οπως ας πούμε το AI.

Εν ολίγης,

WellDone Zarra, καλά τα λες :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Shidokanjohn [Σήμερα, στις 16:10]

Bασικα σε βλεπω αρκετα επιθετικο και δεν βρισκω τον λογο.......

Εγω λεω σε σχεση με αλλα παιχνιδια οτι αυτο ειναι οτι πιο βαρυ εχω παιξει ...επισης σου ειπε κανεις οτι θα παιξεις εκει που τραβας μπεντς και ας ειναι στα υψη η καρτα?

οχι βεβαια θα παιξεις 30 -40 mhz πανω ,αναλογος που παει η καρτα

Ευχαριστουμε για τις συμβουλες σου .......

Ναι ειμαι επιθετικος και βρισκω πολλους λογους για να ειμαι...πχ ενας λογος ειναι να βγαινω εξω με ατομα που συμπαθω απο το lab και να γνωριζομαι με καποιον ο οποιος μολις μαθαινει πιος ειμαι να στραβωμουτσουνιαζει (φανταζομαι καταλαβαινεις)

Οντως το far cry ειναι απο τα πιο βαρια και ας εχει πανω του ισως την πιο τελεια μηχανη (made in russia), επισης σε αυτο που αναφερεις για 30-40MHz ...μηπως ηθελες να πεις πιο κατω (απο κει που τραβας Bench)? και οχι πιο πανω?

Παρακαλω (για τις συμβουλες)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά , sorry , μήπως θέλετε να έρθετε σπίτι μου να το δείτε να τρέχει δηλαδή?

Τι άλλο πρέπει να πω?

Υπάρχει λόγος να λέω ψέμματα?

Ιδιαίτερα για κάτι τέτοιο.

Γραφικών ούτως ή άλλως αλλάζω πάντα όταν βγαίνει κάποια καλύτερη.

Υπάρχει λόγος να υποκρίνομαι δηλ?

Όλα πάνε υπέροχα , και στο FC & UT2004 , κλπ , κλπ.

Και όπως είναι κατανοητό playable fps δεν εννοώ τα 20fps

Link to comment
Share on other sites

Ρε peppa δε γίνεται σε 20 διαφορετικά μηχανάκια να μη μπορούμε να τα τρέξουμε όλα full και εσύ με κατώτερο μηχάνημα να μπορείς.. απλά δεν..

τώρα αν εσύ επιμένεις.. μπράβο σου και καλό gaming

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras

Ναι ειμαι επιθετικος και βρισκω πολλους λογους για να ειμαι...πχ ενας λογος ειναι να βγαινω εξω με ατομα που συμπαθω απο το lab και να γνωριζομαι με καποιον ο οποιος μολις μαθαινει πιος ειμαι να στραβωμουτσουνιαζει (φανταζομαι καταλαβαινεις)

Οντως το far cry ειναι απο τα πιο βαρια και ας εχει πανω του ισως την πιο τελεια μηχανη (made in russia), επισης σε αυτο που αναφερεις για 30-40MHz ...μηπως ηθελες να πεις πιο κατω (απο κει που τραβας Bench)? και οχι πιο πανω?

Παρακαλω (για τις συμβουλες)

Κατα πρωτον οχι δεν καταλαβαινω...Δευτερον αν ηθελες να εισαι επιθετικος και ειχες κατι με μενα ας εστελνες ενα pm ...και οχι να σκιζεις θρεντ.Λυπαμαι σε αυτο δεν μπορω να σε βοηθησω

.Εννοω 30-40 πανω απο τα default....

Link to comment
Share on other sites

οι περισσοτεροι σε ραιντ ειναι....δεν εχει να κανει.....

και παρεπιτοντως δεν αναφερομουν προσωπικα στο μπιλ.

αν νομιζει οτι με χ16 βλεπει καλυτερα γραφικα απο οτι χ4 (που ειναι φτιαγμενο το παιχνιδι)

τοτε οκ....:jump: δεν ειναι ομως ετσι

τωρα για το αν παιζει στον μπιλ ετσι...με αυτες τις ρυθμισεις...τι να πω!?!? να σας δειξω και εγω ενα p4 που εχω και τρεχει στα 10GHZ? τι? δεν με πιστευετε? ....αληθεια λεω..:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shidokanjohn [Σήμερα, στις 16:37]

Κατα πρωτον οχι δεν καταλαβαινω...Δευτερον αν ηθελες να εισαι επιθετικος και ειχες κατι με μενα ας εστελνες ενα pm ...και οχι να σκιζεις θρεντ.Λυπαμαι σε αυτο δεν μπορω να σε βοηθησω

.Εννοω 30-40 πανω απο τα default....

πμ? γιατι? εδω οταν σου μιλαω απο τα ποστ ουτε μιση φορα δεν μου εχεις απαντησει...θες να στειλω και πμ..δεν ξερω ισως να φταιει το οτι το δικο μου μηχανακι δεν τρεχει στα 5G 'η οτι δεν ειμαι ο ....87 για να ενυπωσιαστω απο τα σκορ σου. και για να βοηθησω λιγο ακομα την μνημη σου, μιλαω για την φαση που μας συστησε ο κωστας με το φανη στο coronobaro. τεσπα δικαιωμα σου.

30-40 πανω? και διεροτεσαι μετα γιατι σου κανει σπασιματα.?

δες την και def. αν στα κανει αυτα.....κατι μου λεει οτι δεν θα τα κανει (αν και θα παιζει με λιγοτερα average frames)

....καπου εδω επεμβαινει ο κωστας/φανης ζητωντας μου να σταματησω?

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω, κυρίος λόγο του γεγονότος ότι μάλλον είμαι από τους λίγους εδώ γύρω που έχουμε κουνίσει και ένα πολύγωνο με OGL ή D3D και δεν μιλάω απο την εμπειρία μου ως gamer αλλά ως programmer, ότι σε pre-rendered γραφικά ΔΕΝ, επαναλαμβάνω ΔΕΝ θα δεις διαφορά είτε τρέξεις με 4x είτε με 16x.Και όποιος δεν το πιστεύει αυτό, πρακτικά μπορεί να το δει ως εξής:

Στο www.pouet.net στα top10 prods είναι το πασίγνωστο demo των farbrausch .the.product.Πρόκειται για ένα intro 64k.Βάλτε την καρτούλα σας τέζα και δείτε το.Μετά, κατεβάστε την καρτούλα σας και ξαναδείτε το....ΟΚ..αυτά τα γραφικά ΔΕΝ είναι pre-rendered....Καλά μέχρι εδώ.Κάντε το ίδιο με το FarCry και δείτε τις διαφορές μεταξύ των δύο..

my 2 cents

Link to comment
Share on other sites

Ζηταω συγγνωμη που απανταω και ειναι θεμα εκτος θρεντ

1)Μηπως εχεις κανενα κομπλεξ με τα γιγα??κοιταξε το.Εγω παντως κανενα

2)Δεν σου εχω απαντησει σε καποιο ερωτημα σου?σε εχω αγνοησει σε καποιο θρεντ?

3)Ποσταρω σκορ για την *αβλα μου και οχι για να ενθουσιασω κανενα...

4)Ναι μας συστησαν και?σου ειπα κατι κακο?τι ηθελες μηπως να κανω κολοτουμπες?Δεν νομιζω να ειπα κατι προσβλητικο και ουτε εκανα καπως¨" τα μουτρα μου.

5)και default το ιδιο και 30-40 στην καρτα μου δεν ειναι τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , θα πλακωθούμε ? Τι θα γίνει ?

Δεν σοβαρευόμαστε ΟΛΟΙ εδώ μέσα?

Και αν υπάρχει οτιδήποτε θέμα εδώ , ας ξεχαστεί τουλ.

2ον) Ας πούμε ότι στο FarCry δεν παίζει καλά στο PC μου , έχετε υποψία ότι δεν παίζει και κάποιο από τα άλλα games που ανέφερα?

packo , ναι σε αυτό με τα AA έχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

"Λοιπόν , θα πλακωθούμε ? Τι θα γίνει ?

Δεν σοβαρευόμαστε ΟΛΟΙ εδώ μέσα?"

ηρεμα και χαλαρα

"Και αν υπάρχει οτιδήποτε θέμα εδώ , ας ξεχαστεί τουλ."

ηρεμα και χαλαρα Νο2

"2ον) Ας πούμε ότι στο FarCry δεν παίζει καλά στο PC μου , έχετε υποψία ότι δεν παίζει και κάποιο από τα άλλα games που ανέφερα?"

billpeppas το θεμα δεν ειναι η αποδοση των games στο PC σου. Να το εχεις να το χαιρεσαι και να παιζεις all the time. Απλα να μην ειμαστε υπερβολικοι.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα φίλε Suedehead.

Δεν έχω λόγο να ψεύδομαι.

Απλά forget it.

Anyway.

Δεν υπάρχει λόγος να χαλιόμαστε για τέτοια θέματα.

Ζωή να έχουμε , να είμαστε καλά , να διασκεδάζουμε , να χαιρόμαστε , να παίζουμε κανά παιχνιδάκι , κτλ.

Για πλάκα έλεγα αυτά πάνω στα οποία παρατηρείς "Ήρεμα και χαλαρά"

Δεν κατάλαβες προφανώς το ύφος.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω τον Δικηγόρο του Διαβόλου (πάλι! :devil: ) για την περίπτωση του Bill, το πως καθορίζει ο κάθε ένας την ποιότητα εξαρτάται ΤΕΛΕΙΩΣ από τα δικά του υποκειμενικά και προσωπικά κριτίρια...το δικό μου μάτι ας πούμε που έχει δει και μερικά demos ξέρει να ξεχωρίζει το ένα φιλτρο από το άλλο και αν σε ένα σημείο τα γραφικά σπάνε επειδή έχει χεστεί το μηχάνημα ή αν η μηχανή είναι κακογραμμένη...από την άλλη ο bill ας πούμε μπορεί να μην είναι τόοοσο ευαίσθητος και τα "ψηλά" flickering να μην τα πιάνει το μάτι του....

Και για να συνεχίσω το δικηγορικό μου επάγγελμα, τον Zarra τον ξέρω 6 χρόνια...το μόνο που δεν θα μπορούσες να τον πεις shido είναι κομπλεξικό...συνήθως όταν λέει κάτι έχει κάποιο λόγο να το πει....

Ομως, εδώ κάνουμε flaming για κάρτες γραφικών...αν θέλετε να το συνεχίσετε δημόσια (όπως έχετε το δικαίωμα) ανοίξτε ένα thread στα off-topic....

My 4 euros

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά , θα σταματήσουμε επιτέλους αυτό το...? Thread ? ...

Εγω δεν θα έθιγα κανέναν , ούτε θα τον χαρακτήριζα με οποιοδήποτε κοσμιτικό επίθετο.

Όσοι από εδώ με γνωρίζουν , ξέρουν πόσο ειλικρινής είμαι , την προσωπικότητά μου , κτλ.

Επίσης όσους γνωρίζω από εδώ , τους έχω εμπιστοσύνη , και έχω πολύ καλή εντύπωση για αυτούς.

Προσοχή:

1) Γνωρίζω εννοώ ξέρω από κοντά.Γνωριζόμαστε , μιλάμε , επικοινωνούμε , βγαίνουμε βόλτες , κτλ

2) Δεν θέλω να θίξω κανέναν.

Shall we stop this thread?

Link to comment
Share on other sites

2shido

1) μμμ... μπααααα

2) ναι.... αλλα ειναι προσωπικη επιλογη αυτο... απλως παραξενευτηκα που μου απαντησες τωρα.

3) r u sure ?

4) τουμπες φυσικα οχι, αλλα ειχα την αισθηση οτι θα με δαγκωνες με το που ακουσες ζαρρας.

5) ειμαι λιγο ελαφρυς και δεν το καταλαβα το τελευταιο :o

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.