Jump to content



ποια radeon9800 pro να pro-τιμησω;


xethoriastis

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους ,ειναι η πρωτη φορα που μπαινω στο forum και ειλικρινα χαιρομαι που βρηκα ενα ελληνικο ενημερωμενο μερος για τις αποριες μου ...

Λοιπον ασχολουμαι με video-montage και ψηφ. επεξ. φωτογραφιας

και εν οψει της (παντοτε αναγκαιας και παραλογα συχνης) αναβαθμισης σκεφτομαι να παρv μια radeon9800pro 128.

η αναβαθμιση περιλαμβανει επισης και τα εξης λοιπα στοιχεια:

amd64 3200

1 gb ram (kingston Non-ecc CL2,5)

seagate Barracuda 120 Sata HDD

Abit KV8 MAX3 Μotherboard

και η ερωτηση μου ειναι η εξης

ποια Radeon9800 pro να παρω λαμβανοντας υποψιν την αξιοπιστια ,τις θερμοκρασιες (δεν εχω δει ποιες εχουν ψυκτρες επανω και ποιες οχι), την υποστηριξη και τελευταια την τιμη

θα μου ειναι πολυ σημαντικο οποιοδηποτε σχολιο για αυτη την απορια μου - γιατι εχω ψιλομπερδευτει με αυτα που εχς διαωασει και δει - εγω παντως εχω καταληξει στις gigbyte club3d .σας ευχαριστω εκ των προτερων μιας και η αγορα θα γινει μεσα στην εβδομαδα και η γνωμη σας θα παιξει καθοριστικο ρολο ...

Link to comment
Share on other sites

Καλός ήλθες

Σε λίγες βδομάδες θα βγούνε νέες κάρτες στην ευρύτερη αγορά

Καλά είναι να περιμένεις μιας και σε κανένα μήνα θα πέσουνε αρκετά οι τιμές και βασικά να μην χτυπάς το κεφάλι σου

Link to comment
Share on other sites

Η 9800pro δεν είναι η πιο γρήγορη κάρτα που κυκλοφορεί και κατά συνέπεια η τιμή της είναι αρκετά καλή και δεν πρόκειται να πέσει αρκετά παρακάτω (όπως πχ οι σειρά 9800XT που σίγουρα θα φθηνήνει αρκετά). Πάντως σε καμμία περίπτωση μην δαπανήσεις περισσότερα από 260-280 για καινούργια και 200 για μεταχειρισμένη 9800προ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

sapphire θα σου προτεινα εγω. καλη εικονα και αντεχουν σε κακομεταχειριση

Οχι ολες,σε μια απο τις 3 που ειχα οταν εκοψα κατι cmd δεν επαιζε μετα

:innocent:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

ενταξει ειπαμε κακομεταχειριση αλλα οχι και ετσι:boxed: , αν και δεν ξερω τι ειναι το cmd...

η cmd η smd κολλησε ο εγκεφαλος πρωι πρωι:o

Μικρα ολοκληρωμενα τις καρτας

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shidokanjohn

Οχι ολες,σε μια απο τις 3 που ειχα οταν εκοψα κατι cmd δεν επαιζε μετα

:innocent:

κε μενα μια που κοπηκε λιγο στην γωνια ο πυρηνας δεν αναβε:D :D :p

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα μας τωρα....

Δεν νομιζω οτι διαφερουν ολες οι 9800 προ μεταξυ τους....Αν βρεις καποια gigabyte προτιμησε την επιεδη μαλλον θα εινια με πυρηνα ΧΤ αν και αυτο μαλλον δεν σε ενδιαφερει....

Εγω θα σου ελεγα την πιο φθηνη τα pcb τους ιδια ειναι....

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι δεν ειναι ολες ιδιες, οι club3d ζεσταινονται πιο πολυ απο οτι οι αλλεςστο πυρηνα. οι powercolor εχουν φιλτρα του κ@λου. Εφοσον κανεις φωτογραφια και μονταζ κτλ παρε μια που να εχει καλα φιλτρα απεικονισης κτλ , δεν σε νοιαζει η ταχυτητα αλλωστε. για ματροξ γιατι δεν κοιτας?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

πιστευω οτι δεν ειναι ολες ιδιες, οι club3d ζεσταινονται πιο πολυ απο οτι οι αλλεςστο πυρηνα. οι powercolor εχουν φιλτρα του κ@λου. Εφοσον κανεις φωτογραφια και μονταζ κτλ παρε μια που να εχει καλα φιλτρα απεικονισης κτλ , δεν σε νοιαζει η ταχυτητα αλλωστε. για ματροξ γιατι δεν κοιτας?

Οι Sapphire να δεις φιλτρα που εχουν!!!!

Hipro ακους?

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να παρεις θα ζεστενεται λιγο πολυ.

Εαν οντος τι θελεις για μονταζ κλπ. τοτε σιγουρα θα αναβει.

Γιαυτο το πρωτο πραγμα που θα κανεις ειναι να αλλαξεις ψυξη (για την PRO ena VGA silencer+ ramsinks apo copper).

Εγω εχω την Club 9800pro flashed σε ΧΤ και ειναι χλιαρη και ζεστενετε ΜΟΝΟ μετα απο πολυ ωρα gamming (farcry-ut2k4) αλλα παντα σε λογικα πλαισια.

Και μια powercolour exei περιπου την συμπεριφορα αλλα εκει θα προτεινα μια 9800pro 256mb νεας γενειας αφου εχει το pcb kai GPU μιας XT kai 2.5ns ram.

Thats all folks "

Link to comment
Share on other sites

Οποίας μάρκας και να πάρεις δεν θα έχεις πρόβλημα αξιοπιστίας-υπερθέρμανσης.

Συμφωνώ ότι κάποιες εταιρίες έχουν καλύτερα συστήματα ψύξεις αλλά μιλάμε για μικροδιαφορές επίσης άλλες έχουν ποιοτικότερες μνήμες ή ποιο καλοσχεδιασμένα ηλεκτρονικά αλλά και πάλι διάφορες δεν υπάρχουν στην κανονική λειτουργία αλλά μόνο υπό καθεστώς overclocking.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.