Jump to content



6950 ή δεύτερη 5850 για Crossfire


Pasatempios

Recommended Posts

H ανάλυση μου:1920χ1080

games που παίζω:Όλα:p

Επιτέλους η (κάπως απογοητευτική:slap:) 6950 της AMD κυκλοφόρησε.Βλέποντας τα benches, βλέπω πως δυστυχώς ούτε κατάφερε να ξεπεράσει την 5970,ούτε καν την πλησίασε μάλιστα.Είναι καιρός για upgrade λοιπόν και είμαι ανάμεσα σε μία δεύτερη 5850 ή μία 6950.

Λογικά η καλύτερη αναβάθμιση από άποψη επιδόσεων θα ήταν το 5850 xfire.Η μητρική μου ,ωστόσο,έχει ένα 2 pci express 2.0 slots που τρέχουν στα χ16/χ4.Αυτό το χαρακτηριστικό είναι bottleneck από τη μία,αλλά από την άλλη δεν πιστεύω να είναι αρκετά μεγάλο ώστε να αποδειχτεί η σύνθεση 25% πιο αργή από μία 5970(η 6950).Επίσης υπάρχουν τα προβλήματα των 2 καρτών...

Η 6950 από την άλλη δεν επηρεάζεται από τα παραπάνω αλλά είναι πιο αργή και 100 ευρώ ακριβότερη από την 5850.

Επίσης δεν ακούγεται τόσο high-end, το έχω μία 6950,σε σχέση με το έχω 2 5850 σε Crossfire:p

Τι να διαλέξω;;;:hm:

Link to comment
Share on other sites

Βρισκομι στην ιδια θεση (χωρις περιορισμο xfire). ΑΛΛΑ επειδη εκει στην AMD κοιτανε τσεπη ΜΟΝΟ, λεω να περιμενω για 28nm. Συνεπως μελλοντικα βλεπω μια 5850 επιπλεον με 120-140 γιουρια και ειμαστε κομπλε.

Η αλλη λογικη λεει, πουλαμε 5850 οταν βγει η πρασινη 560 και βαραμε 2 απο δαυτες and we **** at the red failboat

Link to comment
Share on other sites

γιατι θες να αναβαθμισεις αρχικα? εχεις προβλημα? δεν αντεχει πλεον η 5850?

Ναι,θέλω να παίζω games σε max settings και η 5850 δυσκολεύεται σε πολλά games πχ.Crysis,Metro 2033,Starcraft 2 με 8XAA και έρχονται και πιο βαριά games σύντομα(rage,crysis 2).Επίσης το overclocking δεν είναι λύση γιατί η 5850 μου είναι παραδόξως πολύ κακή overclocker.Δε πάει άνω των 800mhz core χωρίς έξτρα βολτ και δε νομίζω πως αξίζει να μειώσω τη διάρκεια ζωής της για 5-6 fps.

Για την gtx 560,όσο και να συμφωνώ,δεν περιμένω άλλο.3 μήνες αναμονή μου φτάνουν και από την άλλη 2xgtx 560=gtx 580 λογικά και 5970>gtx 580,οπότε οι 5850 μάλλον θα 'ναι πιο φθηνές και πιο γρήγορες συνολικά.

Τείνω προς το 5850 xfire atm όμως θα χαρώ να ακούσω οποιονδήποτε αντίλογο:)

Link to comment
Share on other sites

αφου ζητας επιδοσεις, γιατι δεν πουλας την 5850, βαζεις τη διαφορα και παιρνεις μια 6970?

Κάρτες Γραφικών Κατασκευαστής Sapphire,Μοντέλο Κάρτας Γραφικών HD 6970 - plaisio.gr

Link to comment
Share on other sites

αφου ζητας επιδοσεις, γιατι δεν πουλας την 5850, βαζεις τη διαφορα και παιρνεις μια 6970?

Κάρτες Γραφικών Κατασκευαστής Sapphire,Μοντέλο Κάρτας Γραφικών HD 6970 - plaisio.gr

Γιατί:

  1. Την έχω κλοκάρει προηγουμένως.(-20 ευρώ)
  2. Την έχω 1 χρόνο(-20 ευρώ)
  3. Όλοι τις πουλάνε και λίγοι αγοράζουν
  4. Οι διαφορές σε fps είναι μικρές.
  5. Θα την ξεπερνάει σε επιδόσεις το 5850 xfire και αν πάρω την 6970 δε θα μπορώ να την κάνω xfire εξαιτίας του χ4 σλοτ.
  6. Πουλιέται δύσκολα η 5850.
  7. Δεν έχει κάποιο προσθετο που να με ενδιαφέρει πχ.physx,3d surround κλπ.
  8. Είναι πιο ακριβή επιλογή από την δεύτερη 5850.

Πιθανόν να έπαιρνα την gtx 570 ή την gtx 580 για το physx και για f@h, αν έδινα τόσα χρήματα.Νομίζεις πραγματικά πως αξίζει και πρέπει να το ξανασκεφτώ;

Link to comment
Share on other sites

1 αφου οπως ειπες, ειναι κακη overclocker, δεν εχεις κερδισει πολλα!

4 οταν η 6970 ειναι 20-25% πιο δυνατη απο την 5870, δε νομιζω να ειναι μικρες οι διαφορες. υπαρχουν reviews κατσε και διαβασε τα.

5 αφου εχεις θυρα χ4, και με την 5850 το ιδιο προβλημα θα εχεις....! εκτος και αλλαξεις μητρικη.........

7 περαν της καλυτερης αποδοσης, καλυτερης διαχειρισης ενεργειας και καλυτερο tessellation, συμφωνω. δεν εχει τπτ παραπανω!

8 δεν ειναι πιο ακριβη επιλογη. ειναι στα ιδια περιπου χρηματα με 2χ5850 μεταχειρισμενες! δε νομιζω να ειναι προβλημα τα +- 10€

στα υπολοιπα δεν εχω να πω κατι.....

αν αξιζει η δεν αξιζει να το σκεφτεις? δεν μπορω να σου πω...! κανουμε συζητηση για να δουμε τα δεδομενα, υπερ, κατα... και εσυ θα αποφασισεις τι σε βολευει..!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,δεν ξέρω αν δεν κατάλαβεσ κάτι από όσα είπα,γιατί έτσι μου φαίνεται:

Πρώτον,έχω την 5850 την πρώτη,άρα θα μου κοστίσει 200 ευρώ να πάρω μία δεύτερη,ενώ η 6970 θα μου κοστίσει 390,άντε αν πουλησω την 5850 240 ευρώ.Δεύτερον, η 6970 είναι 20% πιο αργή από την 5970(5850χ2) οπότε και σε αυτό είμαι καλυμμένος.Επίσης με την 5850 η μείωση στην επίδοση από το χ4 slot είναι ανεκτή.Δε θα έβαζα όμως οτιδήποτε γρηγορότερο στην x4 slot γιατί θα ήταν κρίμα να χάνω 20 και 30%.

Το μόνο που δε μπορώ να διαφωνήσω είναι το tesselation και η χαμηλότερη κατανάλωση,αλλά για αυτό πήρα και το tx750w εξαρχής.

Επίσης υπάρχει το θέμα με το να βρω αγοραστή.Είναι πολύ πάνω από το budget τα 390 ευρώ.:nothing:

Link to comment
Share on other sites

1 αφου οπως ειπες, ειναι κακη overclocker, δεν εχεις κερδισει πολλα!

4 οταν η 6970 ειναι 20-25% πιο δυνατη απο την 5870, δε νομιζω να ειναι μικρες οι διαφορες. υπαρχουν reviews κατσε και διαβασε τα.

5 αφου εχεις θυρα χ4, και με την 5850 το ιδιο προβλημα θα εχεις....! εκτος και αλλαξεις μητρικη.........

7 περαν της καλυτερης αποδοσης, καλυτερης διαχειρισης ενεργειας και καλυτερο tessellation, συμφωνω. δεν εχει τπτ παραπανω!

8 δεν ειναι πιο ακριβη επιλογη. ειναι στα ιδια περιπου χρηματα με 2χ5850 μεταχειρισμενες! δε νομιζω να ειναι προβλημα τα +- 10€

στα υπολοιπα δεν εχω να πω κατι.....

αν αξιζει η δεν αξιζει να το σκεφτεις? δεν μπορω να σου πω...! κανουμε συζητηση για να δουμε τα δεδομενα, υπερ, κατα... και εσυ θα αποφασισεις τι σε βολευει..!

Το πιο σημαντικό είναι ότι όταν αλλάζει το προϊόν, τα παλιά έχουν λιγότερο ενδιαφέρων. Το βάρος πέφτει πως θα κάνουν καλύτερο το νέο hardware, το παλιό or μουσειακό που λέω εγώ απλά παίζει. Αυτή είναι η άποψη μου!

Γιατί είναι διαφορετικό o πυρήνας Cayman από το Cypress δεν είναι το ίδιο όπως τα 470, 580, 570, 480 που είναι fermi based μιας κοπής και απλά νεκρώνουν ένα μέρος shader συστάδων και ένα μέρος του memory contr!

Εγώ θα αγόραζα 6950 2gb και θα έκανα ένα επικό ocarιsma όλο τρέλα 950/1450 είναι εφικτό !

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,δεν ξέρω αν δεν κατάλαβεσ κάτι από όσα είπα,γιατί έτσι μου φαίνεται:

Πρώτον,έχω την 5850 την πρώτη,άρα θα μου κοστίσει 200 ευρώ να πάρω μία δεύτερη,ενώ η 6970 θα μου κοστίσει 390,άντε αν πουλησω την 5850 240 ευρώ.Δεύτερον, η 6970 είναι 20% πιο αργή από την 5970(5850χ2) οπότε και σε αυτό είμαι καλυμμένος.Επίσης με την 5850 η μείωση στην επίδοση από το χ4 slot είναι ανεκτή.Δε θα έβαζα όμως οτιδήποτε γρηγορότερο στην x4 slot γιατί θα ήταν κρίμα να χάνω 20 και 30%.

Το μόνο που δε μπορώ να διαφωνήσω είναι το tesselation και η χαμηλότερη κατανάλωση,αλλά για αυτό πήρα και το tx750w εξαρχής.

Επίσης υπάρχει το θέμα με το να βρω αγοραστή.Είναι πολύ πάνω από το budget τα 390 ευρώ.:nothing:

μαλλον εσυ δεν εχεις καταλαβει το σκεπτικο μου. ας το ξαναπω πιο αναλυτικα.

εχεις μια 5850 η οποια σαν μεταχειρισμενη, αν πουληθει θα πιασει κανα 170-180€ (240 με την καμια..!), θελεις να παρεις αλλη μια 5850 για να κανεις xfire, αρα θα δωσεις 200€. αρα 200+170/180=370/380 που κανει -σχεδον- 1χ6970.

αυτο ειπα εξαρχης! αν δεν σε βολευει...δικο σου θεμα!

και μην μπερδευεις την 5970 στη συζητηση, ειναι εντελως αλλο θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Η 5850 παραπάνω από 150 πια δύσκολα πιάνει. Οπότε κάνε τους υπολογισμούς σου σκεφτόμενος τις επιλογές σου στα 300 ευρώ. Παρεμπιπτόντως, κάπου εκεί νομίζω πως πουλήθηκε μια 5970 πρόσφατα...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η νεα σειρα της amd ειναι απογοητευτικη(για τους κατοχους 58χχ ειδικα) με αυτα που ειδα στα reviews..

Υποτιθεται οτι η 6970 βγηκε να αντικαταστησει την 5870 και απο οτι φαινεται μετα βιας την ξεπερνα πραγμα που απο μονο του ειναι απογοητευτικο (γιατι μην μου πειτε το οτι φαινεται 10-15% πιο γρηγορη ειναι σοβαρη διαφορα μια ολοκληρη γενια μετα)..

Επισης συμφωνα με τις επιδοσεις που εχει και η τιμη της προσωπικα μου φαινεται κακη (~390 ευρω) αν σκεφτω οτι πριν απο ενα ολοκληρο χρονο αγοραζες 15% λιγοτερες επιδοσεις με 315-330 ευρω (5870)..

Αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη για τις νεες καρτες..

ΒΤW, στο φιλο προτεινω δευτερη 5850 για crossfire και ασε την 6970 να ψαχνεται..(αυτο θα κανω και γω καθως τσαμπα περιμενα τοσο καιρο για τις νεες καρτες και απογοητευτικα τελικα..Τα λεφτα μου θα τα δωσω στα 28nm το πηρα αποφαση)..

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εσυ δεν εχεις καταλαβει το σκεπτικο μου. ας το ξαναπω πιο αναλυτικα.

εχεις μια 5850 η οποια σαν μεταχειρισμενη, αν πουληθει θα πιασει κανα 170-180€ (240 με την καμια..!), θελεις να παρεις αλλη μια 5850 για να κανεις xfire, αρα θα δωσεις 200€. αρα 200+170/180=370/380 που κανει -σχεδον- 1χ6970.

αυτο ειπα εξαρχης! αν δεν σε βολευει...δικο σου θεμα!

και μην μπερδευεις την 5970 στη συζητηση, ειναι εντελως αλλο θεμα!

Βλέπεις;Δεν συννενοούμαστε.Δεν είπα ότι θα πουλήσω την 5850 240 ευρώ.Είπα 390 η 6970 - 150 ευρώ αν πουλήσω την 5850 ΑΡΑ 240 ευρώ.Σε κατάλαβα και αρχικά,ωστόσο τονίζω το θέμα ότι επειδή θα βγάλω την 5850 στο σφυρί,δεν είναι σίγουρο πως θα βρεθεί αγοραστής,οπότε ουσιαστικά,αν δεν βρω,θα μου έρθει πιο ακριβά.Δε ξέρω όμως αν αξίζει να ψάχνω για αγοραστή και να αλλάξω κάρτα για 10-20% παραπάνω επιδόσεις σε μερικά games.Η 5970 δεν είναι άλλο θέμα.Αφού είναι ίση με 5850 xfire όταν είναι σε στοκ χρονισμούς,ανεξάρτητα με το ότι είναι 2 underclocked 5870s.Πραγματικά είμαι ανάμεσα σε καλύτερο tesselation και κατανάλωση ρεύματος vs περισσότερα frames.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,δεν ξέρω αν δεν κατάλαβεσ κάτι από όσα είπα,γιατί έτσι μου φαίνεται:

Πρώτον,έχω την 5850 την πρώτη,άρα θα μου κοστίσει 200 ευρώ να πάρω μία δεύτερη,ενώ η 6970 θα μου κοστίσει 390,άντε αν πουλησω την 5850 240 ευρώ.

Η εγω δεν καταλαβα καλα ή εσυ δεν μας τα εξηγεις σωστα...!!!

εγω παντως, ειπα την δικη μου αποψη. δεν θα εβαζα ποτε 2χ5850 σε pci 16+4.

anyway, the choice is yours..!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αν παίξουν 8/8 οι 2 5850 πόσο θα του κόψουν?

ακόμα βλέπω πως παίζεις το cpu σου stock, κλόκαρε και λίγο απο εκεί μεριά, τα παιχνίδια λατρέβουν τα Mhz.

Η πιο φτηνή και άμεσα αποτελεσματική διαφορά απο εμένα θα την δεις αν βάλεις +1 5850, θα σκάσεις 140-150 μαξ, και θα πας χαλαρά ένα 70% πάνω, ανά τίτλο και ακόμα πιο πολύ.

Τετοιο κέρδος ΔΕΝ θα το έχεις με το να πάρεις 1 καινούργια κάρτα εκτός αν πας σε 580.

Στο λεω γιατί σε νοιάζουν τα λεφτά.

Μετά θα πήγαινα σε 2 χ 6950 CF που σφάζουν τον κόσμο όλο σε πολύ καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Το p55 με 2 vga παίζει με 8χ στην κάθε μια.

πάρε 2η 5850, χρηματικά συμφέρει, ΑΛΛΑ πρέπει να ανεβάσεις τον επεξεργαστή σου, ειδικά σε cpu intensive παιχνίδια όπως το starcraft2 κάνει πολύ μεγάλη διαφορά και με 2 κάρτες ακόμα μεγαλύτερη...

Ps με 2χ8 pcie δεν χάνεις σε επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το p55 με 2 vga παίζει με 8χ στην κάθε μια.

Ps με 2χ8 pcie δεν χάνεις σε επιδόσεις.

αν παιζουν οι θυρες της μητρικης του σε 8/8, δεν το συζηταμε καν. παει σαφως σε 2χ5850.

αλλα.....εξαρταται, απο το μοντελο. ορισμενα παιζουν σε 8/8, ορισμενα παιζουν σε 16/4..!!!

ASUSTeK Computer Inc.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.