Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Mε ποιον τρόπο να τα έχεις περασμένα; Δεν το κατάλαβα. Και τώρα θυμάμαι εγώ οτι μπορούσες να πάρεις και μαθήματα επόμενων εξαμήνων οπότε να τελειώσεις και νωρίτερα.

Αμα στο πρώτο έτος έχεις μάθημα που λέγεται π.χ. Διαφορικός & Ολοκληρωτικός λογισμός, το εχεις κανει και στα μαθηματικά κατ στο Λύκειο, άρα άμα πάρεις 19-20 στις πανελλήνιες σου δίνει τη δυνατότητα να μην χρειάζεται να το περάσεις και στο πανεπιστήμιο. (ετσι δουλεύει αυτο στο εξωτερικό)

Link to comment
Share on other sites

Αμα στο πρώτο έτος έχεις μάθημα που λέγεται π.χ. Διαφορικός & Ολοκληρωτικός λογισμός, το εχεις κανει και στα μαθηματικά κατ στο Λύκειο, άρα άμα πάρεις 19-20 στις πανελλήνιες σου δίνει τη δυνατότητα να μην χρειάζεται να το περάσεις και στο πανεπιστήμιο. (ετσι δουλεύει αυτο στο εξωτερικό)

Aαααα κατάλαβα. Κάτι παρόμοιο που είχαμε και εμείς με τα Αγγλικά δηλαδή. Όποιος είχε πτυχίο επιπέδου Advanced και πάνω έπερνε απαλλαγή από το μάθημα.

Link to comment
Share on other sites

Μοναχα που στο συγκεκριμένο παράδειγμα ο απειροστικός 1 ειναι λιγο διαφορετικός (περισσότερη υλη).

Δεν νομίζω να "ωφεληθεί" κάποιος χάνοντας κομμάτι υλης που ισως χρειαστεί μετα.:)

Link to comment
Share on other sites

Μοναχα που στο συγκεκριμένο παράδειγμα ο απειροστικός 1 ειναι λιγο διαφορετικός (περισσότερη υλη).

Δεν νομίζω να "ωφεληθεί" κάποιος χάνοντας κομμάτι υλης που ισως χρειαστεί μετα.:)

Μην ξεχνάς πως θα γίνουν αλλαγές και στο λύκειο από του χρόνο, άρα δεν ξέρεις τι προστεθεί στην ύλη.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ασχημη ειδηση και πριν υπαρξουν παρεξηγησεις να πω οτι ημουν υπερτης κινησης.

Αλλα εμεις οι αλληλεγγυοι γιατι δε στελνουμε καραβι στην Κυπρο στα αδερφια μας πρωτα απ'ολα ;

:)

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μαθήματα του πρώτου έτους (στο εξωτερικό που το εχω ψάξει πολύ) είναι μαθηματικά, φυσική, χημεία και βιολογία που τα έχεις κάνεις στο τελευταιο έτος του σχολείου, (αν αμφιβάλεις σου στέλνω course syllabus να δεις πως είναι). Αμα έχεις πάρει πάρα πολύ καλους βαθμούς σε αυτά ποιος ο λόγος να τα ξαναδώσεις και να χάνεις χρόνο?

Επίσης θες να μου πεις πως κάποιος που έχει τελειώσει μηχανολόγος μηχανικός εκτός Ελλάδας σε 3 χρονιά είναι υποδεέστερος από κάποιον που τελείωσε σε 5 εδώ? Γιατί?

Αυτό το σύστημα το χρησιμοποιούν στην Αμερική (και στα καλύτερα πανεπιστήμια όχι κολέγια) και δεν νομίζω να μην βγάζει καλούς επιστήμονες.

Δεν υπάρχει μηχανολόγος μηχανικός σε 3 χρόνια.

3 χρόνια παίρνεις ένα βασικό μπατσελόχαρτο και μετά είναι +2 για MSc ή +2 για Ing (=μηχανικός).

Το Πολυτεχνείο εδώ που είναι 5 χρόνια είναι μια χαρά και δεν νομίζω ότι έχει λόγο να αλλάξει.

Μετά, οι σχολές διακρίνονται ανάλογα με το χρόνο φοίτησής τους. Άλλο να έχεις τελειώσει 4-τούς, άλλο 3-τούς, αν έχεις 2 no-name πανεπιστήμια, σίγουρα είναι καλύτερο να έχεις 4 χρόνια σπουδών.

Περιπτώσεις τύπου "superstar" πανεπιστημίων, δεν έχει σημασία τα έτη σπουδών αλλά το όνομα.

Παρ'όλ'αυτά, ακόμη και σε αυτά τα Πανεπιστήμια, δεν είναι και όλοι οι φοιτητές τα υπερταλέντα, υπάρχουν και πιο μέτριοι, που απλά πληρούσαν κάποια κριτήρια εισαγωγής.

Πάντως κι εγώ είμαι υπέρ του όσο το δυνατόν μικρότερου χρόνου σπουδών και της όσο δυνατόν εξειδίκευσης στον τομέα ενδιαφέροντος του καθενός.

Παρ'όλ'αυτά ίσχύει ότι όσο πιο πολύ παιδευτείς, τόσο πιο πολλά θα μάθεις.

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=PeuD1G89wUc]YouTube - ‪Γιώργος Νταλάρας - Καραβια βγήκαν στη στεριά HQ sound‬‏[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ασχημη ειδηση και πριν υπαρξουν παρεξηγησεις να πω οτι ημουν υπερτης κινησης.

Αλλα εμεις οι αλληλεγγυοι γιατι δε στελνουμε καραβι στην Κυπρο στα αδερφια μας πρωτα απ'ολα ;

:)

τι καράβι να στείλουμε στα αδέρφια σας; Έχουν ανθρωπιστικό πρόβλημα οι Κύπριοι και δεν το λένε; Σε όλα τα άλλα, ως Ελλάδα, τους βοηθάμε. Και όσο μετράμε στο εξωτερικό διπλωματικά, και στρατιωτικά -μιας και εκείνοι μέχρι την εισβολή, τον στρατό τον θεωρούσαν κατασκήνωση-, και στην ΕΕ και την Ευρωζώνη τους βοηθήσαμε να μπουν.

Link to comment
Share on other sites

Μην το δείτε όσοι δεν αντέχετε τις γραφικές εικόνες!

είναι ίσος το πιο σοκαριστικό video που έχω δει ποτε!!!

ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΑΚΙ ΠΑΤΑΤΕΣ!!!

Video: Sickening: 2 Thieves Stealing A Sack Of Potatoes In Kenya & Get Burned In Fire (*Warning* Graphic)

Link to comment
Share on other sites

Δίδακτρα και στα Ελληνικά πανεπιστήμια ???

Πρυτάνεις: Χαριστική βολή στα ΑΕΙ | Eλλάδα | Ελευθεροτυπία

Edit: Update: http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_04/07/2011_396949

Έγινε επεξεργασία από kreach
Link to comment
Share on other sites

Επειδή λόγω της καθημερινότητάς μας το κλίμα έχει βαρύνει αρκετά, δείτε μερικές αστείες ειδήσεις.:)

Zougla online - Πατέρας κάνει καθημερινά ρεζίλι το γιο του!

Άλλη δουλειά δεν έχει ο πατέρας ε?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.