Jump to content



Οι τιμές για τις νέες nvidia GeForce 6800 Ultra και non Ultra!


robithis

Recommended Posts

Ακούγεται ότι αυτή την εβδομάδα θα διατεθούν στην αγορά τα νέα «θηρία» της nvidia , με τιμές που θα ξεκινούν από 299$ για την «απλή» GeForce 6800 , και 399$ για την GeForce 6800 Ultra αντίστοιχα! Μαζί με φωτογραφικό υλικό , δόθηκαν στη δημοσιότητα και κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά των καρτών που δεν ξέραμε , και που οδηγούν σαν πρώτο συμπέρασμα , ότι μάλλον θα είναι ασυναγώνιστες . Όσο αφορά τις τιμές , τελειώνουν πάντα σε Χ99 , είναι απορίας άξιο όμως , αν θα είναι οι τιμές λιανικής!

Φωτογραφικό υλικό των νέων καρτών , δείτε στο www.nvidia.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Απο οτι ειδα στο site , θα πουλαει την χ800σε την απλη με τα 8 ipelines 299$ , οσο δηλαδη

θα κανει περιπου η 6800 η μη ultra με τα 16 .

Παντως πιστευω οτι στην Ευρωπη οι τιμες θα ειναι αυξημενες αρκετα στη λιανικη .

Ελπιζω παντως η απλη 6800 να εχει υποφερτη τιμη , να δουμε αν θα παιξουμε επιτελους farcry σε full specs!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω για τιμες παντως και η ATI απ'οτι ειδα στη home σελιδα του site δεν θα κατσει να βλεπει την nvidia εχει ετοιμασει κατι θυρια φοβερα τουλαχιστον σε χαρακτηριστικα.Περιμενουμε να δουμε μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Μολις ειδα συγκριση της 6800 ultra με την 9800ΧΤ απο fps η 6800 εννοειται οτι ειναι ποιο γρηγορη (γιατι ειναι και καινουργια) αλλα ειδα ποιοτητα απεικονισης καμια σχεση με την ATI η οποια ηταν πολυ καλυτερη.Θα ελεγα οτι δεν εχει καμια σχεση στη απεικονιση με ενεργοποιηση των φιλτρων.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης είδαμε την ωραία κατακόρυφη πτώση των επιδόσεων με όλα τα φίλτρα ενεργοποιημένα και στο max.

Πέφτει κάτω και από την 9800XT ( πάλι με όλα τα φίλτρα στο Max & στην ATi φυσικά ).

’σε που η εικόνα κ τα φίλτρα της ATi είναι πολύ καλύτερα.

Αν πέφτει κάτω από την 9800ΧΤ στις Full AA & AF ρυθμίσεις , τι θα γίνει με την επόμενη κάρτα της ATi?

Θα την ξεφτυλίζει ιδιαίτερα με όλα τα φίλτρα στο Full.

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιασμοι ε?Ωραια.Αν λοιπον σου βαλουν να διαλεξεις μεταξυ 9800ΧΤ και 6800 εσυ διαλεξε την πρωτη.Εχουμε πηξει σε ΑΤΙmaniacs.Ημαρτον πια!Κανετε λες και παιζατε καθε μερα με 8χΑΑ

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως παίζω ΠΑΝΤΑ σε 1024x768 , full detail settings in game , και full detail settings στο control panel της ATi.

Δεύτερον , δεν είμαι ATi maniac , και υπενθυμίζω πως μέχρι την GeForce 4 Ti4600 είχα κυριολεκτικά όλες τις nVIDIA.

Δεν κολλάω σε ονόματα , κλπ.

Αν βγάλει κάρτα που να αποδίδει τόσο καλά & να δείχνει τόσο καλό όσο η κάρτα της ATi , τότε θα προτιμήσω την πρόταση της nVIDIA.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σου λεω βρε ανθρωπε!Εχεις παιξει ποτε σε 8χ?Σου εχει τετοια επιλογη το πανελ σου?Και εγω ατι εχω και παιζω με ολα φουλ αλλα δεν καθομαι να θαβω την nvidia οπου σταθω και οπου βρεθω!Σε 3 threads αυτην την στιγμη εχεις πει τα ιδια πραγματα!

ΞΕΚΟΛΛΑ !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παίξει σε 8x , αλλά σύγκρινα τις εικόνες από διάφορα reviews.

Δεν θάβω την nVIDIA.

Αξιόλογη κάρτα είναι.

Μπορεί η ATi να είναι και χειρότερη.

Θα δούμε.

Κάρτες να έχουμε να αγοράζουμε να παίζουμε..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas

Επίσης είδαμε την ωραία κατακόρυφη πτώση των επιδόσεων με όλα τα φίλτρα ενεργοποιημένα και στο max.

Πέφτει κάτω και από την 9800XT ( πάλι με όλα τα φίλτρα στο Max & στην ATi φυσικά ).

’σε που η εικόνα κ τα φίλτρα της ATi είναι πολύ καλύτερα.

Αν πέφτει κάτω από την 9800ΧΤ στις Full AA & AF ρυθμίσεις , τι θα γίνει με την επόμενη κάρτα της ATi?

Θα την ξεφτυλίζει ιδιαίτερα με όλα τα φίλτρα στο Full.

Aυτα εδω σου κανουν που ειπες?Τελος παντων.Δεν εισαι για να ασχολειται κανεις.Κακως το κανω και εγω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τόσο χειρότερη η εικόνα της 6800 σε σχέση με της 9800ΧΤ , κάθε άλλο (μόνη εξαίρεση , για την ώρα , το far cry).

Είναι λογικό να πέφτει πολύ κάτω από την XT με 8xAA καθώς χρησιμοποιεί τελείως διαφορετική (πιο "ζόρικη") μέθοδο δειγματολειψίας (super sampling έναντι multi sampling).

Από την άλλη , η αρχιτεκτονική της nvidia είναι σε μεγάλο βαθμό ευέλικτη οπότε ίσως να διορθωθεί με καινούριους drivers.

Και μια ερώτηση , σε 9800XT , πόσα καινούρια παιχνίδια είναι playable με 6xAA ;

Γιατί σε μια 9800pro , χρονισμένη πάνω από XT , δεν είναι και πολλά....

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας πόσα παιχνίδια είναι playable με 6xAA τι ακριβώς εννοείς?

Γιατί εγω με το εξής σύστημα:

AMD Athlon XP3000+

Abit NF7-S rev 2.0

768MB Corsair XMS3500C2 ( 2-2-2-7 )

PowerColor R9800 Pro 128MB

Audigy 2 ZS

Παίζω με όλα τα settings στο Control Panel των Catalyst στο Full ( 16x AF / 6xAA / Quality All ) , και τα options του παιχνιδιού στο Full.

Πολλά , μα πάρα πολλά παιχνίδια καινούργια:

FarCry ( v1.1 )

Need For Speed Underground

Unreal Tournament 2004

Painkiller

Rainbow Six 3: Raven Shield

Call Of Duty

Morrowind

Fifa Soccer 2004

Και πολλά , πολλά άλλα.

Σε κανένα , μα κανένα παιχνίδι δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα ( κόλλημα , χαμηλά fps , ή οτιδήποτε )

Για να δούμε τις τιμές των καρτών με 6800 Ultra.

( αν και βλέπω εδώ στην ευρώπη να ξεπερνάνε τα 500 )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas [Σήμερα, στις 22:20]

Λέγοντας πόσα παιχνίδια είναι playable με 6xAA τι ακριβώς εννοείς?

Γιατί εγω με το εξής σύστημα:

AMD Athlon XP3000+

Abit NF7-S rev 2.0

768MB Corsair XMS3500C2 ( 2-2-2-7 )

PowerColor R9800 Pro 128MB

Audigy 2 ZS

Παίζω με όλα τα settings στο Control Panel των Catalyst στο Full ( 16x AF / 6xAA / Quality All ) , και τα options του παιχνιδιού στο Full.

Πολλά , μα πάρα πολλά παιχνίδια καινούργια:

FarCry ( v1.1 )

Need For Speed Underground

Unreal Tournament 2004

Painkiller

Rainbow Six 3: Raven Shield

Call Of Duty

Morrowind

Fifa Soccer 2004

Και πολλά , πολλά άλλα.

Σε κανένα , μα κανένα παιχνίδι δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα ( κόλλημα , χαμηλά fps , ή οτιδήποτε )

Για να δούμε τις τιμές των καρτών με 6800 Ultra.

( αν και βλέπω εδώ στην ευρώπη να ξεπερνάνε τα 500 )

Eισαι τεραστιος ψευτης ή μαζοχιστης!

Ειδικα τα nfsu,farcry και ισως και αλλα απο την λιστα σου (δεν τα εχω δοκιμασει ολα) δεν παιζουν ικανοποιητικα με ολα on/full σε 1024χ768 .Και μαλλιστα σε α64@2400 που εχω εγω και 9800προ o/ced.

Κατσε λοιπον στα billpeppas labs of mast...... και ασε τις εξυπναδες εδω μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Ούτε σε 2.82GHz με 9800ΧΤ στα 465/390 δεν μπορώ να παίξω αυτά τα παιχνίδια στο full ολα.... 1280x1024 εδώ.

΄

βαλτα default όπως ο πέππας και θα βρεις την υγειά σου... to oc σε κόβει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.