Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Γ. Παπανδρέου: Η κυβέρνηση θα προχωρήσει μπροστά κάνοντας ιστορικές αλλαγές

Ας αποδομήσουμε και την τριτοβάθμια εκπαίδευση. Ποιός είσαι εσύ κύριε που θες 4 χρόνια εκπαίδευση; 3 χρόνια και πολλά σου είναι...

Link to comment
Share on other sites

Γ. Παπανδρέου: Η κυβέρνηση θα προχωρήσει μπροστά κάνοντας ιστορικές αλλαγές

Ας αποδομήσουμε και την τριτοβάθμια εκπαίδευση. Ποιός είσαι εσύ κύριε που θες 4 χρόνια εκπαίδευση; 3 χρόνια και πολλά σου είναι...

Αυτό με τα 3 έτη δεν είναι κακό αν γίνει με σωστές υποδομές και προϋποθέσεις.

(πράγμα αδύνατο στην Ελλάδα)

Link to comment
Share on other sites

τα τρία έτη φίλε μου σε κάνουν κολλέγιο, όχι πανεπιστήμιο

Πολλά μαθήματα του πρώτου έτους (στο εξωτερικό που το εχω ψάξει πολύ) είναι μαθηματικά, φυσική, χημεία και βιολογία που τα έχεις κάνεις στο τελευταιο έτος του σχολείου, (αν αμφιβάλεις σου στέλνω course syllabus να δεις πως είναι). Αμα έχεις πάρει πάρα πολύ καλους βαθμούς σε αυτά ποιος ο λόγος να τα ξαναδώσεις και να χάνεις χρόνο?

Επίσης θες να μου πεις πως κάποιος που έχει τελειώσει μηχανολόγος μηχανικός εκτός Ελλάδας σε 3 χρονιά είναι υποδεέστερος από κάποιον που τελείωσε σε 5 εδώ? Γιατί?

Αυτό το σύστημα το χρησιμοποιούν στην Αμερική (και στα καλύτερα πανεπιστήμια όχι κολέγια) και δεν νομίζω να μην βγάζει καλούς επιστήμονες.

Επαναλαμβάνω με αυτό το σύστημα δεν χάνεις μαθήματα που δεν έχεις ξανακάνει αλλά μαθήματα τα οποία τα έχεις δει στο Λύκειο και δεν υπάρχει λόγος -αν είσαι κάλος- να τα ξαναδείς.

Βέβαια οπως ειπα και πριν για να πετυχει αυτο χρειάζεται υποδομές και προϋποθέσεις που στην Ελλάδα δύσκολα θα εκπληρωθούν.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μεχρι το Λυκειο εχουν καλυψει ολα τα της Χημειας/Φυσικης κλπ?

Όχι αλλα κάποια μαθήματα του πρώτου έτους έχουν γινει στο λύκειο.

Δεν ειπα πως δεν μαθαίνουν στα επόμενα έτη νέα πράγματα στα μαθηματικά και φυσική, απλά στο πρώτο έτος υπάρχουν μαθήματα όπως Calculus I & II τα οποία όσοι έχουν πάρει μαθηματικά κατεύθυνσης τα εχουν ηδη κανει.

(κάποιος να το μεταφέρει στο Πανεπιστήμια thread)

Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι. Τα τρία χρόνια σπουδών σε κατατάσσουν σαν κολλέγιο και όχι σαν Πανεπιστήμιο. Δεν μιλάμε για τα μαθήματα, αλλά για τον χρόνο σπουδών.

Με συχωρέσεις τότε, γιατί εγώ κατάλαβα πως θέλουν να περάσουν νομοσχέδιο με τον το οποίο θα σου δίνει την δυνατότατα να έχεις ήδη "περασμένα" κάποια μαθήματα και να μπορεις να προχωρήσεις στα επόμενα από το πρώτο έτος άρα κατά συνέπεια να μπορείς να τελειώσεις σε 3 χρόνια :)

Link to comment
Share on other sites

Με συχωρέσεις τότε, γιατί εγώ κατάλαβα πως θέλουν να περάσουν νομοσχέδιο με τον το οποίο θα σου δίνει την δυνατότατα να έχεις ήδη "περασμένα" κάποια μαθήματα και να μπορεις να προχωρήσεις στα επόμενα από το πρώτο έτος άρα κατά συνέπεια να μπορείς να τελειώσεις σε 3 χρόνια :)

Mε ποιον τρόπο να τα έχεις περασμένα; Δεν το κατάλαβα. Και τώρα θυμάμαι εγώ οτι μπορούσες να πάρεις και μαθήματα επόμενων εξαμήνων οπότε να τελειώσεις και νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.