Jump to content



EPSON SX515W - Πείτε ό,τι θέλετε


BStath

Recommended Posts

pigment ναι το μελανι.

απλα ειχα συνηθισει να βλεπω pigment σε καλα μοντελα Α3+

Συνηθως pigment εβλεπα μονο στο μαυρο σε A4..(για εκτυπωτη μιλαω οχι φυλλα...μη μπερδευτουμε παλι))

Δεν νομιζω να ειναι θεμα (α)συμβατοτητας...απλα δεν παιρνεις το βελτιστο αποτελεσμα.

Πχ για σιγουρη λυση τυπωνω πλεον στα epson...που ειναι τα ιδια που χρησιμοποιει και ο αγγελος στον pigment.

Link to comment
Share on other sites

Στον Epson PX700 που έιχα παλαιότερα δεν είδα διαφορές στις εκτυπώσεις με pigment μελάνι σε σχέση με το original σε φωτογραφικό 15Χ10 χαρτί. Μετά από 2-3 μήνες και μερικές εκατοντάδες εκτυπώσεις όμως τα έφτυσε ο εκτυπωτής.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ηρθε ο εκτυπωτης σημερα και δοκιμαστηκε απευθειας το CISS που ειχα προτεινει πιο πανω

Ειναι το φτηνοτερο ,αλλα δεν εχει reset button ...απλα βγαζετε και ξαναβαζετε τα cartridges manually

Επισης στο κομματι που μου σταλθηκε τα cartridges ηταν σε αλλη σειρα και επρεπε να αλλαχτει η σειρα τους . Μετα απο αυτην την αλλαγη ολα οκ

Link to comment
Share on other sites

Δανείστηκα 5-6 φύλα από φίλο, από αυτό το χαρτί HP Premium Gloss (4*) 10x15 240γρ/m2 με προεξοχή :

HP%20Q1991A%20PREMIUM%20PHOTO%20PAPER%20GLOSSY.jpg

Και τα αποτελέσματα δεν είχαν καμιά σχεση με το Epson Premium Gloss χαρτι (5*). Πολύ μεγάλη η διαφορά προς το χειρότερο. Καλύτερο αποτέλεσμα με το HP χαρτί πήρα όταν το σέταρα σαν Epson Premium Semigloss χαρτί.

@JonnyX: Thanx !! Θέλω να βρώ τέτοιο κιτ αλλά χωρίς τα μελάνια για να βάλω μέσα pigment ink. Που ?

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε παραγγελία, το CIS άδειο μαζί με 800ml (4χ200) pigment ink. 70Ευρώ περίπου.

Εντυπώσεις από βδομάδα.

Άλλο θέμα: Υπάρχει καμιά φωτογραφία ή οδηγός/πατρόν σε πολύ καλή ανάλυση να το τυπώνω για να μπορώ να κάνω συγκρίσεις σε χρώματα/χαρτιά/μελάνια/ανάλυση και τα σχετικά ?

Link to comment
Share on other sites

εχει διαφορα για διαφορους λογους...

πχ 1 για αναλυτικοτητα (πλεον του χαρτιου/μελανιου μιας και αυτα θα αλλαζουν)

πχ 2 ενα γενικο ως προς τα χρωματα..

(για να συγκρινεις 2 εκτυπωσεις ως προς ρυθμισεις/φυλλο κλπ)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ηρθε ο εκτυπωτης σημερα και δοκιμαστηκε απευθειας το CISS που ειχα προτεινει πιο πανω

Ειναι το φτηνοτερο ,αλλα δεν εχει reset button ...απλα βγαζετε και ξαναβαζετε τα cartridges manually

Επισης στο κομματι που μου σταλθηκε τα cartridges ηταν σε αλλη σειρα και επρεπε να αλλαχτει η σειρα τους . Μετα απο αυτην την αλλαγη ολα οκ

Γίνεται δηλαδή "reset" απλά βγάζοντάς τα ?

Και κάτι άλλο : Πως άλλαξες την σειρά των μελανιών ? Δεν είναι ένα σώμα αυτά του CISS ?

Link to comment
Share on other sites

Άλλο θέμα: Υπάρχει καμιά φωτογραφία ή οδηγός/πατρόν σε πολύ καλή ανάλυση να το τυπώνω για να μπορώ να κάνω συγκρίσεις σε χρώματα/χαρτιά/μελάνια/ανάλυση και τα σχετικά ?

εδω έχει original size samples απο την τοπ μηχανή της canon

EOS-1D Mark IV

Link to comment
Share on other sites

Να καναμε ενα τεστ... αλλα δεν ξερω πως.

Αυτο που εχω να πω, ειναι οτι με τα ultrachrome K3 και χαρτια Epson Premium glossy 1.5 χρονο , εκτεθειμένες εκτυπώσεις, δεν εχουν αλλοιωθεί καθολου.

Τα ilford πρέπει να ειναι καλύτερα... θα ειμαι σίγουρος απο βδομαδα που θα τα δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει που

α)θα εισαι σιγουρος..

β)θα τα εχεις απο βδομαδα...:p..Εμενα για 30/12 λενε οτι θα τα εχω.Μακαρι να ρθουν νωριτερα βεβαια)

Στη χειροτερη τα περιμενω σαν τα 300αρια epson που ειχες στην αρχη..

Aντε να ερθουν ομως..:D

Link to comment
Share on other sites

:hehe:

Θα σου πω εντυπώσεις πριν σου έρθουν, γιατι εδω δεν χιονίζει :p

Θελω να δω την διαφορά σε σχέση με τα glossy... ισος εχουν καλύτερη υφή τα pearl...

Έγινε επεξεργασία από angel_f
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.