Jump to content



EPSON SX515W - Πείτε ό,τι θέλετε


BStath

Recommended Posts

Ας φτιάξουμε ένα θέμα για τον εκτυπωτή αυτόν και τους παρόμοιους.

Καταρχήν να σας πω τις εντυπώσεις μου. Μπήκε επάνω με Wifi, δεν εγκατέστησα τίποτα από το CD μόνο τον driver από το site της Epson. Σε dt ήταν έτοιμος για εκτύπωση και σκανάρισμα.

Εκτύπωσα όλα τα χαρτια που είχε μέσα η συσκευασία του : 2 Α4, 3 18x13, 5 10x15 Epson Photo Glossy με μερικές φωτογραφίες που είχα. Μου έπεσε το σαγόνι κάτω. Καταπληκτικά χρώματα και τις 2 18χ13 είχα τυπώσει πρόσφατα σε φωτογραφείο σε 15x10 και σύγκρινα. :dance3: Ή είναι καταπληκτικό μηχάνημα ή τα χαρτιά και τα μελάνια που βάζουν μέσα είναι ΤΟΡ διαλεγμένα. Το σκανάρισμα στα 300x300 dpi ήταν ΟΚ αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας, Το μόνο κακό είναι ότι κάνει περί το 1 λεπτό για κάθε 10χ15 αλλά για home μηχάνημα μια χαρά είναι αν τυπώνει με τέτοια ποιότητα. Και το καλύτερο ? Ίσα που κουνήθηκε λίγο η στάθμη στο μπλέ μελάνι (4 ανεξάρτητα). Μαύρο κείμενο από word μια χαρά σε ταχύτητα, αέρα.

φωτοτυπία δεν έβγαλα αλλά δεν νομίζω να κωλώνει εκεί. Overall τα καλύτερα 67ευρώ που έχω δώσει.

Επειδή μου άνοιξε η όρεξη όμως σκέφτομαι να πάρω ένα CISS. Προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο ?

Επίσης ποιο φωτογραφικό φτηνό χαρτί να πάρω (10χ15 & 13χ18) ? Προτείνετε κάποιο ?

Thanx άλλη μια φορά τον χρήστη που έβαλε το link tou Amazon στις "Προσφορές"

Έγινε επεξεργασία από BStath
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για χαρτιά λένε τα hp premium 5 stars, το αμα είναι glossy η όχι είναι καθαρά γούστο

εγώ προτιμώ τα χαρτιά της epson

τώρα για τον εκτυπωτή αυτόν δεν τον έχω δει αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα για τα λεφτά του

εγώ έχω τον px810fw

Link to comment
Share on other sites

Εγω παρειγγειλα αυτα για τον sx515w ..του γαμπρου μου που δεν ηρθε ακομα.

Αν θες περιμενει να ερθει να τα φορεσω να σου πω

Απο τον ιδιο εχω παρει για το δικο μου sx205 και δεν εχω κανενα προβλημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις να τυπωσεις pigment ..παρε/βαλε pigment.

Απο χαρτια...δε ξερω γιατι λενε τα hp..παντως παρε της epson.

Αυτα συγκεκριμενα.

(και μη πας σε 10χ15.Ειναι πολυ μικρα για να καλυψουν οποιαδηποτε αναγκη)

Κανε μια βολτα απο media markt και αλλα αντιστοιχα μαγαζια μιας και παιζει να τα βρεις σε προσφορες 2σε1.(απλα παρτα ολα αν τα βρεις.)

Και της canon ειναι ωραια (τα καλα) απλα ειναι ακριβοτερα.

εδιτ

ΠΑραλειψη....τυπωνα παλια σε hp...πλεον τυπωνω σε epson αν και θελω να δοκιμασω και καποια συγκεκριμενα ilford

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά παρατήρησα μεγάλη απόκλιση χρωμάτων απο εκτυπώσεις που έκανα το καλοκαίρι σε ένα HP A3+ και σε στον δικό μου 9400DX Epson σε οποιοδήποτε χαρτί,

με γνήσια μελάνια,που έμεινε εκτεθειμένο στον αέρα,όχι ήλιο.

βέβαια δεν έχω σε αντίστοιχες συνθήκες χαρτί φωτογραφείου για να αντιπαραθέσω

αλλά ξενέρωσα....

Link to comment
Share on other sites

@NTG : pigment είναι τα οριτζιναλ μελάνια της EPSON. Thanx για το link με τα χαρτιά

@DargSaka : Καλύτερα στον HP εννοείς ? Δεν κατάλαβα, sorry.

όχι όχι και οι δύο το ίδιο αποτέλεσμα έδωσαν.

τα κλειστά τυπωμένα(που δεν έρχονται σε επαφή με αέρα(φως παίρνει κάποιο) διατηρούνται οκ

τα αεράτα χωρίς κάδρο έγιναν αχνά,ξεθώριασαν εμφανώς.

τύπωμα σε Canon A3+ χαρτί με Hp 9700? A3+ γνήσια μελάνια τρίχρωμα +φωτογραφική κεφαλή

και σε Epson matte χαρτί με τον DX 9400 F με γνήσια μελάνια

τα καρτάκια 10χ15 13χ18 στον epson κρατάνε ακόμα

το συμπέρασμα δεν ξέρω αν είναι ασφαλές αλλά εμένα δεν με κέρδισε το τύπωμα στο σπίτι,πέρα από το ότι με δοκιμές θα πετύχεις το ακριβές της οθόνης(επιθυμητό αποτέλεσμα)

οπότε αν τα durabrite κλπ δεν κρατάνε,τι να πλάσουν και τα imitation μελανάκια

κάπως έτσι το σκέφτηκα εγώ.

από τον θρυλικό Epson 660 έχω εκτυπώσεις του 2001 σε CD/DVD θήκες με χύμα μελανάκι

που τώρα άρχισε να μοιάζει με τις προς εξαμήνου αεριζόμενες εκτυπώσεις.

δεν ξέρω τι φταίει.

απλά,αν κάποιος έχει στοιχεία/ενδείξεις αντίστοιχα από παλαιότερες εκτυπώσεις και αντοχή αυτών στο χρόνο

ας σχολιάσει ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

αν σε παιρνει για δοκιμες...δοκιμασε αυτα.

Δες το σαν 60 φυλλα 21χ15 :p

(και ναι ..πρεπει να ειναι σε προσφορα 2σε1...τοσο εχουν τα 15αρια αν δεν απατωμαι)

Επισης...αν παρεις τα καλα epson ...(τα οποια λογικα πρεπει να ειναι χειροτερα απο τα ilford ...εκτος αν ο εκτυπωτης σου αποφασισει αλλιως) συννενοησου με αγγελο (angel_f)

να συγκρινετε σε ιδια εκτυπωση και ιδια settings απο photoshop να δουμε (εσεις δλδ και να μας πειτε)

πως στεκονται τα durabrite απεναντι στα Ultrachrome™K3

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σας πω τις εντυπώσεις μου. Μπήκε επάνω με Wifi, δεν εγκατέστησα τίποτα από το CD μόνο τον driver από το site της Epson. Σε dt ήταν έτοιμος για εκτύπωση και σκανάρισμα.

Δεν χρειάστηκες και αντάπτορα για την πρίζα;

Ελάχιστα που τον δοκίμασα μου φάνηκε μια χαρά. Εύκολος στο σετάρισμα μέσω ασύρματου, το σκανάρισμα του σε ικανοποιητική ποιότητα και η εκτύπωση του αρκετά αθόρυβη σε σχέση με άλλους inkjet.

Και εγώ να ευχαριστήσω πάλι τον αγαπητό που το έβαλε στις προσφορές... :)

Link to comment
Share on other sites

@tragikos : όχι μου είχε περισσέψει ένα καλώδιο από κασετόφωνο που είχε χαλάσει και του έβαλα επάνω. Σε όποιο κατάστημα ηλεκτρονικών πας τέτοιο καλώδιο θα το βρεις μισο με ένα ευρώ.

@ΝΤG βρήκα ebay.com Epson Premium Glossy 100άδα 13χ18 12ευρώ με ταχυδρομικά μέσα και τα χτύπησα. Καλή τιμή έ ?

Photoshop, ρυθμίσεις ??? Εγώ από το Paint.NET τύπωσα τις φώτος όπως τις είχα στο USB. Εντελώς raawwww noobιστικα :p

@DarkSaga : Εξήγησε μου λίγο αυτό : τα καρτάκια 10χ15 13χ18 στον epson κρατάνε ακόμα γιατί den katalabenei

Έγινε επεξεργασία από BStath
Link to comment
Share on other sites

τι παρομοιους??

Δεν ηξερα οτι παιζει pigment τοσο φτηνα..

Σιγουρα θα διαφερει (πιστευω) απο τα ultrachrome K3 αλλα θελω να πιστευω οτι θα ειναι σε καλυτερη φαση απο dye εκτυπωση...(συγκεκριμενα canon που εχω).

Απλα τπωστε κατι ιδιο/με ιδιες ρυθμισεις απο photoshop/σε ιδιο χαρτι-κατα προτιμηση απο ιδιο πακετο...να δουμε διαφορες

Link to comment
Share on other sites

αν αναφέρεστε σε μένα πολύ ευχαρίστως να τυπώσω ο,τι θέλετε μέχρι Α4 που έχω τη δυνατότητα αλλά με δικό σας μηχάνημα(φορητό)

για να υπάρχει κάποια ομοιογένεια στο τι βλέπουμε και τι τυπώνουμε.

με τι ρυθμίσεις και τη διαχείριση χρώματος από photoshop και όχι εκτυπωτή ε?

Link to comment
Share on other sites

τι παρομοιους??
SX600, SX400, SX215 που έχουν σχεδόν την ίδια μηχανή (και μελάνια).
Δεν ηξερα οτι παιζει pigment τοσο φτηνα..
Pigment δεν είναι το μελάνι ? Στο ποστ 12, για χαρτιά Epson 13x18 Premium Glossy μίλαγα όχι για μελάνια. 100άδα 12ευρώ τελική τιμή όλα μέσα. Δεν είναι καλά ;
Link to comment
Share on other sites

SX600, SX400, SX215 που έχουν σχεδόν την ίδια μηχανή (και μελάνια).Pigment δεν είναι το μελάνι ? Στο ποστ 12, για χαρτιά Epson 13x18 Premium Glossy μίλαγα όχι για μελάνια. 100άδα 12ευρώ τελική τιμή όλα μέσα. Δεν είναι καλά ;

όλα τα χαρτιά πωλούνται με το κιλό

προσοχή λοιπόν στα γραμμάρια και μετά στα λοιπά χαρακτηριστικά....

Link to comment
Share on other sites

μετράει εννοείται,αλλά αφού εξασφαλίσεις το ίδιο βάρος χαρτιού.

Pigment και DYE δεν είναι συμβατά μεταξύ τους.

το ένα θέλει χαρτί απορροφητικό και το άλλο χαρτί που δεν απορροφά αλλά κρατάει το μελάνι στην επιφάνεια

από wiki

Ink - Wikipedia, the free encyclopedia

Pigments

Pigments are solid, opaque particles suspended in ink to provide color.[1] Pigment molecules typically link together in crystalline structures that are 0.1–2 µm in size and comprise 5–30 percent of the ink volume.[1] Qualities such as hue, saturation, and lightness vary depending on the source and type of pigment.

[edit] Dyes

Dye-based inks are generally much stronger than pigment-based inks and can produce much more color of a given density per unit of mass. However, because dyes are dissolved in the liquid phase, they have a tendency to soak into paper, making the ink less efficient and potentially allowing the ink to bleed at the edges of an image.[2]

To circumvent this problem, dye-based inks are made with solvents that dry rapidly or are used with quick-drying methods of printing, such as blowing hot air on the fresh print. Other methods include harder paper sizing and more specialized paper coatings. The latter is particularly suited to inks used in non-industrial settings (which must conform to tighter toxicity and emission controls), such as inkjet printer inks. Another technique involves coating the paper with a charged coating. If the dye has the opposite charge, it is attracted to and retained by this coating, while the solvent soaks into the paper. Cellulose, the wood-derived material most paper is made of, is naturally charged, and so a compound that complexes with both the dye and the paper's surface aids retention at the surface. Such a compound in common use in ink-jet printing inks is polyvinyl pyrrolidone.

An additional advantage of dye-based ink systems is that the dye molecules interact chemically with other ink ingredients. This means that they can benefit more than pigmented ink from optical brighteners and color-enhancing agents designed to increase the intensity and appearance of dyes. Because dyes get their color from the interaction of electrons in their molecules, the way the electrons can move is determined by the charge and extent of electron delocalization in other ink ingredients. The color emerges as a function of the light energy that falls on the dye. Thus, if an optical brightener or color enhancer absorbs light energy and emits it through or with the dye, the appearance changes, as the spectrum of light re-emitted to the observer changes.

A more recent development in dye-based inks are dyes that react with cellulose to permanently color the paper. Such inks are not affected by water, alcohol, and other solvents. As such, their use is recommended to prevent frauds that involve removing signatures, such as check washing. This kind of ink is most commonly found in gel inks and in certain fountain pen inks.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.