Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Παιδιά τί λέτε;

Έτσι θα ήμουν χουντικός, επειδή ήταν ο παππούς μου ή τα παιδιά μου φονιάδες, άμα σκοτώσω αύριο εγώ.

Νόμιζα αυτά τα είχαμε ξεπεράσει... 17ο αιώνα έχουμε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τί λέτε;

Έτσι θα ήμουν χουντικός, επειδή ήταν ο παππούς μου ή τα παιδιά μου φονιάδες, άμα σκοτώσω αύριο εγώ.

Νόμιζα αυτά τα είχαμε ξεπεράσει... 17ο αιώνα έχουμε;

Όταν τα παιδιά και τα ανίψια των σημερινών πολιτικών ζητήσουν την ψήφο σου να τους την δώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Από πότε συμβαίνει αυτό;

Αν ήταν έτσι δεν θα χρεωστάγαμε μια

Έχει τεράστια διαφορά αυτό με το να τους αποκαλείς Ναζί και να τους κατηγορείς για τα εγκλήματα του παρελθόντος. Προφανώς και το Γερμανικό κράτος πρέπει να πληρώσει αποζημιώσεις για τις καταστροφές, αλλά αυτό είναι διαφορετικό από το να τους επιρρίπτεις ευθύνες.

Link to comment
Share on other sites

Έχει τεράστια διαφορά αυτό με το να τους αποκαλείς Ναζί και να τους κατηγορείς για τα εγκλήματα του παρελθόντος. Προφανώς και το Γερμανικό κράτος πρέπει να πληρώσει αποζημιώσεις για τις καταστροφές, αλλά αυτό είναι διαφορετικό από το να τους επιρρίπτεις ευθύνες.

Σκοτώσανε το 10% του πληθυσμού στην πλειοψηφία άνδρες σε ηλικία αναπαραγωγής.

Βουτήξανε ότι χρήμα βρήκαν.

Καμία αποζημίωση δεν πληρώθηκε για τις παρά πάνω πράξεις.

Αν εγώ σε σκοτώσω και σε κλέψω το κράτος εκτός της φυλάκισης, θα μου επιβάλει οικονομική αποζημίωση που αν δεν ολοκληρώσω εγώ θα συνεχίσει το παιδί μου.

Πως θα σου φαινόταν:

Να σε έκλεβα να σε σκότωνα και να συνέχιζα την ζωή μου κανονικά.;

Το παιδί μου σπουδαγμένο και με μεγάλη περιουσία να δάνειζε το δικό σου από τα κλεμμένα με τεράστιο τόκο;

Όταν αποδέχεσαι την κληρονομιά τα αποδέχεσαι όλα. Τα λεφτά και τους φόνους που χρειάσθηκαν για να αποκτηθούν μαζί

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

είμαστε στο σημείο μηδέν ...

αντί να υπάρχει ο Χίτλερ όπου με τα όπλα πήγε να κατακτήσει την Ευρώπη (και μπήκαν στη μέση οι Έλληνες και του χάλασαν τα σχέδια),

τώρα υπάρχει η Μέρκελ χρησιμοποιόντας οικονομικό πόλεμο ,χωρίς να ρίξει ούτε μία σφαίρα θα καταφέρει να κατακτήσει ("αγοράσει") την Ελλάδα .

αχαχαχ νομίζατε ότι είχε τελειώσει ο πόλεμος μια μάχη χάσανε ...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τις αποζημιώσεις του 2ου ΠΠ έχει λήξει από το 1959, όπου ο λαοφιλής (και πολύ ψηλά στην αντίληψη των Λαμπιτών) Κ. Καραμανλής έκλεισε το Ελληνικό Γραφείο Εγκληματιών Πολέμου.

Για ψάξτε λίγο να δείτε τι απέγινε ο σφαγέας Μαξ Μέρτεν. Να σας βοηθήσω: πέθανε ελεύθερος από γεράματα στην πατρίδα του, γιατί εμείς τον στείλαμε πίσω. Δεν δικάστηκε ποτέ, σα να μην τρέχει τίποτα.

Μόνοι μας τα βγάλαμε τα μάτια μας, ο δικός μας εθνοσωτήρας έδωσε το ΟΚ για την διαγραφή των πολεμικών αποζημιώσεων. Εγώ δεν θέλω να πάρουμε αποζημιώσεις από την Γερμανία, για τον απλούστατο λόγο ότι θα καταλήξουν ΚΑΙ αυτά τα χρήματα στα χέρια των γνωστών λαμόγιων και ο Έλληνας θα συνεχίσει να πεινάει, να κρυώνει και να περιμένει λύτρωση από αυτόν που ψήφισε.

Η Ελλάδα θέλει ριζική αλλαγή, όχι ρευστό σωτηρίας. Θέλει αλλαγή στην νοοτροπία. Νομίζω ότι έχει πλέον αποδειχθεί πανηγυρικά ότι η κουτοπονηριά και η τσαμπαμαγκιά μας δεν φτουράνε. Θέλουμε πραγματική εξυπνάδα και σκληρή δουλειά εκεί που χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα; Κάθε άνθρωπος είναι υπεύθυνος των πράξεών του, όχι των πράξεων συγγενών, φίλων, γκόμενων και παρατρεχάμενων.

Καλημέρα

Να το ξαναεξηγήσω:

Στο αρχικό πόστ της είδησης γράφω ξεκάθαρα ότι έχουν δίκιο που δεν κάνει να τους βρίζουμε ως Ναζί, και δεν το κάνω κοροιδευτικά.

Βρωμό - Ναζί του κιαρατά ήταν οι γονείς τους και οι παπούδες τους. το όνειδος του πλανήτη. Να τους χαίρονται και να τους καμαρώνουν (αν δεν τους μιμούνται κιόλας μερικοί - αλλά ας το αντιπαρέλθουμε αυτό) εις τους αιώνες των αιώνων αμήν.

Η τρέχουσα γενιά, αυτοί που έχουμε απέναντί μας, και μας κουνάνε το δάχτυλο με στόμφο, και αποφασίζουν πότε θα κάνουμε δημοψήφισμα, και προτείνουν επίτροπους (θού κύριε), και μας στραγγαλίζουν με τα επιτόκια που ζητάνε, που ενώ αυτά είναι καθαρό κέρδος, παραμυθιάζουν τους πολίτες τους, πως το κράτος τους μπαίνει μέσα με αυτές τις βοήθειες (διαχρονική η αγάπη των γερμανών στο παραμύθιασμα, αλλά σε αυτό μοιάζουμε).

Για όλα αυτά τους αποκαλώ σοβαρότατα Βρωμό - Σάιλοκ και μόνο

που έχω άδικο ???

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τις αποζημιώσεις του 2ου ΠΠ έχει λήξει από το 1959, όπου ο λαοφιλής (και πολύ ψηλά στην αντίληψη των Λαμπιτών) Κ. Καραμανλής έκλεισε το Ελληνικό Γραφείο Εγκληματιών Πολέμου.

Για ψάξτε λίγο να δείτε τι απέγινε ο σφαγέας Μαξ Μέρτεν. Να σας βοηθήσω: πέθανε ελεύθερος από γεράματα στην πατρίδα του, γιατί εμείς τον στείλαμε πίσω. Δεν δικάστηκε ποτέ, σα να μην τρέχει τίποτα.

Μόνοι μας τα βγάλαμε τα μάτια μας, ο δικός μας εθνοσωτήρας έδωσε το ΟΚ για την διαγραφή των πολεμικών αποζημιώσεων. Εγώ δεν θέλω να πάρουμε αποζημιώσεις από την Γερμανία, για τον απλούστατο λόγο ότι θα καταλήξουν ΚΑΙ αυτά τα χρήματα στα χέρια των γνωστών λαμόγιων και ο Έλληνας θα συνεχίσει να πεινάει, να κρυώνει και να περιμένει λύτρωση από αυτόν που ψήφισε.

Η Ελλάδα θέλει ριζική αλλαγή, όχι ρευστό σωτηρίας. Θέλει αλλαγή στην νοοτροπία. Νομίζω ότι έχει πλέον αποδειχθεί πανηγυρικά ότι η κουτοπονηριά και η τσαμπαμαγκιά μας δεν φτουράνε. Θέλουμε πραγματική εξυπνάδα και σκληρή δουλειά εκεί που χρειάζεται.

Από 21 χιλ μέλη τον ψηφίσαμε 17 άτομα επειδή ήταν άκληρος και ανέβηκε "πολύ ψηλά στην αντίληψη των Λαμπιτών";

Απέδρασε η σοβαρότητα νομίζω και το ρίξαμε στην πλάκα

Όσο για το ποιος δουλεύει σκληρά: Για να μην έρθεις μαζί μου σε κάνα κουβάλημα (5-7 κάθετα σκαλοπάτια) συστοιχίας (12 ή 24 τεμαχ) 2βολτων ( 60 κιλ η μια ) ή να σε ανεβάσω σε κάνα κατάρτι και πεις ότι ήθελα να σε ξεκάνω, έλα να διαλέξεις όποιον συνάδελφο θέλεις από την ατζέντα μου, να δουλέψεις ένα οχτάωρο να αποκτήσεις άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασες οικόπεδο, έχτισες σπίτι, πλήρωνες φόρους τόσα χρόνια, πλήρωνες και έξτρα χαράτσια. Πως συμπληρώνεται το παζλ; Χαρίζοντας το στο κράτος (και στους δανειστές του).

DefenceNet - ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ-ΣΟΚ: Αναγκαστικές επιτάξεις ιδιωτικής περιουσίας εγγυήθηκαν στην τρόϊκα!

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το ποιος δουλεύει σκληρά: Για να μην έρθεις μαζί μου σε κάνα κουβάλημα (5-7 κάθετα σκαλοπάτια) συστοιχίας (12 ή 24 τεμαχ) 2βολτων ( 60 κιλ η μια ) ή να σε ανεβάσω σε κάνα κατάρτι και πεις ότι ήθελα να σε ξεκάνω, έλα να διαλέξεις όποιον συνάδελφο θέλεις από την ατζέντα μου, να δουλέψεις ένα οχτάωρο να αποκτήσεις άποψη.

Αστόχησες. Δεν αμφιβάλλω ότι πολύς κόσμος φτύνει αίμα κάθε μέρα στη δουλειά, αλλά με τον όρο "σκληρή δουλειά που χρειάζεται η Ελλάδα για να στρώσει" εννοώ κάτι γενικότερο. Σα να λέμε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να την γλιτώσουμε με το να ψηφίσουμε κάποιον άλλον και πάπαλα, θα βγάλει αυτός το φίδι από την τρύπα.

Link to comment
Share on other sites

Γιάγκο νομίζω ο Πέτρος δεν αναφέρεται στο οτι όλοι οι Έλληνες τεμπελιάζουν....αλλά για ένα μεγάλο ποσοστό. Φυσικά υπάρχει πολύς κόσμος που είναι βιοπαλαιστής και φτύνει αίμα κάθε μέρα.

όσο για την 1η θέση του Κ.Καραμανλή με 17ψήφους εντάξει....απλά δεν μπορεί να προσφερθεί για μέτρο σύγκρισης.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασες οικόπεδο, έχτισες σπίτι, πλήρωνες φόρους τόσα χρόνια, πλήρωνες και έξτρα χαράτσια. Πως συμπληρώνεται το παζλ; Χαρίζοντας το στο κράτος (και στους δανειστές του).

DefenceNet - ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ-ΣΟΚ: Αναγκαστικές επιτάξεις ιδιωτικής περιουσίας εγγυήθηκαν στην τρόϊκα!

Ας έρθουν να μας τα πάρουν αν έχουν τα καρύδια. Αν και το κόβω μπανάνα.

Link to comment
Share on other sites

Δίκη για τη σφαγή στην Κεφαλλονιά - NEWS247

Περισσότερες πληροφορίες για τη σφαγή: ΤΑ ΕΦΤΑΝΗΣΑ: Η σφαγή της μεραρχίας Aqui στην Κεφαλονιά.

3 ετών ήταν ο πατέρας μου τότε, και θυμάται που τους είχαν μαζέψει στον κάμπο, και λίγο αφότου τον μάζεψαν μέσα στο σπίτι οι παππούδες μου, για να μη βλέπει, άκουσε τους κρότους από τα πολυβόλα.

Link to comment
Share on other sites

Οι γερμανικές δυνάμεις τον Σεπτέμβριο του 1943 εκτέλεσαν περίπου εννέα χιλιάδες Ιταλούς στρατιώτες και τετρακόσιους δεκαπέντε αξιωματικούς που βρίσκονταν στο νησί αυτό του Ιονίου.

:nada:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.